Sunteți pe pagina 1din 19

MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE

INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI TIMIŞ

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.25


STR. SUCEAVA NR.13A, TIMIŞOARA
Tel.Fax: 0256-447709

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mare
Prof: Moldovan Carmina Loredana
SCENARIUL ZILEI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Salutul:
Prima parte a zilei debutează cu întâlnirea de grup care are loc între copii şi
educatoare. Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa, micuți exploratori!” Copiii
răspund la salut și se salută de la stânga la dreapta de exemplu cu “Bună dimineața
explorator Maia..”.
Urmăresc comportamentul adecvat în timpul salutului: poziţia relaxată, atentă,
tonul calm şi sincer, mimica feţei prietenoasă.
Prezenţa:
„Oare, câți exploratori sunt prezenți azi la grădiniţă?”
Se face prezenţa. Copiii, când îşi aud numele răspund „prezent”, iar cei absenţi vor fi
notaţi de către educatoare.
Calendarul naturii: se va stabili anotimpul în care ne aflăm, ziua din săptămână, luna ,
data şi fenomenele naturii specifice zilei respective prin metoda Adevărat sau Fals.
-Este adevărat că azi dimineață când ați venit la grădiniță, afară ploua?
-Este adevărat că suntem în a 3-a zi din săptămână?
-Este adevărat că dacă ieri am fost în data de 5 , astăzi suntem în data de 6?
-Este adevărat că suntem în luna februarie?
-Este adevărat că suntem în anotimpul vara?
Noutatea zilei
“Ursul Fram prietenul pinguinului Apolodor”
Educatoarea poartă o conversaţie cu copiii despre tema săptămânii “Expediție la
Poli” şi îi invită să întreprindă o călătorie imaginară în ținuturile înghețate unde trăiesc
animalele polare. Le voi spune că prima surpriză este un invitat special pe care îl voi
invita in sală dacă vor ghici despre cine este vorba. Le dau un indiciu , dupa care îl
invităm pe urs în sală. Acesta este ursul Fram care ne aduce o scrisoare de la prietenul lui
Pingo.Vom dansa împreună cu ursul și ne vom înviora.
Mişcarea de dimineaţă:
Urmează câteva exerciţii de înviorare ,executând miscarile sugerate de textul
cântecului "Dansul pinguinului". După care ne așezăm din nou pe pernuțe.

Activităţi de învăţare

Activităţi integrate
Activităţile zilei debutează cu integrarea Domeniilor Experiențiale– Domeniul
Limbă și Comunicare :”Animalele polare iubesc zăpada” de Emilia Zvâncă-
povestirea educatoarei și Domeniul Om şi Societate –„Cartea copiilor responsabili”-
decupare, lipire
Activităţi liber-alese
Copiii vor lucra pe centre de interes , pe grupuri mici. Distribuirea la centrele
deschise se va face liber. Schimbarea centrelor se realizează prin jocul recitativ:
„Și acum ne ridicãm,
Mâinile le scuturăm,
Batem tare din picioare,
Mergem la masa următoare”.
Voi monitoriza deplasarea corectă a copiilor între centre, aceștia vor primi o bulină
reprezentativă pentru fiecare centru.
La centrul “Construcţii” copiii vor realiza un iglu din cuburi de zahăr.
La centrul „ Bibliotecă” copiii vor descoperi diverse cărți de povești trimise de
pinguinul Apolodor.
La centrul ”Artã” copiii vor desena pe contur un pinguin cu ajutorul luminii de la
masa luminoasă.

