Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Data: 14.12.2016

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ”Ștefan Bârsănescu” Iași

Clasa: a II-a

Învățător: Cătălina Doroșincă

Propunător: Ioana-Adina Busuioc

Aria Curriculară: Matematică și Științe ale naturii

Disciplina: Matematică și Explorarea mediului

Unitatea tematică: Despre comportamente

Subiectul lecției: ,,Înmulțirea când unul dintre facori este 9”

Tipul lecției: mixtă

Scopul: Însușirea algoritmilor de calcul specifici operației de înmulțire când unul dintre factori este 9.
Domenii integrate:

1. Matematică și Explorarea mediului


2. Dezvoltare personală

Competențe specifice:

Matematică și Explorarea mediului

1.5. Efectuarea de înmulțiri și împărțiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;

1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărțit, împărțitor, <, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme
Competente integrate:

Dezvoltare personală

2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă


2.3.Explorarea abilităților de relaționare cu ceilalți;

Obiective operaționale:

O1: să identifice corect numărul necunoscut într-un exercițiu dat;

O2: să utilizeze terminologia matematică corespunzătoare;

O3: să efectueze corect operațiile de înmulțire;


O4: să formuleze răspunsuri la întrebările adresate.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, lucrul cu manualul, problematizarea, învățarea prin descoperire.
2. Forme de organizare: frontal, individual
3. Mijloace didactice: manual, tabla, caiete, fișă de lucru, sac, bilețele.
4. Resurse umane: 34 elevi
Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:
 Petrovici, C. – Didactica matematicii pentru învățământul primar, Editura Polirom, Iași, 2014;
Desfășurarea lecției

Nr. Momentele lecției Timp Ob. Conținut instructive-educativ Strategia didactică Evaluare
Crt. Op. Metode și Mijloace de Forma de
procedee învățământ organizare
1. Moment 1 min. Se asigură cadrul optim defășurării
organizatoric activității: se aerisește sala de clasă, se
pregătește materialul didactic, se face intrarea
ordonată a copiilor în sala de clasă. Se solicită
elevilor să pregătească materialele necesare
desfășurării lecției.
2. Actualizarea 6 min. Se verifică tema pe care au avut-o de pregătit Conversația Caiete Individual Se evaluează
conținuturilor pentru acasă și se discută anumite elemente ale capacitatea de a
însușite anterior acesteia. identifica corect
Se lucrează individual exercițiile de pe fișa Exercițiul Fișă de lucru Individual numărul necunoscut
O1 de lucru dată (Anexa 1). După ce se verifică într-un exercițiu.
corectitudinea exercițiilor, se efectuează câteva
exerciții mintale:
O3 ,,Calculați 8x3; 8x8. Se evaluează
,,La produsul numerelor 2 și 8, se adaugă capacitatea de a
dublul numărului 2. Ce număr ați obținut? efectua corect
,,Copii, completați oral următoarele propoziții: Conversația operațiile de
O2 Trebuie să știm că înmulțirea înseamnă... înmulțire.
(adunare repetată de termeni egali); Cele două
numere care se înmulțesc se numesc...(factori);
Rezultatul înmulțirii se numește... (produs); Se evaluează
Simbolul operației de înmulțire este ,,x” (se capacitatea de a
notează la tablă) și se citește...(ori).” utiliza terminologia
matematică
corespunzătorae.
3. Captarea atenției 4 min. Se captează atenția copiilor cu următoarea
ghicitoare despre înmulțire:

