Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

31.01.2022
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „ Colț de Rai”


DATA: 31.01.2022
GRUPA: mică
TEMA ANUALA : ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”La Poli”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Prietenii lui Fram”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Știință
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: lectură după imagini
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de cunoștințe
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să descrie câteva caracteristici generale ale animalelor domestice pe baza
planșei observate;
O2 – să recunoască adăpostul animalelor domestice;
O3 – să enumere pe baza imaginilor, hrana animalelor;
O4 – să răspundă în propoziții la întrebările adresate.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, povestirea.
Mijloace didactice: Planșe cu animale de la Poli, siluetă eschimos.
Forme de organizare: frontal, individual
Durata: 15-20 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE OB. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII OP INSTRUCTIV-EDUCATIV
METODE ȘI MIJLOACE
PROCEDEE
1.Moment Asigurarea condițiilor optime Observarea
organizatoric pentru buna desfășurare a comportamentului
activității: copiiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-așezarea scaunelelor in
semicerc;
-așezarea materialului didactic
2.Captarea atenției O4 Va veni în vizită un eschimos Conversația Echimos Evaluare formativă
care le va aduce copiilor imagini orală
de la Polul Nord.
3.Anunțarea temei Copiii vor fi anunțați că la Conversația Observarea
și a obiectivelor activitatea ce urmează vor afla comportamentului
cine sunt prietenii lui Fram și copiiilor
unde locuiesc ei.
4.Dirijarea O1 IMAGINEA 1: Să descoperim
învățării Polul Nord! Observația Observarea
„Ce observați în imagine?” comportamentului
„Ce animale recunoașteți în copiiilor
O2 această imagine?” (penguin,
vulpe polară,urs polar)

IMAGINEA 2: Casa animalelor


polare Explicația
O4 „Cum este vremea la Poli?”(Este
ger; Este zăpadă și ninge.)
„Pe ce stau animalele la
suprafață?”
(copcă, ghețari)

Sinteza parțială
„Deci, din imaginile prezentate
am reținut că animalele polare
sunt: ursul polar, vulpea polară,
pinguinii. Acestea le găsim la
Polul Nord și la Polul Sud unde
tot timpul este frig și ninge. Din
această cauză se formează munțoi
de gheață numiți ghețari.”

5.Obținerea O3 IMAGINEA 3: Ce mănâncă Conversația Aprecieri


performanței animalele de la Poli? răspunsurilor
„Ce mănâncă animalele?” (Pește) copiiilor
O4 „Care este cel mai mare animal
polar?” (Ursul polar) Observația
Sinteza finală Planșe
Așadar, animalele de la Poli sunt:
….(copiii vor enumera
animalele), acolo unde locuiesc
acestea este tot timpul iarnă, este Observarea
ger și ninge. Acesta este și Explicția comportamentului
motivul pentru care se vormează Observația copiiilor
ghețarii.
Animalele de la Poli se hrănesc
cu pește, iar cel mai mare animal
polar este ursul polar, numit și
regele de la Polul Nord.
6.Încheierea Se vor face aprecieri cu privire la Conversația Aprecieri verbale
activității participarea la activitate.

S-ar putea să vă placă și