Activităţi liber-alese II
Ultimul moment al zilei este reprezentat prin activitãțile liber alese II -joc de
mişcare „Pinguinul responsabil” în cadrul cãruia copiii vor trebui să transporte un ou
între picioare până la cuibul pinguinilor..
După jocul de mişcare urmează momentul de lectură al zilei. Copiii îşi iau
pernuţele şi se aşază în colţul de lectură pentru a asculta o poveste.
PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

Data: 06.02.2024
Nivel: II
Grupa: mare
Educatoare: Moldovan Carmina Loredana
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului:„Călătoria noastră printre animalele lumii”
Subtema proiectului: “Expediție la poli”
Tema activităţii: ”Copiii iubesc animalele și natura”
Mijloc de realizare:Activităti liber alese
Tipul de activitate: consolidare de cunoştinţe, formare de priceperi şi deprinderi

Scopul: Dezvoltarea bazei senzoriale de cunoştere şi familiarizare cu diverse materiale şi


caracteristicile lor, precum şi despre tehnici de lucru necesare prelucrării acestora în
scopul realizării unor produse simple; stimularea imaginaţiei creatoare.

ACTIVITÃŢI DE INVÃŢARE
Activitati liber alese (ALA) :
 Centrul de activitate: CONSTRUCŢII - „ Iglu pentru eschimoși”-construcție cu
cuburi de zahăr;
 Centrul de activitate: BIBLIOTECĂ– „Exploratorii poveștilor”-citire de imagini
 Centrul de activitate: ARTÃ - „Pinguinul” – desen
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Construcţii: „ Iglu pentru eschimoși”-construcție cu cuburi de zahăr;
- Să construiască din cuburi de zahăr un iglu;
- Să interacționeze pozitiv cu colegii împărțind la nevoie materialele puse la
dispoziție.
 Bibliotecă: „Exploratorii cărților”-citire de imagini din cărți de povești.
- Să răsfoiască cărțile puse la dispoziție;
- Să facă schimb de carte cu colegii;
 Artã - „Pinguinul” – desen
 Să descopere și alte modalități de a desena ;
 Să urmeze cu creionul linia conturului
 Să finalizeze lucrarea .

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.


Resurse materiale: cuburi de zahăr, cărți de povești, coli hârtie, creioane grafice,
creioane colorate, masa luminoasă.
Forme de organizare: pe grupuri mici, individual.
Locul de desfășurare: sala de grupă.
Durata: 30 min

BIBLIOGRAFIE:
1. “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la 6 ani), 2019.
2.”Suport pentru explicitarea și înțelegerea Curriculumul pentru educație timpurie”.
3. “ Metode interactive de grup”, Editura Arves, 2008
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activ- Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare/metode


itãţii Didactice şi indicatori
Metode şi Mijloace de
procedee învãţãmânt
1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru
organiza- desfașurarea activitații:
toric - aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea meselor și scaunelor.
- pregătirea materialului didactic
2.Captarea şi ori- Se va purta o scurtă conversaţie de-
entarea atenţiei spre animalele polare. Conversaţia Material Observarea sistem-
Se realizează prin prezentarea sub Mese lumi- atică
formă de surpriză a materialelor. noase
Pe fiecare masuţă avem câte o
surpriză şi trebuie să descoperim ceea
ce avem pregătit.
3.Anunţarea Se anunța tema şi obiectivele Conversaţia
temei și a obiec- activitãţii pe înțelesul copiilor. Explicaţia
tivelor
4.Prezentarea Vom face turul centrelor şi vom intui
noului conţinut materialul didactic şi sarcinile de lu- Conversaţia
şi dirijarea cru.
învăţării -La centrul CONSTRUCŢII - „ Iglu Respectarea
pentru eschimoși”, vor suprapune modului de lucru
cuburi de zahar pe linia conturului Cuburi de
formei de pe masă, pentru a ridica un zahăr și hâr-
iglu. Vor identifica materialele pe care explicaţia tie cu baza
le avem la dispoziţie: cuburi de zahăr demonstra- iglu-ului
și hârtie cu fundația iglu-ului. ţia
Voi explica sarcina de lucru, urmărind
etapele construcției:
- la început o sa iau un cub de zahar
pe care il voi fixa pe conturul hârtiei
de pe masă , după care voi continua
până voi ridica primul rând. La al
doilea rând intercalez cuburile
deoarece dorim o construcție rezis-
tentă. Continuãm tot aşa pânã obţinem Verbalizarea acţiu-
un zid cât mai înalt; nilor efectuate
Voi îndemna copiii să lucreze cu
atenție și să aşeze rând pe rând conversaţia Cărți de
cuburile. explicaţia povești
La centrul BIBLIOTECĂ-„Ex-
ploratorii cărților”, vor identifica
cărțile , vor studia coperțile , după
conversaţia Respectarea
care vor alege o carte pe care să o răs-
Coli de hâr- modului de lucru
foiască. Când termină de citit o carte tie,
fac schimb cu colegul . explicaţia creioane,
-La centrul ARTÃ - „Pinguinul”, vor imagini .
identifica materialele necesare pentru demonstra-
a reproduce un desen cu ajutorul lu- ția
minii.
Le precizez copiilor că fiecare din ei
va trece pe la toate sectoarele
prezentate pentru a realiza temele
propuse. exerciţiul
Schimbarea centrelor se va face cu
ajutorul tranziției:
Și acum ne ridicăm,
Mâinile le scuturăm,
Batem tare din picioare,
Mergem la masa următoare.
Înainte de începerea lucrului vom face
exerciții de încălzire a musculaturii
mici a mâinii:
”Mișcăm degețelele,
Batem, tare palmele,
Răsucim încheietura,
Toți copiii strigă ura,
Ploaia picură pic, pic,
La pian cântăm un pic,
Pumnii strângem și desfacem”.
Le voi da semnalul de început cu
urarea ”Spor la lucru!”

