Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 Sântandrei

GRUPA: Mijlocie A

EDUCATOARE: Moldovan Maria

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Grădina cu flori”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Ghiocelul”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ (D.E.C.)

MIJLOC DE REALIZARE: Pictură

TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;


 Activare și manifestare a potențialului creativ;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

COMPORTAMENTE VIZATE:

 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;


 Demonstrează creativitate prin activități artistico – plastice, musicale și practice, în
conversații și povestiri creative;
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Formarea deprinderilor specifice tehnicii picturii cu pensula prin implicarea analizatorilor


vizual și tactil-kinestezic pentru educarea gustului estetic față de frumosul din natură;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1: Să numească materialele pregătite pe măsuțe;

O2: Să realizeze lucrarea utilizând tehnica picturii cu pensula;

O3: Să lucreze în mod original, păstrând acuratețea lucrării;

O4: Să participe cu interes la activitate;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: Observația, explicația, demonstrația, conversația,


exercițiul, turul galeriei;

MIJLOACE DIDACTICE: Ghiocei naturali, modelul educatoarei, fișe pentru realizarea


lucrărilor, șervețele umede, paletă pentru culori, acuarele, pensule, pahare pentru apă, panou
pentru expoziție;

METODE DE EVALUARE: Observarea sistematică a comportamentului copiilor, orală,


aprecieri verbale;

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII: Frontal, individual;

DURATA ACTIVITĂȚII: 20 minute;

BIBLIOGRAFIE:

1. Ministerul Educației Naționale (2019). Curriculum pentru educație timpurie;


2. Tătatu, L., Glava, A. & Chiș, O. (2014). Piramida cunoașterii; Repere metodice în
aplicarea curriculumului preșcolar. Pitești: Editura Diamant;
3. Coroiu, N., Druța, G. & Pușcaș, L. (2015). Ghid orientativ de proiectare a activităților
din învățământul preșcolar. Vol. 2.: DȘ – domeniul Științe (Cunoașterea mediului).
Oradea: Editura Aureo;
Nr. Etapele activității Conținut științific Strategii didactice Metode de
Crt. Metode și Mijloace de evaluare
procedee învățământ
1. Momentul Se asigură condițiile psiho-pedagogice necesare
organizatoric pentru desfășurarea activității:
 aerisirea sălii de grupă;
 aranjarea spațiului pentru desfășurarea
activităților și a scăunelelor;
 pregătirea materialelor didactice necesare
pentru buna desfășurare a activității;
2. Captarea atenției Se va realiza prin prezentarea dorinței Zânei Conversația
primăvara de a picta floarea care îi vestește
venirea ei.
3. Anunțarea temei și a Prezint copiilor tema și obiectivele activității. Conversația
obiectivelor „Astăzi vom picta ghiocelul folosind tehnica
picturii cu pensula. Va trebui să fiți atenți la
indicațiile primite pentru a lucra frumos și
îngrijit.”
4. Dirijarea învățării Prezentarea și analizarea modelului Conversația Planșe cu Observarea
Se va prezenta modelul realizat de către ghiocei sistematică a
educatoare și se va purta o discuție pe baza Modelul comportamentului
acestuia. educatoarei copiilor
Intuirea materialului pregătit Conversația
Copiii vor numi ce li s-a pregătit pe măsuțe: Observația
fișe, paleta pentru culori, acuarele,pensule, Conversația Fișe
pahare pentru apă, șervețele umede. Acuarele
Explicarea şi demonstrarea modului de lucru Șervețele
Se explică și demonstrează modul de lucru Explicația umede
pentru realizarea lucrării. Pensule
Vom picta cu pensula. Pahare pentru
Vom umezi pensula în apă și apoi o vom apă
învârti în culoarea albă pentru realizarea florii.
Vom spăla apoi pensula și o vom introduce în Conversația
culoarea verde pentru a realiza întâi tulpina Observația
florii, iar apoi frunzele. Demonstrația
Le voi preciza copiilor să lucreze atent, fără să Explicația
se grăbească, să se încadreze, să nu murdărească
masa de lucru și foaia, astfel reușind să lucreze
în mod îngrijit.
Înainte de a începe să lucreze, vom executa
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai
mâinilor:
„Mișcăm degețelele Conversația
Apoi batem palmele.
Batem cu picioarele,
Și din nou cu palmele.
Unu-doi, unu-doi,
Facem liniște apoi” Conversația

5. Obținerea Realizarea lucrărilor Conversația Fișe Observarea


performanței Le urez copiilor „Spor la treabă!”, iar aceștia Acuarele sistematică a
încep să picteze respectând pașii indicați. Exercițiul Șervețele comportamentului
Voi urmări modul în care se realizează Explicația umede copiilor
lucrările, iar unde este nevoie, voi acorda Pensule
explicații suplimentare și voi sprijini copiii care Pahare pentru
solicită ajutor. apă

6. Asigurarea retenției și Se vor transpune informațiile întâlnite în viața de


a transferului zi cu zi. Conversația
„Ce se formează din mai multe fire de flori?”
„Cui doriți să dăruiți un buchet de ghiocei?”
7. Evaluarea activității Cu ajutorul metodei „Turul galeriei”, lucrările Conversația Panoul pentru Evaluare orală
copiilor vor fi expuse, iar aceștia le vor putea expoziție
privi. Voi numi 2-3 copiii care să aleagă o
lucrare și să precizeze dacă au fost respectate
indicațiile primite în realizarea lucrării.
8. Încheierea activității La finalul activității se fac aprecieri globale Conversația Aprecieri verbale
privind modul în care au participat copiii la
activitatea desfășurată.

S-ar putea să vă placă și