Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: Grădinița cu P.P. ,,Paradisul copilăriei”


PROPUNĂTOR:
GRUPA: Mică
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Ce si cum vreau sa fiu ?”
TEMA PROIECTULUI : ,, Martie e mama! "
SUBTEMA : ,,Lumea meseriilor.”
Domeniul activitatii : DLC ( Educarea limbajului )
TEMA ACTIVITĂȚII: ,, De-a postasul’’
FORMA DE REALIZARE : joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII : consolidarea cunostiintelor
DURATA: 1 zi

SCOPURILE ACTIVITĂȚII:
• Activizarea vocabularului cu cuvinte referitoare la profesii si unelte, precizarea
reprezentarilor copiilor in legatura cu munca oamenilor ; formarea deprinderii de a construi
corect fraze in a caror componenta intra subordonate cauzale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să recunoască meseriile pe baza unor imagini;
 Să asocieze imaginea uneltei cu imaginea meseriei respective;
 Să identifice produsele specifice unei anumite meserii;
 Să mimeze o actiune specifica lucratorului;
 Să respecte regulile si sarcinile jocului.

STRATEGII DIDACTICE:
• Sistemul metodologic: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, metoda cubului,
problematizarea.
• Sistemul resurselor curriculare: scrisoarea, jetoane cu meserii si unelte illustrate, fise
de evaluare ,stimulente.

Sarcina didactica : recunoasterea si denumirea lucratorului care foloseste anumite unelte, sau
face anumite produse.

Regulile jocului: copilul care a primit scrisoarea de la postas trebuie sa spuna de cine a fost
trimisa orientandu-se dupa imaginile uneltelor sau a produsului din ilustratie. Grupa de copii
mimeaza o actiune specifica lucratorului de la care a primit scrisoarea.

Elemente de joc: surpriza , mimarea unei actiuni, aplauze , ghicirea.


DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Momentele Continut stiintific Strategii Evaluare


activitatii didactice

1. Momentul Asigurarea conditiilor optime necesare


organizatoric desfasurarii activitatii: aerisirea salii de
grupa, pregatirea materialului didactic
necesar. Pregatirea climatului psiho-
Conversatia Observarea
afectiv necesar desfasurarii activitatii;
comportamen
asigurarea ordinii si disciplinei.
tului copiilor .

2.Captarea Le voi capta atentia copiilor prin aparitia


atentiei unui copil imbracat in postas care le
aduce o scrisoare de la “Zana Prmavara”.
- Dragi copii ,
A venit primavara si odata cu ea au venit
si surprizele. Am auzit ca sunteti cuminti,
curiosi si dornici de a afla cat mai multe. Stimularea
Va propun sa intram in lumea minunata a interesului pentru
meseriilor prin jocul pe care vi l-am trimis. activitate.
Cu multumiri “Zana Primavara” Conversatia

3.Anuntarea Astazi la activitatea de educarea limbajului Observarea


temei si a pentru a sti cat mai multe despre meseii ne
obiectivelor vom juca un joc didactic , care se numeste comportamen
“Postasul”.
tului copiilor .
Explicatia
4.Dirijarea a ) Explicarea si demonstrarea jocului
invatarii
Postasul va imparti pe rand copiilor cate o
scrisoare , adresandu-le inrebarea :
Explicatia
- “De la cine ai primit scrisoarea?”
Copilul va raspunde si va mima o actiune
specifica
- “Eu am primit scrisoarea de la croitor,
deoarece pe ea este desenat acul cu
care el coase”.
b ) Jocul de proba
Demonstratia
Se executa un joc de proba pentru a vedea
daca copiii au inteles cerintele.
c ) Desfasurarea jocului Evaluare
formativa
Postasul le va imparti copiilor pe rand
scrisori, punanu-le si intrebarea : “De unde orala
ai primit scrisoarea”, iar copilul va
raspunde.
d ) Complicarea jocului Exercitiul
Voi avea in mana un cub cu fete colorate,
in functie de culoarea care va aparea,copiii
vor răspundunde la întrebări. Jocul
Roşu - Descrie!
- Cum arata costumul ?
Verde –Compara! Problematiza
5. Obtinerea
performantei - Cu cine se aseamănă costumul rea
medicului?
Auriu – Mimeaza!
Mimeaza cum lucreaza bucatarul?
Albastru - Aplică
Cum poţi folosi foarfeca să croieşti acest
material ca un croitor?
Evaluare
Portocaliu - Analizează formativa
Ce conţine prăjitura/ din ce este făcuta? orala
Roz - Argumentează
Cat de importanta este meseria de politist?
De ce?
Metoda cubului

Problematiza
rea

6. Evaluare Copiii vor primi cate o fisa unde au ca Exercitiul


sarcina sa-i dea fiecarei meseii uneltele.
Munca
individuala

7. Incheierea Se aduna fisele si se fac aprecieri asupra Evaluare


activitatii modului cum s-au descurcat copiii la formativa
activitate. Conversatia
orala

S-ar putea să vă placă și