5.Obtinerea per- Copiii lucreazã la centrele deschise


formantei îndrumați de educatoare.
Educatoarea urmăreşte poziţia corectă exerciţiul
a corpului copiilor în timpul lucrului, Corectitudinea şi
poziţia mâinii şi modul în care finalizarea lu-
utilizează instrumentele de lucru. crãrilor
Educatoarea se plimbă printre copii şi
le dă indicaţiile necesare. Înainte de conversaţia
expirarea timpului alocat se va da
semnalul prevestitor pentru încetarea
activităţii.
Când timpul de lucru a expirat, voi
face evaluarea lucrărilor copiilor şi
aprecierea acestora. Dacă nu au termi-
nat, îi voi anunţa ca vor finaliza lu-
crările în cadrul activităţilor de după-
amiază.
6.Evaluarea Voi face aprecieri generale şi individ- Aprecieri verbale
uale cu privire la modul de desfăşu- Conversaţia
rare a activităţilor.
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
(Domeniul Limbă şi Comunicare+Domeniul Om și Societate)

Data: 06.02.2024
Nivel: II
Grupa: mare
Educatoare: Moldovan Carmina Loredana
Tema anualã de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema proiectului:„Călătoria noastră printre animalele lumii”
Subtema proiectului: “Expediție la poli”
Tema activităţii: ”Copiii iubesc animalele și natura”

Elemente componente ale activităţii integrate:


ADE: Domeniul Limbă și Comunicare: Educarea limbajului ”Animalele polare
iubesc zăpada” de Emilia Zvîncă – povestirea educatoarei
Domeniul Om și Societate : Activitate practică- ”Cartea copiilor responsabili”-
decupare, lipire

SCOP:
Dezvoltarea capacității de a asculta o poveste, de a transpune gânduri, idei,
sentimente prin limbajul specific vârstei, activizând și îmbogățind vocabularul cu
cuvinte și expresii noi, educarea copiilor în spiritul grijii și respectului față de lumea
înconjurătoare, formarea și consolidarea tehnicilor de lucru, educarea gustului și
simțului estetic;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare;

COMPORTAMENTE VIZATE:
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
D.1.1. Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă);
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
E.3.4. Demonstrează cunoașterea poziției omului în univers, ca parte a lumii vii și ca
ființă socială.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să asculte cu atenție conținutul poveștii;
Să rețină titlul poveștii „Animalele polare iubesc zăpada”;
Să enumere cel puțin două efecte ale încălzirii globale;
Să recunoască cel puțin două comportamente pozitive față de mediul înconjurător ;
Să enumere materialele şi instrumentele de lucru care se găsesc pe măsuţele lor;
Să execute corect exerciţiile pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii;
Să finalizeze lucrarea;

