Sunteți pe pagina 1din 23

Proiect didactic

Educatoare: Enciu Emma


Scoala Gimnazială, Comuna Tupilaţi
Grupa: mare
Data: 29.04.2014
PROGRAMUL ZILEI

I ADP

Activităţi de dezvoltare personală:

- Intâlnirea de dimineaţă
- Salutul : “ Bună dimineaţa zânelor şi prinţilor “
- Prezenţa: “ Foaia verde solz de peşte să vedem ce print/ zână lipseşte ”
- Calendarul naturii: Este primavară; este ziua de marţi, luna aprilie, anul 2014;
- Mesajul zilei: “ Prin joc şi voie bună să fim eroi în lumea poveştilor împreună”

Tranziţie: Exerciţii de înviorare pe fond muzical “ In lumea basmelor “

II ALA 1

Centre de interes

- ARTA: “ Personaje din poveşti ”- coloram imagini cu personaje din poveşti


- BIBLIOTECĂ: “ Coşuleţul Scufiţei Roşii”- decorare cu semne grafice
- CONSTRUCŢII: “ Construim mese şi scaune pentru pitici “- construcţii cu
cuburi din plastic

Tranziţie: Dans “ Când primavara iarăşi va veni “

III ADE

Activităţi pe domenii experenţiale

1. Educarea limbajului: “Răţuşca cea urâtă” de Hans Christian Andersen - povestirea


educatoarei

2. Educaţie pentru societate: „Fapte bune, fapte rele” -joc didactic

Tranziţie: Cantec : “ Să cânte lumea “

IV ALA 2: “Micii actori” – program artistic


SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru
ca fiecare să poată stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.

Noutatea zilei: educatoarea va îndrepta atenţia spre musafirii din sala de grupă care au
venit la ei să vadă cât de cuminţi sunt şi cât de multe lucruri au învăţat.

Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei. Le propun ca


salutul nostru să fie legat de minunata lume a poveştilor: „Bună dimineaţa, Zâna zânelor! Eu
sunt Zâna Ioana/ prinţul Tudor şi îmi place povestea ... Capra cu trei iezi!”

“ Foaie verde solz de peşte/ Să vedem ce zână/ print lipseşte”, facem prezenţa pentru a
vedea ce copil lipseşte. Stabilim ziua săptămânii, data şi anul şi completăm calendarul naturii.

Ii invit pe copii într-o călătorie imaginară prin minunata lume a poveştilor, acolo unde,
de multe ori am vrea să fim şi noi eroi alături de personaje.

Impărtăşirea cu ceilalţi: se fac schimburi de păreri despre cum trebuie să se comporte o


zână şi un print.

Mesajul zilei: “ Prin joc şi voie bună să fim eroi în lumea poveştilor împreună”

Pentru că voi zânele şi prinţii sunteţi harnici, curajoşi, haideţi să ne închipuim că suntem
pe Tărâmul Poveştilor unde facem treabă. De aceea vom începe lucrul la cele trei sectoare.
Zânele şi prinţii care au primit medalioane rosii vor merge la sectorul ARTA unde vor colora
personaje din povesti, cei care au medalioane galbene vor merge la sectorul BIBLIOTECĂ şi
vor decora coşuleţul Scufitei Rosii cu semne grafice, iar la sectorul CONSTRUCTII cei care au
primit culoarea albastra vor construi mese şi scaune pentru pitici.
ALA 1

Scopul: Socializarea copiilor prin activităţile semidirijate care fixează cunoştinţele şi


pregătesc activităţile următoare.

