Sunteți pe pagina 1din 12

GRĂDINIŢA NR.

246
SECTOR 6, BUCUREŞTI
DATA:8 .12.2022

PROIECT DE ACTIVITATE

Prof. Inv.Prescolar : SIMION M. MIHAELA - NICOLETA


PROIECT DE ACTIVITATE
„SURPRIZELE DIN GHETUTE”

Nivelul: II– Grupa mare „E”


Tema anuala :Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim ?
Tema proiectului : „Asta-i datina strabuna! „
Tema săptămânii: „Pregatim ghetutele ,vine Mos Nicolae ! ”
Tema activităţii: „ Surprizele din cizmulite”
Tipul activităţii: Mixtă (verificarea si consolidarea cunostintelor, exersarea
deprinderilor anterioare )
Forma de realizare: Activitate integrată de o zi( ADP+ ALA1+ADE(DS+DEC) +
ALA2)
Forma de organizare: Frontală, pe grupuri mici, individuală
Durata: o zi
Modelul integrării: în reţea
Categorii de activităţi: mixtă
Activităţi liber alese: ALA I şi ALA II
Activităţi pe domenii experienţiale: DS – Activitate matematica
DEC – Educatie plastica

Scopul activităţii:
- Dezvoltarea capacitatii de a utiliza mijloace de comunicare verbale si nonverbale pentru
rezolvarea sarcinilor date : dezvoltarea gandirii si imaginatiei prin rezolvarea unor situatii
problematice ;educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti , a deprinderii de cooperare intre
partenerii de joc consolidand deprinderile de executare a unor miscari intr-o atmosfera de
buna dispozitie si placere ; concentrarea si stabilizarea atentiei ;dezvoltarea simţului estetic
şi stimularea imaginaţiei creatoare, a gândirii divergente şi a atenţiei voluntare prin
activităţile din domeniul plastic.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:
Cognitive:
- Sa decoreze ghetuta lui Mos Nicolae folosind tehnica de lucru invatata ( mototolire
si lipire );
- Sa interactioneze cu colegii cooperand in realizarea sarcinilor ;
- Sa asambleze piesele puzzle-urilor pentru a reda imaginea ;
- Sa uneasca punctele , incat sa obtina imaginea data ;
- Sa realizeze o constructie , imbinand piesele intr-un mod original respectand tema
data;
– Sa grupeze obiecte si jucarii dupa un anumit criteriu ( forma , marime culoare);
– Sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-5 ;
– Sa raporteze numarul la cantitate ;
– Sa asocieze cifra corespunzatoare numarului de obiecte ;
– Sa cunoasca vecinii numerelor ;
– Sa utilizeze limbajul matematic adecvat ;
– Sa denumeasca materialele si insrtumentele de lucru;
– Sa realizeze cu ajutorul tehnicilor de lucru invatate ( amprentare / stampilare )
avand la dispozitie tempera ,baloane , betisoare , buretei , staniol ;
– Phihomotrice:
– să mânuiască cu grija materialul didactic;
– Sa interpreteze versurile cantecelor insotite de miscarile sugerate de text
– Sa-si coordoneze miscarile pe ritmul melodiei si cerintele specifice pasilor de
dans ; .

Afective:
– să respecte sarcina didactica;
– sa respecte acuratetea lucrarii ;
– să participe efectiv şi afectiv la joc;
– să se conformeze regulilor de joc;

Reguli de joc: Copiii respectă cerinţele transmise de cadrul didactic privind ordinea
de efectuare a sarcinilor : gruparea obiectelor dupa o insusire invatata ,
formarea sirului crescator/descrescator , asocierea cifrei corespunzatoare
numarului de obiecte ,raportarea numarului la cantitate si recunoasterea
vecinilor .

Elemente de joc: mişcarea sugerată de versurile ritmate, mânuirea materialului,


surpriza, aplauzele, versuri mobilizatoare, recompense.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia , explicatia partiala , instructaj verbal ,


explicaţia , exerciţiul, muncă independentă, muncă pe grupuri mici , învăţarea prin
descoperire, învăţarea prin cooperare, problematizarea, munca în echipă şi turul
galeriei , jocul .

