Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

TEMA ANUALĂ: “CÂND/CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ”


TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “ÎNCEPUT DE PRIMĂVARĂ”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “PARFUM DE PRIMĂVARĂ”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi pe Domenii Experențiale (ADE)
DOMENIUL: Om şi societate (DOS)
TEMA ACTIVITĂŢII: “PRIMĂVARA ÎN PĂDURE”
MIJLOC DE REALIZARE: Lipire, asamblare (machetă)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOP:
 Formarea deprinderii de a lipi și asambla diferite materiale pentru a realiza o lucrare practică inspirată din
natură;
 Consolidarea deprinderii de a avea o poziţie corectă la masă;
 Exersarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
 Formarea deprinderii de a lucra în echipă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
 O1 - să denumească corect materialele pregătite pentru activitate; siluete copaci, siluete flori, tulpini şi frunze, lipici;
obiectivul este realizat daca toţi copiii denumesc cel puţin trei materiale necesare realizării temei propuse;
 O2 - să lipească corect elementele din care sunt formate florile; obiectivul este realizat dacă toţi copiii vor lipi corect
cel puţin două elemente constitutive;
 O3 - să realizeze macheta inspirată din natură, valorificând deprinderile de lucru însușite (lipire, asamblare);
obiectivul este realizat dacă toţi copiii asamblează macheta cu materialele primite;
 O4 - să aprecieze corect lucrarea proprie şi a colegiilor; obiectivul este realizat dacă toţi copiii evaluează
/autoevaluează în mod obiectiv lucrările colegilor/ proprii.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, chestionarea orală.
Materiale didactice: Siluete copaci, siluete flori din carton, siluete tulpini din scobitori acoperite cu hârtie creponată,
siluete frunze, polistiren, lipici, vată, şerveţele umede, coşuleţe pentru materiale didactice distributive.
Mijloace de învăţământ: CD player, CD cu “Anotimpurile”- Vivaldi.
Forma de organizare: frontal, individual, grupuri mici.
EVENIMENTUL STRATEGII
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL ACTIVITĂŢII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1. Se vor crea condiţii optime desfăşurării activităţii:
MOMENT  aerisirea sălii de grupă;
ORGANIZATORIC  pregătirea materialelor didactice necesare;
 organizarea mobilierului pe grupuri de lucru;
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

2. Captarea atenţiei: Zâna Primăvară, v-a pregătit o surpriză. Surpriza


INTRODUCEREA Vom viziona împreună povestea „Legenda ghiocelului”, Explicaţia
ÎN ACTIVITATE trimisă de către Zână. Videoproiector
După vizionarea acesteia, se va face intuirea materialului Imagini reprezentând
didactic oferindu-le copiiilor motivaţia pentru ducerea la bun momentele principale Orală
sfârşit a acestei activităţi. Lucrările realizate vor fi dăruite ale „Legendei
Zânei Primăvară, drept mulțumire pentru surpriza facută. ghiocelului”
Anunţarea temei şi a obiectivelor: Copiii vor fi anunţaţi că se
vor juca cu materialele pregătite, realizând ghiocei, parteneri de
joacă pentru ghiocelul din film și se va numi lucrarea Conversaţia
primăvara în pădure. Explicaţia
3. Voi explica copiilor că pentru realizarea acestei lucrări Conversaţia
DESFĂŞURAREA vom folosi siluete de copaci și flori, tulpini şi frunze din Explicaţia
ACTIVITĂŢII carton. Explic şi demonstrez modul de lucru : luăm în Frontală şi
mâna dreaptă lipiciul şi întindem pasta de lipit pe o parte Siluete copaci, flori, individuală
albă, apoi întoarcem floarea şi o vom fixa în partea de sus a tulpini din scobitori,
tulpinii. Se va continua cu frunzele. Pe siluetele ce reprezintă lipici, frunze din
copacii, vor lipi vată reprezentând zapada încă netopită. După carton,
ce au terminat de lipit materialele pregătite, le vor asambla
astfel încât să realizeze o machetă reprezentând primăvara în Fond muzical:
pădure. Voi prezenta copiilor modelul realizat de mine, Frontală
insistând asupra tehnicilor de lucru şi ordinea efectuării
lor.
Se vor realiza câteva exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii.
Se va asigura un fond muzical adecvat temei activităţii. “Primavara”- A.
Atenţionez asupra modului în care trebuie să lucreze cu lipiciul. Vivaldi Casetofon, CD
Dau indicaţii generale şi individuale copiilor şi urmaresc modul Exerciţiul
în care lucrează copiii. Explicaţia
5.
REALIZAREA Copiii de la fiecare masă îşi vor prezenta lucrările realizate, Conversaţia Lucrări estetice
FEED-BACK-ULUI utilizând cuvinte şi expresii specifice abilităţilor practice. Prezentarea lucrărilor Aprecieri
realizate verbale

6. Se va realiza o expoziție cu lucrările efectuate. Copiii vor Buline smiley Evaluare


EVALUAREA evalua lucrările colegilor si pe cele personale. Autoevaluare
Se vor acorda stimulente pentru fiecare copil de către Zâna
Primăvara.

7. Se vor face aprecieri stimulative de către educatoare şi se Conversaţia Frontală


ÎNCHEIEREA vor nominaliza copiii care s-au remarcat. Aprecierea Individuală
ACTIVITĂŢII

S-ar putea să vă placă și