ARTA: “ Personaje din poveşti ”- coloram imagini cu personaje din poveşti

Obiective operaţionale:

-să recunoască personajele din poveşti de pe foile primite


-să specifice din ce poveste face parte personajul
-să coloreze respectând conturul şi formele acestora
-să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru

BIBLIOTECĂ: “ Coşuleţul Scufiţei Roşii”- decorare cu semne grafice

Obiective operaţionale:

-să decoreze coşuleţul folosind semne grafice


-să respecte principiile decorative
-să specfice elementele decorative folosite

CONSTRUCŢII: “ Construim mese şi scaune pentru pitici “- construcţii cu cuburi din plastic

Obiective operaţionale:

-să construiască scaune si mese


-să construiască prin alăturare, îmbinare , suprapunere
-să denumească povestea în care întâlnim şapte scăunele şi şapte măsuţe

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia , explicaţia, demonstraţia;
Mijloace de învăţământ: creioane colorate, imagini de colorat cu personaje din poveşti, coşuleţe
din carton, coşuri cu cuburi din plastic;

Forma de organizare: individual, pe grupe;


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII - ALA 1

ETAPELE CONŢINUTUL STIINŢIFIC


ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE

1.Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune


organizatoric desfăşurări a activităţii: aranjarea
mobilierului pe arii de stimulare şi
pregătirea materialelor didactice
corespunzătoare.

2.Captarea Copiii primesc cate un medalion colorat Observarea


atenţiei (roşu, galben, albastru), medalion ce comportamen-
reprezinta fetele drept zane, iar baietii Conversaţia tului copiilor
prinţi. Pentru că voi, zanele si printii Surpriza
sunteţi harnici şi curajoşi, haideţi sa intrăm
pe Tărâmul Poveştilor să ajutăm şi noi la
treburile din împărăţie.

3.Anunţarea Voi anunţa activităţile ce urmează a se Explicatia


temei şi desfăşura în fiecare centru de interes.
enuntarea La sectorul ARTA vor realiza „Coşuletul
Scufitei Rosii”; îl vor decora cu semne
obiectivelor
grafice si vor specifica care sunt semnele
grafice folosite.

La sectorul CONSTRUCTII vor construi


mese şi scaune pentru pitici.Vor construi
cu ajutorul cuburilor din plastic prin
alăturare, îmbinare, suprapunere si vor
denumi povestea în care întâlnim şapte
scăunele şi şapte măsuţe.

La sectorul ARTĂ vor colora imagini cu


personaje din poveşti.Va trebui sa
recunoască personajele de pe foile primite,
să specifice din ce poveste face parte
personajul si să coloreze respectând
conturul şi formele acestora.
4.Desfasurarea Copiii se împart pe centre, se Explicaţia
activitatilor pe intuiesc materialele de lucru, se prezintă
sectoare sarcinile de lucru.

La sectorul ARTA copiii vor colora Conversaţia


personaje din povesti. La Sectorul Demonstraţia
BIBLIOTECA copiii vor decora Conversatia
„Cosuletul Scufitei Rosii’’ cu semne
grafice, iar la sectorul CONSTRUCTII vor
construi masute si scaunele pentru pitici

5. Obţinerea Organizez o expozitie cu lucrari si las


performanţei copiii sa-si spuna parerile despre ce au
lucrat.

Voi face aprecieri individuale si Explicaţia Indeplinirea


6..Evaluarea colective.Voi recompensa copiii pentru sarcinilor
activitatii implicarea activa si pentru originalitatea Conversaţia primite la
indeplinirii sarcinilor. fiecare sector
Proiect de activitate

GRUPA:mare

TEMA DE STUDIU : Când, cum şi de ce se întâmplă?

SUBTEMA: „Călătorie în lumea povestilor”

TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂŢII: „Răţuşca cea urâtă” de Hans Christian Andersen

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a asculta cu atentie conţinutul poveştii, de a


reda conţinutul povestirii pe scurt, cu propriile cuvinte pe baza imaginilor,
si de a-si imbogati vovabularul cu ajutorul cuvintelor noi;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:să asculte cu atenţie conţinutul poveştii, manifestând interes şi participare activă
O2: -să redea conţinutul povestirii pe scurt, cu propriile cuvinte pe baza imaginilor;
O3:să identifice personajele din poveste
O4:să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile dominante ale acestora;
O5: să mânuiască materialul pus la dispoziţie

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia;
Material didactic: planşe cu imagini din poveste, siluete ale personajelor întâlnite în text,
stimulente;
DURATA: 30 min

BIBLIOGRAFIE:
Culea, L., “ Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie- o provocare?”, editura
Diana
Ezechel,L., Lazărescu, M.,“ Laborator prescolar”, editura V & I Integral, Bucuresti 2002,
Popa, C., „Elemente de pedagogie prescolara aplicata” – Editura Universitatii din Oradea 2006
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE

ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Moment Pregătirea copiilor şi a cadrului Conversaţia


organizatoric de desfăşurare a activităţii,
pregătirea şi aşezarea
materialului didactic, aşezarea
copiilor în mod corespunzător.