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: conversaţia, povestirea, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,


observaţia, Turul Galeriei, metoda RAI;
Resurse materiale: videoproiector, personajele din poveste, macheta cu tinutul înghețat,
personajul surpriză “Fram” ursul polar, scrisoare, animale din plastic, modelul
educatoarei, plicuri, imagini de decupat, carte confecționată, lipici, foarfecă, șervețele
umede;
Forme de organizare: frontal, individual;
Locul de desfășurare: sala de grupă;
Durata: 45-50 min

BIBLIOGRAFIE:
1.“Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la 6 ani), 2019.
2. Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar, nivel 5-6/7
ani -Silvia Brebu, Elena Goncea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulgu
3. Metode interactive de grup, Editura Arves, 2008
Scenariul activităţii

După realizarea momentului de mișcare, copiilor li se va capta atenția cu


scrisoarea adusă de ursul “Fram”, invitatul nostru. Se va citi conținutul acesteia după care
se va anunța tema și obiectivele activităților.
Le voi spune copiilor că astăzi vom desfasura activitatea cu tema “Copiii iubesc
animalele și natura” în cadrul căreia le voi povesti o poveste si vom realiza o carte pentru
a învăta să fim mai responsabili si să avem grijă de planeta noastră.
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării (Povestirea educatoarei)
În continuare, voi expune conținutul povestirii, folosindu-mă de inflexiunile vocii,
mimica și gestica corespunzătoare. Voi folosi concomitent cu povestea imagini ilustrative
pentru conținutul povestirii cu ajutorul videoproiectorului, iar copiii vor fi încurajați să
privească cu atenție la fiecare dintre acestea.
Pe parcursul povestirii, voi explica cuvintele și expresiile noi:
„ghețar” – o masă mare de zapadă care nu se topește niciodată ;
“val vârtej”-grăbit
“nedumerit “ - confuz
„fenomen” – e ceva ce se întâmplă și poate fi observat ;
„încălzire globală” – creștere a temperaturii ;
„poluare” – când nu avem grijă de natură, lăsăm mizerie în urma noastră ;
“deșeuri” – ce nu mai folosim, gunoi.

Planul de idei:
- Pinguinul trăiește împreună cu părinții pe un ghețar;
- El dorește să meargă la joacă împreună cu prietenii lui;
- El observă că zăpada este mai puțină ca de obicei, că alunecușul este mai mic...”;
- Se sperie și fuge acasă pentru a o întreba pe mama lui ce se întâmplă;
- Aceasta îi explică ce înseamnă încălzirea globală și care sunt cauzele acesteia;
- Pinguinul se duce la culcare și își pune o dorință;
- Dimineața cand se trezește acesta este foarte fericit ;
Fixarea ideilor principale
După relatarea povestirii, le voi pune copiilor câteva întrebări legate de poveste.
Răspunde copilul care va primi bagheta pinguin: “Pinguinul alege pe.... “ ca suport vizual
vor avea imaginile poveștii.

-Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o astăzi? (Animalele polare iubesc zăpada)
-Unde locuia pinguinul? (pe un ghețar la Polul Sud)
-Ce schimbări a observat pinguinul în jurul lui? (alunecușul mai mic, zăpada mai puțină, )
-La cine a fugit pentru a cere explicați? (la mama lui)
-Despre ce fenomen i-a explicat mama lui? (încălzirea globală)
-Ce provoacă acest fenomen?(neatenției oamenilor)
-Ce învățăm din această poveste?(să protejăm natura)
Se apreciază efortul copiilor de a răspunde la întrebări.
Se trece la activitatea practică prin tranziția: Acum ne ridicăm , rândulețul îl formăm,
poziția pinguinului noi o luăm și încet ne deplasăm. Batem din aripioare, batem din
picioare și mă așez la masă unde am o surpriză mare.
Copiii se vor deplasa spre măsuţe, unde sunt aşezate materiale pentru activitatea
practică cu tema ”Cartea copiilor responsabili”.
Deoarece noi iubim animalele și natura m-am gândit să realizăm ceva frumos împreună
pentru a-l asigura pe pinguin că noi suntem copii responsabili
Vă rog să deschideți plicurile să descoperim împreună despre ce este vorba.
Intuirea materialului:
-Priviți acum pe mesele voastre și spuneți ce aveți pregatit? ( foarfecă, lipici, imagini cu
reguli pentru protejarea naturii , carte cu foi colorate).
-Ce reguli avem în aceste imagini?( detaliere imagini)
-Ce credeți că vom face cu aceste materiale?( Cu aceste materiale vom realiza o carte
care se numește).
-Cum credeți că se va numi cartea noastră? (“Cartea copiilor responsabili”)
Explicarea și demonstrarea modului de lucru: Vom analiza împreună modelul pregătit de
mine. Pentru a realiza și voi o carte ca cea prezentată de mine, trebuie să luați pe rând
imaginile să le decupați și apoi să le lipiți pe fiecare pagină.
Le voi demonstra copiilor modul de realizare: După ce ați decupat cele cinci cercuri, veți
începe cu coperta cărții , adică prima pagină pe care veți lipi imaginea cu globul
pământesc. Veți lua imaginea, veți întinde lipiciul pe partea albă din centru către exterior,
după care o veți lipi în centrul foii colorate.Veți repeta acest lucru până veți lipi toate
imaginile și veți finaliza cartea.
Încălzirea mușchilor mici ai mâinilor: înainte de a începe activitatea propriu-zisa, le voi
propune copiilor să ne pregătim mânuţele pentru activitatea practică, fãcând exerciţii
pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii:
„Mișcăm degețelele
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Toți copiii striga ura!
Ploaia picura pic, pic
La pian cântam un pic
Evantaiul știm să facem
Pumnii strângem și desfacem!”

Le urez “Spor la lucru” şi se trece la realizarea propriu – zisă a activității


Executarea lucrării se face în ordine şi linişte. Se intervine şi se dă ajutor doar
copiilor care solicită acest lucru. Îi voi ruga să lucreze curat și îngrijit.. Când copiii sunt
aproape de finalizarea lucrării voi da semnalul prevestitor încetării activități, fiecare va
primi o foaie autoadezivă cu numele copilului și data, pe care o vor lipi pe coperta cărții.
După încetarea lucrului, fiecare copil își va așeza lucrarea la centrul tematic. Lucrările
vor fi evaluate, avându-se în vedere: corectitudinea realizării sarcinilor și acurateţea
lucrărilor. Se vor face aprecieri verbale, individuale, colective asupra modului cum au
lucrat, colaborat şi s-au comportat la activităţi, urmând sa realizăm Turul Galeriei. Vom
evalua lucrãrile astfel: fiecare copil va alege lucrarea pe care o preferă punând o bulinuță
pe ea şi îsi va motiva alegerea. Cartea cu cele mai multe bulinuțe va fi trimisă la Polul
Sud.

La finalul activității integrate, obținerea performanței și asigurarea feedbacku-lui se va


face prin intermediul metodei R.A.I. (răspunde-aruncă-interoghează). Acest lucru se va
face printr-un joc de aruncare a unui bulgăre de zăpadă de la un copil la altul. Cel care
aruncă bulgărele trebuie să adreseze o întrebare din ceea ce a reţinut din poveste, celui
care o prinde. Copilul care prinde mingea răspunde la întrebare şi apoi aruncă mai
departe altui coleg, adresând o nouă întrebare.
Vor fi sugerate următoarele întrebări:
- Cum s-a numit povestea?
- Care a fost personajul principal din povestire?
- Ce îi plăcea lui să facă?
- La cine a fugit când a întâmpinat o problemă?
- Ce explicații i-a dat mama lui?
- Ce înseamnă încălzire globală?
- Ce înseamnă deșeuri?
- Din ce cauză se produce acest fenomen?
- Ce dorință și-a pus pinguinul?
Încheierea activității
Voi face aprecieri asupra modului de desfășurare a activității integrate iar copiii vor
primi drept recompense baghete pinguin.
Copiii vor ieși din sală formând rândul și dansând dansul pinguinilor.
PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II


