Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT

DIDACTIC INTEGRAT

Grădinița cu P.N Muncelu


Grupa combinată „Ursuleții”

Educatoare: Chiriță Cristiana- Daniela

1
PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.N Muncelu
Grupa combinată „Ursuleții”

Educatoare: Chiriță Cristiana- Daniela


Data: 15.10.2020
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Surprizele zânei toamna”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Zâna toamnă a sosit !”


TEMA ZILEI: „Alai de frunze argintii”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
ADP:
ÎD: „De ce ne place toamna?”
R: „O umbrelă port la mine în caz că ploaia vine” (deprinderea de a fii prevăzător la
schimbările atmosferice)
T: „Luați seama bine” (joc distractiv)

ALA1: „Frunzele aurii”


„Urmele frunzelor”- elemente grafice (BIBLIOTECĂ)
„Tablou de toamnă”- îmbinare pioneze colorate (CONSTRUCȚII)
„Frunze colorate de toamnă”-modelaj (ARTĂ)

ADE: DȘ+DEC
DȘ: „Așază frunza unde îți spun”- joc didactic matematic (cu material individual)
DEC: „Frunze colorate, pe foaie amprentate” (pictură)

ALA2- „Dansul frunzelor”

2
TIPUL ACTIVITĂȚII: Însușire de noi cunoștințe, Formare de priceperi și deprinderi
Domenii de dezvoltare:

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚĂ DE ÎNVĂŢARE


E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

Dimensiuni ale dezvoltării:


C.3. Activare și manifestare a potențialului creative.
E.3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

Comportamente vizate:
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative.
E.3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător.

Obiective operaționale:

ADE:
DȘ:

*DS1-Să identifice pozițiile spațiale ale frunzelor;


*DȘ2-Să plaseze imaginea frunzelor într-un spațiu dat ;
*DȘ3-Să verbalizeze acțiunile efectuate folosind adverbele de loc (pe, sub, langa, în).

DEC:

*DEC1-Să utilizeze tehnicile de lucru specifice activităților plastice, însușite anterior;


*DEC2-Să mânuiască cu atenție materialele și ustensilele puse la dispoziție;
*DEC3-Să combine elementele primite pentru realizarea temei propuse;

3
ALA I

BIBLIOTECĂ CONSTRUCȚII ARTE


*să utilizeze materiale de lucru, fără a le *să utilizeze cu îndemânare jocul *să folosească cu grijă plastilina și
deteriora; manipulativ; ustensilele de lucru;
*să traseze urmele frunzelor din fișa de *să folosească pionezele colorate *să creeze diferite forme de frunze.
lucru. pentru a construi diverse un tablou de toamnă.

ALA II :

*Să cânte cântecul cu dezinvoltură și să execute mișcări pe cântec;


*Să-și coordoneze mișcările cu melodia și textul cântecului;
*Să se destindă și să se recreeze.

4
ȘCENARIUL ZILEI
Programul zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă, care debutează cu salutul „Bună dimineaţa, ursuleților!”. Copiii sunt asezați in semicerc pentru
a putea stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.
Se execută exerciții de înviorare, pe muzică, pentru a antrena copiii, după care, se face prezenţa, notând în catalog preșcolarii absenți. Se completează
calendarul naturii, precizând cum este vremea afară, specificând ziua, data, luna, anotimpul și anul în care ne aflăm, cu ajutorul panoului specific și
simbolurilor corespunzătoare. Are loc împărtășirea cu ceilalți- copiii care doresc , transmit restului grupei o noutate, un lucru ce-i place sau pe care l-a
făcut în ziua precedentă. În cadrul activității de grup, se cântă imnul grupei (Prieten, prieten), apoi copiii vor afla noutatea zilei prin intermediul frunzelor din
coșuleț și a castanelor, ce realizează trecerea spre momentul poveștii „Frunza agățată”.

Prin metoda ,,Mâna oarbă” copiii vor exrage din scrisoare câte un simbol care le va fi prins în piept. Potrivit ,,mesajului zilei”, se anunță tema zilei și
activitățile ce urmează să se desfășoare în continuare: ,,-Vom defășura un joc numit “Așează frunzele unde îți spun“, apoi vom ștampila pe hârtie Frunze și vom
lipi crenguțe. Prin tranziția: ,,Luați seama bine”, copiii se îndreaptă la centrele de interes. Se formează, astfel trei grupe. Se stabilesc locurile unde
copiii îşi vor desfăşura activitatea pe arii de stimulare. Centrele deschise sunt: artă, bibliotecă, construcții. (ALA I). La fiecare sector/centru se află
pregătit materialul necesar. După ce şi-au ocupat locurile, se prezintă sarcina pentru fiecare grup în parte.

