Sunteți pe pagina 1din 19

PROIECT DIDACTIC

Data:07.decembrie.2021
Unitatea de învățămânat:
Școala Gimnazială „Barbu Ionescu” Urzicuța
Propunator:Iorga-Sărăzan-Stoenescu Alexandra
Profesor metodist:
Pîrvanescu Eugenia
Clasa:a II – a A
Aria curriculară:Matematică șiȘtiințe ale naturii
Disciplina:Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare:
Fenomene naturale și mediul înconjurător!
Tema lecției:Aflarea numărului necunoscut
Tipul lecției:Consolidarede cunoștințe

Competențespecifice:
- efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul
– 10000, recurgând la
numărare și/sau grupare ori de câte ori e necesar;

- rezolvarea de probleme în cadrul unor investigații, prin observarea și generalizarea unor modele
sau regularități din mediul apropiat;

- utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferență,
rest, descăzut, scăzător) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;

Obiective operaționale:
a) cognitive:
O 1– să calculeze termenul necunoscut la adunare sau scădere folosind modelul balanței, proba
operației sau prin încercări;
O 2 – să enunțe regulile de aflare a termenului necunoscut la adunare și scădere atunci când
utilizează proba operației, pornind decazuri
la concrete;
O 3– să efectueze operații de adunare și scădere în concentrul
– 10000, recurgând la numărare
sau grupare când este necesar;
O 4 – să aplice regulile de aflare a termenului necunoscut pentru rezolvarea unor probleme
simple;
O 5 – să utilizeze limbajul matematic corespunzător temei: termeni, sumă, descăzut, scăzător,
rest, diferență;
O 6 – să enumere caracteristici ale unor animale pe baza reprezentărilor acestora;

b) afectiv-atitudinale:
OA1:Să participe activ pe întreaga durată avității,
acti răspunzând la întrebări și rezolvând
sarcinile date.
c) psiho-motorii:
OPM1:Să păstreze o poziție corectă în bancă

Strategia didactică:
a) Metode și procedee:
- jocul didactic, conversația euristică, exercițiul, explicația, demonstrația, munca
independentă, rezolvare de probleme
b) Resurse materiale:
- fișă de lucru, manual, caiet, instrumente de scris, tablă, laptop videoproiector
Forme de organizare
: frontală, individuală

Locul de desfășurare:
sala de clasă

Resurse:

a) Temporale: 45 de
minute
b) Umane:19 de elevi
Bibliografie:
, 2005
- Curriculum Național, Programe pentru învățământul primar, București
- Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului , clasa
pregătitoare, clasa I și clasa a II -a, aprobată prin ordin al ministrului nr
3418/19.03.2013;
- Dumitru Ana și colectivul, Metodica predării matematicii la clasele I – IV, editura
Carminis, 2010;

- Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Matematică și explorarea mediului, Manual


pentru clasa a II-a, Editrua Didactică și Pedagogică S.A., 2018;
- www.didactic.ro
- www.twinkl.ro
Conținut Strategii de predare-învățare
Nr. Etapele științific Ob. Evaluare
Crt. activității Metode Mijloace Moduri de
și procedee de organizare
învățare
1 Moment Asigurarea
organizatoric condiţiilor
optime pentru conversația Frontal
buna
desfăşurare a
lecţiei şi
pregătirea
materialelor
necesare:
manuale,
caiete,
instrumente de
scris.
2 Actualizarea Verificarea conversația
cunoștințelorancor temei pentru O1 exercițiul
acasă. Va fi O3 explicația frontal
ă
actualizată jocul didactic Evaluare orală
terminologia activitate
specifică: frontală
termen, sumă,
descăzut,
scăzător, se
vor efectua
exerciții de
calcul mental
prin
intermediul

unui joc,
”Roata
norocului”.
Elevii vor fi
informați că în
lecția de astăzi conversația
se vor juca cu
3 Anunțarea numerele și
subiectului operațiile
lecției și a aritmetice. Vor
aplica tot ceea
obiectivelor ce au învățat
operaționale anterior despre
adunarea și
scăderea
numerelor de
la 0 la 1000,
precum și
modalitățile de
aflare a unui
termen
necunoscut.
Se scrie
titlul lecției la
tablă și în
caiete.
4 Captarea Acest moment
atenției al lecției se va conversația
realiza prin O1 demonstrația
jocul didactic jocul didactic Observarea
”Girafa la O2 laptop sistematică
dietă”. videoproiector