-joc de miscare-

Data: 06.02.2024
Nivel II: Grupa mare
Educatoare: Moldovan Carmina Loredana
Tema anuala de studiu: ,, Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema proiectului: „Călătoria noastră printre animalele lumii ”
Tema săptămânii: ,,Expediție la poli”
Tema activităţii: ,, Pinguinul responsabil”( joc de mișcare-concurs)
Forma de realizare: Activităţi şi jocuri liber alese (ALA)
Scopul activităţii: Dezvoltarea motricității în acţiune.
Locul de desfăşurare: Sala de sport a grădiniței.

Obiective operaționale :
 Să respecte regulile jocului;
 Să își susțină coechipierii;
 Să transpore cu grijă oul până la cuibul pinguinilor
 Să dea dovadă de fairplay.
 Să creeze legături pozitive între colegi.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, jocul.
 Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri
 Resurse materiale: măscuțe de pinguin, baloane, coșuri.
 Durata: 25 min
Sarcina didactică:
 Copilul va trebui să fie responsabil și să duca în siguranță oul la cuib, fără prea
multe incidente;
Reguli de joc: Să ducă oul între picioare până la cuib, să se întoarcă mergând ca
pinguinul , sa-și aștepte rândul.
Bibliografie:
 “Curriculum pentru educaţia timpurie(a copiilor de la naştere pânã la 6 ani), 2019.
 Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învâţământul preşcolar, nivel II;

Desfăşurarea activităţii

Etapele Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare/


activitãţii Metode şi Mijloace de Metode şi
procedee învãţãmânt indicatori
1.Moment Asigurarea condițiilor
organizatoric optime pentru desfașurarea
activitații:
- pregătirea materialului
necesar pentru buna des-
fășurare a activităților.
2.Captarea şi Educatoarea le arată copiilor Conversaţia Coșuri cu Observare
orientarea locul unde se va desfășura Observaţia baloane
atenţiei jocul și elementele necesare Măști de
desfășurării acestuia. pinguin

3.Anunţarea Astăzi ne vom juca un joc Explicaţia


temei şi a care se numeşte
obiectivelor ,,Pinguinii responsabili!”
4.Prezentarea Explicarea regulilor
noului conţinut jocului:
şi dirijarea Educatoarea va forma două
învăţării echipe. La semnalul educa-
toarei, copiii vor lua din coș Explicaţia
un balon, pe care îl vor
pune între labele pi-
cioarelor, se vor preface ca
sunt pinguini și se vor de-
plasa cu el între picioare
fără să il scape pana la cuib.
La întoarcere vor merge tot
ca pinguinul, următorul
copil va lua un alt ou, și va
repeta acțiunea până la ul-
timul copil. Va câștiga
echipa care duce prima
ouăle la cuib.
Jocul de probă :
Se va realiza un joc de Demonstraţia
probă pentru a se asigura că
toţi copiii au inţeles modul
de desfaşurare a jocului Exerciţiul
Desfăşurarea propriu-zisă
a jocului:
Se vor alege echipele , se
vor forma rândurile , se va
da startul și copiii vor pleca
spre locul stabilit cu oul
între picioare. Se vor Exerciţiul
întoarce mergând ca
pinguinul și următorul copil
va face același lucru.
5. Asigurarea Voi purta o conversaţie cu Conversaţia
feed-back-ului copiii dacă le-a plăcut jocul,
și ce le-a plăcut mai mult.
6.Evaluare Voi face aprecieri generale Conversaţia Aprecieri
şi individuale cu privire la verbale
modul de desfăşurare a
jocului.
ANEXE
Animalele polare iubesc zăpada