Scutur pomul cu putere,


Fructele cad toate jos:
Ce de-a mere, ce de-a mere!
De cinci ori tot câte două
Cât să fie? Ați ghicit!
Zece mere aurii.
Merele s-au... înmulțit.
4. Anunțarea temei 2 min. ,,Copii, astăzi vom rezolva împreună exerciții Conversația Frontal
și a obiectivelor în care vom folosi operația de înmulțire. Vom
operaționale aprofunda mai mult acele exerciții în care unul
dintre factori este 9, de aceea lecția de astăzi se
numește Înmulțirea când unul dintre factori
este 9”.
Se notează titlul lecției pe tablă.
5. Dirijarea învățării 25 min. Elevii vor deschide caietele și vor scrie titlul Caiete Frontal
pe tablă. Tablă Individual
Se cere copiilor să deschidă manualul la Învățarea prin Manual
pagina 53. Un copil va citi ceea ce este scris la descoperire
secțiunea ,,Descoperă!”, apoi se va discuta pe
baza textului descoperit. Conversația
,,Copii, câți ani ar putea trăi acvila de munte?
Cum ați calculat pentru a afla răspunsul?”
O3 Se scriu șiruri de adunări repetate care dau Explicația
înmulțirea cu 9. Tablă Frontal Se evaluează
1x9=9 capacitatea de a
2x9=9+9=18 efectua corect
3x9=9+9+9=27 operațiile de
4x9= 9+9+9+9=36 înmulțire.
5x9=9+9+9+9+9=45
6x9=9+9+9+9+9+9=54
7x9=9+9+9+9+9+9+9=63
8x9=9+9+9+9+9+9+9+9=72
9x9=9+9+9+9+9+9+9+9+9=81
10x9=9+9+9+9+9+9+9+9+9+9=90
În această etapă se parcurg următoarele
subetape:
a) Se scriu înmulțirile care se transformă Explicația
în adunări repetate; Tablă Frontal
b) Pe baza adunării repetate se calculează Exercițiul
rezultatul;
c) Se șterg sumele și rămâne pe tablă
numai înmulțirea cu 9.
După ce se citește de două-trei ori înmulțirea, Problematizar
cu scopul memorării tablei înmulțiri cu 9, se ea Individual
șterg unele rezultate ale operațiilor, urmând să
fie completate de către elevi.
Se va rezolva la tablă următorul exercițiul:
 Calculați prin adunare repetată Exercițiul
O3 următoarele înmulțiri: 3x9 și 9x3 Manual Frontal Se evaluează
Se face precizarea că, dacă într-o înmulțire capacitatea de a
schimbăm ordinea factorilor, rezulatul efectua corect
(produsul) rămâne același. operațiile de
În continuare se vor rezolva la tablă înmulțire.
exercițiile 2 și 3, de la pagina 53, din manual.
1) Află produsul numerelor: 4 și 7; 8 și 6;
9 și 3; 9 și 5.
2) În pădure s-au plantat puieți: 9 rânduri
a câte 8 brazi pe fiecare rând. Câți brazi
au rămas de plantat, dacă se
cumpăraseră 100 de brazi?
6. Obținerea 8 min. Obținerea performanței se realizează prin Explicația Sac Frontal
performanției intermediul unui joc numit Sacul lui Moș Bilete
Crăciun.
Înt-un sac roșu se vor afla mai multe bilețele.
Acestea vor conține mai multe tipuri de
exerciții, cu diferite grade de dificultate. Se evaluează
(Anexa 2). capacitatea de a
O3 Primul copil care va extrage un bilet, va Individual efectua corect
rezolva sarcina corespunzătoare, la tablă, apoi operațiile de
va numi un alt coleg care să extragă un bilet și înmulțire.
să rezolve sarcina. Acest lucru se va repeta
pănă când bilețelele din săculeț se vor epuiza.
7. Asigurarea 3 min. O4 ,,Copii, care este titlul nostru de astăzi? Conversația Frontal Se evaluează
retenției Cine a reținut câți ani poate trăi acvila de capacitatea de a
munte?” formula răspunsuri
În continuare elevilor li se vor adresa la întrebările
întrebări pe baza activităților ce s-au desfășurat. adresate.
8. Încheierea 1 min. Se precizează tema pentru acasă.
activității ,,Copii, aveți ca temă exercițiile 1 și 4, din
manual, de la pagina 53”.
Activitatea se încheie mulțumindu-le copiilor
pentru că au fost activi și au participat cu
interes pe parcursul întregii ore.
Anexa 1

Fișă de lucru

1) Completează tabelul.

Factor 8 7 6 3
Factor 2 8 8 9
Produs 15 40 72

2) Completează factorul care lipsește.


Anexa 2
1. Află produsul numerelor 9x9.
2. Scrie numărul 45 ca înmulțire în care unul dintre factori este 9.
3. Din triplul numărului 9, ia numărul 8. Cât ți-a dat?
4. Pe aleea unui parc se plimbă 9 adulți și de 7 ori mai multe persoane vârstnice.
Câte persoane sunt în total?
5. Compune oral o problemă cu ajutorul datelor: 9 globuri, de 8 ori mai multe ghirlande.

S-ar putea să vă placă și