Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data: 12 decembrie 2023


Clasa: Pregătitoare A
Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,,Constantin Morariu” Pătrăuți
Propunătoare: Ilincăi Irina
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Discipline integrate: Matematică şi explorarea mediului
Limbă şi comunicare
Muzică şi mişcare
Unitatea de învăţare: „Magia iernii”
Subiectul: „Numărul și cifra 9”
Tipul lecţiei: predare- învățare
Mijloc de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: CLR și MM

Competenţe specifice:
MEM 1.1 –Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2 –Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3 – Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziționarea pe axa numerelor.

CLR 1.4 – Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor
din propoziții rostite clar și rar.

MM – 3.1 manifestarea liberă, adecvată pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;

Obiective operaţionale:

O1 - să formeze mulțimi de 9 elemente cu ajutorul bețișoarelor;


O2 – să coloreze cifra 9 ;
O3 – să completeze mulțimile cu atâtea elemente cât indică cifra ;
O4 – să pună în corespondență elementele a două mulțimi;
O5 – să traseze pe puncte cifra 9;
O6 - să scrie numerele pe axă;

Strategia didactică
*Metode şi procedee: exerciţiul, explicaţia, problematizarea, conversaţia, aprecierea verbală.

*Mijloace de învăţământ: bețișoare, auxiliar editura Sinapsis ,,Exploratori în clasa


pregătitoare”, jetoane cu cifre și imagini de iarnă, videoproiector, ghicitori, creioane.

*Forme de organizare: frontal, individual


Resurse :
 Umane: 16 elevi
 Temporale: 45 minute (30 min+15 min Activitate în completare)

Bibliografie:

1. *** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr. 3418/19.03.2013,
Bucureşti, 2013
2. *** Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
3. Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare, editura DPH, 2012;
4. V.Preda, M. Pletea,F. Grama, A. Cocoş, D.Oprea, M. Călin, Ghid pentru proiecte tematice,
editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.
ETAPELE OBIECTIVE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI OPERAȚIONALE Metode și Mijloace de Moduri de
procedee învățământ organizare
1.Moment Asigur condiţiile necesare Capacitatea
organizatoric desfăşurării activităţii: de organizare
- aerisirea sălii de clasă; a elevilor
- pregătirea aparaturii Conversația Fișe
audio-vizuale; Planșe Frontal
- organizarea colectivului Jetoane
de elevi; Caiet de lucru
Solicit executarea unui joc
de înviorare:
“Am o căsuță mică!”
2. .Verificarea Verific oral cunoştinţele Capacitatea
conținuturilor asimilate despre numeraţia Frontal elevilor de a
însușite 0-8.Verific vecinii Exerciţiul Individual -și actualiza
numerelor, șirul crescător, informațiile
descrescător 0-8. asimilate din
ora
precedentă
3.Captarea O voi realiza prin Conversaţia Frontal Capacitatea
atenţiei intermediul unui joc elevilor de a
interactiv cu ghicitori Individual găsi
despre anotimpul iarna. răspunsul la
(Anexa 1) ghicitori
Solicit să identifice sunetul Jetoane
inițial al fiecărui cuvânt imagini de
corespunzător ghicitorii și iarnă
să numere câte elemente de Exerciţiul
iarnă s-au atașat pe tablă (9
elemente ).

4.Anunţarea Se anunță titlul lecţiei Explicația Frontal Capacitatea


temei „Numărul și cifra 9”, pe elevilor de a
parcursul căreia elevii vor reține
număra în concentrul 0-9, informații
vor forma mulţimi de
elemente, vor colora cifra 9,
vor pune în corespondență
elementele unor mulțimi,
vor scrie cifra 9 după
contur și vor completa axa
numerelor.
5.Desfăşurarea I.Voi lucra la tablă folosind Conversaţia Frontal Capacitatea
lecţiei material intuitiv pentru elevilor de a
formarea mulțimii cu 9 Exerciţiul rezolva
O1 elemente. sarcinile
Solicit elevilor alcătuirea de Explicaţia propuse
mulțimi cu material
individual.( bețișoare)

