Sunteți pe pagina 1din 44

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 2.11.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,Să călătorim prin România”

Categoria de activitate: Activitate matematică

Tipul activității: activitate didactică de predare-învățare de noi cunoștințe

Scopul: Înţelegerea cifrei 3 ca simbol al mulţimii care are 3 elemente şi integrarea acestuia în
şirul numeric și exersarea operaţiilor gândirii (analiza, sinteza, comparaţia, generalizarea)

Obiective operaționale:

O1 Să constituie mulţimi de obiecte după un criteriu dat, utilizând obiectele puse la dispoziție;

O2 Să stabilească locul cifrei 3 în şirul numeric,

O3 Să asocieze cifra 3 cantităţii corespunătoare din mulţimea elementelor date.

Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: exercițiul, explicația, demonstrația, conversația,


problematizarea, jocul exercițiu, învățarea prin descoperire, observarea dirijată;

Forma de realizare: frontal, individual

Mijloace didactice: jetoane cifre, jetoane cu ilustrații, tabla magnetică, markere, cifre
magnetice.

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului Educației


Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Pitești
Demeres didactic

Etapele activității Conținut științific Strategii didactice Evaluare


Metode didactice Mijloace
didactice

1.Moment Se asigură
organizatoric condițiile unei bune
desfășurări a
activității: aerisirea
sălii de grupă,
pregătirea
materialelor
didactice, așezarea
copiilor la masa de
lucru.
2.Captarea atenției Preșcolarii observă Conversația Observarea
materialele Învățarea prin Jetoanele comportamentului
didactice, jetoanele descoperire cu copiilor
cu ilustrații, dar și Observarea dirijată ilustrații
cifrele așezate în
tăvițele cu
materiale de pe
mese.
3.Reactualizarea Copiii sunt întrebați Conversația Analiza acțiunilor și
cunoștințelor care este ultima Exercițiul a răspunsurilor
anterioare cifră invățată,
recunosc cifrele
învățate până acum
de pe jetoanele
așezate pe tablă,
numără și, pe rând,
câțiva copii sunt
invitați la tablă să
alcătuiască cu
ajutorul jetoanelor
mulțimi pentru
cifrele cunoscute.

4.Anunțarea Se anunţă copiilor Explicația Observarea


obiectivelor și a faptul că vor învăța comportamentului
temei cifra 3, pe care unii copiilor
dintre ei și-o mai
amintesc din anii
trecuți.

5.Dirijarea Se lucrează la Conversația Cifre Analiza acțiunilor și


învățării tablă: Explicația magnetice a răspunsurilor
-Se alcătuiește o Exercițiul Jetoane
mulțime cu atâtea Problematizarea magnetice Observarea
elemente cât este Marker
ultima cifră
cunoscută(2)
-Se construiește o
altă grupă cu tot
atâtea elemente,
apoi se adaugă unul
în plus.
-Prin formare de
perechi se constată
că noua grupă are
cu un element mai
mult decât prima;
-Li se spune
copiilor că noua
grupă este formată
din două elemente
şi Încă un element,
având în total trei
elemente;
-Se numără
elementele prin
Încercuire şi se
stabileşte Încă
odată că sunt trei;
-se prezintă cifra,
simbolul grafic şi
asemănarea dintre
aceasta şi obiecte
din realitatea
apropiată.
-se construiesc alte
grupe care au 3
obiecte;
-se prezintă
aspectul ordinal al
noului număr.
6.Obținerea Copiii lucrează Exercițiul Jetoane Analiza acțiunilor și
performanței și individual cu a răspunsurilor
asigurarea materialele din Aprecieri verbale
conexiunii inverse coşuleţe. Se
verifică
corectitudinea
modului de
realizare a
exerciţiilor şi se
solicită
verbalizarea
modului în care au
realizat exerciţiile.
7. Asigurarea feed- Copiii lucrează Exercițiul
back-ului individual o fiși de
lucru, sub atenta
supraveghere a
educatoarei și
primesc ajutor dacă
solicită.
8.Asigurarea Se poartă o discuție Conversația Orală
retenției și a despre activitatea
transferului desfășurată
astăzi: ,,Cum se
numește cifra de
astăzi?”

9.Evaluarea Se fac aprecieri Conversația Orală


activității colective și
individuale asupra
modului de lucru al
copiilor.

10.Încheierea Copiii primesc Conversația Aprecieri verbale


activității recompense și se
pregătesc pentru
activitatea
următoare.

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 12.12.2022
G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema săptămânii: ,,Tradiții și obiceiuri de Crăciun”

Tema activității: ,,Scoală gazdă din pătuț”

Categoria de activitate: Educație muzicală

Tipul activității: predare-învățare de noi cunoștințe

Scopul activității: formarea capacității de exprimare prin muzică

Obiective operaționale:

O1 Să respecte poziţia corectă a corpului în vederea unei bune respirații și


emitere de sunete

O2 Să respecte semnalele de început, sfârșit, linia melodică și ritmul cântecului

O3 Să-şi exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie dar şi a


celorlalţi copii;

O4 Să interpreteze cântecul respectând linia ritmico-melodică

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observația, expunerea, demonstrația,


exercițiul, explicația.

