Sunteți pe pagina 1din 67

PROIECT DIDACTIC

Propunator:
Tema de studiu: “Cine sunt/suntem?”;
Subtema proiectului: ”Grădiniţă bun găsit!”;
Tema activităţii: ”Mingi colorate”;
Domenii experienţiale: DEC.
Mijloace de realizare: modelaj.
Scopul activităţii: formarea şi consolidarea deprinderii de mânuire a plastelinei, educa-rea independenţei în acţiune, a perseverenţei în
realizarea lucrării, dezvoltarea muşchilor mici ai mâinilor, educarea gustului estetic şi a dragostei pentru muncă.
Obiective opreraţionale:
 Să urmărească explicaţiile date privind tehnica de folosire (modelarea plastilinei);
 să analizeze cu spirit critic şi autocritic lucrările (dezvoltarea spiritului de observaţie, gândirea)
 Să realizeze o compoziţie plastică cu subiect dat, prin desen.
 Să respecte regulile şi sarcinile date;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul;
Material didactic folosit: minge, modelul educatoarei, plastilină, planşetă, şerveţel;
Forme de organizare: frontal, individual;
Locul de desfăşurare: sala de grupă;
Resurse bibliografice:

1
1. Duţu, Vasilica; Şerban, Georgeta; Călin, Marcela; Popa, Valeria; Soare, Daniela; Pletea, Georgeta; Drăghici, Maria; Constantin,
Niculina, 2011, Aplicarea noului curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?, Ed. Diana, Piteşti;
2. MECI-UMPIP, 2008, Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani;

2
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode şi Mijloace Forme
procedee didacti- de
ce organi-
zare
Momentul Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii: conversaţia
organizatoric aerisirea sălii de grupă;
amenajarea sălii de grupă;
aşezarea mobilierului ;
introducerea copiilor în sala de grupă.

Captarea Voi prezenta sub formă de surpriză o minge frumos colorată din conversaţia Mingea, frontal
atenţiei plastic şi modelul educatoarei. Se analizează şi se poartă o scurtă modelul
conversaţie despre culori, formă, modul de utilizare al mingilor, educa-
jocuri cunoscute de ei. toarei

Anunţarea Astăzi vom modela cu ajutorul plastilinei mingi colorate. Explicaţia frontal observaţia
temei conversaţia

Dirijarea Intuirea materialului: Ce aveţi voi pe măsuţe?(plastilină,planşetă, Explicaţia , Plastilină frontal Conversaţia
învăţării şi şerveţele) Demonstra- planşetă, indivi-
obţinerea per- - Pentru ce activitate ne pregătim? (modelaj) ţia, exerci- şerveţele dual
formanţelor Voi purta o scurtă discuţie despre culori. ţiul
Explic şi demonstrez modul de realizare a mingilor folosind tehnica
de modelare a plastilinei.

Demonstrarea şi executarea temei

3
Luăm plastelina într-o mână şi o frământăm până se înmoaie.Dacă
mâna a obosit schimbăm mâna. Rupem bucăţele mici şi lipim pe
conturul de pe planşetă. Luăm bucăţi de plastilină şi le unim între
ele pănă formăm o minge rotundă şi colorată.
Obţinerea Voi efectua cu copiii exerciţii pentru încălzirea muşchilor mâinilor, Explicaţia , frontal Conversaţia
performanţei recitând poezia: Demonstra- indivi-
Lovim palmele usor ţia, exerciţii dual
Un-doi-trei, un-doi-trei. de încălzire
Lovim palmele cu spor,
Un-doi-trei, un-doi-trei.
Eu strâng pumnii şi-i desfac,
Degetelor fac pe plac;
Un-doi, un-doi.
Toti suntem acum vioi
La pian acum cântăm,
Degetele împreunăm.
La, la, la, la, la,la;
Exersăm mereu aşa.
După care vor trece la realizarea temei. Se amintesc criteriile de
evaluare a lucrării:mingea să aibă formă rotundă, să folosească mai
multe culori.
Urmăresc rezolvarea lucrărilor, dând indicaţii acolo unde este cazul.
Asigurarea La sfârşitul activităţii vom realiza o expoziţie cu toate aceste Explicaţia expoziţia grupal exerciţiul
feed-back-ului mingi realizate de copii. Pe rând copiii vor cumpăra cea mai
frumoasă minge şi vor explica care sunt criteriile pentru care au
ales-o.
Încheierea Aprecieri verbale ale educatoarei şi recompensarea cu stimulente. conversaţia stimu- frontal observaţia
activităţii lente

PROIECT DIDACTIC
4
DATA:
CLASA I
OBIECTUL: EDUCAŢIE PLASTICĂ
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Nonculori şi tonuri
TEMA PLASTICĂ: Tonuri – obţinerea tonurilor
SUBIECTUL: „Acvariu cu peşti”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL:
 Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de a utiliza corect instrumentele de pictură;
 Dezvoltarea vocabularului plastic, imaginaţiei şi creativităţii, a gândirii şi atenţiei;
 Dezvoltarea gustului pentru frumos.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să identifie culorile primare şi binare în steaua culorilor;
O2 – să recunoască pe planse demonstrative tonurile unei culori;
O3 – să obţină tonuri de verde, prin amestecul acesteia cu alb sau negru;
O4 – să realizeze o compoziţie originală, folosind tonurile unei culori;
O5 – să lucreze ordonat, păstrând curăţenia la locul de muncă;
O6 – să manifeste spirit critic şi autocritic în evaluarea produselor activităţii.
METODE ŞI PROCEDEE: exerciţiul, demonstraţia, conversaţia, observaţia, analiza, comparaţia.
MATERIAL DIDACTIC: planşe demonstrative, prezentare PPT, videoproiector.
MATERIALE SPECIFICE DE LUCRU: pensule, culori de apă, foi de hârtie.
BIBLIOGRAFIE: „Metodica predării educaţiei plastice la clasele I-IV”, Maria Ilioaia, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 1981; „Ghid metodic de educaţie plastică pentru clasele I-IV”, Lucian Stan, Ileana Stan, Editura Aramis,
Bucureşti, 2003

MOMENTELE OB. CONŢINUT INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE SI EVALUARE


LECŢIEI OP. PROCEDEE
5
Moment Organizarea clasei pentru lecţie
organizatoric
Captarea atenţiei O1  Se răspunde la ghicitorile: Conversaţia Observarea
1. S-a-mprietenit în grabă sistematică
Galbenul cu roşu,
Fiindcă vor să-i coloreze
Papagalului, penaj,
În culoarea de............. (oranj)