2. Captarea Prezint copiilor o răţuşcă de Surpriza Capacitatea de


atenţiei jucărie. Ea a venit la noi la concentrare a
activitate pentru că stăpâna ei a atenţiei
început să-i citească o poveste
despre o răţuşcă care era foarte
suparata. I-a citit o parte din Conversaţia
poveste, apoi stăpâna a plecat la
servici şi nu a terminat să- i
spuna toata poveste. Ea a aflat
că azi vă voi spune si eu aceeasi
poveste, de aceea vrea sa stea Explicaţia
cu noi la activitate.
Răţuşca nu a venit cu mâna
goală, a adus un pachet. Daca
veţi păstra liniştea şi ea va
învăţa lucruri noi de la voi, la
finalul activităţii vă va răsplăti.

3.Reactualizarea Dati-mi exemple de Conversaţia Priceperea de a da


cunoştinţelor personaje din poveşti care nu au exemple de
anterioare ascultat de mama lor. ( Scufita personaje
Rosie, iedul cel mare din Capra personaje din
cu trei iezi). poveşti

4. Anunţarea Astăzi, la activitatea de


temei şi a educare a limbajului, vă voi
obiectivelor spune povestea „Răţuşca cea
urâtă” scrisă de Hans Christian
Andersen. Expunerea

Voi va trebui să ascultaţi cu


atentie povestea, să povestiţi pe
baza imaginilor, să alcatuiti Explicaţia
propozitii cu ajutorul cuvintele
noi, să adresaţi întrebări şi să
daţi răspunsuri din conţinutul
poveştii.

5. Dirijarea Se expune conţinutul poveştii Capacitatea de


învatarii pe baza ilustratiilor, folosindu- concentrare a
se inflexiunile vocii, mimica şi Povestirea atentiei
gestica corespunzătoare pentru Expunerea
a trezi emoţii şi pentru a asigura
motivaţia învăţării.

Explicatia

Povestea este expusă după


următorul plan:

1.Raţa îşi cloceşte ouăle la


malul râului, intr-un ascunziş;

2.Din ouă au inceput să iasă pui,


doar din oul cel mai mare nu a
iesit nici unul ;

3.Din oul cel mare a ieşit un pui


cenuşiu şi urât;

4.Raţele de la fermă îi vorbeau


cu răutate si-o loveau pe
răţuşcă;

5.Răţuşca s-a hotărât să fugă de


la fermă;

6.Răţuşca a ajuns la un bordei


unde a stat cu găina, pisica şi
bătâna;
7.A venit iarna şi răţuşca era să
îngheţe pe lac, dar a fost salvată
de un tăran;

8.A venit primăvara, iar


bobocul a devenit o lebadă
foarte frumoasă;

6.Obtinerea Dupa ce vor asculta povestea Povestirea Priceperea de a


performantei spusa de educatoare, copiii vor povesti pe baza
povesti pe baza inaginilor. Conversaţia imaginilor

7.Retenţia -Care sunt personajele din Conversaţia Priceperea de a


aceasta poveste? identifica
personajele din
Să vina un copil să la le aşeze la poveşti
panoul cu imaginea din poveste.

-Cum s-au comportat


personajele din poveste cu Priceperea de a
ratusca? caracteriza
personajele din
- Ce putem spune despre poveşti
personajele care s-au purtat urat
cu ratusca?Dar despre cele care
s-au purtat frumos?