Mijloace didactice: calculator, boxe, stick.

Forma de organizare : individual, grupuri mici,

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE-2019

 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura


V&I Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator,
Pitești, Editura Universității din Pitești

Demersul didactic

Etapele Conținutul științific Strategii didactice Evaluarea


activității
Metode și Mijloace
procedee didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime
organizatoric necesare desfăşurării activităţii:
aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialului didactic necesar,
copiii se vor aşeza pe scăunelele
aflate ȋn semicerc.
2.Captarea Se realizează cu ajutorul Conversația Ilustrații Orală
atenției unor ilustrații care reprezintă
cea mai importantă tradiție
de Crăciun, mersul cu
colindul.
3.Reactualiza Se poartă o scurtă discuție Conversația Orală
rea despre tradițiile și obiceiurile
cunoștințelor specifice Crăciunului.
4.Enunțarea Le spun copiilor că astăzi Explicația Observarea
obiectivelor vor învăța un nou colind comportam
și a titlului numit ,,Scoală gazdă din entului
cântecului pătuț” care ne va introduce copiilor
în atmosfera de sărbătoare.

5.Dirijarea Pentru început se fac Exercițiul Calculator Observarea


învățării câteva exerciții pentru Demonstrați Boxe comportam
încalzirea vocii, gama Do a entului
Major cântată ascendent și Conversația copiilor
descendent, doar că
denumirea sunetelor se Aprecieri
înlocuiește cu silaba ,,la”. verbale
Se ascultă noul colind,
după care se explică
cuvintele necunoscute din
textul cântecului.
Se recită versurile
cântecului nou, care apoi se
repetă cu toți copiii.
Colindul este intonat pe
strofe. Educatoarea cântă
prima strofă, după care
copiii o repetă. Educatoarea
cântă cea de-a doua strofă,
apoi copiii cântă. Se
interpretează primele două
strofe. Se cântă prima strofă
de către educatoare, după
care de către copii și se cântă
și aceasta legată de restul
strofelor. La fel se
procedează și cu refrenul, iar
la final întreg colectivul
grupei intonează colindul..

6.Obținerea Colindul se interpretează cu Exercițiul Aprecieri


performanței tot grupul de copii, apoi verbale
și asigurarea câțiva copii sunt invitați să
transferului interpreteze individual.

7.Asigurarea Colindul se interpretează și Exercițiul Orală


feed-back- în grupuri mai mici, grupul
ului fetelor, apoi grupul băieților,
moment considerat de copii
ca un concurs în urma cărora
se declară un grup câștigător.

8.Asigurarea Se reamintește titlul Conversația Orală


retenției și a cântecului nou învățat și se
transferului discută despre mesajul
acestuia.

9.Evaluarea Se fac precizări asupra Conversația Aprecieri


activității modului în care copii s-au verbale
implicat în activitate,
aprecieri individuale și
colective.
10.Încheierea Copiii sunt recompensați Conversația Orală
activității pentru munca depusă și se
pregătesc pentru activitatea
următoare.

Proiect de activitate

Data: 19.09.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești


Nivelul II – grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cine sunt/ suntem?”

Tema săptămânii: ,Din familie, la grădiniță”

Categoria de activitate: Educație fizică

Tipul activității: Activitate de consolidare a cunoștințelor și deprinderilor

Forma de realizare: traseu aplicativ

Scopul activității: Dezvoltarea fizică armonioasă prin practicarea activităţilor


psihomotrice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

O1- să execute mişcările diferitelor segmente ale corpului;

O2- să-şi coordoneze mişcările în raport cu comenzile date;

O3- să execute deprinderile motrice învăţate;

O4- să respecte regulile jocului.

1. Traseu aplicativ: „Drumul spre grădiniță” - consolidarea deprinderii motrice de


mers cu pășire peste obstacole, săritura de pe loc cu desprindere de pe ambele picioare
cu aterizare în ghemuit cu palmele pe sol și alergarea înapoi.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: Conversația, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul

Resirse umane: preşcolarii grupei Fluturaşilor, cadrul didactic coordonator

Mijloace didactice: obstacole, fluier

Resurse temporale: 30 de minute

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţie timpurie, MEN, 2019;


 Ezechil. L., Păişi-Lăzărescu M., Laborator preşcolar, ghid metodologic, V&I Integral
2001
 Toma G, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru ȋnvăţământul preşcolar,
editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2009.

Demers didactic
FORMAȚII DE LUCRU, EVALUARE ȘI
MODALITĂŢI DE EXERSARE ŞI INDICATOR DE
VERIGILE CONŢINUTUL DOZARE INDICAŢII METODICE PERFORMANȚĂ
ACTIVITĂȚII ACTIVITĂŢII
Asigurarea 2 min. -În linie dreaptă cu fața către
condițiilor educatoare.
necesare bunei -Vă aliniaţi cu vârful picioarelor
aproape de marginea covorului!
1.Momentul desfășurări a
-Atenție, DREPȚI!
organizatoric activității, - Salutăm: BUNĂ ZIUA!
alinierea, - Pe loc repaus!
controlul ținutei, -Drepţi! Respectarea
salutul, -Astăzi la activitatea de educație poziției corecte
Anunțarea fizică vom face o plimbare prin pentru comanda
temei, exerciţii grădiniță pentru a descoperi tainele „Drepţi” , “Pe loc
acesteia repaus!”
de atenţie
- Atenţie, prin săritură cu faţa spre
fereastra!

