Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Tema anuală de studiu: “Cine și cum


planifică/organizează o activitate?”
Subtema: “Cum muncim, natura să o primenim?”
Domeniul experiențial: Domeniul estetic și creativ
Categoria de activitate: Activitate artistico-plastică
Tema activității: “Primăvara în livadă”
Mijloc de realizare: desen
Tipul de activitate: consolidare de priceperi și deprinderi

Scopul activității: Consolidarea deprinderii de a compune în mod original și


personal tema propusă de educatoare, cu ajutorul deprinderilor plastice formate;
dezvoltarea imaginației creatoare.

Obiective operaționale: La sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili:


O1 - Să denumească corect materialele de lucru puse la dispoziție;
O2 - Să organizeze spațiul plastic într-o lucrare echilibrată și expresivă, armonizând
culorile;
O3 - Să redea corect elemente specifice temei prezentate;
O4 - Să analizeze obiectiv lucrările pe baza criteriilor de evaluare enunțate de
educatoare: respectarea spațiului de lucru, acuratețea și gradul de finalizare a lucrării.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: observația, conversația, explicaţia, demonstrația,
exerciţiul, turul galeriei.
b) Material didactic: planșă model, imagini cu pomi înfloriți, foi de desen,
creioane colorate.
c) Forme de organizare a activității: frontală, individuală.
d) Resurse umane: preșcolarii grupei mari A, educatoare.
e) Resurse temporale: 30 minute.
f) Material bibliografic:
 Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, Curriculum pentru învăţământul
preşcolar (3-6/7 ani), 2008;
 Ana, Aurelia; Cioflică, Smaranda, Proiecte tematice orientative, Editura Tehno-Art,
Petroșani, 2006;
 Lovinescu, A. V., Gurău, V., Datcu, A., Metodica predării desenului şi modelajului
în grădiniţa de copii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1971-1972.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Ob Strategia didactică
Nr. Secvențele Conținut
. Metode şi Material Forme de Evaluarea
crt. activității instructiv-educativ
op. procedee didactic org.

1. Moment Se creează condiţiile organizatorice şi psihopedagogice


organizatoric necesare unei bune desfăşurări a activității.
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activității.

2. Captarea Se prezintă copiilor o planșă în care este desenată o imagine


Conversaţia Planșă Frontal
atenţiei din livadă, în anotimpul de primăvară. Se poartă o scurtă Capacitatea de
conversație pe baza planșei prezentate. concentrare a
atenţiei copiilor

3. Îi anunț pe copii ce vor desena astăzi, și anume, “Primăvara


Anunțarea Explicaţia Frontal
temei și a în livadă".

obiectivelor
activităţii
Intuirea materialului didactic Observația Foi de desen Capacitatea de
O1 Copiii vor fi antrenați în intuirea materialului de pe măsuțe: a denumi
foi de desen, creioane colorate. Creioane materialele și
4.
Prezentarea Analiza temei colorate Frontal instrumentele
conținutului Se prezintă copiilor lucrarea model, aceștia privesc și descriu de lucru
și lucrarea în câteva propoziții. Explicația Lucrarea-
consolidarea Explicarea și demonstrarea temei Demonstraț model
deprinderilor Copiii sunt atenți la explicațiile date de educatoare cu privire ia Capacitatea de
și la executarea corectă a temei. a asculta și a
priceperilor Ei vor adresa întrebări, dacă vor fi lucruri neclare, neînțelese Conversația urmări cu
pentru ei. Frontal atenție
Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii explicațiile
Înainte de a trece la realizarea lucrării, se vor face câteva date
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii pe versurile:
,,Palma mea e ca o floare,
Un boboc ea s-a făcut,
Degetele mici petale Individual
Care încet s-au desfăcut. Exercițiul
La pian acum cântăm,
Ploaia noi o imităm,
Spargem tare nucile
Şi aruncăm cojile.
Pe mâini apoi ne spălăm,
Tare, noi le scuturăm
Şi de treabă ne apucăm.”

5.
Obţinerea Realizarea lucrărilor de către copii
performanţei Urez copiilor „Spor la lucru!”, după care se va trece la Exercițiul Capacitatea de
Foi de desen
O2 realizarea lucrărilor de către copii. Voi supraveghea Individual a folosi
îndeaproape activitatea copiilor, voi trece pe rând pe la Explicația Creioane tehnicile de
colorate
O3 fiecare copil și voi da explicații suplimentare acolo unde este lucru cunoscute
nevoie. Voi încuraja și voi urmări ca toți copiii să își ducă
munca la bun sfârșit.

6.
Încheierea Analiza lucrărilor realizate și aprecieri stimulative Observația Frontal
activităţii După ce copiii vor termina lucrările, le voi așeza pe un panou, Capacitatea de
Turul
de unde vor fi observate și analizate cu multă ușurință. Lucrările evaluare și
galeriei
O4 Preșcolarii vor fi antrenați în analiza lucrărilor proprii și ale
copiilor autoevaluare
colegilor.
Numesc câțiva copii să aleagă o lucrare care le place cel mai
mult și să-și motiveze alegerea (respectarea indicațiilor,
acuratețea, esteticul, grad de finalizare).
Fac aprecieri privind modul de comportare a copiilor în
timpul activității, precum și asupra modului de realizare a
Conversația
lucrărilor. Individual
Voi încheia activitatea printr-un cântecel de primăvară
(„Înfloresc grădinile”) și voi conduce copiii spre grupul
sanitar.

S-ar putea să vă placă și