Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.02.2018
EDUCATOARE: CAMELIA LUPULEȚ
NIVEL I: GRUPA MICĂ “ALBINUȚELE”
TEMA ANUALĂ: “CUM ESTE/ A FOST ȘI VA FI PE PĂMÂNT?”
TEMA PROIECTULUI: “AU FOST ȘI SUNT ÎN JURUL NOSTRU”
SUBTEMA PROIECTULUI:”FARMECUL PĂDURII”
TIPUL ACTIVITĂȚII: FORMARE DE PRICEPERI ȘI DEPRINDERI
DOMENIUL: OM ȘI SOCIETATE
CATEGORIA:ABILITĂȚI PRACTICE
MIJLOACE DE REALIZARE: ACTIVITATE PRACTICĂ-LIPIRE
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să denumească corect materialele de lucru;
O2 – să utilizeze operații simple de lipire pentru realizarea lucrării;
O3 – să analizeze lucrările realizate pe baza următoarelor criterii: originalitate,
acuratețe și gradul de finalizare al lucrării.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
MIJLOACE DIDACTICE: hârtie glasată maro, negru, alb, lipici, modelul
educatoarei.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal.
DURATA: 15-20 minute.

Eveniment didactic Conținut științific Strategia Evaluare


Organizarea -aerisirea sălii de clasă; Conversația Observarea
activității -pregatirea materialului comportamentului
didactic: copiilor
-aranjarea copiior la
mese.
Captarea atenției Se va realiza printr-o expunerea Observarea
scurtă expunere a comportamentului
imaginilor non-verbal al
reprezentative din copiilor
povestea “Ursul
cafeniu” de Vladimir
Colin
Reactualizarea Copiii vor fi lăsați să Conversația Aprecieri asupra
cunoștințelor privească imaginile răspunsurilor
după care se face o copiilor
scurtă analiză a lor.
Toți urșii sunt la fel?
Ce culoare pot avea
urșii?
Enunțarea După intuirea Conversația Aprecieri asupra
obiectivelor materialului primit pe răspunsurilor
măsuțe, copiii vor fi copiilor
anunțați că la activitatea
practică vor asambla
formele primite cu
ajutorul lipiciului pentru
a obține capete de urși
cafenii.
Prezentarea Se prezintă copiilor Conversația Aprecieri asupra
conținutului și modelul educatoarei și Explicația răspunsurilor
conducerea învățării modul în care a fost copiilor
realizat: prin lipirea
unor cercuri de diferite
culori și mărimi.
Explicarea și
demonstrarea tehnicii Conversația
de lucru: Aprecieri pozitive
Educatoarea va explica
copiilor tehnica de lucru
pe care o vor folosi
pentru a realiza tema
propusă: se va aplica
puțin lipici pe spatele
cerculețelor, după care
prin apăsare ușoară se Explicația
așază la locul potrivit Demonstrația Aprecieri asupra
astfel încât să obținem Exercițiul execuției exercițiilor
un cap de urs. de încălzire a
Efectuarea unor mâinilor
exerciții pentru
încălzirea mâinilor:
1-închiderea și
deschiderea pumnilor:
2-morișca;
3-ne spălăm pe mâini;
4-frecăm palmele;
5-bate vântul.
Fixarea tehnicii de
lucru
Educatoarea va fixa cu
ajutorul unui copil
tehnica de lucru.
Realizarea lucrării de
către copii
Pe parcursul lucrului
educatoarea îi va
supraveghea pe copii și
îi va îndruma pe cei
care îi cer ajutorul. De
asemenea educatoarea
are grijă ca copiii să
aibă o poziție
corespunzătoare.

Realizarea feed- Analiza lucrărilor Conversația Aprecieri pozitive


back-ului realizate asupra lucrărilor
După ce fiecare copil și- realizate
a finalizat lucrarea, vor
fi afișate la expoziția
din sala de grupă și vor
fi apreciate
Încheierea activității Se fac aprecieri Conversația Aprecieri pozitive
referitoare la modul în
care s-a desfășurat
activitatea și asupra
comportamentului
copiilor.

S-ar putea să vă placă și