8.Evaluare Ce povestire aţi ascultat astăzi? Explicatia

-Despre ce este vorba în această


poveste?
Exercitiul
-Ce putem învăţa din „Răţuşca
cea urâtă” scrisă de Hans
Christian Andersen?

7. Încheierea Se fixează tema.Se fac aprecieri Conversaţia Aprecieri verbale


activităţii pe baza modului de participare generale
a elevilor la activitate şi se dau Explicatia
recompense (stimulente). Recompense
Proiect didactic
GRUPA: mare

TEMA DE STUDIU : „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”

SUBTEMA: „Călătorie în lumea povestilor”

TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DOS – Domeniul om şi societate

TEMA ACTIVITĂŢII: „Fapte bune, fapte rele”

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi si deprinderi

DURATA: 30 min
OBIECTIV CADRU: Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei
atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de ceilalţi;
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

OR1: Să aprecieze în situaţii concrete unele comportamente şi atitudini în raport cu norme


prestabilite şi cunoscute
OR2 : Să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive, să manifeste prietenie,
toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea autocontrolului
SCOPUL: Formarea priceperii si deprinderii de a-si aprecia propriul comportament in raport cu
personaje şi situatii cunoscute;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitiv-informaţionale:

O1: să recunoască personajele din poveşti


O2: să denumească povestile din care fac parte personajele

O3: să specifice care sunt personajele pozitive si care sunt negative

04: să specifice faptele bune sau faptele rele facute de personajele din povesti

Psihomotorii:

O1: să mânuiască materialul pus la dispoziţie

Afectiv-atitudinale:

O1: să participe activ la activitaţile de grup


O2: să-şi aprecieze propriul comportament în raport cu personajele din poveşti

SARCINA DIDACTICĂ:

Copilul care va fi atins cu bagheta va alege o imagine cu un personaj dintr-o poveste, va


recunoaste personajul, va denumi povestea din care face parte, si-l va aşeza la panoul
corespunzător ( panoul cu personaje pozitive/ negative ) argumentând alegerea facută.
Regulile jocului:

 Copiii sunt impartiti in doua echipe;

 Cu ajutorul “Baghetei fermecate” vor fi aleşi pe rând copii de la ambele echipe;

 Pentru fiecare răspuns corect echipa primeşte o recompensă;

 Dacă un copil nu poate da răspunsul corect, poate fi ajutat de un coechipier;

Elemente de joc:

 Recompensa;

 Manipularea imaginilor;

 Surpriza.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaţia, expunerea, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul, cubul.
Mijloace de învăţământ: panouri, recompense, “cutia cu surprize”, “bagheta fermecată”, planse
cu personaje din poveşti, cubul.

Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:

Culea, L., “ Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie- o provocare?”, editura
Diana

Ezechel,L., Lazărescu, M.,“ Laborator prescolar”, editura V & I Integral, Bucuresti 2002,

Popa, C., „Elemente de pedagogie prescolara aplicata” – Editura Universitatii din Oradea 2006
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE STRATEGII EVALUARE

ACTIVITĂŢII DIDACTICE CONŢINUT

1.Moment Pentru buna desfăşurare a activităţii se vor Conversaţia


lua măsuri organizatorice:
organizatoric
a) aerisirea sălii de grupă;

b) pregătirea materialului didactic;

