Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.11.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu PN Secui
PROPUNĂTOR: PROF.ÎNV. PREȘCOLAR , Novac Simona Cristina
GRUPA: combinată ,,Albinuțele,,
TEMA ANUALĂ: ”Când/cum şi de ce se întamplă?”

TEMA PROIECTULUI: “Poveste de toamnă”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: " Vitamine, de la cine? (legume si fructe),


DOMENIILE DE ACTIVITATE:

• Domeniul Limba și Comunicare (DLC ) -Povestea educatoarei (“Leti și


Luca- a venit toamna”)
• Domeniul Estetic si Creativ ( DEC 2)- activitate artistico-plastică (pictură
dovlecei din ipsos)

CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale (ADE)

TEMA ACTIVITĂȚII: ”Legume si fructe de toamnă”

TIPUL ACTIVITĂȚII: fixare/consolidare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderii de a asculta activ si de a răspunde cerintelor și


consolidarea deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic, utilizând pete de culoare pe o
suprafață data cu pensula.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII

o Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


o Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE:

o Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
o Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc.
o Manifestă creativitate în activități diverse
o Demonstrează creativitate prin activități practice

OBIECTIVE URMĂRITE:
Domeniul limbă și comunicare- Povestea educatoarei
❖ OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
O1- Să identifice personajele din poveste, făcând apel la imaginile prezentate anterior de
către educatoare.
O2- Să interpreteze corect mesajul transmis de text, cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
03- Să redea cel puțin 3 din momentele poveștii, având ca sprijin imaginile din poveste.
O4- Să-și exprime plăcerea și interesul pentru activitate prin participarea activă;

Domeniul Estetic si Creativ-activitate artistico-plastică ( Pictură dovlecei din


Ipsos)
❖ OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili :
O1- Să utilizeze ca tehnică artistico-plastică pata de culoare;
O2- Să respecte regulile de utilizare corectă a instrumentelor de lucru;
O3-Să aprecieze lucrările realizate pe baza criteriilor de evaluare prestabilite;
O4- Să execute correct exercițiile de încalzire a mușchilor fini ai mâinii

Strategii didactice

Metode si procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul


Material didactic: lucrare model, figurine Ipsos sub formă de dovlecei, pensule,
acuarele, support pentru acuarele, recompense baloane aurii si portocalii, șervetele
uscate, șervețele umede, laptop, cufăr, stativ pentru expozitia lucrarilor.

Forme de organizare: frontal, individual

Locul desfășurării activității: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:
* Curriculum pentru educație timpurie 2019
***Suport pentru explicarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care
operează Curriculum pentru educaţie timpurie, M.E.N., Bucureşti, 2019
DEMERS DIDACTIC

Evenimentul didactic Conținut științific Strategii Evaluare


didactice
1. Moment Asigurarea
organizatoric condițiilor unei bune
desfăsurări a
activitatilor
instructiv-educative.
Aerisirea sălii de
grupă, pregatirea
materialelor
didactice necesare
pentru desfasurarea
activitatilor,
aranjarea
mobilierului.

Educatoarea îi Frontală
2. Captarea anunță pe copiii că Conversația
atenției mascota grupei
Albinuța are o
scrisoare de la
Zâna Toamna pe
care trebuie să o
asculte cu atenție
pentru că le
transmite multe
gânduri bune și are
multe surprize
frumoase pentru ei.

3. Anunțarea Astăzi vom asculta Conversația Frontală


temei si a povestea ,,Leti și Luca Explicația
obiectivelor -A venit toamna’’,
după care vom picta
figurinele din Ipsos Observația
sub formă de dovleci
cu cele două culori Explicatia
(portocaliu si verde
pentru frunza
dovleacului) si
utilizăm correct
instrumentele de lucru
si criteriile
prestabilite.

DLC – Obervația Individuală


4.Desfășurarea Povestea Povestirea Frontală
activității educatoarei-
(prezentarea „Leti și Luca-
conținutului și A venit
dirijarea toamna ”
învățării) Copiii vor fi
așezați pe
covor pe
pernuțe.
Prezentarea
poveștii
Voi povesti
cursiv și cu
intonația
necesară
pentru a mă
apropia cât
mai mult de
imaginația
copiilor.
Copiii vor asculta cu
atenție povestea.
Redarea
momentelor
principale
-Redarea
momentelor
principale ale
poveştii de
către copii cu Demonstrația
ajutorul
imaginilor din
poveste.
-După aceea
voi pune
câteva
întrebări pe
baza textului.
- Ce anotimp a
venit?
- Unde se
pregăteau să
iasă Leti și
Luca?
- De ce trebuia
să se grăbească
Luca să se
îmbrace?
- Cum sunt
zilele și
nopțile în
anotimpul
toamna?
- Cum era
vremea de
afară?
- Ce s-a
întâmplat
atunci când
Luca a luat
gramăjoara de
frunze în
mâini?
- Cine a
intervenit când
Luca era
supărat pe
arici?
- Ce s-au
gândit să facă
Leti și Luca
pentru al ajuta
pe arici?
- Din ce i-au
facut căsuța
ariciului?
- Ce mânancă
ariciul?
- Ce au început
cei doi frați să
facă atunci
când a început
să plouă?
Copiii vor
reține titlul
poveștii și
conținutul ei.
Tranziție: În
picioare,Spatele drept,
mânile sus...
4. Obținerea DEC-activitate Observația
performanței artistico-plastică” Explicația Frontală
si asigurarea Pictăm dovleci!”- Exercițiul
feedbackului pictură figurine
Ipsos Individuală