5 min.

Variante de În șir câte unul pe marginea sălii.


mers și alergare.
2.Pregătirea Se corectează ținuta, mișcarea brațelor,
organismului poziția capului și corpului.
pentru efort

Exerciţii de Mers obişnuit. Executarea


mers: Privirea înainte!
diferitelor forme de
Braţele se mişcă pe lângă corp!
mers
- Mers Mers pe vârfuri cu braţele sus -
obişnuit; uriaşii
Întidem bine braţele!

- Mers pe
vârfuri; Mers pe călcâie cu mâinile pe
şolduri.

Mers ghemuit cu mâinile pe


genunchi – piticii

Mers cadenţat, balansăm braţele pe


- Mers pe lângă corp – piticii la defilare.
călcâie;
Alergare uşoară.
Spatele drept, ridicarea genunchilor Executarea
- Mers la piept, câlcâiele la şezut. exercițiilor de
ghemuit; alergare.

- Mers ca
soldaţii. Inspirăm pe nas cu ridicarea braţelor
sus şi expirăm pe gură.

Variante de
alergare:

- Alergare
uşoară;
- Alergare cu
genunchii
sus;
- Alergare cu
pendularea
gambei
înapoi.

Exerciţii de
respiraţie

5 min.

Se formează un
cerc.

COMPLEX
DE
EXERCIȚII: 4x2T Picioarele ușor depărtate, cu braţele pe
şolduri.
Influențarea
Capul este răsucit spre stânga, apoi
selectivă a spre dreapta.
aparatului
Executarea
locomotor EXERCIŢIUL 1
exercițiilor vizând
: ,,Privim după
mișcarea diferitelor
copii” segmente ale
Din poziția stând, spatele drept, corpului
PI Stând ridicăm braţele lateral.
4x2T
depărtat cu
mâinile pe şold;

T1 – ducerea
capului spre
stânga;
Spatele drept, mâinile pe lângă corp.
T2 – ducerea
capului spre
dreapta. 4x4T

EXERCIŢIUL
2: „Joaca Îndoire uşoară, capul se apleacă în
copiilor” direcţia îndoirii
8x2T
PI Stând
depărtat;

T1- ridicarea
braţelor lateral,
ritmic cu Săritură uşoară, elastică, cu aterizare în
palmele în jos; ghemuit, spatele drept! Executarea

T2 – revenire. 4x4T corectă a


comenzilor

EXERCIŢIUL Respiră adânc (se urmărește respirația


3: ”Copiii și și inspirația corectă)
doamnele
educatoare”

PI Stând cu
mâinile pe lângă
corp;

T1 – ghemuire
cu mâinile pe
şold;

T2 – revenire;

T3 – ridicare pe
vârfuri cu
braţele întinse;

T4 – revenire.

EXERCIŢIUL
4: „Ne mișcăm”

PI Stând
depărtat cu
palmele pe
șolduri;

T1 – îndoiri ale
corpului spre
stânga ;

T2 – apoi spre
dreapta .

EXERCIŢIUL
5: „Broscuţele”

PI Stând cu
picioarele
apropiate,
mâinile pe
şolduri;

T1, T2, T3 –
sărituri în
înălţime;

T4 – ghemuire.

Exerciţii de
respiraţie şi
relaxare.

10 min.
Deprinderea
motrică ce
urmează a fi
consolidată este
mersul cu pășire
peste obstacole,
săritura de pe
loc cu
Consolidarea
desprindere de
deprinderilor
pe ambele
motrice
picioare cu
învățate
aterizare în Parcurgerea
ghemuit cu corectă a traseului
palmele pe sol și și executarea
alergarea înapoi. corectă a
comenzilor

Joc :
„ Drumul
spre
grădiniță”
Educatoarea
explică și
demonstreaz
ă etapele
jocului.
Copiii
desfășoară jocul
îndrumați de
educatoare.

În timpul
executării
jocului de către
copiii, se va
urmari
parcurgerea
corectă a
traseului și
executarea
corectă a
comenzilor.

Copiii se vor fi
împărțiți în două
echipe: Se vor
așeza în două
coloane.
Începe la
semnalul
educatoarei,
primul copil din
fiecare echipă.
El parcurge
distanța cu
obstacole
conform
explicațiilor
educatoarei.
2 min.

Se va juca jocul În formaţie strânsă de cerc umăr lângă Executarea corectă


„Umflăm umăr. a jocului,
balonul” respectarea
regulilor.
Revenirea Copiii sunt
organismului
după efort aşezaţi în
formaţie strânsă
de cerc. Cu
mâinile la gură
copiii vor sufla
cu putere,
retrăgându-se cu
paşi înapoi,
formând un cerc
mare. La
semnalul
educatoarei:
„Balonul s-a
spart”, copiii
rostesc „poc” şi
revin la cercul
mic.

Educatoarea
va explica
regulile jocului.