2.Când amesteci puţin galben


Cu albastru din cutii
Hai, ghiceşte ce se vede?
Este chiar culoarea..........(verde)

3.Cu creionul pe hârtie


Liliac am desenat
Şi urmează, va să zică,
Să m-apuc şi de pictat.
Am să pun roşu cu-albastru
Pe acest frumos buchet,
Până-ajung la o culoare
Ce se cheamă.............. (violet)
Reactualizarea O1  Se prezintă copiilor „Steaua culorilor” Planşa „Steaua Observarea
cunoştinţelor  Se recunosc culorile primare şi secundare. culorilor”. sistematică

6
 Elevii vor răspunde la următoarele întrebări:
- Ce culori recunoaşteţi ? Conversaţia Probă orală
- Cum se numesc aceste culori ? De ce ?
- Ce culoare obţinem prin amestecul culorilor
roşu şi galben? Dar prin amestecul culorilor
galben şi albastru? Dar dacă amestecăm
culorile albastru cu roşu ?
Anunţarea temei şi a  Se anunţă elevii că în această oră vor învăţa să Explicaţia Observarea
obiectivelor amestece culorile cu alb sau negru, obţinând sistematică
astfel tonuri ale unei culori.
 Se discută, pornind de la titlu, obiectivele
operaţionale ale lecţiei.
Prezentarea şi O2  Tonurile unei culori sunt obţinute prin virarea Planşe model Observarea
intuirea modelelor unei culori către o altă culoare. sistematică
 Tonurile unei culori reprezintă drumul pe care Observaţia
o culoare îl poate parcurge către alb sau negru. Conversaţia

 Se prezintă planşe model iar elevii recunosc


tonurile utilizate.

AT: Meseria de scafandru


- Ghicitoare: În costumele ciudate,
Pe sub ape-nvolburate,
Caută orice noutate.
(Scafandrul)
- Prezentare PPT/Excel: Lumea din adâncuri
Videoproiector
Explicarea O3  Se explică modul în care se obţin tonurile. Explicaţia Observarea

7
modalităţii de  Se obţin tonuri de verde prin amestecul Demonstraţia sistematică
realizare acesteia cu alb sau negru.
Realizarea (execuţia) O3  Se cere elevilor să execute compoziţia Exerciţiul Probă practică
lucrării O4 “Acvariu cu peşti”.
O5  Sunt îndrumaţi să realizeze imagini originale, Pensule, culori
cu care să acopere treptat cât mai mult din de apă, foi de
suprafaţa suportului de lucru. hârtie
 Elevii sunt corectaţi dacă e necesar.
Evaluarea lucrărilor O6  Elevii vor evalua propriile lucrări şi pe cele Conversaţia Observarea
ale colegilor, după următoarele criterii: Observaţia sistematică
- corectitudinea modului de obţinere al tonurilor Analiza
unei culori; Comparaţia
- gradul de finalizare al lucrării;
- aspectul îngrijit al lucrării;
- completarea după imaginaţie a lucrării;
 Se va face o apreciere generală a activităţii.

PROIECT DIDACTIC
8
CLASA : a IV-a

ARIA CURRICULARA: Arte

OBIECTUL: Educatia plastica

TEMA PLASTICA: Compozitii plastice figurative sau nonfigurative

SUBIECTUL: Case in sat

TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa identifice elementele de limbaj plastic invatate pe plansa demonstrativa si pe reproduceri de arta;

O2: sa utilizeze in compozitiile lor pete picturale, tonuri si nuante;

O3: sa compuna o suprafata plastica picturala cu subiectul dat:

O4: sa organizeze echilibrat elementele intr-un spatiu plastic.

O5: sa aprecieze obiectiv lucrarile colegilor

STRATEGIA DIDACTICA

a) metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, exercitiul, brainstorming, observatia dirijata, munca independenta, turul
galeriei

b) mijloace de invatamant: planse model „Case in sat”, reproduceri de arta in format PPt, calculator, videoproiector,
planse,acuarele,pensule

c) forme de organizare: frontala, individuala, pe echipe (3*4 E+ 1*2 E)

B. Bibliografice: - ***,Curriculum National, Bucuresti, 1998

- M. Rotaru, M. Dumbrava, Educatia plastica in invatamantul primar,Craiova,1996

9
Etapele Ob. Continutul instructiv-educativ Evaluare
Strategie didactica
lectiei Op.
- I.N.
1.Momentul or Crearea cadrului necesar pentr Instructajul verbal
Susala, D ictionar d
ganizatoric u desfasurarea in bune conditi
e
i a orei de educatie plastica
arta, Ed. 1’ Sigma, 1
993 se urmareste daca toti elevii a
u materialele necesar pregatite
C. Temp orale: 4
5 minute pregatirea materialelor
necesare desfasurarii optime a
lectiei(acuarele, pensoane, reci
piente cu apa, prosoape, bloc
de desen)

2.Reactualizare - se adreseaza intrebari legate Conversatia euristica observatia


a cunostintelor de teoria culorilor.(Ce
anterioare culori cunoasteti? Cum sunt e sistematica
le clasificate? Care sunt
3’ nonculorile/ culorile reci/calde?
Cum se obtine pata picturala?
Etc)

3.Captarea aten Recita versurile: frontal


tiei
„Oare ce culoare fragment de text literar
2’ Ti se potriveste?
Esti un albastru conversatia
Ca cerul nesfarsit?
Esti verde precum
Campul in primavara?
Esti rosie ca merele
In toamna?
Doar parul
E inzapezit.
Culori diverse,
10
Inter patrunse,
Amestecate palete,
Ca evenimente,
PROIECT DIDACTIC
CLASA : a IV-a

ARIA CURRICULARA: Arte

OBIECTUL: Educatia plastica

TEMA PLASTICA: Compozitii plastice figurative sau nonfigurative

SUBIECTUL: Case in sat

TIPUL LECTIEI: consolidare de priceperi si deprinderi

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa identifice elementele de limbaj plastic invatate pe plansa demonstrativa si pe reproduceri de arta;

O2: sa utilizeze in compozitiile lor pete picturale, tonuri si nuante;

O3: sa compuna o suprafata plastica picturala cu subiectul dat:

O4: sa organizeze echilibrat elementele intr-un spatiu plastic.