Se realizează o lucrare
model și se explică
etapele necesare
realizării
temei.Lucrarea va fi
expusă pe un stativ,
pentru a constitui un
model în realizarea
lucrărilor de către
copii. Copiii sunt
solicitați să enumere
și ei etapele de lucru
pentru realizarea
lucrării, asigurându-se
astfel, că toți au
înțeles modalitatea de
lucru. Înainte de a se
începe realizarea
lucrării, vor fi
efectuate câteva
exerciții pentru
încălzirea mușchilor
mici ai mâinilor:
“Mișcăm degețelele
Și batem pălmuțele,
Strigăm tare: uraa-
uraa,
Și dăm mingea dura-
dura…“
Vor fi specificate
criteriile după care vor
fi evaluate lucrările la
finalul acivității:
-respectarea culorilor
dovleacului;
-gradul de finalizare al
lucrării;
-aspectul general al
lucrării
Voi spune copiilor:
“Spor la lucru!” și
pornesc muzica de
fundal pentru a se crea
o atmosferă cât mai
relaxantă, melodia
“Aaaa, acum e
toamnă, da!”
Voi trece pe la fiecare
copil si voi oferi
explicații individuale
și îbdrumări sau ajutor
acolo unde este
nevoie.
5. Evaluarea Se realizează prin Expoziția Frontală
activității Turul Galeriei, Explicația Individuală
lucrările realizate de
către copii vor fi
analizate/autoanalizate
în funcție de criteriile
de evaluare stabilite.
Vor fi solicitați diferiți
copii, care să
aprecieze lucrările
celorlalți sau chiar
propria lucrare.
6. Incheierea Vor fi făcute aprecieri Conversația Frontală
activității generale și individuale Explicația Individuală
cu privire la modul de
lucru pe tot parcursul
activitătilor si la
comportamentul
copiilor.
Se va ține cont de
ordinea și curătenia de
la locul de muncă.
Se vor oferi
recompense copiilor-
baloane aurii si
portocalii din cufărul
Zânei Toamna.

Anexe

Leti și Luca- A venit toamna

A venit toamna.

Leti și Luca se pregătesc să iasă în grădină la joacă.

Își iau hăinuțele de ploaie și cizmele de cauciuc.

Leti e deja gata.

- Grăbește-te Luca! O să se-ntunece curând, spune ea.

Afară suflă vântul, și frunzele ruginii se aștern pe pământ.

Copacii din grădină sunt aproape goi.

- Uite! Exclamă Leti. O veveriță! Ai văzut-o?

Dar Luca nu-și poate lua ochii de la grămăjoara de frunze din iarbă.

Le ia de jos și le aruncă în aer, distrându-se de minune.

- Auuuu! Țipă Luca deodată. Frunzele astea au țepi!


Și începe să sară în sus de durere. Leti pare nedumerită.

Curioși copiii dau încet frunzele la o parte.

- O, un arici! Spune Leti în șoaptă.

Dar Luca e îmbufnat.

- Un arici foarte prost cresut, se pare!


- Nu fi supărat, Luca, intervine tata. Așa sunt aricii, nu e vina lor că au țepi. Uite ariciul
ăsta se pregătește să hiberneze. La început mănâncă pe săturate, după care își face un
culcuș călduros din frunze ca să poată dormi în voie toată iarna.

Leti și Luca se pregătesc să îi dea ariciului o mână de ajutor și să-i facă ei un culcuș!

Tata ia ariciul cu grijă și-l așează într-un tufiș.

Leti și Luca adună frunze și încropesc un cuibușor confortabil.

- O să fie o căsuță grozavă pentru aricuul nostru, spune Leti încet.

Pe jos, copiii gasesc o mulțime de nuci și castane.

Leti și Luca adună cât mai multe și le îndeasă în buzunare.

- Tati, aricii mănâncă și castane? Întreabă Leti.


- Nu, dor râme și insecte, răspunde tata. Dar puteți să-i puneți niște apă într-un
castronel dacă vreți.

Deodată începe să plouă, șin în grădină se formează o băltoacă uriașă.

Fericit Luca începe să țopăie prin apă cu cizmulițele de cauciuc.

Leti zâmbește și se ia imdeiat după el. Împreună stropesc mai cu spor decat singuri.

Afară s-a întunecat deja, și ploaia bate ușor în fereastră.

Ariciul moțăie liniști, în căsuța lui, iar Leti și Luca stau la căldură în casă și mănâncă nuci și
castane. Mmmm, ce bune sunt!

Leti se freacă la ochi, și Luca începe să caște.

- Sunteți obosiți? Îi întrabă mama.


- Un pic, îi răspunde Luca dând din cap.
- E-aproape ora noastră de mers la hibernare.
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și