În timpul
executării
jocului de către
copiii, se va
urmari respirația
și inspirația
corectă în scopul
revenirii
organismului
după efort.

Încheierea Aprecieri care 1 min. -În linie pe un rând! Aprecieri verbale


activitătii vizează grupa, -Drepţi! prin laude și
cu privire la -Salutăm: Bună ziua! încurajări
-În ordine părăsim sala de grupă!
modul în care au
executat
sarcinile.
Aprecieri
individuale
stimulative
pentru copiii
care s-au
evidențiat, dar și
pentru ceilalți.

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 29.11.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,România, țara mea de poveste”


Tema activității: ,,Portul popular”

Categoria de activitate: Activitate practivă

Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi practice

Forma de realizare:

Scopul activității: Formarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică
Loc de desfășurare: sala de grupă

Obiective operaționale:

O1 Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună coordonare
oculo-motorie;

O2 Să lipească corespunzător părțile componente ale lucrării;

O3 Să-şi exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie dar şi a celorlalţi copii;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul.
RESURSE UMANE: preşcolarii grupei ,,Ursuleții”, cadrul didactic coordonator

Resurse materiale: șablon oaie, vată, lipici, foarfece

FORMA DE EVALUARE: orală, frontală, individuală


Resurse temporale:
Bibliografie:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE-2019

 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Pitești

 Miu, F.,(2020)- Demersuri didactice de stimulare a activităților practice, București,


Editura Mondoro.
DEMERSUL DIDACTIC DOS – Domeniul Om și societate - Activitate practică-aplicație
ETAPELE CONȚINUTUL ESENȚIALIZAT AL STRATEGII DIDACTICE EVALUAR
ACTIVITĂȚII ACITIVITĂȚII DIDACTICE E
METODE ȘI PROCEDEE MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE
DIDACTIC ORGANIZAR
E E
1.MOMENT Copiii se pregătesc pentru activitatea Conversația
ORGANIZATORIC următoare prin intermediul tranziției:
,,Mâinile sus, mâinile jos/ Stânga, dreapta,
dans frumos/ Batem din palme, ne
învârtim/ Și la locuri noi pornim”.
Copiii își ordonează scaunele la masa de
lucru.

2.CAPTAREA Preșcolarilor le sunt arătate imagini care Expunerea imagine Formativă


ATENȚIEI prezintă portul tradițional românesc din Conversația Analiza
diferite zone ale țării noastre. acțiunilor și a
răspunsurilor
3.REACTUALIZARE Se poartă o scurtă discuție despre Conversația Orală
A CUNOȘTINȚELOR componența costumului național,
elementele care îl deosebesc pe acesta de
alte costume naționale, elementele
specifice.
4.ANUNȚAREA Copiii sunt anunțați că vor confecționa și Explicația Frontal
TEMEI ZILEI decora și ei o ie în cadrul activității de
astăzi.
5.DESFĂȘURAREA Intuirea materialului didactic: Se intuiesc Expunerea Materiale Individual Formativă
ACTIVITĂȚII materialele pe care cei mici le găsesc așezate confecționar Analiza
acțiunilor și a
în boluri și pe masă: șablonul pentru ie, e
răspunsurilor
lipici, foarfecă, elemente de decor. ie
Explicarea și demonstrarea jocului:
Voi explica și demonstra modul în care
preșcolarii vor confecționa ia. Pentru început
Frontal
ia trebuie decupată după contur, apoi se va
Explicația
aplica lipici pe toată suprafața acesteia și se
Demonstrația
va aplica pe o coală cartonată, după care se
vor atașa mânecile acesteia, șervețele cu
motive populare..
Executarea exercițiilor pentru încățzirea
mușchilor mâini:
Se vor face exerciții de încălzire a mușchior
fini ai mâinii:
,,Mișcăm degetelele,
Batem tare palmele
Cade ploaia binișor
Formativă
Stoarcem rufele ușor.”
Exercițiul Individual Analiza
Executarea lucrului de către copii:
Exercițiul Individual acțiunilor
Voi supraveghea copiii pe tot parcursul
activității și voi oferi explicații suplimentare
și sprijin celor care necesită.
În timp ce lucrează, copiii vor avea fond
muzical potrivit cu tema.

6.OBȚINEREA Copiii vor fi încurajați să își exprime Conversația Frontal Formativă


PERFORMANȚEI opiniile atât despre propria lucrare, cât și Individual Analiza
despre lucrările colegilor. acțiunilor și a
Le voi adresa copiilor câteva întrebări: răspunsurilor
,,Cum s-a numit lucrarea de astăzi?”
,,Ce ați folosit pentru decor?”
7.ASIGURAREA Voi purta o discuție cu preșcolarii despre Conversația Frontal Formativă
FEED-BACK-ULUI importanța păstrării și respectării portului Analiza
tradițional românesc. acțiunilor și a
răspunsurilor
8.ASIGURAREA Le voi spune că folosind acest mod de lucru Conversația Orală
RETENȚIEI ȘI A pot realiza și alte piese de costumație.
TRANSFERULUI
9. EVALUAREA Se evaluează rezultatul final al muncii, iar Turul galeriei Aprecieri
ACTIVITĂȚII copiii, pe rînd, se vor plimba printre mese Conversația Frontal individuale și
pentru a observa modul de lucru al colegilor Individual de grup
și pentru a-și exprima părerile referitoare la Evaluarea
acestea. produselor
copiilor
10.ÎNCHEIEREA Preșcolarii vor primi o recompensă pentru a Conversația Recompensî
ACTIVITĂȚII li se aprecia munca depusă și stimula
interesul pentru activități.
PROIECT DE ACTIVITATE