O5: sa aprecieze obiectiv lucrarile colegilor

11
STRATEGIA DIDACTICA

a) metode si procedee: explicatia, conversatia euristica, exercitiul, brainstorming, observatia dirijata, munca independenta, turul
galeriei

b) mijloace de invatamant: planse model „Case in sat”, reproduceri de arta in format PPt, calculator, videoproiector,
planse,acuarele,pensule

c) forme de organizare: frontala, individuala, pe echipe (3*4 E+ 1*2 E)

B. Bibliografice: - ***,Curriculum National, Bucuresti, 1998

- M. Rotaru, M. Dumbrava, Educatia plastica in invatamantul primar,Craiova,1996

- I.N. Susala, Dictionar de arta, Ed. Sigma, 1993

C. Temporale: 45 minute

12
Etapele Ob. Continutul instructiv-educativ Evaluare
Strategie didactica
lectiei Op.

1.Momentul or Crearea cadrului necesar pentr Instructajul verbal


ganizatoric u desfasurarea in bune conditi
i a orei de educatie plastica
1’
se urmareste daca toti elevii a
u materialele necesar pregatite

pregatirea materialelor
necesare desfasurarii optime a
lectiei(acuarele, pensoane, reci
piente cu apa, prosoape, bloc
de desen)

2.Reactualizare - se adreseaza intrebari legate Conversatia euristica observatia


a cunostintelor de teoria culorilor.(Ce
anterioare culori cunoasteti? Cum sunt e sistematica
le clasificate? Care sunt
3’ nonculorile/ culorile reci/calde?
Cum se obtine pata picturala?
Etc)

3.Captarea aten Recita versurile: frontal


tiei
„Oare ce culoare fragment de text literar
2’ Ti se potriveste?
Esti un albastru conversatia
Ca cerul nesfarsit?
Esti verde precum
Campul in primavara?
Esti rosie ca merele
In toamna?
Doar parul
E inzapezit.
Culori diverse,
13
Inter patrunse,
Amestecate palete,
Ca evenimente,
PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a III-a A
DISCIPLINA: Educaţie plastică
TEMA PLASTICĂ: Linia - element de limbaj plastic
SUBIECTUL: Farfurii decorative
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL LECŢIEI: Formarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic în vederea realizării
unei compoziţii cu o temă dată;
Dezvoltarea dragostei pentru tradiţiile populare româneşti.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La finalul orei elevii vor şti :


OB. COGNITIVE :
O1 : - Să utilizeze corect terminologia specifică artelor plastice;
O2 : - Să definească linia ca element constructiv şi decorativ al spaţiului plastic;
O3 : - Să recunoască diferitele tipuri de linii în imgini sau pe diferite obiecte;
O4 : - Să diferenţieze liniile în funcţie de criteriile date (grosimea, poziţia spaţială, forma)
O5 : - Să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu indicaţiile date;
O6 : - Să folosească culori specifice acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite, pentru a realiza armonia
cromatică a lucrării;
O7: - Să analizeze cu sprijin lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la criteriile de evaluare precizate.

OB.AFECTIVE :
O8 - Să participe activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor ;

OB.PSIHOMOTORII :
14
O9- Să realizeze corect sarcinile de lucru în conformitate cu cerinţele formulate
O10 - Să mânuiască corect ustensilele de lucru;
O11- Să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului şi pe tot parcursul orei
1. RESURSE PROCEDURALE :

a)Metode şi procedee : conversaţia, dialogul dirijat, observaţia, explicaţia, demonstraţia,


exerciţiul, munca independentă, exerciţiul-joc, metoda Ciorchinele.

b)Forme de organizare : individual, frontal.

2. RESURSE MATERIALE: expoziţie cu vase din lut, costume populare, planşe model,
reproduceri după opere de artă, fişe, cartoane de tort
(farfurii), laptop, videoproiector, CD cu prezentare PawerPoint despre rolul liniei
în compoziţiile plastice, foi de desen, acuarele, pensule, pahare cu apă, imagine
olar – roata olarului

3. FORME ŞI TEHNICI DE EVALURE : observarea sistematică, probă practică,


autoevaluare, evaluarea colegilor

 FORME DE ORGANIZARE : frontală, individuală

BIBLIOGRAFIE :

¤ Băran, Viorica; Horneţ, Natalia ; Anghel, Gheorghe-Album metodic de creaţie artistică, „Arta grafică”, Bucureşti
¤ Botezatu, Elisabeta; Stan, Lucian; Stan, Ileana- Educaţie plastică - Ghid metodic, clasele I-IV , E. Aramis, Bucureşti,
2003.
***Curriculum Naţional

15
16
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

17
MOMENTELE OB. ACTIVITATEA ACTIVITATEA RESURSE RESURSE MODALITĂŢI
LECŢIEI OP. PROPUNĂTORULUI ELEVILOR PROCEDURALE MATERIALE DE EVALUARE
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Moment -asigur aerisirea clasei - îşi pregătesc
organizatoric -pregătesc materialele săculeţele
necesare bunei desfăşurări a - îşi scot şi îşi -conversaţia
lecţiei aranjează pe Observaţia
- verific materialele elevilor bancă cele sistematică a
şi le completez dacă e cazul necesare elevilor
- îşi umezesc
Captarea şi - se va intona ,,Cântecul culorile ,,Cântecul
orientarea culorilor’’ culorilor’’
atenţiei
Reactualizarea - Despre ce element al
structurilor limbajului plastic am ...linie - conversaţia
anterioare discutat ora tecută la
educaţie plastică?
- Cum am definit noi linia ...urma pe care o
lasă un instru-
ment de scris în - creta
mişcare -tabla
-Să trasăm câteva linii la - câte un elev vine - observaţia -carioca
alegere: cu creta pe tablă, cu şi realizează -pensula
carioca pe hârtie, cu pensula frontal sarcina, - exerciţiul foaia de hârtie
pe hârtie... clsificând linia
obţinută după
diferie criterii -metoda
- Să ne amintim cum am - se completează ciorchinelui - planşă
clasificat noi liniile frontal ciorchinele - conversaţia ciorchinele
- Ce am construit noi cu ...flori, copaci, - problematizarea
Anunţarea ajutorul liniilor case,
subiectului şi a -Azi vom putea vedea că
ob. liniile ne ajută atât în
operaţionale construirea cât şi în
decorarea unor obiecte

Prezentarea -prezint elevilor modelul - analizează


materialului pentru a-l intui : costumul materialul - costum
stimul popular prezentat - 18
observaţia popular

- Fata cea cuminte a


moşneagului din lecţia
noastră vă face această …un costum -conversaţia
LINIA - ELEMENT DE LIMBAJ PLASTIC
CLASIFICARE

