Sunteți pe pagina 1din 11

Ungur Diana Maria

Proiect de activitate integrată


Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit nr. 22 – „Micul Prinț”
Grupa: mare – „Furnicuțele”
Data: 13.12.2021
Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: „Bucuriile sărbătorilor de iarnă”
Tema săptămânii: „Uite, vine Moș Crăciun”
Tema activității: „În așteptarea lui Moș Crăciun”
Tipul activității: mixtă
Categorii de activități de învățare: ALA1 + ADE (DȘ + DOS) + ADP + ALA2
Forma de realizare: activitate integrată
Scopurile activității:
Dezvoltarea capacității de recunoaștere și denumire a obiceiurilor de Crăciun, precum și
formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

Programul zilei

Activități de dezvoltare personală (ADP)


- Întâlnirea de dimineață: „Cum ne pregătim noi de Crăciun?”
- Rutine: „Învățăm să fim ascultători”
- Tranziții: „La centre noi plecăm,/ Pe spiriduș să-l ajutăm.”; primele două strofe ale
poeziei „Iarna ne-a sosit în zori”; „Haide-ți și noi să pornim, / Brăduțul să-l
împodobim”
Activități liber alese (ALA 1)
- Artă: „Globurile fermecate” – colorare (anexa1)
- Știință: „Drumul spiridușului” (anexa 2)
- Construcții: „Săniuța Moșului” – cuburi Lego
Activități pe domenii experențiale (ADE)
- DȘ: „Obiceiuri de Crăciun” – lectură după imagini
- DOS: „Globul meu cel minunat” – bobinare
ALA 2
- Joc distractiv: „Fă și tu ca mine”

Obiective operaționale și strategii didactice

Activități de Dezvoltare Personală (ADP)

Întâlnirea de dimineață: „Cum ne pregătim noi de Crăciun?”


Obiective operaționale:
- să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
- să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimpul, vremea, ziua,
luna);
- să comunice impresii și idei referitoare la tema propusă
Metode și procedee: conversația, explicația
Mijloace didactice: calendarul naturii
Forme de organizare: frontal

Rutine: „Învățăm să fim ascultători”


Obiective operaționale:
- să participe activ la activitatea de grup realizând sarcina comună cerută;
- să nu îi deranjeze pe ceilalți copii în timp ce răspund / lucrează;
- să nu inițieze situații conflictuale
Metode și procedee: explicația, conversația
Forme de organizare: frontal

Activități liber alese (ALA 1)

Artă: „Globurile fermecate” (colorare)


Obiective operaționale:
- să coloreze cât mai creativ fișa cu ajutorul creioanelor colorate;
- să mânuiască corect instrumentele și materialele de lucru;
- să realizeze o lucrare îngrijită
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul
Mijloace didactice: fișă (Anexa1), creioane colorate
Forme de organizare: individual

Știință: „Drumul spiridușului”


Obiective operaționale:
- să rezolve corect cerințele de pe fișa dată;
- să-și dezvolte spiritul de observație și să treseze printr-o linie drumul până la ieșirea
din labirint
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul
Mijloace didactice: fișă (Anexa2), creion
Forme de organizare: individual

Construcții: „Săniuța Moșului”


Obiective operaționale:
- să fie creativi în realizarea temei;
- să așeze piesele, în diferite poziții, pentru a realiza forma săniuței
Metode și procedee: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul
Mijloace didactice: cuburi Lego
Forme de organizare: individual sau în echipe
Activități pe Domenii Experențiale (ADE)

Domeniul Știință: „Obiceiuri de Crăciun”


Obiective operaționale:
- să recunoască și să denumească obiceiurile de Crăciun utilizând imaginile puse la
dispoziție;
- să comunice impresii, idei pe baza imaginilor observate;
- să răspundă la întrebări în termeni adecvați temei și formulând propoziții logice,
valorificând experiența personală
Metode și procedee: observația, conversația, explicația, descrierea
Mijloace didactice: tablă magnetică, imagini cu obiceiuri de Crăciun (Anexa3)
Forme de organizare: frontal, individual

Domeniul Om și Societate: „Globul meu cel minunat”


Obiective operaționale:
- să utilizeze corect materialele puse la dispoziție;
- să respecte indicațiile tehnice de bobinare;
- să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din viața cotidiană, valorificând
deprinderile de lucru însușite;
- să păstreze ordinea și curățenia la locul de muncă, pe tot parcursul activității
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Mijloace didactice: foarfecă, ață/ lănă, glob din polistiren (sau din hârtie mototolită)
Forme de organizare: frontal, individual

ALA 2

Joc distractiv: „Fă și tu ca mine”


Obiective operaționale:
- să reproducă toate mișcările educatorei, într-un mod corect
Metode și procedee: observația, demonstrația, jocul
Forme de organizare: frontal

