Sunteți pe pagina 1din 4

PLAN DE LECTIE

CLASA: a IV-a (deficienţe severe, profunde şi/sau asociate)


ARIA CURRICULARA: Matematica si stiinte ale naturii
DISCIPLINA: Educaţie senzorială si psihomotrica
UNITATEA DE INVATARE: ,,Lumea magica a basmelor “

SUBIECTUL LECŢIEI:,,Identificarea obiectelor in functie de clasificarea lor”


TIPUL LECŢIEI: consolidarea cunostintelor
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
SCOPUL LECŢIEI: sistematizarea cunoştinţelor şi deprinderilor referitoare la clasificarea
obiectelor
DISCIPLINE INTEGRATE: Abilitati de comunicare
Elemente de matematică
Muzică și mișcare, Educatie plastica

Competențe specifice vizate


Formarea abilitatilor de comunicare
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
Elemente de matematică aplicata și explorarea mediului,
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul
identificării unor regularităţi;

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

Arte vizuale și abilități practice


2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale.

Scopul lecției: Identificarea obiectelor in functie de clasificarea lor


activizarea vocabularului elevilor și a deprinderii de exprimare corectă ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:


a) cognitive:
O1-sa denumeasca imaginile sugerate de jetoane;
O2-sa denumeasca corect obiectele prezentate in cadrul lectiei;
O3-sa execute corect asocierea obiect-imagine ;
O4-sa asculte cu atentie continutul lectiei;
O5-sa vorbeasca in propozitii
O6- sa recunoasca si sa descrie imaginile din jetoane ;

b)psihomotorii:
O11-sa manuiasca corect materialul didactic;

c)afective:
O12-sa participe cu interes la lectie;
O13-sa aiba o atitudine pozitiva fata de colegi si profesor, fata de sarcinile didactice

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul,
problematizarea, jocul didactic
 MATERIALE: obiecte de igienă corporală, imagini sugestive cu igiena corporală
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi
RESURSE:
 UMANE: 4 elevi;
 TEMPORALE: 45 de minute;
 SPAŢIALE: sala de clasă

Bibliografie:
 P. Constantin, “Indrumator pentru cunoasterea naturii”, EDP, Bucuresti, 1981
 C. Cucos, “Pedagogie scolara”, Ed. Polirom, Iasi, 2002;
 C. Neamtu , Alois Ghergut- Psihopedagogie speciala, Ed. Polirom, Iasi,2003
Desfăşurarea activităţii
Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Conţinut instructiv - educativ Evaluare
Metode şi Mijloace de Mod de
op.
procedee învăţământ organizare a
didactice activităţii
1. Moment Asigurarea unui climat optim necesar desfăşurării
organizatoric eficiente a orei, prin pregătirea materialelor, aranjarea
mobilierului
Citesc elevilor câteva ghicitori pentru a descoperi
2. Captarea despre ce poveste este vorba.
atenţiei Ghicitori: frontal
O1 1. “A fost odată un cocoş,
O2 Carte cu
Ce s-a întors bogat la moş.” exerciţiul ghicitori Aprecieri verbale
“Despre ce poveste este vorba?”
2. “Ştiu un urs cu coada-n cleşte, individual
Fiindcă a vrut să prindă peşte.”
O3 “Despre ce poveste este vorba?”
3. “Avea cizme noi jupânul
Şi şi-a îmbogăţit stăpânul.”“Despre ce personaj este
vorba?”
In povestea de ieri,,Printesa si bobul de mazare”am
stabilit ca mazarea este o leguma iar printesa este o
O4 fiinta umana. Individual
3. Anunţarea
subiectului Conversaţia
lecţiei “Astăzi, vom face mai multe exercitii pentru a
descoperi in ce categorii punem obiectele pe care le
vom gasi pe fise.
Vom vorbi despre ce intra in categoria animalelor, Planse cu Frontal
4. Recapitularea plantelor, legumelor, fructelor, vietatilor care traiesc in legume,
cunoştinţelor şi O5 aer sau in apa., care sunt insectele, mamiferele si pestii. Conversaţia fructe, Aprecieri verbale
deprinderilor insecte,
asimilate mamifere,
anterior pesti Individual

5. Obţinerea Decupeaza patratele de mai jos, apoi sorteaza-le si


O11 lipeste-le corect pe categorii.
performanţei
fisa1. Urs,prajitura, pasare, struguri, banana, bufnita, Exercitiul Aprecieri verbale
oua ochi, pinguin, pizza in categoria animale si
O12 alimente;
fisa 2. Flori diferite, struguri, mar, lamaie, portocala,
fişe de lucru
capsune in categoria fructe si flori;
fisa 3. Peste, delfin, fluture, scoica, zmeu, avion,
rechin, vultur, in categoria in aer si in apa;
O13 Individual
fisa 4. Urs, fluture, carabus, buburuza, leu, elefant,
albina , girafa in categoria insecte si animale salbatice
Se discuta fiecare fisa si sunt ajutati elevii care nu pot
manui foarfeca. Aprecieri verbale
O11 fişe de lucru
6. Asigurarea Se verifica fisele de lucru si se insista asupra unor
retenţiei şi a elemente lipite gresit in alta categorie, motivande-se
transferului 012 raspunsul corect.
Se canta cantecul ,,Vulpe tu mi-ai furat gasca “

7.Evaluarea 013 Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter


activității motivant privind participarea elevilor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și