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ,,A sosit toamna”

Tema activității: ,,Frunza”

Categoria de activitate: Educație plastică

Tipul activității: formare a deprinderilor și priceperilor practice

Forma de realizare: modelaj

Scopul activității: exersarea coordonării senzoriomotrică şi dezvoltarea muşchilor mici ai


mâinilor

Loc de desfășurare: Sala de grupă

Obiective operaționale:

 Să modeleze frunza prin raportare la realitate


 Să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o
bună coordonare oculo-motorie.
 Să-şi exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie dar şi a
celorlalţi copii

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, observația, expunerea, demonstrația, exercițiul,

explicația.
Resurse umane: preşcolarii grupei ,,Ursuleții”, cadrul didactic coordonator.
Rerurse materiale: imagini frunze, plastelină, planșă de lucru, forme.

Forma de evaluare: orală, frontală, individuală


Resurse temporale: 30 de minute
Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului Educației


Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Miu, F, Demersuri didactice de stimulare a activităților practice, București, Editura
Mondoro, 2o2o
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Pitești

Demers didactic

ETAPELE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se vor asigura condiţiile
organizatoric necesare unei bune
desfăşurări a activităţii:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului
didactic.
2.Captarea Captarea atenţiei se Conversația Imagini Frontal Orală
atenției realizează prin prezentarea frunze
unor imagini care prezintă
natura în anotimpul
toamna, frunze de diverse
culori.
3.Reactualizarea Le voi adresa copiilor Conversația Frontal Analiza
cunoștințelor acțiunilor și a
întrebări:
răspunsurilor
 Ce se întâmplă cu
fruzele în
anotimpul toamna?
 Ce culori au
frunzele toamna?
4. Enunțarea Se prezintă copiilor tema Explicația Frontal
obiectivelor și a activităţii ce urmează a fi
temei desfășurată ,,Frunza”,
precum şi obiectivele pe
care le urmărim, folosind
un limbaj accesibil vârstei
preșcolare. Copiii trebuie
să modeleze din plastelină
o frunză, un model ales de
ei.
5.Dirijarea Le explic copiilor tehnica Conversația Plastelina Frontal Analiza
învățării Explicația Planșă de acțiunilor și a
de modelaj a plastelinei,
Demonstrația lucru răspunsuri-
modul în care o încălzim lor
în palmă. Le voi face o
demonstraţie pentru a mă
asigura că toti copiii
înțeleg. Le voi reaminti să
respecte poziția corectă a
corpului faţă de suportul
de lucru. Se vor efectua
exerciții de încălzire a
Exercițiul Individual
mânuțelor, după care
preșcolarii încep să
lucreze.
,,Mișcăm degetelele,
Batem tare palmele
Cade ploaia binișor
Stoarcem rufele ușor.”

6.Obținerea Copiii oferă o notă de Exercițiul Individual


performanței
originalitate lucrărilor,
oferind frunzei o forma
aleasă de ei.
7.Asigurarea Copiii răspund la o serie Conversația Frontal Orală
feed-back-ului
de întrebări:
 Cum s-a numit
lucrarea de astăzi?
 Cum se diferă
lucrarea ta de cele
ale colegilor?

8.Asigurarea Copiilor li se spune că Conversația Frontal Orală


retenției și a
utilizând aceeași tehnică
transferului
de modelaj pot realiza mai
multe lucrări.
9.Evaluarea Se fac aprecieri Conversația Frontal Orală
activității
individuale și colective
asupra modului de lucru al
copiilor.
10.Încheierea Munca copiilor este Conversația Orală
activității
răsplătită cu recompense.

PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 18.10.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ,,Buchetul toamnei”

Tema activității: ,,Crizantema” de Elena Dragoș

Categoria de activitate: DLC

Tipul activității: activitate didactică de predare-învățare de noi cunoștințe

Forma de realizare: memorizare

Scopul activităţii : dezvoltarea limbajului prin îmbogăţirea şi activizarea vocabularului,


exersarea capacităţii de reproducere a unui text literar;

Obiective operaționale:
O1 Să exprime în cuvinte proprii sensul cuvintelor necunoscute din poezie

O2 Să alcătuiască enunțuri utilizând cuvintele noi, urmând modelul educatoarei

O3 Să recite poezia ținând cont de intonaţiei, ritm și pauze.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: memorizarea, conversația, explicația, demonstrația, observația.

Resurse umane: preşcolarii grupei, cadrul didactic coordonator.

Mijloace didactice: imagini flori de toamnă, textul poeziei.

Forma de evaluare: frontală, individuală, pe grupe.

