Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Național Pedagogic ”Regina Maria” Ploiești

Strada Nicolae Iorga, nr. 7

Proiect de lecție
Profesor coordinator: Alina Neagu
Profesor metodist: Rotaru Manuela
Profesor înv. preșcolar: Vasile Georgeta
Elevă practicantă: Ignat Daniela
Clasa: a XI-a P2
Data: 01. 02. 2024

1
Grupa: mare ”Albinuțe”

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P nr. 35 Ploiești

Tema anuală: Cum este/ a fost şi va fi aici pe pământ?

Tema săptămânală: Călătorie la Polul Nord

Tema lecției: ”Fram, ursul polar” de Cezar Petrescu

Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

Mijloc de realizare: Povestea educatoarei

Scopul activității: Formarea deprinderii de a asculta activ o poveste

Domeniul experiențial: Domeniul limbă și comunicare

Dimensiuni ale dezvoltării:

D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării şi a premiselor citirii şi scrierii

1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

E. Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii

3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

Durata: 30 minute

Comportamente așteptate:

2
D. 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

E. 3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

Obiective operaționale:

O1 – să recunoască personajele poveștii (Fram, Nanuc, Zgâibărici, vânătorii, oamenii de la circ)

O2 – să repovestească în ordine cronologică acțiunea cu ajutorul imaginilor suport

O3 – să ilustreze personajul al cărui nume reprezintă răspunsul ghicitorii

O4 – să deducă latura educativă a poveștii cu ajutorul întrebărilor

Strategia didactică:

 Metode și procedee: povestirea, conversația, jocul, exercițiul


 Mijloace și materiale: povestea ”Fram, ursul polar” de Cezar Petrescu, imagini reprezentative ale poveștii, urs de pluș, fișă de
lucru, culori
 Forme de organizare: frontal, individual

Bibliografie: 1. Curriculum pentru educația timpurie 4.694/2.08.2019

2. Taxonomia lui Bloom

Scenariu didactic

3
Strategia didactică
Secvențele Ob.
Durata Conținut științific Metode și Materiale și Forma de Obs.
lecției Op.
procedee mijloace organizare
Se asigură condițiile necesare desfășurării
1. Moment activității: se aerisește sala de grupă, se așează
1 min Frontal
organizatoric scaunele și mesele, se pregătește materialul
didactic. Se aduce colectivul în clasă.
Propunătoarea le adresează întrebări referitoare
la cunoștințele dobândite la activitatea
anterioară.
P: Ce ați aflat mai devreme despre Polul Nord?
Cum este acolo?
C: Frig, cu zăpadă.
2.
P: Ce animale trăiesc acolo?
Reactualizarea 5 min Conversația Frontal
C: Urși polari, pinguini, morse, etc.
cunoștințelor
P: Foarte bine! Ce știți despre ursul polar? Ce
mănâncă el?
C: Pește și foci.
P: Wow! Dar voi știți foarte bine că există și alte
tipuri de urși: ursul brun, ursul panda, ursul
koala, etc.
Propunătoarea le captează atenția cu elementul
surpriză, ursul de pluș.
P: Acum am o provocare pentru voi! Puneți
mâinile la ochi și vom cânta împreună ”Ursul
3. Captarea doarme”.
2 min Jocul Urs de pluș Frontal
atenției Între timp, propunătoarea scoate un urs alb de
pluș și atinge ușor mâinile și obrajii copiilor.
P: Deschideți ochii și spuneți-mi ce este acesta.
C: Un urs polar!
Se face trecerea la tema activității.
4. Anunțarea 2 min Propunătoarea numește titlul și autorul poveștii . Conversația Povestea Frontal
4
P: Vă voi spune astăzi povestea ”Fram, ursul
temei și a ”Fram, ursul
polar”, scrisă de Cezar Petrescu. Apoi, ne vom
obiectivelor polar”
juca puțin cu el.
Propunătoarea va spune povestea, întorcând pe
parcurs, când ajunge la moment, imaginea
corespunzătoare:
1. Fram este trimis în ținuturile polare.
2. Acolo își face prieteni, dar renunță la ei.
3. Fram salvează doi vânători de la moarte.
4. Cu ajutorul lor, se întoarce la circ.
5. Dirijarea O1 Imagini
10 min Propunătoarea va explica termenii necunoscuți, Povestirea Frontal
activității O2 reprezentative
precum giumbușlucuri (= acrobații), eschimoși
(=oameni care trăiesc la Polul Nord) și port
(=locul unde opresc vapoarele, vasele și bărcile).
Cu ajutorul propunătoarei, copiii vor recunoaște
personajele poveștii și vor repovesti în ordine
cronologică acțiunea cu ajutorul imaginilor
suport (anexa 2)
Propunătoarea va împărți fișele de lucru și va
explica cerința.
P: Ce animale aveți pe fisă?
6. Obținerea Fișă de lucru
O3 4 min C: Ursul și pinguinul. Exercițiul Individual
performanței Culori
P: Foarte bine! Eu vă voi spune o ghicitoare, iar
voi va trebui să colorați animalul care credeți că
se potrivește ghicitorii (anexa 3)
7. Feedback O4 5 min Propunătoarea le adresează copiilor întrebări Conversația Imagini Frontal
referitoare la conținutul și morala poveștii. reprezentative
P: Cum s-a numit povestea noastră? De cine a
fost scrisă? Despre ce este vorba?
C: Povestea s-a numit ”Fram, ursul polar” scrisă
de Cezar Petrescu. Este vorba despre un urs
polar care pleacă de la circ și ajuns în ținuturile
5
friguroase întâlnește alte personaje.În final, el se
întoarce la circ.
P: Foarte bine! V-a plăcut povestea? De ce (nu)?
Credeți că Fram este un prieten bun? De ce (nu)?
Credeți că a procedat bine că s-a întors la circ?
De ce (nu)?
Propunătoarea face aprecieri asupra modului de
lucru și recompensează prin aplauze și
8. Încheierea permiterea mânuirii materialului.
1 min Conversația Urs de pluș Frontal
activității P: Mi-a făcut plăcere să mă joc cu voi astăzi!
Foarte bine ați lucrat! Vă puteți juca acum cu
Fram.

