Sunteți pe pagina 1din 10

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DIDACTIC

Prof. Coordonator practică de specialitate: Botezatu Leana-Vasilica


Prof. metodist: Hristodor Claudia
Prof. înv. primar: Dumitrof Loredana
Elev practicant: Florea Maria
Clasa elevului practicant: a XII-a D

1
Data: 10.11.2023
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „B. P. Hașdeu” Iași
Clasa: Pregătitoare C „Albinuțele” (Corpul C)
Arie curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: „Talentatul Eli”
Subiectul lecției: Numerele din concentrul 0-6. Animale din alte zone.
Tipul lecției: Consolidare
Scopul lecției: Aprofundare cunoștințelor cu privire la animalele din alte zone și cu modul lor de hrană;
Competențe generale:
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat.
Competențe specifice:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor
regularităţi.
Obiectivele operaționale:
O1: să recunoască, cu sprijin acordat, animalele din imaginile date;
O2: să numească minim două alimentele cu care se hrănesc animalele prezentate;

2
O3: să numere, folosind gestul de încercuire, elementele unei mulțimi;
O4: să enumere părțile componente ale corpului unui leu cu ajutorul propunătorului.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: Conversația euristică, conversația catehetică, explicația, exercițiul, observarea, descrierea, metoda
RAI;
Mijloace didactice: Laptop, fișa de lucru, jetoane cu lei, elefanți și pinguini, ursulețul panda, minge de hârtie;
Forme de organizare: Frontal, individual;
Resurse temporare: 45 min
BIBLIOGRAFIE:
 https://www.youtube.com/watch?v=2GIP80fM2Bo
 https://www.youtube.com/watch?v=YexQcXnVSzg
 https://www.youtube.com/watch?v=hrg3ouhBAMU
 https://www.youtube.com/watch?v=JFXjx3cdEWc

3
SCENARIUL DIDACTIC
NR. SECVENȚELE OB. DEMERSUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT. LECȚIEI OP. EDUCATIV
METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Sunt realizate condițiile optime Frontal. Capacitatea elevilor de a
ORGANIZATORIC pentru o bună desfășurare a lecției: se organiza.
-aerisirea sălii de clasa;
-pregătirea materialelor;
didactice necesare demersului
didactic;
-adunarea și așezarea elevilor în
bănci;
2. VERIFICAREA ȘI Verificarea se va realiza prin Conversația, Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTUALIZAREA intermediul unor întrebări cu privire explicația; individual; răspunde la întrebările
CUNOȘTINȚELOR la lecția de data trecută. adresate;
Î: „Despre ce ați vorbit ora trecută
la ora de matematică și explorare a
mediului?”
R: „Noi data trecută am vorbit
despre păsări.”
Î: „Ce păsări cunoașteți voi?”
R: „Noi cunoaștem, găini,
rândunele, vrăbii, etc.”
3. INTRODUCERE ÎN În introducere le voi pune spre Conversația, Laptop; Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTIVITATE ascultare elevilor, sunete ale explicația; individual; recunoaște animalele din
animalelor, iar elevii trebuie să le sunetele ascultate;

4
recunoască.
Propunătorul va aduce un ursuleț Conversația, Ursulețul Frontal,
panda ca invitat surpriză, elevii vor explicația; panda; individual;
stimulați prin intermediul acestuia
deoarece la sfârșitul orei, dacă elevii
vor fi receptivi și vor rezolva corect
exercițiile date, vor primi o
îmbrățișare de la ursuleț.
4. ANUNȚAREA TEMEI ȘI Anunț titlul lecției și obiectivele Conversația, Frontal, Capacitatea elevilor de a
A OBIECTIVELOR urmărite într-o manieră accesibilă explicația; individual; recepta mesajul transmis;
lor:
Dragii mei, după cum ați observat,
astăzi vom vorbi în continuare
despre animalele din alte zone și
vom afla cu ce se hrănesc.
5. DIRIJAREA 1.Pentru început le voi da elevilor o Conversația,
CONSOLIDĂRII fișă cu diverse exerciții. (Anexa 1) explicația,
exercițiul, Fișa de lucru; Frontal, Capacitatea elevilor de a
Vom începe cu primul exercițiu de observarea; individual; recunoaște animalele din
pe fișă în care elevii vor trebui să imagini;
recunoască pe rând animalele din
imagini.
Conversația, Fișa de lucru;
După ce au recunoscut animalele, explicația, Capacitatea elevilor de a
Frontal, numi alimentele cu care
împreună cu ajutorul descrierea, individual;
propunătorului, elevii vor trebui să exercițiul, se hrănesc animalele
numească alimentele cu care se observarea; prezentate;
hrănește fiecare animal.
2.După acest exercițiu, un elev va fi Jetoane cu lei, Frontal, Capacitatea elevilor de a
chemat la tablă să formeze mulțimea Conversația, elefanți și
explicația, număra elementele unei

