Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lecție

Data: 28.11.2019

Clasa I ,,Cutezătorii”

Propunător: Stoicescu Sabina-Lavinia

Profesor coordonator: Badiu Cătălina

Obiectul de învățământ: Comunicare în limba română

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Unitatea de învățare ,,V- Despre prietenie”

Subiectul lecției: Litera ,,P”

Competențe generale:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute


2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare

Competențe specifice

1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse

Obiective operaționale:

O1 Să formuleze răspunsuri corecte la întrebările adresate

O2 Să despartă corect cuvintele în silabe

O3 Să alcătuiască enunțuri care conțin cuvinte cu litera nou învățată

O4 Să identifice cuvintele care au în componența lor litera ,,P”

O5 Să ordoneze corect cuvintele pentru a alcătui noi enunțuri

Strategia didactică:

Metodoloogia didactică: Conversația, observația, explicația, jocul, exercițiul

Mijloace de învățământ:manual, fișă

Forme de organizare: frontală, individuală

Tipul lecției: predare-învățare

Bibliografie:

Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a

Lazăr, Adriana, ,,Limba și Literatura Română pentru învățământul primar –studii de metodică”-, Târgoviște, Editura Bibliotheca,
2018

Păiși Lăzărescu, Mihaela , Tudor, Sofia-Loredana, Stan, Maria Magdalena, ,,Mentorat în didactica învățământului preșcolar și
primar”, Craiova, Editura SITECH, 2014.
Demersul didactic

Nr. Evenimentele Ob. Conținuturile esențializate ale lecției Strategia didactică Forma de
Crt. Op. organizare
1. Momentul - Asigur condițiile necesare desfășurării cât mai bune a lecției : - -
organizatoric stabilesc ordinea și disciplina în clasă, elevii pregătesc manualul
și auxiliarul didactic.
2. Reactualizarea O1 Încep o discuție de reactualizare a cunoștințelor: Conversație Orală
cunoștințelor 1. Daca ieri a fost miercuri, ce zi este astăzi?
anterioare 2. Ce zi a săptămânii o sa fie mâine?
3. În ce dată suntem astăzi?
4. Ce literă ați învățat ieri?
5. Cine știe un cuvânt care începe cu libera ,,p” și este alcătuit Frontal
din 3 silabe?
3. Captarea O1 Le spun copiilor ghicitori: Joc-exercițiu Orală
atenției Are blana mătăsoasă,
La căldură toarce-n casă;
La lăbuţe-are gheruţe –
Stau ascunse în pernuţe.
(pisica)

Balon dezumflat,
Galben colorat,
Are mustăcioară Frontal
Şi se cheamă?...(pară)

4. Anunțarea - Le spun elevilor că astăzi vom merge mai departe cu Discuția -


obiectivelor învățarea literelor și ajungem la ,,P” mare. Frontal
5. Dirijarea O2 Afișez planșa cu litera de astăzi- ,,P” mare de mână, după Explicația Orală
învățării O3 care scriu la tablă câteva cuvinte cu noua literă învățată pentru a Observația
O4 se observa mai ușor modul în care se scrie aceasta. Elevii Exercițiul
găsesc cuvinte cu litera ,,P , le despart în silabe și apoi
alcătuiesc enunțuri. Frontală
Se citesc cuvintele pentru litera ,,p” din manual.
6. Obținerea O1 Elevii lucrează exercițiile de la pagina 58 din carte și Exercițiu
performanței răspunsurile se citesc cu voce tare pentru a fi verificate. Ofer Scrisă
ajutor atunci când este nevoie. Individuală
7. Asigurarea O5 Le dau elevilor cuvinte pentru a forma propoziții oral. De Exercițiu
conexiunii exemplu: papagal, are, colorat, Patricia, și descoperă Orală
inverse propoziția:,,Patricia are un papagal colorat. Frontal
8. Retenția O1 Copiii primesc o fișă de lucru cu un careu al cuvintelor în care Exercițiu
trebuie să găsească 7 cuvinte care denumesc obiecte care
încep cu litera ,,p”, dar să și coloreze elemntele de mai jos. Fișă
Scrisă
Individuală

9. Evaluarea - Aduc aprecieri verbale elevilor referitoare la modul de lucru și Discuție


rezultatelor implicarea la lecție prin raportare la obiectivele operaționale.
învățării Orală
Frontal

S-ar putea să vă placă și