Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.10.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „Colț de Rai”
EDUCATOARE: Greceanu Alina
GRUPA: Mică ”Buburuze”
TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă?
SUBTEMA: „ La cireșe”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Estetic și Creativ
MIJLOC DE REALIZARE: dactilopictură
SUBIECTUL: „Dovlecelul”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Fixarea de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii de a compune în mod creativ spațiul
plastic, folosind ca tehnică de lucrudaqctilopictura.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să denumească materialele de lucru;
O2 – să decoreze docleacul prin dactilopictură;
O3 – să evalueze lucrările realizate pe baza criteriilor stabilite;
O4 – să manifeste implicare afectivă în rezolvarea sarcinilor de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: Observarea, demonstația, conversaţia, explicația, exercițiul,
turul galeriei.
2. Mijloace didactice: Planșe, tempera, ghicitori.
3. Forma de organizare a activităţii: Frontal, individual.
4. Durata: 15-20 de minute

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Strategii didactice
Etapele Conținutul activității Mijloace și Evaluare
activității Metode și
materiale
procedee
didactice
Asigurarea condițiilor
optime pentru desfășurarea
1. Moment activităților: pregătirea sălii Observarea
Instructaj
organizatoric și a materialului didactic comportam
verbal
necesar activității. entului

Se realizează printr-o scurtă


ghicitoare:

2. Captarea E rotund şi-i mare, mare! Conversația


atenției
Miezu-i galben la culoare,

Iar în mijloc are multe,

Dulci şi albe semincioare.

Astăzi, vom decora


3. Anunțarea dovlecelul prin Obervația Orală
temei și a dactilopictura, adica vom Conversația Frontală
obiectivelor picta cu degetele. Explicația

Le voi prezenta copiilor


câteva imagini cu dovleci.
Explicarea şi Aprecieri
demonstrarea modului de Conversația verbale
lucru
4. Dirijarea Copiii urmăresc cu atenţie Explicația
învățării explicarea şi demonstrarea
modului de lucru. Exercițiul Observarea
comportam
 Exerciţii pentru
entului
încălzirea
muşchilor mici ai
mâinii –

2
Înainte de a începe lucrul,
haideți sa ne încălzim puțin
mainile:
Mișcă degețelele/ Bate bine
palmele/ Învârtim morișca/
Zboară fulgul de nea/ Și la Coli
spate mâinile/ Să se facă
liniște. Dopuri de
 Se enumeră plută
criteriile de
Acuarele
evaluare:
- Gradul de finalizare al Palete
lucrării;
- Acuratețea lucrării;
- Respectarea subiectului
propus.
 Realizarea temei
de către copii –
Voi da semnalul de
începere a lucrului. Pe
parcursul activităţii, voi da
indicaţii cu privire la
respectarea cerinţelor şi a
tehnicilor de lucru. De
asemenea, voi atrage atenţia
asupra aplicării unei
cantităţi potrivite de
tempera, pentru a păstra
aspectul îngrijit al lucrării.
Voi da indicaţii acolo unde
este cazul.
Îi voi stimula şi încuraja pe
copii să lucreze frumos şi
îngrijit. La finalizarea
lucrărilor, vor face curat la
locul de muncă.

5. Evaluarea După semnalul de încetare Frontal


lucrărilor al lucrului, vor fi evaluate Conversația Individual
lucrările copiilor după
criteriile stabilite. Le voi Turul
cere copiilor să motiveze galeriei
afirmaţiile făcute
raportându-se la criteriile de
evaluare

3
Voi face aprecieri Aplauze și
6. Încheierea generale și individuale Conversația Recompense aprecieri
activității asupra modului în care s-au globale
comportat copiii în timpul
activităţii.

S-ar putea să vă placă și