ÎN FUNCŢIE DE GROSIME ÎN FUNCŢIE DE POZIŢIE

ÎN FUNCŢIE DE FORMĂ ÎN FUNCŢIE DE LUNGIME

19
PROIECT DIDACTIC

Data:
Educatoare:
Nivelul: nivel I +II
Domeniul experienţial: estetic şi creativ (D.E.C.)
Denumirea activităţii: Educaţie muzicală
Tema de studiu: Când cum și de ce se întâmpla
Tema săptămânii: Veniți dragi păsări înapoi
Forme de realizare : 1.cântec- „Copăcelul”, versurile şi muzica-
consolidare
2.joc cu text şi cânt-„Rândunica”, versurile şi muzica –
predare
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul: Exersarea capacităţii de interpretare muzicală prin redarea corectă a liniei melodice, precum şi a deprinderii copiilor de a-şi coordona
mişcările cu muzica;
Obiective operaţionale:
- să execute exerciţii de respiraţie şi cultură vocal – auditivă;
- să cânte individual sau în grup la unison, cu respiraţie, emisie şi dicţie corectă;
- să interpreteze corect cântarea alternativă sesizând timpii de intrare;
- să se acompanieze corect cu ajutorul mişcării corporale;
- să îşi coordoneze mişcările cu ritmul şi textul cântecului;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: - conversaţia, expunerea narativă, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul muzical;
b) Elemente de joc: surpriza, mişcarea, aplauzele, stimulente;
c) Resurse materiale: rândunică
d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici;
Durata: 30 minute
Bibliografie:
- ***M.Ed.C.T., 2008„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, D.P.H.,
- Călţun, Adriana, Cristea, Liliana, 2008, „Educaţie muzicală – ghid metodic pentru învăţământul preşcolar”, editura Tehno-Art, Petroşani

20
- Dolcosev,Maria, Marinescu,Elisabeta, 1977 „Metodica educaţiei muzicale în grădiniţa de copii”, Editura Didactică şi Pedagogică,Bucureşti
- Răileanu, Daniela, Alecsa, Iuliana, Vieriu, Dorina, 2011, „Sunetul muzicii în grădiniţă” – ritm, armonie, exprimare, Editura Delta Educaţional, Piteşti

21
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare/ metode şi
Crt. activităţii Metode şi Mijloace de indicatori
procedee învăţământ
1 Captarea şi Se realizează prin prezentarea sub formă de Conversaţia Rândunica Ica Probă orală
orientarea surpriză a rândunicei Ica care vreasă îi audă pe Recunoaşterea
atenţie copii cum cântă. elementului surpriză
2 Anunţarea temei Se comunică tema şi obiectivele ce urmează a fi Conversaţia
şi a obiectivelor atinse pe parcursul activităţii sub forma unor Explicaţia
formulări accesibile care să le trezească interesul
copiilor pentru activitate.
3 Exerciţii de Pregătirea corzilor vocale se realizează prin Explicaţia
cultură vocal exerciţii: Demonstraţia Executarea corectă a
auditivă a)Exerciţii prevocale:(respiraţie şi dicţie) Exerciţiul exerciţiilor muzicale
*exerciţii de respiraţie:
- „Mirosim floarea”
- „Suflăm păpădia”
- „Umflăm balonul”
*de dicţie:
- „Ma-me-mi-mo-mu”
- „Da-de-di-do-du”
- „Ba-be-bi-bo-bu”
- „Sa-se-si-so-su”
Se demonstrează exerciţiile, se execută
concomitent cu copiii urmărind corectitudinea
executării.
b)Exerciţii vocale propriu-zise: (de emisie şi
intonaţie) Explicaţia
*de emisie Demonstraţia Executarea corectă a
Exerciţii imitative construite pe diferite valori de Exerciţiul exerciţiilor muzicale
note: optimi şi pătrimi.
- „Mormăitul ursului”
- „Ciripitul păsărelelor” Explicaţia
- „Cântecul tobei” Demonstraţia
- „Cântecul clopoţelului”
Se demonstrează exerciţiile, se execută Explicaţia Executarea corectă a
concomitent cu copiii urmărind corectitudinea Demonstraţia exerciţiilor muzicale
executării. Exerciţiul
*de intonaţie

4 Prezentarea Reactualizarea cântecului : „Copăcelul”


conţinutului şi Abilitatea copiilor de a recunoaşte fragmentul din
dirijarea cântecul ce urmează a fi consolidat. Recunoaşterea liniei
învăţării a) Executarea cântecului de către educatoare Demonstraţia melodice şi intonarea
pentru reactualizare. Exerciţiul corectă a cântecului
Intonarea expresivă a liniei melodice a
cântecului, respectând respiraţia, emisia şi dicţia
b) Repetarea cântecului împreună cu copiii.
Intonarea cântecului urmărindu-se redarea
corectă a respiraţiei, emisiei şi dicţiei; Intonarea în grup, la
c) Executarea cântecului pe grupuri, sub formă unison, cu respiraţie,
de concurs. emisie şi dicţie
Interpretarea corectă a cântării alternative prin corectă
sesizarea timpilor de intrare.
d) Aprecieri asupra primei părţi a activităţii;
Predarea jocului cu text şi cânt: „Rândunica” Conversaţia
a) Anunţarea denumirii jocului cu text şi cânt şi Expunerea Rândunica Ica
familiarizarea copiilor cu conţinutul acestuia. narativă cu suport
Familiarizarea copiilor cu conţinutul jocului se intuitiv
va face printr-o scurtă povestioară.
b) Explicarea şi demonstrarea jocului cu text şi Explicaţia
cânt Demonstraţia
Intonarea integrală a cântecului de către Probă orală

23
educatoare, concomitent cu executarea Denumirea regulilor
mişcărilor; jocului cu text şi cânt
Executarea mişcărilor sugerate de educatoare la
versurile fiecărei strofe.
Indicarea bătăii ritmului la fiecare refren cu Exerciţiul Probă practică
ajutorul palmelor. Intonarea corectă a
c) Executarea jocului împreună cu copiii jocului cu text şi cânt
Respectarea regulilor şi executarea corectă a concomitent cu
mişcărilor pe textul melodiei şi a bătăii ritmului executarea corectă a
din palme. mişcărilor şi
marcarea ritmului
5 Obţinerea Exersarea jocului cu text şi cânt „Rândunica” pe Exerciţiul Interpretarea
performanţei grupe de copii – fete, băieţi. structurii muzicale
redând simultan
mişcările acesteia,
marcând ritmul
6 Evaluarea Aprecieri verbale individuale şi generale asupra Conversaţia Aprecierea modului
desfăşurării activităţii. Explicaţia de execuţie a jocului
cu text şi cânt