Scenariul zilei

Momentul organizatoric
În vederea desfășurării activității în condiții optime, mobilierul este aranjat corespunzător
modului de concepere al activității și se asigură o atmosferă de lucru adecvată.
Întâlnirea de dimineață: Copiii intră în sala de clasă și sunt așezați pe scăunele în semicerc.
Salutul: „Bună dimineața, dragi copii!”. Copiii se vor saluta reciproc.
Prezența: doamna educatoare va observa cine lipsește atunci când copiii sunt așezați în
semicerc.
Activitatea de grup (Calendarul naturii): copiii vor observa aspectele naturii în acel moment
și vor completa calendarul naturii: afară ninge, soarele este acoperit de nori pufoși, afară este
frig, copiii se îmbracă cu haine groase etc.
Împărtășirea cu ceilalți: se va realiza prin prezentarea pregătirilor pentru Crăciun: Noi facem
bradul în Ajun; noi cântăm colinde etc.
Noutatea zilei:
Educatoarea le spune copiilor că a primit o scrisoare de la spiridușul lui Moș Crăciun (Anexa
4). Acesta îi roagă pe copii să îl ajute să decoreze globulețele sau să îl ajute să găsească
drumul prin labirint.
Tranziție: „La centre noi plecăm,
Pe spiriduș să-l ajutăm.”
ALA 1: Educatoarea le va prezenta copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru.
Se va lucra la centrele:
- Artă: „Globurile fermecate” – colorare (anexa1)
- Știință: „Drumul spiridușului” (anexa 2)
- Construcții: „Săniuța lui Moșului” – cuburi Lego

Rutină: copiii merg la baie, se spală pe mâini.


Tranziție: ”Iarna ne-a sosit în zori
La fereastră ne-a pus flori
A sosit cu gerul ei
Cu zăpadă și polei.

Cât de veseli suntem noi


Că ne aduce bulgări moi
Cu zăpadă ne jucăm
Și cu bulgări aruncăm.”

ADE: Domeniul știință (cunoașterea mediului – lectură după imagini)


Pe tabla magnetică sunt așezate imagini cu tradiții și obiceiuri de Crăciun. Copiii sunt
îndrumați să „citească” imaginea, începând cu elementele din planul central și să verbalizeze
ceea ce văd. Copiii vor sesiza, treptat, nu doar obiceiul/tradiția (colindat, împodobirea
bradului, venirea lui Moș Crăciun), ci și ținutele, aspectele naturii, decorațiunile etc. De
exemplu, pentru imaginea 1 (anexa 3), copiii vor spune că o tradiție de Crăciun este să mergi
cu colindatul. Copiii din imagine sunt îmbrăcați în costum național, dar gros, cu căciulițe,
fular, ghetuțe groase, deoarece afară este frig, este zăpadă.
Prin intermediul versurilor „Haide-ți și noi să pornim, / Brăduțul să-l împodobim”, utilizate
aici ca tranziție, activitatea își continuă cursul prin organizarea atelierului de confecționare a
globurilor.
DOS (activitate practică):
Preșcolarii au sarcina de a creea câte un glob prin bobinare. Educatoarea prezintă un glob
model, explică și demonstrează modul de lucru: cu mâna stângă copiii țin globul de polistiren
(sau hârtie mototolită ca o minge), iar cu mâna dreaptă rotesc firul colorat în jurul globului,
obținând un glob (ghem) colorat. Se execută exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai
mâinilor, iar apoi copiii realizează globurile. Activitatea se încheie cu prezentarea globurilor
în fața grupei și apecierea lucrărilor.

ALA 2 (joc distractiv):


Doamna educatoare le propune preșcolarilor un joc numit „Fă și tu ca mine”. Aceștia au
sarcina de a imita mișcările educatoarei.

La finalul activității, se realizează aprecieri din partea educatoarei privind modul de lucru,
comportamentul din timpul activității, gradul de îndeplinire a sarcinilor.

Strategii de instuire Evaluarea


Conținutul activității utilizate în secvența copiilor
Etapele
activității de activitate

1. Moment Asigurarea condițiilor necesare Observarea


organizatoric desfășurării activității: comportamentului
- aranjare mobilierului; copiilor
- aerisirea sălii de clasă;
- pregătirea materialului didactic;
- intrarea copiilor în clasă și
așezarea lor;
- asigurarea ordinii și disciplinei
2. Captarea Educatoarea va prezenta copiilor o - explicația Observarea
atenției scrisoare (Anexa 4) „primită” de la - scrisoarea comportamentului
Spiridușul lui Moș Crăciun: - frontal copiilor
„Dragi copii,
Știu cât de mult îl iubiți pe Moșul și cât de
nerăbdători sunteți să vină, însă, până
atunci, am nevoie de ajutorul vostru. Vă
rog să mă ajutați să decorez globulețele,
să construiesc săniuțe pentru Moșul și să
găsesc drumul până la el.
Să fiți harnici și ascultători!
Semnat,
Spiridușul Moșului”
3. Verificarea Copiii vor răspunde la următoarele - conversația Observarea
şi actualizarea întrebări: - explicația sistemică a
achizițiilor - frontal și individual comportamentului
- Când vine Moș Crăciun? copiilor
anterioare
- Voi cum vă pregătiți de Crăciun?
Cum îl așteptați pe Moșul?

