Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 28.10.2016

GRUPA: Mijlocie ,,A”

TEMA:
Când, cum şi de ce se întâmplă?

SUBTEMA:
,,Toamna dragă fructe-adună, fiindca-i harnică şi bună!”

OBIECTIVELE ZILEI:

Formative:
 Dezvoltarea imaginaţiei creatoare, a sensibilităţii şi a gustului pentru
frumos;
 Dezvoltarea atenţiei voluntare, imaginaţiei şi a voinţei;
 Formarea deprinderii de a asculta cerinţele educatoarei şi de a acţiona
corect în raport cu acestea.
Educative:
 Antrenarea copiilor în activităţi specifice de toamnă;
 Dezvoltarea spiritului de colaborare între copii şi încurajarea lor
pentru îndeplinirea sarcinilor propuse pe parcursul activităţii
didactice.
Informative:
 Îmbogăţirea cunoştinţelor copiilor despre perioada de toamnă.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

A. Activitate de dezvoltare personală:

Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineaţa dragii mei!”

B. Jocuri şi activităţi didactice alese:

Artă: ,,Mărul şi para” (colorare)


Joc de rol: ,,La piaţă”

C. Activităţi pe domenii experienţiale:

Domeniul Om şi Societate:
,,Mărul şi para” (lipire)

D. Jocuri şi activităţi didactice alese:

Joc de atentie: ,,Unde am ascuns coşuleţul?”


Activitate de dezvoltare personală

Întâlnirea de dimineaţă
Subiectul: ,,Bună dimineaţa dragii mei!”
Scopul activităţii: Dezvoltarea aptitudinilor de comunicare şi a aptitudinilor
sociale.
Obiective operaţionale:
 să răspundă la salutul educatoarei;
 să participe şi să se implice activ în jocuri şi activităţi.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: calendarul naturii.

Bibliografie:
1. Bordeanu S., Brădişteanu R., Breben S., Fulga M., Grama S.,
Hăidean R., Ignat E., Mânzu L., Necula G., Nicolae I., Popescu
C., Răileanu D., ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar,
prezentare şi explicitări,, Editura Didactică Publishing House,
Bucureşti, 2009;
2. Nadina, Mignea-Guga; Camelia, Lazar, Ilie; Cornelia, Marta, Ziua
bună începe la întâlnirea de dimineaţă, 2009, Editura Tehno-Art.
Momentele întâlnirii de dimineaţă

Salutul: Educatoarea îi salută pe copiii şi aceştia răspund la salut.


Calendarul naturii: Educatoarea le adresează copiilor întrebări despre
anotimp, îmbrăcămintea folosită şi împreună potrivesc jetoanele
caracteristice în calendarul naturii.
Împărtăşirea cu ceilalţi: Educatoarea si copiii povestesc cum şi-au petrecut
ziua de ieri.
Activitatea de grup: Se va realiza prin jocul muzical ,,Bate vântul frunzele”
Noutatea zilei: Ursuletul Martinel a venit azi în vizită. A aflat ca noi astazi
mergem la piaţă şi a vrut sa meargă cu noi pentru că i-a plăcut foarte mult
mărul din poveste şi vrea să mai cumpere mere. Dar nu se descurcă singur şi
noi îl vom ajuta.
Mesajul zilei: Îmi ajut prietenul!
Jocuri şi activităţi didactice alese
Centrul de interes
,,Artă,,

Subiectul: ,,Mărul şi para”


Mijloc de realizare: colorare
Obiectiv operaţional:
- Să coloreze mărul şi para, folosind culorile potrivite;
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia,
exerciţiul, munca independentă.
Mijloace de învăţământ: măr şi pară decupate, creioane colorate.

Desfăşurarea activităţii

Copiii colorează mărul şi para, folosind culori potrivite (roşu, verde


galben).
Centrul de interes
,,Joc de rol”
Subiectul: ,,La piaţă”
Mijloc de realizare: joc de rol
Obiectiv operaţional:
 Să utilizeze formulele de politeţe în cadrul jocului ,,La piaţă”.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: fructe, bani, pungă.