24
PROIECT DE LECŢIE - SUNETE ÎNALTE, SUNETE JOASE

DATA:
GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ: „Ce și cum vreau să fiu?”
PROIECT TEMATIC : „Sunt atâtea meserii, îndrăgite de copii”
TEMA ZILEI: „Meseria-i o comoară!”
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (de însuşire de noi cunoştinţe şi de formare a priceperilor şi deprinderilor)
FORMA: frontal, individual, pe grupuri mici
CATEGORIA DE ACTIVITATE: educaţie muzicală
 D.E.C. (educaţie muzicală): - joc muzical (predare) „Paharele muzicale”- sunete înalte şi sunete joase; cântec
(repetare)- „Spune-mi iubite copilaş!”

Scopul:
 Stimularea expresivităţii şi a creativităţii prin muzică; Dezvoltarea deprinderii de a cânta vocal, în grup, sincronizat;
Obiective de referinţă:
 să diferenţieze auditiv înălţimea sunetelor muzicale; să intoneze cântece pentru copii.
Obiective operaţionale:
a) cognitiv- informaţionale:
O1: să execute exerciţii-joc de respiraţie, ritmice şi melodice, după auz;
O2: să acompanieze ritmic cântecul utilizând paharul şi linguriţa.
O3 : să redea expresiv linia melodică a cântecului după interpretarea model a acestuia;
b) psihomotorii:
O1 : să adopte o ţinută corectă a corpului, necesară cântării vocale;

25
c) afective:
O1: să interpreteze expresiv cântecul;
- Strategia didactică:
a) metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţii-joc de respiraţie, joc muzical
b) mijloace didactice: pahare cu apă, colorant alimentar, linguriţă.
c) forme de evaluare: frontal, individual, pe grupuri mici.
Durata: 30-35 min

BIBLIOGRAFIE:
 Preda, V. – coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura Gheorghe-Cârţu Alexandru,
Craiova, 2009;
 ***Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7) ani), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009.

26
Secvenţele Strategia didactică
Metode şi Mijloace
activităţii Conţinut ştiinţific Evaluare
procedee didactice
1. Moment  asigurarea condiţiilor optime
organizatoric pentru realizarea activităţii;
 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialului didactic
necesar pentru desfăşurarea
activităţii.
2. Captarea  Se prezintă copiilor instrumentul - vioara
atenţiei surpriză şi se poartă discuţii pe - conversaţia; - frontală;
baza.
3. Anunţarea temei  copiii vor fi informaţi că în această -
activitate vor repeta cântecul
“Spune-mi iubite copilaş!” şi se vor - conversaţia;
învăţa un joc muzical “Paharele
muzicale”
4. Pregătirea  Se execută jocuri pentru reglarea * explicaţia;
muzicală respiraţiei şi mobilităţii corzilor - frontal;
* explicaţia
vocale.
 Se atrage atenţia asupra poziţiei
corpului (spatele lipit de spătarul
*
scaunului, mâinile pe genunchi). demonstraţia

1
 Se demonstrează fiecare exerciţiu,
* exerciţii de
apoi se solicită copiilor executarea
respiraţie
acestora:
 Joc- exerciţiu de respiraţie: “Suflăm
o păpădie!”, “Vântul”, “Ce frumos
miroase floarea!”; “Să facem
* exerciţii de
linişte!” (prin expiraţie se pronunţă
încălzire a
sunetul “şşşşşş” prelung, până la
vocii
semnul de încetare; se execută
demonstrativ de educatoare şi se
repetă de două ori cu toată grupa)
 Joc-exerciţiu pentru încălzirea
vocii : se cântă silabele ma, me, mi,
mo, mu pe sunetele do şi re.
4. Dirijarea  Copii vor fi anunţaţi că vor *conversaţia
învăţării desfăşura un joc “Cântă ca mine”
*exerciţiul
 Educatoarea va cânta fragmente
muzicale diferite, iar ei le vor
*demonstraţi
reproduce aşa cum le aud. a
1. Se intonează demonstrativ - frontală
de către educatoare,
Cântecul păsărelelor; se
execută cu copiii la
comanda educatoarei,

2
conform tonului. - pe grupuri
mici;

2. Se intonează demonstrativ
de către educatoare,
Cântecul ursului;

3. Se repetă cu grupa de copii


Transmiterea cunoştinţelor teoretice
-Cum au cântat păsărelele? Ce fel de
sunete sunt sunetele din cântecul
păsărelelor? (sunete înalte).
- Cum a cântat ursuleţul? Ce fel de
sunete sunt sunetele din cântecul
ursuleţului? (sunete joase).

3
5. Obţinerea  Se desfăşoară sub forma jocului
performanţei muzical „Paharele muzicale”. - explicaţia; - pahare pline -individual
 Se demonstrează de educatoare cu apă
jocul muzical lovind succesiv cele -demonstraţia; și pahare
două pahare (paharul plin/paharul goale; -pe grupuri
gol) pentru a diferenţia sunetele - lingurițe; mici;
scoase de acestea. -conversaţia - frontal
-Ce fel de sunet scoate paharul
gol? (sunet înalt)
-Ce fel de sunet este sunetul
paharului plin cu apă scoate
paharul gol? ( sunet jos)
 Se execută jocul muzical de către -exerciţiul
toată grupa după improvizații
ritmice ale educatoarei şi pe
melodia „Cântecul greierașului”.

4
6.Fixarea  Se repetă cu copiii jocul muzical -exerciţiul -pahare - individual
cunoștințelor -Ce sunete aţi auzit şi cântat în -conversaţia -apă
teoretice cântecul greieraşului? (sunete -linguriţe
înalte şi joase).
7.Reactualizarea  Copiii vor fi anunţaţi că vor cânta -conversaţia -pahare -frontal
cântecului învăţat un cântec cunoscut, învăţat într-o -exerciţiul -linguriţe
anterior. activitate trecută („Spune-mi iubite
copilaş!”).

5
 Se va repeta cântecul cu toată
grupa.
8.Încheierea  se fac aprecieri asupra modului de - conversaţia; - pe grupuri
activităţii lucru; mici.