La sectorul CONSTRUCȚII, copiii vor reda forma unei frunze, așezând și îmbinând pe tabla de lucru, pioneze colorate.
La sectorul BIBLIOTECĂ, preșcolarii vor scrie elemente grafice- „urma frunzelor”.
La centrul de ARTĂ , vor modela din plastilină frunze în culorile toamnei.

După tranziția: „Frunzele săltărețe”, se începe activitatea matematică cu subiectul „Așază frunzele unde îți spun”, urmată de activitatea practică
de lipire „Frunze colorate, pe hârtie amprentate”. Lucrările de la cea de a doua activitate vor fi expuse pe masură ce copiii finalizează, apoi se va face analiza și
aprecierea acestora.

Activităţile zilei se vor încheia cu ALA2: „Dansul frunzelor”.

STRATEGIE DIDACTICĂ:

5
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, instructajul, explicaţia, observarea , demonstrația, exerciţiul, metoda ,,Mâna oarbă’’, metoda ,,Turul galeriei”.

RESURSE MATERIALE: laptop, boxe, program Zoom, camera web, ecusoane, culori, carioca, fișe de lucru, joc manipulativ, plastilină, planșetă,
, simbol Frunze, coșulet, frunze, castane, fișă suport/model, pensule, hârtie bloc desen, acuarele, lipici, crenguțe, palate, pahare, povestea “Frunza agățată”,
recompense.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici, individual.

DURATA: o zi
EVALUARE: continuă (prin aprecierea răspunsurilor, analiza produselor activităţii)

BIBLIOGRAFIE:

Ciolan, L., (2008). Învățarea integrată, Iași: Ed. POLIROM.


Pletea, M., (2008), Activitatea integrată din gradiniță- ghid pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar, D.P.H.
Curriculum pentru educația timpurie, MECI, nr. 4.694/2.08.2019
Suport pentru explicitare și întelegere curriculumului pentru educație timpurie

6
OB. Strategia didactică
Etapele OP. Activitate didactică Evaluare
activității Metode si Mijloace de Forme de
procedee învățămant organizare
Se asigură climatul necesar pentru desfășurarea
activității:
Aerisirea salii de grupă.
1. Asezarea meselor și a scăunelelor. Pregătirea Conversația Material Frontal Observare
Moment materialului didactic necesar. Exercițiul Didactic sistematică
organizatoric Intrarea copiilor în sala de grupă Povestea
și așezarea în semicerc . “Frunza
Se va realiza astfel întâlnirea de dimineață (salutul, agățată”
prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți,
momentul poveștii: “Frunza agățată”) (ANEXA 1)

Captarea atenției se realizează prin prezentarea


castanelor și frunzelor primite de la Zâna Toamna.

Prin metoda ,,Mâna oarbă’’copiii vor exrage din


2. plic câte un ecuson ce le va fi prins în piept. Scrisori Frontal Observare
Captarea Potrivit ,,mesajului zilei”, se anunță tema zilei și Conversația Coșuleț sistematică
atenției activitățile ce urmează să se desfășoare în Frunze,
continuare. castane
Prin tranziția: ,,Luați seama bine”, copiii se Boxe
îndreaptă spre centrele de interes.
Mâna oarbă
Se formează astfel trei grupuri. Se stabilesc locurile
unde îşi vor desfăşura activitatea pe arii de stimulare. Conversația
Centrele deschise sunt: artă, bibliotecă și construcții.
La fiecare sector/centru se află pregătit materialul Explicația Ecusoane
necesar. După ce şi-au ocupat locurile se prezintă Tăblițe
sarcina pentru fiecare grup în parte. Materialele Observarea pioneze Frontal
centrelor de interes se rotesc către fiecare grupă, Fișă de lucru
fiind întâi de toate dezinfectate. Plastilină
Joc Observare
La sectorul CONSTRUCȚII, copiii vor reda forma manipulativ În grupuri sistematică
unei frunze, așezând și îmbinând pe tabla de lucru, Demonstrația mici
pioneze colorate. 7 Explicația
- La sectorul BIBLIOTECĂ, preșcolarii vor scrie Conversația
elemente grafice- „urma frunzelor”. (ANEXA 2)
ADP:
ÎD: „De ce ne place
ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
toamna?”
R: „O umbrelă port la
mine în caz că ploaia
ALA2: -
vine” (deprinderea de a fii „Dansul
prevăzător la
schimările
frunzelor”
atmosferice)
T: „Luați seama bine”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII
EXPERIENȚIALE:

DȘ: „Așază frunza unde îți spun”- joc


didactic matematic (cu material
individual)
DEC: „Frunze colorate, pe foaie
amprentate” (pictură)

ALA 1: ALA 1: ALA 1:

„Urmele frunzelor” „Tablou de toamnă” „Frunze colorate de


îmbinare pioneze colorate toamnă”
elemente grafice modelaj
(CONSTRUCȚII)
(BIBLIOTECĂ) (ARTĂ)

S-ar putea să vă placă și