Sunteți pe pagina 1din 5

FLORI PENTRU EUROPA

Proiect de activitate

Grupa:Mare pregatitoare
Categoria de activitate :Activitate practica
Tema Flori pentru Europa
Mijloc de realizare:utilizare de tehnici variate(decupare,lipire , asamblare,rulare
Tipul activitatii :consolidare de priceperi si deprinderi

Obiectiv cadru
Îmbogăţirea cunoştinţelor despre materiale şi despre caracteristicile lor, precum şi despre
utilizarea tehnici de lucru necesare prelucrării acestora, în scopul realitării unor produse simple

Obiectiv de referinţă:
Consolidarea si sistematizarea priceperilor şi deprinderilor însuşite anterior vederea realizării
temei propuse.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili să:

Cognitive

 Să efectueze corect operaţii simple de lucru însuşite anterior:decupare,lipire,


franjurare,asamblare,bobinare,etc.
 Să folosească un limbaj adecvat referitor la materiale ,unelte , accesorii
 Să-şi aleagă modalitatea de execuţie şi materialele pe care le va folosi în realizarea temei
propuse

Psiho-motorii

 Să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în vederea realizării temei


 Să-şi dezvolte deprinderi practice de mânuire , prelucrare, îmbinarea materialelor

Afective:

 Să-şi dezvolte gustul estetic;


 Să adopte o atitudine pozitivă faţă de muncă;
 Să colaboreze cu colegii în vederea realizării lucrării

Strategii didactice:a)Metode şi procedee: conversaţia,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, expunerea


problematizarea

b)Mijloace didactice:foarfece,lipici,hârtie glacee , hârtie creponată,dopuri de


, plută , beţe de frigărui, paiuri ,etc.

Bibliografie: Programa activităţilor instructiv -educative în Grădiniţa de copii


Nr.crt Evenimente didactice Continutul ştiinţific al activităţii Metode şi Evaluare
Activitatea educatoarei Activitatea copiilor procedee
1 Evenimentul I Pregatirea sălii de grupă
Organizarea activtăţii pentru desfăşurarea în bune
condiţii a
activităţii(aerisire,pregătire
a materialelor)

2 Evenimentul II Se prezintă imaginea tărilor -conversaţia


Captarea atenţiei membre ale UE -explicaţia
Se poartă o mică discuţie vis- -răspund
a vis de ziua de 9 MAI şi întrebărilor adresate de
de semnificaţia acesteia : educatoare Verificare
Ce reprezintă această -harta UE orală
imagine? Ziua Europei-
Ce sărbătorim astăzi,în ziua Sărbătorim uniunea lor
de 9Mai ?
Când aniversăm ziua cuiva Oferim cadouri
ce se obişnuieşte?

3 Evenimentul III Astăzi vom confecţiona şi Ascultă sarcinile trasate explicaţia


Anuntarea temei şi a noi un cadou : ”Flori
obiectivelor pentru Europa“.Vom
decupa flori, vom asambla,
vom bobina(infasura) cu
hartie creponata codiţele
florilor,etc pentru a realiza
împreună un buchet mare
şi frumos .

4 Evenimentul IV Se face intuirea materialelor: Copiii identifică şi -observaţia


Intuirea materialelor Ce observaţi pe masă? denumesc materialele -conversaţia
Fiecare dintre voi îsi alege prezentate pe masă
modalitatea prin care va
realiza florile şi materialele
pe care va dori să le
folosească .
5 Evenimentul V a)Analiza modelelor şi Ascultă explicaţiile şi -explicaţia
Desfăşurarea explicarea lor: trec la realizarea -conversaţia
activităţii Se explică cum au fost lucrărilor
realizate florile ,operaţiile
efectuate, însă se face
precizarea că fiecare îşi
alege modalitatea de
execuţie şi materialele .De
asemenea educatoarea îi
încurajează pe copii să
realizeze florile cât mai
original posibil căci astfel
vor fi mult mai frumoase. Execută exerciţii de -exerciţiul
b)Exerciţii de încălzire a încălzire a muşchilor
muşchilor:se execută
câteva exrciţii pentru
încălzirea muşchilor
(morişca,închidem şi
deschidem pumnii,cântăm -exerciţiul
la pian , etc) -problematizarea
c)Executarea temei de către Evaluez
copii folosirea
Educatoarea va aminti corectă a
cerintele privind acuratetea tehnicilor,
lucrării,folosirea corectă a modul cum
materialelor de lucru . au decupat,
Copiii vor fi îndrumaţi şi acurateţea
stimulaţi prin încurajări pe lucrărilor,
parcursul realizării florilor
fără a li se îngrădi în vreun
fel creativitatea .
6 Evenimentul VI Se evaluează lucrările -conversaţia
Evaluarea activităţii copiilor , aceştia fiind
antrenaţi în evaluările
critice şi autocritice
Se asamblează buchetul cu
flori pentru Europa.

7 Evenimetul VII Se fac aprecieri individuale -ascultă aprecierile -audiţia -aprecieri


Încheierea activităţii şi colective . -audiază şi intonează , individuale
Educatoarea le oferă câte un la alegere, imnul UE. şi colective
stimulent -expunerea
lucrărilor
într-un
buchet,
aşezat
alături de
harta UE

S-ar putea să vă placă și