6
7
8
PROIECT DIDACTIC
DATA:

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

CLASA: I

Profesor ȋnvǎțǎmânt primar:

ARIA CURRICULARĂ : Arte şi tehnologii

DISCIPLINA: Muzicǎ şi mişcare -activitate principalǎ,

UNITATEA TEMATICĂ: COPILĂRIA ȘI NĂSTRUȘNICIILE EI

SUBIECTUL LECŢIEI : Cântecelul „ Cântecul meseriilor” Procedee armonico-polifonice (solist-cor, grupe alternative);

TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL LECTIEI

Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între DO1-DO2, alcătuite din formule ritmico-melodice simple şi repetate;

Obiective operaţionale:

O1 - Să-şi însuşească corect elemente de tehnică vocală (dicţie, emisie, respiraţie);

O2 -Să execute corect exerciţiile de intonaţie pentru omogenizarea vocii păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor;

O3- Să interpreteze cântecul, individual, dialogat sau în grup, acompaniaţi sau nu de jucării muzicale

OC4- Să asocieze corect mişcările sugerate de textul jocului muzical cu versurile şi melodia acestuia;

O5 -Să acompanieze interpretarea cu mişcări sugerate de textul cântecului.

a) Metode şi procedee : : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul de mişcare

9
b) Mijloace de învăţământ : portofoliul elevului ,,Copilǎria şi nǎstruşniciile ei”, fişe de lucru,creioane colorate, Laptop,Internet,Video-
proiector;

c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual

Temporale: 45 minute

Umane: 25 elevi

d)Forme şi tehnici de evaluare : -observarea sistematică, aprecieri verbale, evaluare oralǎ,scrisǎ,reciprocă.

BIBLIOGRAFIE:

1.Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici - program de
formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar-2013

2.MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică şi explorarea
mediului, Arte vizuale şi lucru manual, Dezvoltare personală, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;Bucureşti, 2013

3.Viorica și Dumitru Pârâialǎ,Claudia Bǎlan ,Anica Vasilache , Teodora Tanasǎ-ACTIVITĂŢI ÎN COMPLETAREA PROGRAMULUI DIN
CICLUL PRIMAR-Editura Euristica,2004

Etapele Conţinut ştiinţific Resurse Modalit


lecţiei Procedurale Tempor ǎţi de
Metode şi Forme ale evaluar
procedee de Materiale e
organiz
are

10
1.Moment Asigur condiţii optime pentru Frontală 1minut Observ
organizatoric desfăşurarea activităţii propriu- Conversaţi area
C.L.R. zise: a sistemat
2.3., 3.2. - aerisirea sălii de clasă; ică a
- amenajarea spațiului de elevilor
desfășurare a activității;
- pregatirea materialului
didactic.
2.Captarea Dirijez o conversaţie cu elevii Frontalǎ Ppt 5
atenţiei pe baza unui PPT prezentat la Conversați ,,Meserii” minute Aprecier
Dezvoltare Personalǎ ,,Meserii” a i globale
(ANEXA 1) Observația şi
-Ce observați în imagine? individu
-Cum credeți că se simt ei ale
când muncesc?
-Ce fac oamenii când sunt
veseli?
3.Anunţarea frontalǎ
temei şi a Spun elevilor cǎ vom învăţa un Conversaţi 2
obiectivelor nou cântec despre meserii,care a minute
se numeşte „Cântecul
M.M. meseriilor”
1.4.,2.1. 3.1 Ei trebuie să fie atenţi şi să
reţinǎ corect versurile şi
melodia cântecului, să execute
mişcări de dans sugerate de
melodie.Vor cânta în cor,dar şi
singuri.Vor cânta versurile pe
grupe alternative.

11
4.Dirijarea Voi efectua cu elevii exerciții Video 20
învăţării de cultură vocală: Conversaţi frontalǎ proiector minute
1) Exerciţii de respiraţie a Internet
C.L.R. a) - Umflăm baloanele. Planşǎ Evaluar
2.3., 3.2. - Mirosim florile. Demonstra cu e
M.E.M. 3.1. b) - ,,Trenul” - vom imita ţia cântecul formativ
sunetul scos de tren. Inspiraţi Explicaţia -fişe cu ă
M.M. aerul pe nas, calm, fără să vă Memorizar cântecul
1.4.,2.1. 3.1. grăbiți și îl expirați pe gură, ea
pronunțând sunetul ,,u”,
prelung și continuu.
2) Exerciții de intonație:
3) Se audiază cântecul. Se
citesc strofele pe rând şi elevii
recunosc meseriile.Copiii
observǎ cǎ versurile sunt
asemǎnǎtoare cu poeziile pe
care le-au memorat deja la
CLR. Mai au de memorat doar
ultima strofǎ,
Precizez modalităţile de lucru
pentru învăţarea cântecului.
1. Se cântă prima strofă apoi
se reţin tot câte două versuri.
2. Se reia prima strofă.
3. Se cântă strofa a doua
procedând la fel.
4. Se reia strofa a doua.
Se reia în întregime cântecul.
În scopul consolidării

12
cântecului însuşit, cer
interpretarea melodiei asociind
mişcări specifice fiecărei strofe.
5. Obţinerea Se cântă cântecelul pe grupe, -fişe cu 15
performanţei pe stofe şi cu mişcare. Conversaţi cântecul minute Observ
A.V.A.P Pe fişele A4 cu cântecul elevii a area
2.6. vor desena meseria unuia Explicaţia sistemat
dintre părinţi, apoi vor expune ică
lucrările.
Explic elevilor modul de
realizare al colajului şi le cer
să înceapă lucrul.
Se realizează o clasificare a
meseriilor, se scoate în
evidenţă meseria cea mai des
întâlnită.
Se realizează turul galeriei, frontal 2 Aprecier
6.Încheierea făcându-se aprecieri generale Conversaţi minute i
activităţii si individuale asupra participării a verbale
elevilor la lecţie, precum şi Explicaţia Sti
DP – 2.2 asupra comportamentului lor m
pe parcursul orei. ule
Elevii sunt recompensaţi cu nt
floricele. e

Cântecul meseriilor

1.Eu din cuburi colorate

13
Înalţ blocuri şi palate

Până ce soseşte tata

Casa noastră este gata

- Casa voastră este gata

2.Brutarul lângă cuptor

Cu făină îi dă zor

Când lucrează mai mult tace,

Dar ce pâine bună face!

-Dar ce pâine bună faci!

3.Tatăl meu zidar de frunte

Ştie timpul să-l înfrunte.