Material didacic: : fisa-ghetuta , hartie creponata , lipici , Lego, cuburi din lemn , pelerine
de „Spiridusi „ , puzzle-uri , fisa suport -grafisme , siluete magnetice
(braduti , reni , ursuleti ) , tabla magnetica ,cifre magnetice , tempera,
betisoare , buretei , staniol ,baloane , palete pentru acuarele , bloc de
desen , laptop , clestisori , ghetuta de carton .

Material bibliografic:
1. *** Curriculum pentru educatie timpurie, M.E.N., 2019.
2. PREDA VIORICA, Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005.
3. FLORICA MITU, ŞTEFANIA ANTONOVICI, Jocuri didactice integrate pentru
învăţământul preşcolar, Ed. Humanitas, 2005.
4. Metodica predarii desenului si modelajului Bucuresti 1977
5. Atlas cu elemente de limbaj plastic Ed. Aramis

Scenariul zilei
Activitatea va incepe cu „Intalnirea de dimineata „ in cadrul careia se vor saluta si
impartasi starea de spirit in care se afla , precum si ceea ce vor dori sa faca in timpul zilei .
La intrarea în sala de grupă, copiii vor observa aranjarea unui decor de sarbatoare. În
celelalte spaţii ale grupei au fost aranjate sectoarele de lucru.
Copiii prezenţi se vor identifica cu fotografiile (completarea catalogului) şi vor
discuta despre anotimpul ce a venit şi starea vremii din această zi (Calendarul naturii).
Cadrul didactic le dezvăluie copiilor că toate aceste decoruri din grupă, precum şi
toate materialele care urmează a fi folosite au fost aduse cu ajutorul unui „Spiridus „. .
Copiii sunt introduşi în activitatea zilei cu tema „Surprizele din cizmulite ”,
precizându-se în ce constă activitatea fiecărui sector.
Aceştia vor fi poftiţi la sectoarele deschise şi li se va ura „Spor la lucru”.

Activitate de dezvoltare personală (ADP)


Rutine: Sosirea copiilor, micul dejun, Întâlnirea de dimineaţă, exersarea unor deprinderi
de igienă.
Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
• Salutul;
• Prezentarea musafirilor;
• Observarea decorului din sala de grupă;
• Prezentarea grupei de copii;
• Noutatea zilei;
• Completarea Calendarului Naturii.
Se vor purta discuţii despre tema săptămânii, anotimpului şi se vor face aprecieri
asupra zilei săptămânii asezându-se imaginile corespunzătoare.

Tranziţii: Prin intermediul versurilor

Pardon , pardon e randul meu

La rand am asteptat si eu

Asteapta si nu te grabi

Si randu-ti va veni !

Rutine: Prin versurile:


BAT DIN PALME CLAP-CLAP-CLAP
DIN PICIOARE TRAP-TRAP-TRAP-
NE-NVARTIM , NE RASUCIM
SI SPRE CENTRE NOI PORNIM !
 Moment de înviorare : EURITMIE - „Dacă vreau să cresc voinic!”

„Dacă vreau să cresc voinic!”


Dacă vreau să cresc voinic, Mă opresc, respir uşor,
Fac gimnastică de mic. Întind braţele şi zbor.
Fug în pas alergător, Dacă vreau să cresc voinic,
Apoi sar într-un picior. Fac gimnastică de mic.

Jocuri şi activităţi la alegere – ALA 1


• Artă: „Ghetuta lui Mos Nicolae „ - mototolire si lipire
• Constructii :„Fabrica de dulciuri a lui Mos Nicolae „
• Biblioteca : „Ghetuta lui Mos Nicolae „- grafisme
• Joc de masa : „ Puzzle – Imagini de iarna”

Jocuri şi activităţi la alegere – ALA 2

Joc distractiv:”Nu scapa ghetuta ! ”

Euritmie :” Dansul fulgilor de nea”


Jocuri şi activităţi alese – ALA 1
 Artă: : „Ghetuta lui Mos Nicolae ” – (mototolire si lipire )
 Sarcină de lucru: Copiii vor decora ghetuta lui Mos Nicolae .