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului Educației


Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Pitești
 Glava. A., Chis. O.,Piramida cunoaşterii, Repere metodice ȋn aplicarea
curriculumului preşcolar,editura Diamnat, Piteşti, 2014
DEMERS DIDACTIC

Etapele Conținut științific Stra


activității Metode și proce
1..Moment Se vor asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a -
organizatoric
activităţii: aerisirea sălii de grupă, pregătirea materialului
didactic, așezarea copiilor pe scaune în semicerc.
2.Captarea Captarea atenţiei se realizează prin prezentarea unor imagini Conversația
atenției
specifice temei săptămânii, imagini cu flori de toamnă, pe care
copiii vor încerca să le recunoască și să își reamintească
informații despre acestea.
3.Reactualizarea Copiii vor răspunde la câteva întrebări despre florile de toamnă: Conversația
cunoștințelor
,,Care sunt florile care înfloresc în anotimpul toamna?”
,,Ce culori poate avea crizantema?”
4..Enunțarea Copiilor li se spune că astazi vor învăța o nouă poezie cu Explicația
temei și a
titlul ,,Crizantema” scrisă de Elena Dragoș, potrivită cu tema
obiectivelor
săptămânii.
5. Dirijarea Recitarea model: Poezia este recitată de două ori tare, clar, Demonstrația
învățării
expresiv și se folosește mimica și gestica pentru a-i ajuta pe Observația
copii să rețină mai ușor versurile poeziei.

Reiau recitarea cu explicarea cuvintele necunoscute, cu care


apoi alcătuim enunțuri.

Memorarea poeziei se face pe strofe, primele patru versuri


se recită model, apoi se repetă împreună cu 2-3 copii, după care
cu întreg grupul. Se repetă procedeul cu următoarele patru Exercițiul
versuri legate de primele patru, se recită model și se repetă cu 2-3
copii, după care cu întreg grupul. Se procedează la fel și pentru
ultimele trei versuri.

6. Obținerea La final se recită poezia în întregime cu tot grupul de copii. Vor Exercițiul
performanței și
fi solicitați doi copii să recite integral poezia.
asigurarea
transferului
7. Asigurarea Poezia este recitată pe rând de toți băieții din grupă, apoi de toate Conversația
feedback-ului
fetele, moment al activității care se prezintă ca un concurs între
cele două echipe. Echipa care a recitat acordând o mai mare
atenție intonației, ritmului și pauzelor este declarată câștigătoare.

8. Asigurarea Se va purta o scurtă conversație cu privire la activitatea Conversația


retenției și a
desfășurată:
transferului
,,Cum s-a numit poezia de astăzi?”
,,Care este titlul poeziei?”
,,Care este mesajul poeziei:”
9. Evaluarea Se fac aprecieri individuale și colective. Felicit preșcolarii pentru Conversația
activității
modul în care s-au implicat în această activitate.
10. Încheierea Copiii primesc recompense pentru gradul de implicare la Conversația
activității
activitatea desfășurată.

PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 19.10.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

Tema săptămânii: ,,Buchetul toameni”

Tema activității: ,,Legenda crizantemei”

Categoria de activitate: Educarea limbajului

Tipul activității: activitate didactică de predare-învățare de noi cunoștințe

Scopul activității:
o Formarea deprinderii de a asculta o poveste și de a reda ideile acesteia și îmbogățirea
vocabularului copiilor cu noi cuvinte și expresii.
Obiective operaționale:

O1 Să identifice personajele din poveste, pe baza textului audiat;


O2 Să formuleze ideea principală din fiecare tablou care compune povestea;
O3 Să ordoneze etapele din poveste în ordinea logică a acțiunii, folosind planșele cu imagini.

Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul, expunerea, observația.

Forma de realizare: frontal, individual

Mijloace didactice: textul legendei, ilustrații, tablă magnetică

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului Educației


Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Piteș

 DEMERSUL DIDACTIC DLC Educarea limbajului – Lectura educatoarei
ETAPELE OB. CONȚINU STRATEGII DIDACTICE EVALU
ACTIVITĂȚII OP. TUL ARE
METOD MIJLOA FORME
DIDACTICE ESENȚIAL
E ȘI CE DE
IZAT AL
PROCE DIDACT ORGANIZ
ACITIVIT
DEE ICE ARE
ĂȚII
DIDACTIC
E
1.MOMENT Se asigură
ORGANIZA condițiile
TORIC unei bune
desfășurări a
activității:
aerisirea
sălii de
grupă,
pregătirea
materialelor
didactice,
așezarea
copiilor pe
scăunele în
semicerc.
2.CAPTAREA Japonezul o- Conversa Ghicitoar Frontal Evaluare
ndrăgeşte,
ATENȚIEI ția e a orală
Românul cu
drag o
creşte,
Fiindcă
iernii îi
zâmbeşte.
(Crizantema
)

3.REACTUALI Se poartă o Conversa Frontal Evaluare


ZAREA scurtă ția a orală
discuție
CUNOȘTINȚE
despre
LOR florile de
toamnă pe
care copiii le
cunosc.
4.ANUNȚAREA Le voi spune Explicați Frontal
TEMEI ZILEI copiilor că a
astăzi vor
asculta ,,Leg
enda
crizantemei”
.
5.DESFĂȘURA Încep să le Expunere Imagini Frontal Formativ
REA citesc a crizantem ă
ACTIVITĂȚII povestea ă Analiza
folosind acțiunilor
intonația și a
potrivită, răspunsur
tonalitatea ilor
Observați Individual
adecvată,
a
modularea
Conversa
vocii atunci
ția
când aceasta
se cere. Voi
marca
pauzele
impuse de
punctuație și
mimica și
gestica
pentru a reda
cât mai bine
mesajul
poveștii.
Copiii
ascultă cu
atenție
povestea și
urmăresc
imaginile
expuse în
ordine
cronologică.

