Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 30.05.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Cresa de copii, numarul 1,Turnu Magurele
PROPUNĂTOR: Calin Petruta
NIELUL de varsta: 0-3 ani
TEMA ANUALĂ: ,,Cine sunt / suntem?”
TEMA SAPTAMANII: 1 IUNIE- SUFLET DE COPIL
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV
CATEGORIA DE ACTIVITĂTII: Educație artistico-plastică
MIJLOC DE REALIZARE : Dactilopictură
TIPUL ACTIVITĂŢII : Formare de priceperi și deprinderi
TEMA PLASTICĂ : Expresivitatea punctului ca formă de exprimare
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Baloane colorate”
SCOPUL ACTIVITATII: formarea si consolidarea deprinderii de a reda efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici
specifice picturii.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII : Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
- își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
- participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
- utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate.
OBIECTIVE:

1
- să denumească materialele de lucru
- să dispuna pete de culori prin amprentare cu degetul intr-un spatiu dat
- să foloseasca o diversitate de culori

STRATEGIA DIDACTICĂ :
Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, expoziția de lucrări.
Forma de desfasurare a activității : frontal, individual.
Mijloace de învățământ : . acuarele, palete pentru acuarele, planșa – model, șervețele, baloane
FORME DE EVALUARE: observarea comportamentul copiilor, aprecieri verbale, aplauze, recompense
RESURSE UMANE: educatoarea si anteprescolarii
RESURSE PROCEDURALE: 10-15 minute, sala de clasă .
Efectiv de copii: 12 anteprescolari
RESURSE BIBLIOGRAFICE :
- ***Curriculum pentru educatia timpurie, 2019
- Botez S., Sǎlǎvǎstru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic: îndrumǎtor pentru educatoare”,
Ed. Aramis Print, Bucureşti, 2007;-„Programa acivitǎţilor instructiv-
educative în grǎdinţa de copii”,(2005), Ed. V&I Integral, Bucureşti;
- M. Cristea, V. Niţescu, D.H. Panait – „Ghid metodic de educaţie plastică” – Editura Petrion
1997.

DEMERSUL DIDACTIC

2
Nr. Evenimentul . Elemente de conţinut Strategii didactice Evaluare
crt didactic Metode Mijloace și
forme de orga-
nizare
1. Moment orga- Se aranjează mesele şi scaunele, se distribuie materi-
nizatoric alele necesare activităţii, se aşază copiii la măsuţe.
2. Captarea Captarea atenției o voi realiza prin aducerea în sala de Conversaţia Baloane colorate
atenţiei clasă o multime de baloane colorate și printr-o scurtă
discuție despre momentul sarbătoririi tuturor copiilor.
Anuntarea
temei şi ,Astăzi copii, pentru că sunteti adevarati iubitori ai
3. enunţarea picturii, propun, la activitatea plastica să pictati
obiectivelor BALOANE COLORATE, folosindu-vă de degeţele,
vom picta cele trei baloane de pe plansa. Astfel învățăm
să pictăm cu degetul si va fi foarte distractiv.
Lucrarea voastră se numește ,,Suflet de copil”.

4. Desfăşurarea Conversaţia Acuarele Evaluare for-


activităţii Intuirea materialelor : Explicația Palete mativ-con-
“-Ce materiale v-am pregătit pe măsuţe? “ tinuă
Pe măsuţe vor fi aşezate, în faţa fiecărui copil câte o
fisa de colorat, acuarele. Baloanele model

3
Prezentarea planşei model / analiza modelului Copiii privesc
Le voi prezenta copiilor planşa model si vom analiza modelul și
imaginea (culori, forme). Conversaţia răspund:
Să privim modelul meu: Demonstraţia - un balon
- Ce este aceasta ? -roșu, verde,
- Ce ar trebui să punem în balonul din mijloc pentru ca galben etc
el să fie complet colorat? - cu degetul.
- Ce culori au?
- Cu ce credeti ca le-am pictat? Exerciţiul

 Exercitii de incalzirea mainilor:

 Închidem și desfacem pumnii; Acuarele

 „Bate palmele ușor, Șervețele

Bate palmele de zor!


Unu, doi,trei!
Unu, doi, trei!!
 Ne spălăm pe mâini;
 Facem morișca;

Explicarea şi demonstrarea modului de lucru


Se explică şi se demonstrează copiilor tehnica de

4
pictare cu degetul pe foaia de hârtie : se înmoaie vârful
degetului arătător de la mâna îndemânatică, în culoare,
apoi, apoi cu vârful colorat, se atinge pe forma din
carton. Se obţine un cerculeţ. Atingem de mai multe
ori și cand nu mai colorează înmuiem din nou degetul
în culoare și continuăm.
Dacă vrem să schimbăm culoarea folosim servețelul
umed , stergem degetul pentru a nu amesteca culorile și
procedam la fel. După ce terminăm, folosim servețelul
pentru a șterge mânuțele.
- Și astfel vom colora baloanele.
Se fixează etapele de lucru:
- se utilizează degetul arătător de la mâna îndemânatică
- se înmoaie degetul în pictură,
- se atinge forma balonului din fisa de lucru pentru a
obține puncte,
- se umple spațiul dat cu astfel de puncte.
Copiii privesc Evaluare for-
Munca independentă Explicația modelul. mativ- con-
Urez copiilor ,,Spor la lucru!”. Conversaţia Forma si culo- tinuă
Pe parcursul lucrului, îi voi supraveghea pe copii şi îi Exerciţiul rile balonelor
voi îndruma pe cei care cer ajutorul. De asemenea, voi Muncă Acuarele diferite

5
avea în vedere ca preşcolarii să aibă o poziţie corectă în individuală culori
timpul lucrului, să lucreze îngrijit, curat. Voi cere Șervețele
respectarea etapelor de lucru și voi acorda explicaţii
suplimentare copiilor care întâmpină dificultăţi;

După finalizarea lucrărilor, se realizează „Turul


5. Obţinerea
galeriei”. Se așează lucrările copiilor pe măsuță . Se
performanţei
cere copiilor să spuna care lucrare li se pare cea mai
şi realizarea
corecta, frumoasă .
feed-backului

6. Încheierea ac- Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra dis- Conversaţia
tivităţii ciplinei de activitate şi a modului de lucru.

6
7

S-ar putea să vă placă și