Desfăşurarea activităţii
Copiii vor fi, pe rând şi vânzător şi cumpărător. Se urmăreşte felul în
care vor folosi formulele de politeţe (bună ziua, vă rog, mulţumesc, la
revedere).
Activităţi pe domenii experienţiale

Domeniul de activitate: Om şi societate


Subiectul activităţii: ,,Mărul şi para”
Mijloc de realizare: lipire
Tipul de activitate: consolidare
Obiective de referinţă:
 să cunoască şi să utilizeze unelte simple pentru realizarea unei
activităţi practice;
 Să fie capabil să realizeze lucrări practice, valorificând deprinderile de
lucru însuşite.
Obiective operaţionale:
O1- să identifice materialele şi instrumentele necesare realizării temei,
observându-le;
O2- să lipească corect şi estetic fructele decupate, în coşuleţ;
O3- să analizeze obiectiv lucrările personale şi ale celorlalţi copii.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: fişă de lucru cu conturul unui coş, mărul şi
para decupate, lipici.
Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
copiilor în timpul activităţii, chestionarea orală, aprecierea verbală.
Obiective Activităţi de Strategii didactice Evaluare
operaţionale învăţare Conţinuturi Metode şi Mijloace de
procedee învăţământ
Introducerea în activitate este realizată printr-o discuţie purtată surpriza coş cu fructe răspunsuri
despre fructele de toamnă. de toamnă corecte la
Anunţarea temei şi a obiectivelor: Astăzi vom realize o lucrare cu conversaţia întrebări
titlul ,,Mărul şi para”.
Intuirea materialului: Ce aveţi pregătit pe măsuţe? (lipici, fişă cu observaţia lipici, fişă cu intuirea
O1- să Exerciţii de
conturul unui coş, măr şi pară decupate) conversaţia conturul unui corectă a
identifice denumire a
coş, măr şi materialului
materialele şi materialelor de
pară decupate
instrumentele lucru
necesare
realizării
temei,
observându-le Prezentarea şi analiza modelului: Se prezintă şi se analizează observaţia lucrarea
modelul. analiza model
Exerciţii de
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor: Pentru a putea exerciţiul Corectitudin
încălzire a
realiza tema cât mai frumos tema se fac câteva exerciţii pentru ea executării
muşchilor mici ai
încălzirea muşchilor mici ai mâinilor. (închidem şi deschidem mişcărilor
mâinii
pumnii, cântăm la pian, facem plăcintă)
Explicarea şi demonstrarea procedeului de lucru: se face de către
educatoare utilizând cuvinte accesibile şi asigurând vizibilitatea explicaţia
pentru toţi copiii. ,,Luăm lipiciul şi aplicăm pe partea necolorată a demonstraţia
mărului, pe urmă îl lipim în coşul de pe coala de hârtie. La fel se
procedează şi cu para.”
Realizarea lucrării de către copii: În timp ce copiii lucrează ofer
Exerciţii de explicaţii suplimentare acolo unde este cazul. exerciţiul lipici, fişă cu Realizarea
O2- să aşeze aşezare estetică în conturul unui lucrărilor de
corect şi
pagină coş, măr şi către copii
estetic
fructele Exerciţii de lipire Analiza lucrărilor: Toate lucrările vor fi expuse pentru a putea fi pară decupate
colorate în
Exerciţii de văzute de copii. Aceştia îşi vor evalua munca lor şi pe a colegilor observarea lucrările Analiza
coşuleţ
O3- să apreciere a având în vedere estetica şi corectitudinea cu care au lucrat. analiza copiilor lucrărilor
evalueze
muncii personale conversaţia
obiectiv
lucrările şi a muncii
personale şi
celorlalţi Încheierea activităţii: se vor face aprecieri generale asupra modului
ale celorlalţi
copii în care au lucrat şi s-au comportat copiii pe toată durata activităţii.
Jocuri şi activităţi didactice alese

Subiectul: ,,Unde am ascuns coşul?”


Mijloc de realizare: joc de atenţie
Obiectiv operaţional:
 Să descopere locul unde este ascuns coşul cu fructe cu ajutorul
indicaţiilor oferite de către educatoare.
Strategii didactice
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Material didactic: coş cu fructe

Desfăşurarea activităţii
Coşul cu fructe va fi ascuns de educatoare intr-un loc destul de vizibil.
Câte un copil îl va căuta fiind îndrumat de ceilalţi copii cu indicaţia rece
când copilul se îndepărtează de jucărie şi cald când se apropie de jucărie.

S-ar putea să vă placă și