c) aranjarea copiilor pe scaune in


semicerc

2.Captarea Prezint copiilor un pachet adus de Zâna Surpriza


atenţiei Poveştilor. Rog un copil sa se uite in
pachetul adus de Zâna si sa ne spuna ce am
primit.Le citesc copiilor scrisoarea „ Astăzi
am dorit sa particip si eu la voi la activitati, Conversaţia
dar m-am simtit foarte rau. De aceea va rog Capacitatea de
ca sa fiti atenti la lectie, caci, cand o sa ma concentrare a
fac bine, o sa va vizitez sa vad cate lucruri atenţiei
ati invatat. Cei care vor raspunde la
Expunerea
activitate si vor pastra linistea vor fi
rasplatiti cu bunatatile trimise de mine. Cu
drag Zâna”
- Ce credeţi că a păţit Zâna de se simte rău?
Zâna a aflat că sunt unii copii care se Explicaţia
comportă ca unele personaje din poveşti:
sunt zgârciţi, mincinoşi, se poartă urât cu
ceilalţi.
- Cum putem noi să o bucurăm pe Zâna
Poveştilor?
3.Anunţarea Pentru a o bucura pe Zâna Poveştilor astazi Capacitatea de
temei şi a la activitatea de Om si societate vom Explicaţia înţelegere si de
obiectivelor desfăşura jocul „Fapte bune/ fapte rele”. concentrare a
Voi va trebui sa recunoasteti personajele din atenţiei
povesti, sa denumiti povestile din care fac
parte personajele, să specificati care sunt
personajele pozitive, care sunt negative si
de ce le-ati numit asa. In funcţie de cum veţi
descrie personajele, sa-mi spuneţi cu care
din ele vă asemănaţi.

4.Reactualiza- Inainte de a începe jocul vă voi pune câteva


rea întrebări despre unele fapte bune/ rele facute
cunoştinţelor de personajele din povesti. Explicaţia
- De ce s-a dus Scufiţa Roşie la bunica ei? Conversaţia
- Cine a mâncat iezii caprei?
- Ce l-a pus vulpea pe urs să facă pentru a
prinde peşte?

Capacitatea de
5. Prezentarea Explicarea regulilor jocului şi a modului Conversaţia concentrare a
conţinutului şi de desfăşurare: atenţiei
dirijarea Copilul care va fi atins cu bagheta va alege Explicaţia
învăţării o imagine cu un personaj dintr-o poveste, va Demonstratia
recunoaste personajul, va denumi povestea Priceperea de a
din care face parte, si-l va aşeza la panoul respecta regulile
corespunzător ( panoul cu personaje jocului
Exerciţiul
pozitive/ negative ) argumentând alegerea
facută. Recompensă
(cocoş din
Se execută jocul demonstrativ de către ciocolată)
educatoare.
Abilitatea de a
La executarea jocului de probă, se fac face diferenţa intre
observaţii şi precizări suplimentare. personaje pozitive
şi negative

5.Obtinerea Se execută jocul de către copii, educatoarea Conversaţia Aprecieri verbale


performantei fiind conducătorul.
Exerciţiul

Recompensă
Copiii aleg pe rând imagini cu personaje (cocoş din
din povesti, recunosc personajele, denumesc ciocolată)
povestile din care fac parte, si le aşeaza la
panoul corespunzător ( panoul cu personaje
pozitive/ negative ) argumentând alegerea
facută.

6. Asigurarea Se complică jocul (2 variante),


retenţiei şi introducându-se noi reguli şi noi obiective
transferului pe echipă şi individual.

Varianta I
Joc exerciţiu ,,Atent daca vei fi, personajul
vei ghici !’’–prezentarea unor ghicitori
despre personaje cunoscute Conversaţia

Copiii vor trebui să recunoască despre ce


personaj este vorba in ghicitoare, apoi să Explicaţia
Capacitatea de
specifice dacă este un personaj pozitiv sau
Demonstratia înţelegere si de
negativ argumentând alegerea făcută.
concentrare a
Pe mama capră o ascult atenţiei

Uşa eu nu o deschid,

Ghiciţi, oare, cine sunt ?

(iedul cel mic-Capra cu trei iezi de Ion


Creangă)
Abilitatea de a
Expunerea răspunde la
Când miros de peşte mi-a venit ghicitori

Eu moartă-n drum m-am prefăcut.


Ghiciţi, cine sunt?

(vulpea-Ursul păcălit de vulpe)

Zglobie şi drăgălaşă,

La bunica a plecat,

Dar când a ajuns în pădure

De sfatul mamei a uitat. »

(Scufiţa Roşie din Scufiţa


Roşie de Ch. Perrault).

Dintr-o poveste am venit

Şi-am pedepsit fără de veste

Un lup şi el tot din poveste.