Zi de zi e sus pe schele

Tot mai aproape de stele

Tot mai aproape de stele

4.Am plantat flori şi legume

Pe-o parcelă la şosea

Nu-i grădină alta-n lume,

Mai grozavă ca a mea mea!

14
- Mai grozavă ca a ta.

5.Ca să fii şofer se poate

Dacă ai vreo patru roate,

Două osii mititele

Şi-o maşină peste ele

- Şi-o maşină peste ele

6.Sunt morar de când mă ştiu

Şi-mi plac boabele de grâu,

La moară le fac făină

Albă, dulce, moale,fină .

-Albă, dulce, moale, fină

7.Eu sunt mica gospodină

Fac curat ca şi-o albină,

Ştreg praful din faţa uşii

Şi spăl rufele păpuşii.

-Şi speli rufele păpuşii

15
8.Eu mă fac aviator

Şi pe toţi vă iau în zbor

Peste mări şi peste ţări

Pînă sus pe-albastre zări .

-Pînă sus pe-albastre zări

9.De doctori aţi auzit

Dacă-n joacă v-aţi lovit

Sau vă doare prin burtică

Eu vă vindec, n-aveţi frică

-Tu ne vindeci, n-avem frică

10.De şcoală nevoie are

Orişice copil se pare

Printre cărţi şi-abecedare

Eu voi fi învăţătoare.

-Tu vei fi învăţătoare

11.Iată-mă cum ies din munte

Sunt miner cu cască-n frunte

16
Sap şi scot după cum vezi

Aur şi argint grămezi

-Aur şi argint grămezi

12.N-am avea ce îmbrăca

Dacă haine n-ar lucra

Cu foarfece, ac şi aţă,

Croitoreasa cea isteaţă

-Croitoreasa e isteaţă

13.Eu astronaut aş vrea

Să mă fac dar nu-i uşor

Mă gândesc cum aş putea

Până la stele să zbor.

-Până la stele să zbori

14.Fotbalist să fie oare

Meserie ca oricare?

Eu nu ştiu dar n-am ce-i face,

17
Să bat mingea tare-mi place!

- Să bat mingea tare-ţi place!

Nici o slujbă nu e rea

Să muncim am învăţat

Dar din toate parc-am vrea

Meseria de-mpărat.

Meseria de-mpărat

18
Proiect didactic

Clasa: aIIIa

Obiectul: Educatie muzicala

Subiectul: Procedee armonico-polifonice de interpretare

Scopul: Formarea deprinderilor de comunicare si exprimare prin muzica, consolidarea deprinderilor de utilizare a
limbajului muzical

Obiective operationale:
O1. Sa invete dupa auz cantecul “ Primavara” de pe albumul Andantino 2004.
O2.Sa interpreteze dupa auz si in diferite modalitati cantecele invatate.
O3.Sa-si formeze deprinderi de lucru in grup.
O4.Sa recunoasca modalitati de intrepretare a cantecelor invatate.

Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, activitatea independenta

Mijloace de invatamant: textele cantecelor, inragistrari audio

Forme de organizare: frontala, in perechi, pe grupe

Modalitati de evaluare:orala, practica

19
Desfasurarea lectiei

Nr. Ob. Momentele Demersul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


crt. oper. lectiei

1. Moment Verific daca elevii au materialele Metode şi Mijloace de Forme de


organizatoric necesare desfasurarii lectie, procedee învăţământ organizare
organizarea pe grupe
2. Captarea Recit urmatoarele versuri:
atentiei Conversaţia
Spatele de scaun il rezemam practica
Pieptul inainte il indreptam Frontală
Trandafirul rosu cu drag mirosim
Si rostim: Ce frumos miroase floarea
mea!
(ex. de respiratie)

Interpretez fragmente melodice, de la


usor la greu.
Copiii repeta fragmentele auzite.
3. O2 Anuntarea
temei si a Anunt tema si obiectivele:
O1. obiectivelor 1. Vom interpreta din cantecele deja
O4 stiute, folosind modalitati variate de
exprimare.
Vom invata cantecul “Primavara” de laptop Frontala
pe albumul Andantino 2004. Conversația
Demonstratia
Pun spre audiere inregistrarea
melodiei “Primavara” (deocamdata o

20
folosesc ca model de descoperire a
unui mod de interpretare).

Adaug ca este vorba despre corul de


copii“Andantino”, cor cu activitate Explicatia
deosebita.
Audiaza melodia, observa ca e
interpretata de un cor de copii si are
acompaniament muzical.
4. O1 Prezentarea Acum sa identificam si alte modalitati Observatia Laptop Frontala orala
O2 optima a noului de interpretare(prin exemple, practica
O4 continut si fragmente ascultate de pe C.D.).
dirijarea Recunosc melodiile si identifica
invatarii modul de interpretate si timbrul (adult, Conversatia
copil). Individuala

Se interprtam cantecul “Concertul”,


versuri si muzica Tanase
Constantinescu.
Intoneaza cantecul conform
indicatiilor primite.
-intonare in alternanta: solist-cor,
grup-grup, grup cor (Se aleg cantecele
cele mai potrivite) frontala
-interpretare cu acompaniament
(negativ pe banda magnrtica).
Intoneaza cantecele.

Asculta cantecul.
Intoneaza cantecul conform

21
indicatiilor primite. Memorizarea CD

Invatarea cantecului nou:


- reascultarea cantecului de pe
C.D.;
- intonarea de catre invatator;
- invatarea dupa metodologia
cunoscuta (primele doua
versuri, urmatoarele doua,
realizarea sintezei dupa fiecare
etapa)
- se repeta de mai multe ori .
5. O2 Obtinerea Elevii vor intona cantecul in cor, pe individuala practica
performantei grupe, individual, in perechi.
6. O2 Asigurarea Joc-concurs: « Cutia cu surprize « Explicatia orala
O3 Conexiunii Elevii sunt organizati pe trei grupe . Conversatia Cutia cu Pe grupe pracrica
O4 inversa Fiecare grupa primeste o cutie, pentru surprize
deschiderea careia trebuie sa desfaca
trei noduri.
Primesc si cate 3 intrebari referitoare
la continutul lectiei. Raspunsul corect
la o intrebare le permite sa desfaca un
nod. Castiga grupa care reuseste sa Conversatia
desfaca prima toate nodurile. In cutie Pe grupe
se afla dulciuri, rechizite. Cei ce nu
reusesc sa ajunga la “continutul”
cutiei, vor primi premii de consolare.
Intrebari (sunt aceleasi pentru toate
grupele, dar se refera la cantece
diferite):