4. Anunțarea Educatoarea anunță tema: „În așteptarea - explicația Observarea


obiectivelor şi lui Moș Crăciun”. Va preciza faptul că în - frontal sistemică a
a temei această activitate îl vor ajuta pe Spiriduș comportamentului
(lucrând la centrele Artă, Știință și
abordate Construcții), vor povesti despre copiilor
obiceiurile de Crăciun și vor realiza
globulețe pentru bradul de Crăciun.

5. Prezentarea Pentru ALA 1, educatoarea prezintă fișele - explicația Observarea


materialului de lucru și cuburile Lego, lăsând copiii să - fișe de lucru sistemică a
stimul lucreze unde doresc. - cuburi Lego comportamentului
- imagini cu copiilor
Pentru DȘ, educatoarea prezintă imaginile
obiceiuri de
cu obiceiuri de Crăciun, care vor servi ca
Crăciun
material stimul pentru lectura după
- frontal
imagini.

6. Asigurarea Educatoarea le propune copiilor să îl ajute - explicația Observarea


dirijării pe Spiriduș, astfel că le prezintă centrele: - conversația sistemică a
învățării „Dragii mei, cine dorește să facă săniuțele - demonstrația comportamentului
pentru Moșul, va merge la centrul - exercițiul copiilor;
Construcții. Cine dorește să facă - observația
globulețele pentru brad, va merge la Artă, Aprecieri verbale
- descrierea
iar cine vrea să îl ajute pe spiriduș să iasă
- fișe de lucru
din labirint, va merge la Științe”.
- creioane colorate
Trecerea la centrele de interes se va face
- creioane
utilizând tranziția „La centre noi plecăm,/
- imagini cu
Pe Spiriduș să-l ajutăm.”
obiceiuri de
După ALA 1, folosindu-se ca tranziție Crăciun
poezia „Iarna ne-a sosit în zori”, se va - tablă magnetică
trece la activitatea pe domenii - frontal
experențiale. Educatoarea îi va așeza pe - individual
copii în semicerc și le va prezenta copiilor - pe grupe
trei imagini care ilustrează obiceiuri de
Crăciun (colindatul, împodobirea
bradului, sosirea Moșului) și îi va îndruma
să „citească” imaginea, începând cu
elementele din planul central și să
verbalizeze ceea ce văd. Îndrumarea se
face prin întrebări (ex. Ce obicei
observați? Cum sunt îmbrăcați copiii?
Cum este afară? etc.). Astfel, copiii
vor sesiza, treptat, nu doar obiceiul
(colindat, împodobirea bradului,
venirea lui Moș Crăciun), ci și
ținutele, aspectele naturii,
decorațiunile etc. Totodată,
educatoarea va avea grijă să participe
toată lumea la activitate, încurajându-i
și îndrumându-i pe cei care ezită să o
facă.

Prin intermediul versurilor „Haide-ți și


noi să pornim, / Brăduțul să-l
împodobim”, utilizate aici ca tranziție,
activitatea își continuă cursul prin
organizarea atelierului de
confecționare a globurilor.
7. Fixarea şi Copiii sunt așezați acum la măsuțe. - explicația Observarea
aplicarea Fiecare preșcolar primește câte un coșuleț - demonstrația sistemică a
cunoştințelor/o cu materiale. Educatoarea le prezintă un - exercițiul comportamentului
bținerea glob model, apoi le explică și - ață/lână copiilor;
performanței demonstrează tehnica: cu mâna stângă - globuri de
Aprecieri verbale
copiii țin globul de polistiren (sau polistiren (sau din
hârtie mototolită ca o minge), iar cu hârtie mototolită)
mâna dreaptă rotesc firul colorat în - frontal
jurul globului, obținând un glob - individual
(ghem) colorat.

Înainte de a începe activitatea, se


execută exercițiile de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor, iar apoi
copiii realizează globurile.

Activitatea se încheie cu prezentarea


globurilor în fața grupei.

8. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și frontale - explicația Aprecieri verbale


performanțe- asupra comportamentului și participării - frontal
lor copiilor la activitate.

9. Încheierea Activitatea se încheie cu ALA 2 („Fă și tu - explicația Observarea


activității ca mine”), în care copiii trebuie să imite - jocul sistemică a
mișcările doamnei educatoare. - frontal comportamentului
copiilor;

Aprecieri verbale
Anexa 1:
Anexa 2:
Anexa 3:
Anexa 4:

Dragi copii,
Știu cât de mult îl iubiți pe Moșul și cât de nerăbdători sunteți să vină,
însă, până atunci, am nevoie de ajutorul vostru. Vă rog să mă ajutați
să decorez globulețele, să construiesc săniuțe pentru Moșul și să
găsesc drumul până la el.
Să fiți harnici și ascultători!
Semnat,
Spiridușul Moșului

S-ar putea să vă placă și