6.OBȚINEREA Cu ajutorul Exercițiu Imagini Frontal Formativ


PERFORMANȚ imaginilor l Individual ă
EI prezentate, Conversa Analiza
copiii vor ția acțiunilor
repovesti. și a
Pentru a-i răspunsur
ajuta li se ilor
adresează și
întrebări
precum: ,,Ca
re este
mesajul
poveștii?”, ,,
Care sunt
personajele
poveștii?”

7.ASIGURARE Voi iniția o Conversa Frontal Formativ


A FEED-BACK- discuție pe ția ă
ULUI baza textului Analiza
ascultat acțiunilor
pentru a mă și a
asigura că răspunsur
preșcolarii ilor
au reținut
titlul,
personajele
care au
participat la
acțiune și
învățătura pe
care o putem
desprinde
din poveste.
8.ASIGURARE Copiii extrag Exercițiu Frontal Formativ
A RETENȚIEI ideea ă
ȘI A principală Analiza
TRANSFERUL din fiecare acțiunilor
UI tablou al și a
legendei. răspunsur
ilor
9.EVALUAREA Copiii sunt Conversa Frontal Aprecieri
ACTIVITĂȚII apreciați ția verbale
pentru Aprecieri
modul în individua
care au le și de
participat la grup
activitate.
10. Copiii Conversa Frontal
ÎNCHEIEREA primesc ția Individual
ACTIVITĂȚII recompense,
apoi se
pregătesc
pentru
activitatea
următoare.

PROIECT DE ACTIVITATE

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,Localitatea mea”

Tema activității: ,,Găsește vecinii” cifra 5

Categoria de activitate: Activitate matematică

Tipul activității: Sistematizare a cunoştinţelor, deprinderilor şi priceperilor

Scopul: Înţelegerea cifrei 5 ca simbol al mulţimii care are 5 elemente şi integrarea acesteia în
şirul numeric; identificarea vecinilor cifrelor și utillizarea limbajului matematic în forme
accesibile copiilor.

Obiective operaționale:

O1 Să identifice vecinii mai mici și mai mari ai cifrelor

O2 Să alcătuiască mulțimi cu tot atâtea elemente cât indică cifra de pe jeton

O3 Să identifice cifra lipsă din șirul numerelor

Loc de desfășurare: sala de grupă


Strategii didactice:

Metode și procedee didactice: exercițiul, explicația, demonstrația, conversația,


problematizarea, jocul exercițiu, învățarea prin descoperire, observarea dirijată;

Forma de realizare: frontal, individual

Mijloace didactice: jetoane cifre, jetoane cu ilustrații, tabla magnetică, markere, cifre
magnetice.

Resurse temporale: 30 de minute


Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului Educației


Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura V&I
Integral, București
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Pitești

Demers didactic

Momentele Conținutul esențializat al Metode și procedee Evaluare


activității activității didactice

1.Moment Se asigură condițiile unei bune


organizatoric desfășurări a activității: aerisirea
sălii de grupă, pregătirea
materialelor didactice, așezarea
copiilor în semicerc.

2.Captarea Preșcolarii observă materialele Observația Observarea


atenției didactice, jetoanele cu ilustrații, comportamentului
dar și cifrele și se cântă ,,Un copiilor
elefant se legăna” până la ultima
cifră învățată.

3.Reactualizarea Copiii sunt întrebați care este Conversația Analiza acțiunilor și


cunoștințelor ultima cifră invățată, recunosc Exercițiul a răspunsurilor
cifrele învățate până acum de pe
jetoanele așezate pe tablă.

4.Enunțarea Le spun copiilor că astăzi vom Conversația


obiectivelor și a desfășura un joc numit ,,Găsește
temei vecinii” în care vom lucra cu
toate cifrele învățate până în
prezent.
5.Dirijarea Copiii sunt așezați pe scaune în Conversația Analiza acțiunilor și
învățării semicerc și ascultă regulile Explicația a răspunsurilor
jocului spuse de educatoare. Exercițiul
Aceasta se asigură că toți copiii
au înțeles ce au de făcut, așa că
execută jocul de probă.
Copiii sunt împărțiți în două
echipe, un copil din fiecare
echipă este invitat să extragă o
cifră magnetică dintr-o cutie, să
o recunoască și să o pună pe
tablă, după care împreună cu
restul echipei din care face parte
să găsească vecinii.
Fiecare răspuns corect reprezintă
un punct pentru echipă, iar jocul
se continuă până ce fiecare copil
a răspuns la sarcina dată.
Se trece la următoarea sarcină a
jocului unde copiii trebuie să
alcătuiască mulțimi cu un număr
de elemente egal cu cifra dată.

