Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

GRUPA: Mică „Buburuze”


TEMA PROIECTULUI: EVALUARE FINALĂ
TEMA SĂPTĂMÂNII: Ne-am jucat, am învățat!
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DEC1
TEMA ACTIVITĂȚII: „Albinuța”
MIJLOC DE REALIZARE: dactilopictură
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi și deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Demonstrează creativitate prin activități practice.

Obiective operaţionale:
O1-să denumească materialele necesare realizării lucrării;
O2-să picteze conform cerinței;
O3-să lucreze cu grijă pentru a păstra aspectul îngrijit al lucrării;
O4-să faca aprecieri asupra propriei lucrări, dar și a celor din jur;

Strategii didactice:
 Metode şi procedee: expunerea, conversația, explicația, demonstrația, Turul Galeriei
 Materiale didactice: acuarele, fișă cu albinuță, bețișoare, șervețele umede;
 Forme de organizare: frontală, individual;

Evaluarea didactică:
 observarea sistematică a comportamentelor copiilor;
 aprecieri verbale generale;

Resurse:
 Umane: preșcolari grupa mică
 Temporale: 15-20 de minute.
 Locul de desfășurăre: sala de grupă;

Bibliografie:
1. „Curriculum pentru învățământul preșcolar,MEN, 2019”
2. „Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani”
Evenimentul Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Eva
didactic Metode și Mijloace Instr
procedee Didactice ind
1. Captarea Captarea atenției se realizează cu ajutorul unui berze care a Obser
atenţiei Expunerea sistem
venit sa le spuna o ghicitoare: Albina compo
De cu zori prin floricele Conversația ului
Zboară veselă prin ele
Miere nouă ne-aduce
Şi polen şi fagur dulce.
(albina)

2. Anunţarea După cum ați răspuns la ghicitoare, astăzi ne vom reamintii despre
temei şi a Explicația
una dintre insecte, albina. Vom picta albina cu ajutorul degetului
obiectivelor
arătător în conturul albinei.
3. Dirijarea Rog copii să denumească materialele aflate pe masă, apoi prezint Conversația
propriu-zisă a Lucrarea
copiilor fișa model.
învăţării model
Explic și demonstrez copiilor etapele de lucru:
Acuarele guașe Capac
- Vom începe pictând cu negru dungile albinei cu ajutorul
Negru, galben picat c
bețișorului, punând puncte cu vârful acestuia; Explicația bețișo
Șervețele contur
- Vom picta cu bețișorul corpul albinei cu culoarea galbenă;
Voi executa și eu etapele pe fișa model. Demostrația
Înainte de începerea activității vom face câteva exerciții pentru
încălzirea mușchilor mâinilor: imităm picăturile de ploaie, scuturăm Dactilopictură
mânuțele, batem din palme, închidem/deschidem pumnii.
Copii încep activitatea propusă. Supraveghez modul de lucru al
copiilor, atrag atenţia copiilor să nu se grăbească.

4. Evaluarea
activităţii Conversația Lucrările Aprec
Lucrările finalizate vor fi expuse.
copiilor lucrăr
Copiii vor observa toate lucrările și vor fi solicitați să aprecieze Turul galeriei Tabla
magnetică
propria lucrare și lucrări ale altor colegi.
5.Incheierea Se fac aprecieri asupra comportamentului din timpul activității și a Aprec
activității indivi
realizării temei.
colect

S-ar putea să vă placă și