Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 06.02.2023

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,Din lumea celor care nu cuvântă”

Tema activității: ,,A venit o vulpe”

Categoria de activitate: Educație muzicală

Tipul activității: predare-învățare de noi cunoștințe

Scopul activității: formarea capacității de exprimare prin muzică

Obiective operaționale:

O1 Să respecte poziţia corectă a corpului în vederea unei bune respirații și


emitere de sunete

O2 Să respecte semnalele de început, sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului

O3 Să interpreteze cântecul respectând linia ritmico-melodică

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observația, expunerea, demonstrația,


exercițiul, explicația.

Mijloace didactice: calculator, boxe, stick.

Forma de organizare : individual, grupuri mici,

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE-2019


 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura
V&I Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator,
Pitești, Editura Universității din Pitești

Demersul didactic

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea


activității
Metode și Mijloace
procedee didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime
organizatoric necesare desfăşurării activităţii:
aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialului didactic necesar,
copiii se vor aşeza pe scăunelele
aflate ȋn semicerc.
2.Captarea Se realizează cu ajutorul Conversația Ilustrații Orală
atenției unor imagini care prezintă
animale sălbatice din pădure.
3.Reactualiza Se poartă o scurtă discuție Conversația Orală
rea despre animale.
cunoștințelor
4.Enunțarea Le spun copiilor că astăzi Explicația Observarea
obiectivelor vor învăța un nou cântec comportam
și a titlului numit ,,A venit o vulpe”, entului
cântecului potrivit cu tema săptămânii. copiilor

5.Dirijarea Pentru început se fac Exercițiul Calculator Observarea


învățării câteva exerciții pentru Demonstrați Boxe comportam
încalzirea vocii, gama Do a entului
Major cântată ascendent și Conversația copiilor
descendent, doar că
denumirea sunetelor se Aprecieri
înlocuiește cu silaba ,,la”. verbale
Se ascultă noul colind,
după care se explică
cuvintele necunoscute din
textul cântecului.
Se recită versurile
cântecului nou, care apoi se
repetă cu toți copiii.
Cântecul este intonat pe
strofe. Educatoarea cântă
prima strofă, după care
copiii o repetă. Educatoarea
cântă cea de-a doua strofă,
apoi copiii cântă. Se
interpretează primele două
strofe. Se cântă prima strofă
de către educatoare, după
care de către copii și se cântă
și aceasta legată de restul
strofelor. La fel se
procedează și cu refrenul, iar
la final întreg colectivul
grupei intonează colindul..

6.Obținerea Cântecul se interpretează cu Exercițiul Aprecieri


performanței tot grupul de copii, apoi verbale
și asigurarea câțiva copii sunt invitați să
transferului interpreteze individual.

7.Asigurarea Cântecul se interpretează și Exercițiul Orală


feed-back- în grupuri mai mici, grupul
ului fetelor, apoi grupul băieților,
moment considerat de copii
ca un concurs în urma cărora
se declară un grup câștigător.

8.Asigurarea Se reamintește titlul Conversația Orală


retenției și a cântecului nou învățat și se
transferului discută despre mesajul
acestuia.

9.Evaluarea Se fac precizări asupra Conversația Aprecieri


activității modului în care copii s-au verbale
implicat în activitate,
aprecieri individuale și
colective.
10.Încheierea Copiii sunt recompensați Conversația Orală
activității pentru munca depusă și se
pregătesc pentru activitatea
următoare.
PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 06.02.2023

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,Prietenele necuvântătoare din pădure”

Tema activității: ,,Animale sălbatice din pădure”

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tipul activităţii: Predare-învățare de noi cunoștințe

Forma de realizare: lectură după imagini

Scopul activității: Însușirea de noi cunoștințe despre mediul înconjurător și


stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator.
Obiective operaționale:

O1 Să recunoască animalele prezentate în imagini;

O2 Să diferențieze animalele domestice și sălbatice;

O4 Să precizeze utilitatea cunoașterii obiectivelor prezentate.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: observaţia, expunerea, conversaţia..

Mijloace didactice: imagini animale sălbatice

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului


Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019

 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura


V&I Integral, București
Momentele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare
activității didactice
Metode și Mijloace
procedee didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime
organizatoric necesare desfăşurării activităţii:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic
necesar, copiii se vor aşeza pe
scăunelele aflate ȋn semicerc
prin tranziţia: "Ne spălăm, ne
imbrăcăm , la grădiniţă noi
pornim şi pe scăunele ne-
aşezăm"
2.Captarea atenției Introducerea în activitate se face Observa- Machetă Observa-
prin expunerea unei machete rea rea
care prezintă animale sălbatice. comporta-
mentului
copiilor
3.Reactualizarea Se poartă o scurtă Conversația Orală
cunoștințelor discuție: ,,Cum sunt animalele
după mediul de viață?”
4.Enunțarea Copiii află că astăzi li se vor Conversația
obiectivelor și a prezenta imagini cu animale
temei observării sălbatice.
5.Dirijarea Preșcolarii vor observa pe rând Observația Imagini Evaluarea
invățării imagini cu animale sălbatice. Expunerea animale răspunsuril
Observarea copiilor este dirijată Conversația sălbatice or copiilor
prin adresarea unor întrebări Aprecieri
ajutătoare. verbvale
6.Obținerea În continuare se realizează Conversația Evaluarea
performanței și sinteza finală o observării răspunsuril
asigurarea imaginilor cu animale sălbatice. or copiilor
transferului Aceasta constă în descrierea Aprecieri
generală a elementelor verbale
observate în imagini.

7.Asigurarea feed- Voi purta o scurtă discuție cu Conversația Evaluarea


back-ului copiii pe baza imaginilor răspunsuri-
observate. lor copiilor
8.Asigurarea Se repetă principalele aspecte Conversația Evaluarea
retenției și a prezentate și observate și se răspunsuri-
transferului fixează cunoștințele prin lor copiilor
stabilirea utilității cunoașterii
orașului în care trăim.
9.Evaluarea Activitatea copiilor, modul lor Conversația Aprecieri
activității de implicare de-a lungul verbale
activității, capacitatea de a
expune cu proprrile cuvinte
rezultatele observărilor sunt
apreciate.
10.Încheierea Copiii primesc recompense Recom-
activității pentru munca depusă. pense

Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura

S-ar putea să vă placă și