Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect de lecție

Profesor coordonator: Neagu Alina


Profesor metodist: Rotaru Manuela
Profesor învățământ preșcolar:
Elevă practicantă: Ignat Daniela
Clasa: a XI-a P2

1
Data: 23.11.2023

Grupa: mare ”Steluțe”

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. nr. 38 Ploiești

Tema anuală: Când/cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânală: Animale domestice

Tema activității: Cel mai bun prieten al omului

Tipul activității: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

Mijloc de realizare: Memorizare – poezia ”Zdreanță” de Tudor Arghezi

Scop: Dezvoltarea unei exprimări orale corecte din punct de vedere fonetic, lexical și gramatical; Dezvoltarea memoriei logice

Domeniu experiențial: Domeniul limbă și comunicare

Dimensiuni ale dezvoltării:

C. Capacități și atitudini în învățare

- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

- Activare și manifestare a potențialului creativ

D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

- Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscut

-Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Comportamente așteptate:
2
C. 2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină dificultăți.

3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative

D. 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare

2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului

Obiective operaționale:

O1 – să identifice minim 5 animale domestice din lista prezentată de propunătoare (câine, pisică, găină, porc, oaie, vacă)

O2 – să clarifice, cu ajutorul propunătoarei, conținutul poeziei (cine este Zdreanță, cum arată el, ce a furat, cine l-a păcălit, de ce, etc.)

O3 – să își dezvolte limbajul prin însușirea unor cuvinte noi (zdrențuros, ferfenițe, pungaș)

O4 – să interpreteze corect rolul atribuit (cățelul Zdreanță sau gospodina)

O5 – să numească personajul preferat și motivul alegerii acestuia (îmi place de Zdreanță pentru că...; îmi place de gospodină pentru că...)

Strategia didactică Metode și procedee: conversația, demonstrația, exercițiul

Materiale didactice: ilustrații cu animale domestice și sălbatice, cățelul Zdreanță (pluș), ilustrații din poezie, poezia

Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe

Durata: 30 minute

Bibliografie: 1. Curriculum pentru educație timpurie (nr. 4.694/2.08.2019)

2. Taxonomia lui Bloom

3. https://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/zdreanta.php , Zdreanță de Tudor Arghezi


3
Scenariu didactic

Strategia didactică
Momentele Obiective Conținut
Durata Observații
lecției operaționale științific Metode și Materiale și Forma de
procedee mijloace organizare

Se asigură
condițiile
necesare
desfășurării
activității: se
aerisește sala
de clasă, se
1. Moment
3 minute așează Frontal
organizatoric
scaunele în
semicerc, se
pregătesc
materialele
didactice (pe
tablă cu fața în
jos).

2. 2 minute O1 Practicanta îi Conversația Ilustrații cu Frontal


Reactualizarea provoacă pe animale
cunoștințelor copii cu o Exercițiul domestice și
serie de sălbatice
ilustrații pe
care aceștia
trebuie să le

4
clasifice.

P: V-am adus
aici multe
animăluțe
interesante. Ia
să vedem, de
câte tipuri pot
fi animalele?

C: Domestice
și sălbatice.

P: Foarte bine!
Ajutați-mă vă
rog să le
deosebesc.
Oaia este un
animal sălbatic
sau domestic?

C: Domestic.

P: Dar lupul?
Este domestic
sau sălbatic?

C: Sălbatic.

3. Captarea 2 minute Propunătoarea Demonstrația Cățelul Frontal


atenției va introduce Zdreanță,
poezia sub
5
formă de Poezia
povestire.
Ilustrații din
P: Foarte bine! poezie
Văd că sunteți
copii atenți si
isteți. Tocmai
de aceea v-am
pregătit o
surpriză. L-am
adus cu mine
pe Zdreanță.
Este un cățel
care nu a fost
cuminte și a
venit la
grădiniță să
învețe cum să
se comporte.
Să va spun
povestea lui:”
L-aţi văzut
cumva pe
Zdreanţă,
Cel cu ochii de
faianţă?
E un câine
zdrenţuros
De flocos, dar
e frumos....”
(recită toată
6
poezia; pe
măsură ce
înaintează în
poezie, va
întoarce
imaginile cu
fața în sus)
Această poezie
se numește
”Zdreanță” de
Tudor
Arghezi.

4. Dirijarea 15 minute O2 Propunătoarea Conversația Poezia Frontal


învățării le adresează
O3 copiilor Demonstrația Individual
întrebări
pentru a Exercițiul
lămuri
conținutul
poeziei.

P: Despre cine
este vorba în
poezie?

C: Despre
cățelul
Zdreanță.

P: Și cum

7
arată cățelul?

C: Este
neîngrijit.

P: Foarte bine,
zdrențăros
înseamnă
neîngrijit.
Cățelul nu era
tuns și avea
părul așa lung
încât atârna. Și
ce face
Zdreanță?

C: Fură ouă.

P: Cine îl
păcălește?

C: Gospodina.

P: Ce îi dă?

C: Un ou
fierbinte.

P: Foarte bine!
Haideți să
spunem
împreună
8
poezia.

Propunătoarea
repetă poezia
cu copiii, câte
4 versuri pe
rând, până
când își
însușesc
poezia. Apoi,
cheamă câte
un copil pe
rând să recite
poezia.

5. Obținerea 4 minute O4 Propunătoarea Demonstrația Poezia Pe grupe


performanței le atribuie
copiilor rolul Exercițiul Ilustrații din
de cățel sau poezie
gospodină
pentru a
urmări
interpretarea
expresivă.

P: X, tu vei fi
cățelul si Y va
fi gospodina.
Veți interpreta
ca niște actori
ce spune

9
fiecare când
Zdreanță este
păcălit.(se
execută cu
ajutor)

Gospodina: -
"Unde-i oul?
a-ntrebat
Gospodina. -
"L-a mâncat!"
"Stai niţel, că
te dezvăţ
Fără mătură şi
băţ.
Te învaţă
mama minte."
Şi i-a dat un
ou fierbinte.
Dar decum l-a
îmbucat,
Zdreanţă l-a şi
lepădat
Şi-a-njurat cu
un lătrat.

Zdreanță: -
Când se uita la
găină,
Cu culcuşul

10
lui, vecină,
Zice Zdreanţă-
n gândul lui
"S-a făcut a
dracului!"

6. Evaluarea 4 minute O5 Propunătoarea Conversația Ilustrațiile din Frontal


activității le adresează poezie
(Feedback) copiilor
întrebări care
să le stimuleze
afectivitatea.

P: Ia să-mi
spuneți voi, e
bine să furi?

C: Nu.

P: Deci
Zdreanță nu a
procedat bine.
Ce trebuia să
facă?

C: Să întrebe
găinile dacă îi
dau și lui un
ou.

P: Care este
personajul
11
vorstru
preferat?

C: Zdreanță
pentru că îmi
plac cățeii./
Gospodina
pentru că l-a
păcălit pe
cățel.

Se fac
aprecieri
asupra
7. Încheierea
interpretării
activității
poeziei și se
oferă
recompense.

12
13
14
15

S-ar putea să vă placă și