6
Anexe

Anexa 1 ”Fram, ursul polar”

De Cezar Petrescu

Fram este un urs polar capturat de eschimoși când era mic, iar apoi vândut circului Struțki,
unde a învățat multe giumbușlucuri și unde era foarte îndrăgit de spectatori.

Într-o zi, Fram a uitat toate acrobațiile pe care le știa și nu a mai putut fi adus în fața
publicului, pentru că făcea de râs circul. Directorul, văzând tristețea ursului, decide să îl
trimită înapoi în ținuturile polare. Fram a ajuns pe un ghețar, unde trăia singur, pentru a nu fi
vânat de eschimoși. Făcea cu greu rost de mâncare, pentru că focile îi aminteau de prietenele
lui de la circ.

După multe zile polare, friguroase, Fram reușește să-și facă un prieten: un pui de urs, pe
nume Zgâibărici. Din păcate, prietenia lor se termină repede, deoarece puiul începuse să facă
și el giumbușlucuri, așa ca Fram. Dar Fram își dorea ca prietenul lui să rămână urs sălbatic,
așa că pleacă singur mai departe.

Un sloi de gheață îl duce pe Fram pe țărmul unde locuiau eschimoșii. Aici se


împrietenește cu Nanuc, puiul de om care voia de fapt să-l vâneze pe Fram, nicidecum să fie
prieteni. Fram pleacă, merge și merge prin frig și zăpadă și întâlnește doi vânători. Aceștia
erau în pericol de îngheț, dar Fram i-a încălzit cu blana lui groasă și i-a salvat de la moarte.

Vânătorii decid să-l ia pe Fram pe vasul lor, care mergea spre tărâmul oamenilor, pentru a
aduce pește. Drept răsplată că i-a salvat de la moarte, Fram a mâncat pește pe săturate până
au ajuns la destinație. Ajunși în port, Fram coboară de pe vas și pășește pe pământ. Cu ochii
mari, el recunoaște locul unde a crescut, circul Struțki.

În final, decide să se întoarcă și să-și încânte fanii cu ceea ce știa cel mai bines ă facă,
giumbușlucuri.

Anexa 2 Alb, greoi, cu părul fin,

Seamănă cu Moş Martin!

Despre cine-i vorba,

Ghici?

7
Anexa 3

Numele: Data: 01. 02. 2024

Fișă de lucru

Colorați, cu orice culoare, animalul care răspunde la următoarea ghicitoare:

Alb, greoi, cu părul fin,


Seamănă cu Moş Martin
Despre cine-i vorba,
Ghici?

8
Anexele 4, 5, 6 și 7

Fram și puiul de urs Fram și eschimosul Fram și vânătorii Întoarcerea la circ

Fram la circ

S-ar putea să vă placă și