( Vânătorul-Scufiţa Roşie)

În căsuţa din pădure,

Repede face curat,

Farfurii, ceşcuţe, oale

Stau acum frumos pe raft

Si hăinuţe şi pătuţuri

Astăzi le-a aerisit,

Iar piticii pot să vină

Totul este pregătit !

Să vedem dacă ghiciţi

Despre cine v-am vorbit ?

(Albă-ca-Zăpada-“Albă-ca-Zăpada şi cei
şapte pitici”).

Varianta a II-a

A doua variantă a jocului se va desfaşura


cu ajutorul metodei cubului.

Copiii vor fi împărţiţi în şase echipe.


Fiecare echipă va primi un plic în care sunt
trecute şase bilete cu cerinţe. Fiecare bilet
are trecut pe el o cifră de la 1-6.

Un singur elev din echipă va arunca


cubul care are trecut pe fiecare faţă câte o
cifră de la 1-6. Cifra care rămâne în partea
de sus va corespunde cu numărul biletului
care va fi luat din plic. Educatoarea va citi
ceea ce scrie pe bilet, iar elevul va rezolva
sarcina.

-prima echipa va trebui să descrie personaje


din poveşti

-a II- a echipa va compara personaje din


poveşti

-a III-a echipa ne va spune de ce s-au


comportat personajele frumos/ urât

-a IV-a echipa va specifica la ce ne gandim


cand rostim numele unor personaje ( fapte
bune/ rele )

-a V-a echipa ne va învăţa care sunt


comportamentele personajelor din povesti
pe care ar trebui si noi sa le urmăm

-a VI- echipa ne va expica de ce unele


personaje merită să fie numite rele/ bune
7.Evaluarea Voi adresa copiilor următoarele întrebări: Conversaţia Capacitatea de
înţelegere si de
- Ce ati învăţat de la aceste personaje din Exerciţiul concentrare a
poveşti? atenţiei
-Dacă aţi fi un personaj dintr-o poveste cu
cine v-aţi asemăna?

8. Încheierea Se fixează tema. Conversaţia Aprecieri verbale


activităţii generale
Se fac aprecieri privind modul de realizare a
sarcinilor şi se dau recompense (stimulente). Recompense
PROIECT DIDACTIC ALA2

GRUPA: mare

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce si cum exprimăm ceea ce simţim”

TEMA SĂPTAMÂNII: “Calatorie in lumea povestilor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi alese

SUBIECTUL ACTIVITĂŢII: “Micii actori”

MIJLOC DE REALIZARE: program artistic

TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi

FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Stimularea calităţilor artistice prin îmbinarea textului cu melodia ;consolidarea coeziunii în


cadrul grupului, crearea unei bune dispoziţii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 să recite poezii cu respectarea intonației, ritmului, pauzei;

O2- să intoneze cântece, însoțite de mișcări sugerate de text;

O3- să-și coordoneze mișcările cu ritmul și textul cântecului;

O4- să participe activ și afectiv la programul propus, dând dovadă de: inițiativă,

cooperare și interes;

Material bibliografic:

-Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani);

-Nicoleta Bucur-Culegere de programe artistice pentru preșcolari-Ed. Diamant


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII - ALA 2

EVENIMEN- CONŢINUTUL STIINŢIFIC


TUL STRATEGII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE

Copiii sunt asezati in semicerc stând in


1.Moment picioare și se pregatesc pentru susţinerea
organizatoric programului artistic

Se realizeaza prin prezentare unor masti Conversaţia Observarea


2.Captarea pe care vor trebui sa le recunoasca. Surpriza comportamen-
atenţiei (vulpe, urs) tului copiilor

3.Anunţarea Explicatia
temei şi Anunt tema programului artistic și
enuntarea obiectevele.
obiectivelor

Explicaţia
4.Desfasurarea Copiii vor recita poezii, vor cânta cântece
activitatii și vor dansa pe melodia “ Tot pe loc”
Conversaţia

Conversatia

Se fac aprecieri generale stimulative Explicaţia Aprecieri


5.Evaluarea asupra modului de implicare a copiilor în verbale
activitatii cadrul programului artistic.
Conversaţia

S-ar putea să vă placă și