6.Obținerea Complicarea jocului: Pe tablă se Exercițiul Analiza acțiunilor și


performanței așează un șir de flori numerotate, a răspunsurilor
copiii sunt rugați să închidă
ochii, timp în care o floare este
luată de pe tablă, copiii deschid
ochii și trebuie să ghicească a
câta floare a dispărut.

7.Asigurarea Preșcolarii răspund la câteva Conversația Analiza acțiunilor și


feed-back-ului întrebări: ,,Cum s-a numit jocul a răspunsurilor
de astăzi?”, ,,Cu ce cifre am
lucrat astăzi?”
8.Asigurarea Copiii lucrează în auxiliarul de Exercițiul Analiza acțiunilor
retenției și a matematică pagina dedicată
transferului temei pe care o studiază
9.Evaluarea Se fac aprecieri individuale și Conversația Aprecieri verbale
activității colective asupra gradului de
implicare în activitate.

10.Încheierea Copiii sunt recompensați pentru Conversația Aprecieri verbale


activității munca depusă, după care se
pregătesc pentru activitatea
următoare.
PROIECT DE ACTIVITATE

Data:14.11.2022

G.P.P. ,,Micul Prinț” Pitești

Grupa mare ,,Ursuleții”

Tema anuală de studiu: ,,Cum a fost, este și va fi pe Pământ?”

Tema săptămânii: ,,Localitatea mea”

Tema activității: ,,Pitești, localitatea mea”

Categoria de activitate: Cunoașterea mediului

Tipul activităţii: Predare-învățare de noi cunoștințe

Forma de realizare: lectură după imagini

Scopul activității: Însușirea de noi cunoștințe despre mediul înconjurător și


stimularea curiozitatii pentru investigarea mediului inconjurator.
Obiective operaționale:

O1 Să recunoască obiectivele turistice prezentate în imagini;

O2 Să numească activități care se desfășoară în clădirile prezentate;

O4 Să precizeze utilitatea cunoașterii obiectivelor prezentate.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: observaţia, expunerea, conversaţia..


Mijloace didactice: imagini reprezentative pentru orașul Pitești, machetă
oraș

Resurse temporale: 30 de minute

Bibliografie:

 Curriculum pentru educație timpurie 2019 – Anexa la ordinal ministrului


Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019

 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M., (2015) - Laboratorul preșcolar, Editura


V&I Integral, București

Momentele Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


activității didactice
Metode și Mijloace
procedee didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime
organizatoric necesare desfăşurării activităţii:
aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialului didactic
necesar, copiii se vor aşeza pe
scăunelele aflate ȋn semicerc
prin tranziţia: "Ne spălăm, ne
imbrăcăm , la grădiniţă noi
pornim şi pe scăunele ne-
aşezăm"
2.Captarea atenției Introducerea în activitate se face Observa- Machetă Observa-
prin expunerea unei machete rea rea
care reprezintă orașul nostru. comporta-
mentului
copiilor
3.Reactualizarea Se poartă o scurtă Conversația Orală
cunoștințelor discuție: ,,Cum se numește țara
noastră?”, ,,Cum se numește
orașul în care locuim?”
4.Enunțarea Copiii află că astăzi li se vor Conversația
obiectivelor și a prezenta imagini din orașul în
temei observării care locuim.
5.Dirijarea Preșcolarii vor observa pe rând Observația Imagini Evaluarea
invățării imagini din orașul nostru, zone Expunerea orașul răspunsuril
și clădiri de interes, cunoscute Conversația Pitești or copiilor
de toți locuitori. Aprecieri
Observarea copiilor este dirijată verbvale
prin adresarea unor întrebări
ajutătoare:
,,Ce zonă a orașului este
aceasta?”
,,Cum se numește această
clădire? Care este rolul ei?”
,,Ce activități se pot desfățura în
acest parc?”

6.Obținerea În continuare se realizează Conversația Evaluarea


performanței și sinteza finală o observării răspunsuril
asigurarea imaginilor cu orașul Pitești. or copiilor
transferului Aceasta constă în descrierea Aprecieri
generală a elementelor verbale
observate în imagini.

7.Asigurarea feed- Voi purta o scurtă discuție cu Conversația Evaluarea


back-ului copiii pe baza elementelor răspunsuri-
observate și îi vor încuraja să își lor copiilor
spună părerea referitor la orașul
în care trăim.
8.Asigurarea Se repetă principalele aspecte Conversația Evaluarea
retenției și a prezentate și observate și se răspunsuri-
transferului fixează cunoștințele prin lor copiilor
stabilirea utilității cunoașterii
orașului în care trăim.
9.Evaluarea Activitatea copiilor, modul lor Conversația Aprecieri
activității de implicare de-a lungul verbale
activității, capacitatea de a
expune cu proprrile cuvinte
rezultatele observărilor sunt
apreciate.
10.Încheierea Copiii primesc recompense Recom-
activității pentru munca depusă. pense
 Tudor, S. L., Păiși Lăzărescu , M..M., 2009, A deveni și a fi educator, Pitești, Editura
Universității din Piteș

S-ar putea să vă placă și