Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

09.05.2022
MATEI CĂTĂLINA-FLORINELA

1
PROIECT DIDACTIC

DATA : 09.05.2022
GRUPA: mică
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Colț de Rai”
TEMA ANUALĂ: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Cireșel și cireșica”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Estetic şi creativ
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaţie plastică
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Cireșe”
FORMA DE REALIZARE: modelaj
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare de priceperi şi deprinderi
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă
DURATA: 15 minute.;

Scopul activităţii:
 Consolidarea deprinderii de a lucra cu plastilina, folosind tehnici variate de
lucru, respectând succesiunea operațiilor și utilizând instrumente specifice
modelajului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 -Să aplice corect tehnica modelajului pentru a realiza obiecte din mediul
ambiant;
O2 -Să modeleze prin mişcări circulare şi translatorii a palmelor faţă de planşetă
și prin aplatizare bucata de plastilină pentru a obține forma propusă;
O3 -Să modeleze după model, respectând succesiunea operațiilor

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, observarea, explicaţia, exerciţiul,


demonstraţia, problematizarea.

Mijloace didactice: Coș cu cireșe, planşete, plastilină, modelul educatoarei,


fructieră.

2
DEMERS DIDACTIC

EVENIMENTUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTICE
DIDACTIC

Asigurarea unui ambient (material şi


1. Moment psihic) optim pentru copii:

organizatoric -aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea scăunelelor;

-pregatirea materialului;

2.Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea unui


coș cu cireșe pe care copiii îl vor Orală
Conversaţia
găsi în sala de grupă, trimis de Vara,
anotimpul cireșelor.

3.Anunţarea temei Astăzi la activitatea de educaţie Conversaţia


şi a obiectivelor plastică vom realiza împreună prin
modelare ,,Cireșe”. Pentru a avea un
aspect plăcut trebuie să fiţi atenţi şi
să lucraţi corect.

3
4.Dirijarea Intuirea materialului
învăţării. Copiii găsesc pe mese planșete și
plastilină maro, verde și roșie. aprecieri
Prezentarea lucrării model verbale
Conversaţia
Se prezintă modelul realizat și
se demonstrează tehnica de lucru. Observaţia
PASUL 1
Încălzim plastilina, trecând-o dintr-o
mână în alta și prezând-o cu podul
palmei și cu degetele. Explicatia
PASUL 2
Cu ajutorul palmelor realizăm o bilă
din plastilina roșie, prin mișcări Expunerea
circulare ale mâinilor.
PASUL 3 Demonstraţia
Formăm din polastilina maro o bilă
mai mică, acesta fiind sâmburele.
Acuma așezăm în palmă bila roșie
(cireșa) și cu ajutorul degetelor,
băgăm în interior sâmburele. Rotim
din nou cireașa pentru a acoperi
sâmburele.
PASUL 4
Din plastilina verde, realizăm prima
dată codițele. Așezăm plastilina pe
planșetă și, prin mișcări ale mâinilor
în față și în spate, facem 2 codițe
subțiri.
Lipim la un capăt codițele, una de
cealaltă.
PASUL 5
Capătul liber al unei codițe îl presăm
peste cireașă.

Respectăm aceiași pași și pentru


cealaltă cireașă.
5.Obţinerea și Executarea lucrării de către copii Explicația aprecieri
evaluarea verbale
Se urmăreşte poziţia corectă la
performanţei măsuţe,modul de lucru şi sunt ajutaţi
Conversația
copiii care întâmpină greutăţi în
executarea temei. Se va aminti
copiiilor din când în când, timpul

4
rămas pentru finalizarea lucrărilor.
Cireșele vor fi așezate pe fructieră și
se va frealiza turul galeriei. Copiii
sunt antrenați în evaluarea propriilor
lucrări, dar și ale colegilor.

Aprecieri
verbale
6.Încheierea La sfârşitul activităţii voi face Conversaţia
generale
activităţii aprecieri generale şi individuale
Cireșe
asupra modului în care s-a
desfăşurat activitatea și copiii vor
primi cireșe.

S-ar putea să vă placă și