5
leilor, cu 6 elemente, pe tablă. demonstrația; pinguini; individual; mulțimi, folosind gestul
(Anexa 2) de încercuire;
După ce s-a format mulțimea leilor,
un alt elev va fi chemat la tablă să
numere lei, folosind gestul de
încercuire, și să scrie cifra
corespunzătoare sub mulțimea
respectivă. Capacitatea elevilor de a
Conversația, Jetoane cu lei, Frontal, număra elementele unei
În continuare un alt elev va fi explicația, elefanți și individual; mulțimi, folosind gestul
chemat la tablă să formeze mulțimea demonstrația; pinguini; de încercuire;
elefanților, de 6 elemente. (Anexa 2)
După ce s-a format mulțimea
elefanților, un alt elev va fi chemat
la tablă să numere elefanții, folosind
gestul de încercuire, și să scrie cifra
corespunzătoare sub mulțimea
respectivă. Conversația, Jetoane cu lei,
Frontal, Capacitatea elevilor de a
explicația, elefanți și număra elementele unei
După formarea celor doua mulțimi, individual;
demonstrația; pinguini; mulțimi, folosind gestul
voi realiza corespondența între ele.
(un leu-un elefant) de încercuire;
În continuare un alt elev va fi
chemat la tablă să formeze mulțimea
pinguinilor, de 6 elemente. (Anexa
2)
După ce s-a format mulțimea Conversația, Jetoane cu lei, Frontal, Capacitatea elevilor de a
pinguinilor, un alt elev va fi chemat explicația, elefanți și individual; număra elementele unei
la tablă să numere pinguinii, demonstrația; pinguini; mulțimi, folosind gestul
folosind gestul de încercuire, și să de încercuire;
scrie cifra corespunzătoare sub

6
mulțimea respectivă.
După formarea celor doua mulțimi,
voi realiza corespondența între ele.
(un elefant- un pinguin)

Mai departe, vom continua cu Conversația, Fișa de lucru, Frontal, Capacitatea elevilor de a
următorul exercițiu de pe fișa de explicația, creioane individul; enumera părțile
lucru, în care trebuie să enumere descrierea; colorate; componente ale corpului
părțile componente ale corpului unui unui leu;
leu apoi să le coloreze conform
indicațiilor.
În continuare, vom rezolva
următorul exercițiu de pe fișa de Capacitatea elevilor de a
Conversația, Fișa de lucru, respecta indicațiile de pe
lucru în care elevii trebuie sa explicația, creioane Frontal,
respecte cerințele date. individual; fișa de lucru;
exercițiul; colorate;
 Încercuiește pinguinul
 Taie cu o linie cangurul
 Colorează : cu verde
crocodilul, cu portocaliu
girafa, cu maro cămila.

6. EVALUARE În această parte, voi folosi metoda Conversația, Mingea de Frontal, Capacitatea elevilor de a
RAI pentru a vedea ce au reținut explicația, hârtie; individual; răspunde corect la
elevii din această lecție. Voi avea o metoda RAI; întrebările adresate;
minge de hârtie pe care o voi arunca
unui elev și îi voi adresa o întrebare,
elevul după ce va răspunde la
întrebare, va arunca mingea la un

7
coleg și tot eu îi voi adresa altă
întrebare.
7. ÎNCHEIEREA LECȚIEI Voi face aprecieri verbale atât Conversația. Frontal,
individuale cât și colective, dar și individual.
observații acolo unde este cazul.

8
Anexa 1

9
Anexa 2

10

S-ar putea să vă placă și