Biblioteca : „Ghetuta lui Mos Nicolae „


Sarcina de lucru:- Copiii vor uni punctele , incat sa obtina imaginea data .

Joc de masa: Puzzle –„Imagini de iarna „


 Sarcină de lucru: – Copiii vor asambla piesele puzzle-urilor
pentru a reda imaginea dorita .

Constructii : „Fabrica de dulciuri a lui Mos Nicolae „


Sarcina de lucru: - Copiii vor construi cu ajutorul pieselor Lego sau cuburi de
lemn „Fabrica de dulciuri a lui Mos Nicolae „

După terminarea activităţilor cuprinse la ALA 1 copiii se vor pregăti pentru activităţile
pe domenii experienţiale, (DS şi DEC )care cuprind: – Jocul didactic matematic şi
activitatea plastica– cu tema „Surprizele din cizmulite ” se face cu ajutorul cantecului:
„A, a, a a venit iarna , da ! „
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

NR. ETAPELE STRATEGII


CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
CRT. ACTIVITĂŢII DIDACTICE

1. Moment Pentru a asigura buna desfăşurare


organizatoric a activităţii se vor crea condiţii
corespunzătoare:
– aerisirea sălii de grupă;
– pregatirea materialului de lucru la
îndemână;
– aşezarea scaunelelor in semicerc în
mijloc cizmulita cu „surprize” si Observarea
tabla magnetica . comporta-
Copiii intră în sala de grupă unul mentului
după altul, interpretand cantecul „A, copiilor;
a, a a venit iarna , da „. Se aşază
pe scaune.
2. Captarea Se va realiza cu o „cizmulita
atenţiei „ trimisa de „ Spiridusii lui Mos Expunere;
Nicolae „ care ii roaga pe copii sa-i -cizmulita Frontală;
ajute sa sorteze jucariile ramase . -„Spiridusul „

3. Reactualizarea Pentru reactualizarea cunoştinţelor


cunoştinţelor se vor pune câteva întrebări: Conversatia; Individuala
„– Cine pune cadouri in ghetute?” Explicaţia;
„- Voi ati primit cadouri ?” Chestionare
orala ;

4. Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că vor juca un


temei jocului şi joc intitulat „Cizmulita cu surprize ”
a obiectivelor – joc în care vor grupa numara , si Explicaţia; Frontală;
aranja jucariile crescator/
descrescator.
5. Prezentarea şi DS:
dirijarea a) Explicarea regulilor jocului:
conţintului „Astăzi ne vom juca jocul cu Explicaţia;
tema „Surprizele din cizmulite„ . Exerciţiul;
Pentru acest joc va trebui sa
indepliniti cateva sarcini .

În timpul jocului să fiţi atenţi, să vă -abtipilduri –


gandiţi înainte de a da răspunsul . fete
zambitoare;
b) Demonstrarea jocului de către Explicaţia;
cadrul didactic: Demonstraţia
Educatoarea asaza pe tabla partială;
magnetica mai multe jetoane pe
care copiii trebuie sa le - jetoane
denumeasca si sa le grupeze dupa magnetice
forma .

c) Executarea jocului de probă: Exercitiul;


Jocul se execută de către 1, 2 copii.
6. Desfasurarea Varianta I
propriu- zisa a - Formeaza multimi de obiecte Conversatia;
jocului cu dupa culoare (marime , forma ). Exerciţiul;
grupa de copii Educatoarea asaza pe tabla -figurine cu Individuală;
magnetica 3-4 tipuri de jucarii pe magnet
care copiii va trebui sa le sorteze (bradut ,
dupa culoare(marime ,forma ) si sa mosi, stelute,
formeze multimea . globulete )

Varianta II
- Asociaza cifra corespunzatoare Exerciţiul; Individuală;
numarului de obiecte din multime .
Educatoarea asaza pe tabla cifre ( cifre
magnetice pe care copiii vor trebui magnetice )
sa le asocieze grupelor de obiecte .