A fost odată ca niciodată, un mic și drăgălaș pinguin care trăia împreună cu


părinții lui într-un minunat și uriaș ghețar de la Polul Sud. El era foarte fericit și avea
mulți prieteni pinguini. Într-o zi micuțul pinguin își rugă mama să-l lase afară la joacă.
După ce mama lui fusese de acord acesta plecă entuziasmat cu prietenii lui. Era
minunat afară, prieteni lui se jucau făcând întreceri pe burtică pe ghețuș, alții săreau în
apă și se bălăceau, unii se jucau în zăpadă, iar alții se dădeau cu patinele. La un moment
dat pinguinul nostru observă că alunecușul era mai mic ca în alte zile și că începea să se
topească. Zăpada părea mai puțină ca în alte zile iar soarele strălucea pe cer mai tare ca
niciodată. Era prea cald în ținutul de gheață, care pe zi ce trece se topea tot mai mult.
”Dar oare ce se va întâmpla dacă se va topi toată gheața” se întrebă el nedumerit? Apoi
speriat fugi val vârtej către casă. Mama lui tocmai pregătea o delicioasă mâncare de pește
când pinguinul intră în grabă.
- Mami, mami strigă pinguinul nostru.
- Da puiule, răspunse mămica.
- Mami, ce se întâmplă afară, întrebă pinguinul. Stratul de gheață e tot mai subțire,
alunecușul pe care ne dădeam e tot mai scurt, iar apa oceanului e tot mai mare, soarele
îmi atinge pielea, iar mie îmi este din ce în ce mai cald.
Mămica îl privi cu drag pe pinguin și răspunse:
- Ceea ce ai observat tu este un fenomen care se numește încălzirea globală, din
cauza încălzirii ținutul nostru de gheață se topește tot mai mult, din păcate.
- Dar de ce apare acest fenomen, mami?
- Vezi tu, răspunse mama, oamenii din păcate poluează tot mai mult planeta.
Încălzirea globală se produce când oamenii construiesc tot mai multe fabrici, când
sunt neatenți și aruncă deșeuri și materiale de plastic în apă și natură, când circulă prea
mult cu mașina și astfel poluează natura.
- Oamenii sunt atât de neatenți! se gândi micuțul pinguin și continuă să mănânce,
iar apoi se retrase în camera lui, se așeză pe pat și privi spre cer. O stea căzătoare se văzu
sus pe cer, iar micul pinguin închise ochii și își puse o dorință ”Mi-aș dori…” și apoi
adormi buștean.
A doua zi când se trezi, mare îi fu mirarea când se uită afară pe geam, fulgi mari
de zăpadă cădeau neîncetat, iar stratul de zăpadă era gros, vântul era rece și șuiera
puternic, iar noi sloiuri de gheață se formau pe lângă casă. Pinguinul sări în sus de fericire
”Yupii” și ieși afară să se bucure de frig, de zăpadă și de gheață. Aici se termină povestea
noastră, dar pentru voi copii am o întrebare: Care credeți că a fost dorința pinguinului și
cum credeți că s-a îndeplinit?

Dragi copilași minunați,

Sunt Pingo, un pinguin simpatic care trăiește la Polul Sud. Vă scriu despre ceva

foarte important și vă împărtășesc un mic secret. Știți, educatoarea voastră mi-a promis că

vă va povesti o aventură extraordinară, în care veți descoperi câteva minuni ale naturii.

În această poveste magică, veți călători pe ghețarii strălucitori și veți intra într-un

tărâm plin de surprize. Dar, dragii mei, în călătoria voastră veți întâlni și câteva provocări.

Vă provoc să fiți niște detectivi de mediu curajoși și să ascultați cu atenție povestea

educatoarei. Poate că vom găsi împreună soluții minunate care să ne ajute să protejăm

ghețarii și locurile frumoase pe care le iubim atât de mult.

Așadar, pregătiți-vă inimile curajoase și urechile ascuțite pentru că o aventură

minunată vă așteaptă! Să fiți prieteni apropiați ai naturii și să descoperim împreună cum

putem salva această lume magică.

Cu dragoste și emoție, Pingo 🐧

S-ar putea să vă placă și