Prin
intermediul
celor două
animații elevii
își vor reaminti
modalitatea de
aflare a unui
termen
necunoscut la
adunare și la
scădere.
În continuare
5 Fixarea și se va trece la
consolidarea aplicarea
cunoștințelor și jocul didactic Fișă de observarea
cunoștințelor
capacităților lucru
și exercițiul comportamentului
dobândite
capacităților anterior de elevului
dobândite către elevi. Li autoevaluare
anterior se împarte O1
elevilor o fișă O3
de lucru (anexa O4 O5
1)
Joc didactic
”Iepurașul
Ronți”:
Scopul jocului:
consolidarea
algoritmului de
aflare a
termenului
necunoscut la
adunare și
scădere
folosind proba
operației;
consolidarea
deprinderilor
de calcul oral
și scris;
Sarcina
didactică:
completarea
spațiilor
lacunare cu
numere
potrivite;
Desfășurarea
jocului: Aprecieri
Profesorul le verbale
va arăta
elevilor planșa
și le va spune
că Matei e trist
deoarece, în
timpul nopții,
iepurașul a
ieșit din cușca
sa, a urcat pe
birou și i-a ros
fișa cu tema.
Acum băiatul
are nevoie de
ajutor pentru
întregirea
exercițiilor de
adunare și
scădere din
fișă.
Elevii vor veni
pe rând la tablă și
vor ”reface”
exercițiile folosind
proba operației.
Activitatea
frontală poate
alterna cu cea
independentă :
+ 138 =
459

-189 = 563

458 - = 79

248 – 155 +
= 333
La finalul
jocului profesorul
arată că Matei este
fericit deoarece
tema lui este
refăcută.
Se va rezolva
următoarea
problemă:
Mă gândesc la un
număr. Dacă
îl adun cu
346 obțin suma
754. La ce număr
m-am
gândit?

5 Asigurarea Elevii primesc


feedback-ului o fișă de lucru
(anexa 2). O1 Conversația Fișă de Individual Autoevaluarea
Elevii sunt O3 Explicația lucru Aprecieri
anunțati ca O4 Munca verbale
urmează să independentă
facem un
concurs,
„Cuvăntul
magic”. Pe
fișele de lucru
se vor regăsi
un set de patru
ecuații. La
fiecare ecuație,
elevii vor
trebui să
calculeze
termenul
necunoscut,
denumit cu
litere diferite,
iar dupa aflarea
rezultatelor
acestea trebuie
aranjate în
ordine
crescatoare.
Primul elev care
rezolvă corect și
descoperă
cuvântul format
din literele
termenilor
necunoscuți,
câștigă jocul.
6 Încheierea Se fac aprecieri
activității generale și
individuale asupra conversația frontal Aprecieri verbale
participării
elevilor la
lecție și li se
împarte câte o fișă
de lucru (anexa 3)
va temă pentru
acasă.

Anexa 1

+138=459
- 289 = 563
458 - = 79
248–155+ = 333

199 + 96 – = 142
Anexa 2

Cuvântul magic
1. Află numărul necunoscut şi apoi aşezaţi rezultatele în ordine crescătoare:
425 + m= 480 m = m =

m +159 = 601
m=m=

a - 237=653
a=a=

540 - a= 124
a=a=
Anexa 3

Fişă de lucru

1. Află termenul necunoscut la adunare:

a + 25 = 79 321 + b = 654 m + 176 = 320

a = b = m

a = b = m

…+ 25 = 79 321 + ……= ……+ 176 = 320

……………………………………………………………………………………

2. Află termenul necunoscut la scădere:

n - 34 = 61 567 - x = 321 z - 265 = 356

n = x = z =

n = x = z

…..- 34 = 567 - ……= ……..- 265 =

……………………………………………………………………………………

3. Calculează termenul necunoscut:


Termen 132 234 702 173 326 376

Termen 88 209 98 549 146

Sumă 654 687 567

S-ar putea să vă placă și