Varianta III
- Formeaza sirul crescator Conversatia; Individuală
/descrescator folosind cifrele Exerciţiul;
magnetice . (cifre
magnetice )

Varianta IV
-Indica vecinii cifrelor de pe tabla Conversatia ; Individuală
magnetica Exercitiul;
(cifre
magnetice )

7. Obţinerea Variantă de joc (V):


performanţei şi Complicarea jocului se va face
a conexiunii prin gruparea fetelor intr-o parte si Învăţarea prin
inverse gruparea baietilor in cealalta parte la descoperire;
semnalul educatoarei . Un baiat Individuală;
asaza in cercul galben tot atatea Frontal;
fete de cate ori bate din palma
cadrul didactic , iar o fetita asaza in
cercul rosu tot atatia baieti de cate
ori bate cadrul didactic din palme .

Tranziţie
„ In picioare ne ridicam
Scaunelele le luam !
Spre masute ne-ndreptam
Ghetuta sa o pictam ! „
DEC:
Se face intuirea materialului
distributiv si se reamintesc tehnicile Frontală;
de lucru ( amprentare / stampilare ), Conversaţia;
avand la dispozitie tempera ,baloane Explicaţia
, betisoare , buretei , staniol ;copiii partiala; Individuala;
isi incalzesc muschii mici ai Exercitiul ;
manutelor , apoi li se ureaza „Spor
la lucru !”
Pe parcursul activitatii cadrul - tempera,
didactic urmareste modul de lucru al baloane ,
fiecarui copil si intervine acolo unde betisoare ,
este necesar. buretei ,
Cadrul didactic creeaza un climat staniol ;.
educational adecvat .(fond muzical)

8. Evaluarea Cadrul didactic face aprecieri


performanţei privind modul de realizare al Conversaţia;
sarcinilor, apoi fac turul galeriei. Turul Frontală.
galeriei.
9. Încheierea Copiii sunt apreciaţi verbal si vor
activităţii iesi din sala de grupa dupa ce s-a
facut turul galeriei interpretand
cantecul „ Cing-cling-cling ”
Jocuri şi activităţi alese – ALA 2

Joc distractiv: „Nu scapa ghetuta !”

Sarcina didactică: Copiii sunt asezati in cerc pe scaunele si dau ghetuta de la unul la altul
cu ajutorul clestisorului .Jocul se repeta de doua ori .

Elemente de joc: bătai din palme, ghetuta si clestisor .

Joc cu text si cant : „ Cantecul spiridusilor „

Sarcina didactica : Copiii asezati in semicerc vor interpreta versurile cantecului insotit de
miscarile sugerate de text (vezi anexa 1 ) .

Euritmie :Copiii vor fi asezati in formatie de dans si vor executa miscarile pe ritmul
melodiei si cerintele specifice pasilor de dans .La final copiii vor fi aplaudati .

ANEXA 1

Joc cu text si cant : „ HAI LA JOACA AFARA „

Hai la joaca afara saniuta mea,


Hai la joaca afara ca nu vom cadea .
Uite – ncep sa vina sanii cu copii
Hai alearga, alearga
De ei sa te tii !

Daca ma duci bine iti pun clopotei


Vezi ca e rusine sa te-ntreaca ei
Uite – ncep sa vina sanii cu copii
Hai alearga, alearga
De ei sa te tii !

Joc cu text si cant : „ Casuta „

Am o cacs mica ,
Asa si asa !
Si fumul se ridica ,
Asa si asa !
Si bat la usa casei ,
Asa si asa !
Si-mi lustruiesc pantofii ,
Asa si asa !

S-ar putea să vă placă și