Solicit elevilor să formeze o Bețișoare Individual


mulţime cu un număr dat de Jetoane cifre
elemente şi să ataşeze cifra
corespunzătoare, mulțimea
va avea 8 elemente. Lângă
prima mulțime voi solicita Exerciţiul cu
să alcătuiască o mulțime cu material
tot atâtea elemente. individual
La a doua mulțime formată
solicit adăugarea unui
element, numărarea
elementelor din noua
mulțime și stabilirea
cardinalului corespunzător. Explicaţia
Se analizează cele două
mulțimi.
II
Anexa 2 (Caiet de lucru) Individual
O2 Exercițiul 1: elevii vor
colora cifra 9 și nouă Exercițiul
O3 pătrățele.
Exercițiul 2: vor desena
atâția nasturi cât arată cifra.
O2
Exercițiul 3: vor colora Creioane
cifra 9 în poziția corectă. Caiete de
lucru
O4 Exercițiul 4:vor pune în Creioane
corespondență elementele colorate
celor două mulțimi.
III Explicația
Voi prezenta elevilor o Planșă A3 cu
planșă cu cifra 9, prezint Demonstrația cifra 9 frontal
elementele din care este
alcătuită cifra și prezint
modul corect de scriere .
O5 ( Anexa 3)
Solicit elevilor executarea
unui exercițiu de încălzire Exercițiul
a musculaturii mici ai
mainilor.
Solicit elevilor să precizeze Explicația Individual
elementele grafice care Caiete de
alcătuiesc cifra, se va Conversația lucru
“scrie” în palmă, în aer și Videoproiecto
pe bancă, apoi se trece la r
scrierea cifrei în caietul de Exercițiul Calculator
lucru. Dacă scrierea este
corectă pot continua, dacă
nu îi ajut la scriere.
(Anexa 4)
6.Obtinerea O3 Solicit elevilor să lucreze Conversatia Caiete de Individual Capacitatea
performanţei O6 individual exercițiul de Explicația lucru elevilor de a
completare a mulțimilor de Videoproiector rezolva
9 fulgi și cel de completare Exercițiul Calculator sarcinile
a axei numerelor. propuse
(Anexa 5)

7.Evaluarea Se intonează cântecul Conversația Frontal Aprecieri


performanţelor săptămânii. verbale
obţinute Evidentiez elevii care au colective și
participat activ la lecţie. individuale
Anexa 1 Ghicitori despre iarna

1) Parc-ar fi niște petale,


Ori stelute ce dansează
Norii le presară iarna
si pe gene ți le așează.
(fulgii de zapada)

2) Om facut de mâna mea,


Cu ochi negri și lulea.
Nici-un viscol nu-l rastoarnă,
Ca e sprijinit de iarnă.
(omul de zapada)

3) Verde-n vara, verde-n iarna!


La Crăciun are beteală,
Globuri, stelute-argintii,
Ce pom e asta, copii?
(bradul)

4) Are talpi perechi, lucioase,


Fine și alunecoase!
Sprintenică și ușoară,
Prin zapadă parca zboară!
(sania)

5) E un moș
Cu nasul roș”
Iarna lasă jucării
La cei mai cuminți copii!
(Moș Crăciun)

6) Fac mereu ușor „Cling- Cling”


Prin brăduț când îi ating
( Clopoțeii)

7) Le-așteptăm cu nerăbdare
Sub brăduț să le găsim
Ca să le primim pe toate
Noi cuminți trebuie să fim!
(cadouri)

8) Sprintenica și ușoară,
Prin zapadă parcă zboară!
(sania)

9) Lin soseste în odaie Anexa 2


Și-n ghetutele curate
Incep iute sa se-arate
Daruri multe, îmbelsugate!
(Moș Nicolae)
Anexa 4

Anexa 5

S-ar putea să vă placă și