Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mijlocie

Educatoare :

Categoria activitatii: Activitate matematica

Mijloc de realizare : activitate pe baza de exercitii cu material individual

Tema : „ Formeaza perechi intre elementele celor doua multimi ”

Tipul activitatii : predare de cunostinte si deprinderi

Scopul:

 formarea deprinderii de triere, comparare, clasificare a elementelor unei multimi, aprecierea


globala, prin punerea in corespondenta a doua multimi cu „tot atatea”, „mai multe”,”mai putine”
elemente;
 determinarea diferentelor cu un element;
 formarea deprinderii de a utiliza un limbaj matematic adecvat;
 dezvoltarea operatiilor si calitatilor gandirii.

Obiective operationale:

Cognitive:

 sa ordoneze elementele multimilor dupa forma;

 sa formeze perechi intre elementele celor doua multimi;

 sa determine raporturi cantitative intre multimile comparate;

 sa verbalizeze actiunea efectuata si sa exprime rezultatele obtinute folosind expresii ca „tot atatea”,
„mai multe”,”mai putine” elemente;

Psiho-motorii:

 sa manuiasca cu grija obiectele;


 sa formeze perechi intre elemente pe tabla magnetica;
 sa rezolve corect fisa matematica;

Afective:

 sa participe la activitate cu simt de raspundere;


 sa doreasca sa raspunda la sarcini avand satisfactia reusitei;
 sa analizeze cu spirit critic si autocritic rezultatele din fisele de evaluare.
Strategia didactica:

a) Modul de abordare a invatarii: algoritmica;

b) Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, exercitiul,


problematizarea;

c) Mijloace de invatamant: tabla magnetica, panou, fise de evaluare, carioca, cosulete cu multimi
de obiecte (stelute si globuri), recompense;

d) Forma de organizare: frontal si individual

Evaluarea activitatii:

Continua – formativa

Durata : 15-20 minute

Material bibliografic: „Programa activitatii instructiv-educative din gradinita de copii”M.E.C.

„Activitati matematice de gradinita”, editura AS/1995

DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Continutul Strategii didactice Evaluare/


didactic didactic
Instrumente/

indicatori
1. Moment Se organizeaza Exercitiul practic Observarea+corectar
organizatoric mobilierul; se ea comportamentului
pregateste copiilor
materialul; se
introduc copii si
se stabileste
ordinea si
linistea
necesare
inceperii
activitatii.
2. Captarea Materialele vor Explicatia Observarea+corectar
atentiei fi acoperite si ea comportamentului
anunt copiii ca, Observarea copiilor
dupa ce vor
vedea ce se afla
sub servetele,
va trebui sa
demonstreze ca
au fost atenti la
toate activitatile
pentru a putea
raspunde
astazi, ca sa ii
trimit o
scrisoare lui
Mos Craciun
despre ei.
3. Voi purta o Conversatia Analiza raspunsurilor
Reactualizare conversatie
a privind Exercitiul
cunostintelor cunostintele
despre
numaratul pana
la 5; voi executa --- Advertisement ---
exercitii de
numarat
individuale; voi
intreba copii ce
eveniment se
apropie
(serbarea de
Craciun)
4.Intuirea Voi cere copiilor Observarea Observarea+corectar
materialelor sa descopere ea comportamentului
materialele si sa Explicatia copiilor
le intuiasca
utilizand
limbajul Conversatia
matematic. Voi
descoperi si
materialul de la
suport cerandu-
le sa le
denumeasca.
5. Anuntarea Voi anunta Explicatia Observarea+corectar
temei si a tema si voi ea comportamentului
obiectivelor spune copiilor Observarea copiilor
ca ei vor trebui
sa raspunda la
intrebari dupa
ce vor forma
perechi intre
elementele
celor doua
multimi,
spunand unde
sunt mai multe,
mai putine, sau
daca sunt tot
atatea din
ambele multimi.
6. Dirijarea Voi explica si Conversatia Corectarea
invatarii demonstra pe raspunsurilor copiilor
tabla magnetica Exercitiul practic
formarea de Analiza orala
perechi intre
elementele Problematizarea
celor doua Aplauze
multimi (stelute Observarea
si globuri),
asezand de jos Explicatia
in sus si de la
stanga la
dreapta,
spunand ca
fiecarei stelute
sa ii
corespunda
cate un
globulet;
asezarea in
perechi se face
prin alaturarea
unu cate unu
pana se vor
aseza toate
elementele.

Dupa
demonstratia la
tabla voi solicita
copii sa exprime
verbal actiunea
efectuata,
folosind limbajul
matematic,
unde se afla
„mai multe”,
„mai putine”
elemente, apoi
voi lua un
element si vor
spune ca sunt
„tot
atatea”element
e sau sunt
multimi egale.

Voi solicita copii


sa formeze si ei
perechi pe
masute cu
elementele din
cosulet; in
timpul lucrului
vor urmari si
corecta copiii
unde este
nevoie; voi cere
copiilor sa
spuna in care
multime au „mai
multe” sau „mai
putine”sau cum
pot sa aiba in
cele doua
multimi „tot
atatea”element
e.
7. Asigurarea Voi cere copiilor Problematizarea Aprecieri orale
feed-back-ului sa puna in cos
multimea cu Exercitiul practic
mai multe
elemente si
apoi cu cea mai
putine
elemente.
Voi cere copiilor
sa intoarca si sa
analizeze
sarcina dintre
fisele
matematice,
cerandu-le sa le
rezolve corect
pentru ca le va
vedea si Mos
Craciun cand va
sosi la serbare.
8. Evaluarea Dupa expirarea Conversatia Aprecieri notabile
finala timpului voi
analiza fisele si Observarea
le voi aprecia,
anuntand pe cei
acre nu au
terminat sau au
gresit, ca vor
lucra in
activitatea
aleasa de
dimineata.
9.Incheierea Apreciez modul Explicatia Observarea
activitatii de comportare comportamentului
si participare pe copiilor
tot parcursul
activitatii si le
voi acorda
recompense.

S-ar putea să vă placă și