Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.12.2021
GRUPA: mică „Buburuze”
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Iarna a sosit în zori”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Bradul împodobit”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
MIJLOC DE ACTIVITATE: lipire
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: dezvoltarea imaginaţiei creatoare prin realizarea unor lucrări originale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 – să identifice materialele de lucru primite;
 O2 – să respecte etapele de lucru în confecţionarea produsului;
 O3 – să combine în mod creativ materialele pentru realizarea produsului;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstratia


MIJLOACE ŞI MATERIALE: bradutul din coală cauciucată, lipici, steluțe, jenilă,
laptop, tabla magnetică, magneți, boxă bluetooth
EVALUARE: aprecieri verbale
DURATA: 15 minute
PROIECT DIDACTIC

17.12.2021

MATEI NCĂTĂLINA-FLORINELA
ETAPELE OB. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII INSTRUCTIV-EDUCATIV
OP METODE ȘI MIJLOACE
PROCEDEE

1.Moment Activitatea de va desfasura Observarea


organizatoric online, pe aplicatia Zoom. De comportamentului
aceea se va verifica copiilor
functionalitatea laptopului,
conexiunea la internet ,
vizibilitatea in fata camerei.

2.Captarea atenției Captarea atenției copiilor se face boxa Evaluare formativă


prin interpretarea cântecului „O,
laptop
brad frumos!”

3.Anunțarea temei Preșcolarii sunt anunțați că la Conversația Observarea


și a obiectivelor activitate vor realiza „Bradul comportamentului
împodobit”. Vor asambla copiilor
elementele prin lipire.
4.Dirijarea învățării Se intuiesc materialele puse la Conversația Observarea
dispoziție: lipici, stelute si brad comportamentului
O1
decupare din coala cauciucata, copiilor
jenilă.

Prezentarea etapelor de lucru Braduți

Educatoarea explică realizarea


tabloului, redând cu atenție
fiecare pas:
Steluțe colorate
Pasul 1: dăm cu lipici pe steluța
pe care o asezam pe braduș, la
bază; Jenilă

Pasul 2: cea de a doua steluță o Demonstrația


lipim la distanță, mai sus puțin,
față de prima;
Explicația
Pasul 3: procedăm așa cu toate
steluțele roșii; Lipici

Pasul 4: Lipim în vârf steluța


galbenă, dând cu lipici pe partea Laptop
fără sclipici;

Pasul 5: Lipim jenila roșie, care


boxă
reprezintă beteala;

Lucrarea model va fi expusă


astfel încât copiii să o observe pe
tot parcursul activității.

Înainte de a începe, se vor realiza


exercițiile de încălzire a
Explicația
mușchilor mici ai mâinii:

„Degetele răsfirăm și apoi le


adunăm!

Degetele-mi sunt petale, Exercițiul

Se închid într-un boboc, Lipici

Se deschid precum o floare.

Boboc, floare, boboc, floare!”


Se verifică din când în când
vizibilitatea în fața camerei, astfel
încât toți copiii participanți să
vadă pașii de lucru.

5. Obținerea Executarea lucrării de către Observarea modului


performanței copii: de lucru
O2 Braduți
Copiii execută lucrările, fiind
supravegheați de educatoare.
Aceasta , pe parcursul activității, Explicația

va interveni acolo unde este cazul Practică


Steluțe colorate
și va da explicații suplimentare.

Se va cere copiilor ca după


Observația Jenilă
fiecare pas, să ridice lucrarea în
dreptul camerei pentru a se Lipici
verifica corectitudinea executării.
Laptop

6.Evaluarea O3 Lucrările se evaluează oral, Conversația Laptop Aprecieri asupra


activității antrenându-se și copiii în activității copiilor
evaluarea produsului personal,
dar și al celorlalți colegi: modul Observația
de a decupa, asamblarea corectă,
estetica lucrării.

7.Încheierea În încheierea activității copiii fi Conversația Laptop Aprecieri verbale


activității aplaudați și vor primi aprecieri
Aplauze
verbale.

S-ar putea să vă placă și