22
1. Intonez un cantec. Cum se numeste
cantecul?
2. Ascultati banda. Ce modalitate de
interpretate ati descoperit?
3. Cantati o strofa dintr-un cantec:
gr.I:alternanta solist cor;
gr.II: alternanta grupa-grupa;
grIII: in cor.
7. Incheierea Aprecieri asupra desfasurarii lectiei si conversatia frontala Se ofera
lectiei participarii elevilor. recompense

23
PROIECT DIDACTIC

Data: 28 februarie 2017


Şcoala:
Propunător:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Muzică şi mişcare
Unitatea de învăţare: Elemente de limbaj muzical-Interpretarea
Subiectul: Procedee armonico-polifonice. Interpretare melodie „Vivat veselia!”﴾solist-cor﴿
Forma de realizare: lecție integrată
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecţiei:
 Formarea deprinderii de a sta corect în bancă în timpul cântării, de a respira corect, de a pronunţa cât mai clar şi
mai corect cuvintele din cântec;
 Dezvoltarea auzului muzical ca mijloc de percepere a muzicii;

Obiective operaţionale:
Oc1 – să execute corect exerciţii de încălzire a vocii, elemente de tehnică vocală(dicţie, emisie, respiraţie);
Oc2 – să diferenţieze auditiv sunete mai groase şi mai subţiri, înalte şi joase, lungi şi scurte;
Oc3 – să interpreteze cântecul individual ,dialogat sau în grup,acompaniați sau nu ,de CD;
Oc4 – să execute corect şi expresiv linia ritmico-melodică a noului cântec;
Oc5 – să acompanieze liber şi spontan cântecele (bătăi din palme, pe genunchi, pe masă, cu creionul pe bancă, cu
diverse instrumente muzicale confecționate de ei﴿
Strategii didactice:
 Metode și procedee:

24
conversaţia euristică , explicaţia, expunerea, jocul didactic,demonstrația, exercițiul, problematizarea, jocul de rol
 Mijloace de învățământ:
planşe cu cântecul, CD, instrumente muzicale de jucărie, nuci, microfon, ursuleț de pluș, baston, acuarele,
carte de muzică,

videoproiector,laptop,mascota ,,Pinguin”, costume de pinguin ,prăjituri sub formă de pinguin


 Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Resurse temporale:
Ora are o durată de 35 minute + 15 minute activitate în completare
Resurse umane:
Clasa are un număr de 19 elevi
Resurse bibliografice:
● ştiinţifice:
- Gagne M. Robert, Briggs J. Leslie, „Principii de design al instruirii”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică,
1977
● oficiale:
- Programa școlară pentru clasa pregătitoare, aprobată prin OMECTS nr. 3418/19.03.2013
● metodico – didactice:
- Ionescu, A., „Îndrumător pentru predarea muzicii la clasele I-IV”, Bucureşti, Editura Didactică şi Pedagogică, 1978

25
Strategii didactice

Momente OB. Mijloace Forme de Evaluar


Conţinut instructiv-educativ Metode şi
Durata OP. de organiza e
procedee
învăţămnt re

a) Moment organizatoric Aprecier


Asigură condiţii optime pentru desfăşurarea Conversaţi i
activităţii propriu-zise a individu
Se va face printr-un joc didactic intitulat: Mascota ale
,,Ghicește starea !”. Joc ,,Pinguinul Frontală
În această dimineață, știind că avem oaspeți, didactic Apolodor”
eram.....Gândindu-mă însă, ce copii minunați Aprecier
sunteți ,m-am ...... i verbale
Ca să ajung la școală a trebuit să iau Povestirea
O1 autobuzul.Așteptând în stație, am devenit.....
Iată că autobuzul a venit!M-am urcat, am
timbrat biletul și am ocupat un loc.
În stația următoare, a urcat un bătrânel care Observar
Captarea
se sprijinea într-un baston.Nici un tânăr nu i-a ea
atenţiei
oferit locul.Atunci, am devenit....M-am ridicat sistemati
5'
și i-am cedat locul.Pe chipul bătrânului am că a
citit .... elevilor
Povestirea va fi însoțită de comunicarea Problemat
nonverbală, cu ajutorul căreia elevii vor izarea
decsoperi emoțiile.
Ce sunt toate acestea, într-un cuvânt?
Care dintre aceste emoții vă face să vă simțiți Conversați
cel mai bine? a
26
27
PROIECT DIDACTIC
Data:

Unitatea de invatamant:

Grupa: mare

Educatoare :

Tema: Cu ce si cum exprimam ceea ce simțim?

Tema proiectului: Darurile iernii

Subtema: Vine Moș Nicolae!

Domeniul experiential: Domeniul Estetic si Creativ

Activitatea: Educație muzicala

Subiectul: „A venit, a venit iarna”- cântec repetare

„Cărticica mea” si „Rândunica” – joc muzical

Tipul activității: mixta

Scopul activității: Consolidarea deprinderilor de interpretare muzicala prin exersarea corecta a liniei melodice, precum si redarea de către
copii a ritmului si nuanțelor intr-un cântec.

Obiective operaționale:

 Sa descopere lumea sonora muzicala prin antrenarea auzului interior;

28
 Sa diferențieze auditiv timbrul sunetelor din mediul apropiat si al instrumentului muzical;

 Sa redea cântecul pornind de la modelul educatoarei;

 Sa perceapă si sa redea durata suntelor lungi si scurte;

Strategii didactice:

 Metode si procedee: exercițiul, observatia, demonstrația, descrierea, conversația, jocul;

 Mijloace de invatare: harmonica, imagini despre iarna, materiale sonorizante (lemn, sticla, clopotel, hartie), un fulg si o steluta;

 Forma de organizare: frontal, individual si pe grupe;

Durata: 25-30 de minute

Desfasurarea activitatii

Etapele activitatii Continutul instructiv-educativ Metode si procedee Evaluare

1.Moment organizatoric Aerisirea salii de grupa.Asezarea scaunelelor


sub forma de semicerc. Asigrarea climatului
educativ prin pregatirea materialelor adecvate
temei si subiectului.

Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa.

2.Captarea atentiei Prezentarea surpriza a instrumentului muzical Harmonica


si a imaginilor cu notele muzicale
Prin participarea
personalizate.
activa.
-Ce activitate vom desfasura impreuna?

29
Observatia

3.Exercitii pregatitoare Exercitii de respiratie: zboara fulgul (2,3, ori), Exercitiul


a vocii (emisie si locomotiva (Uuu…..sss),;
Frontal Prin participarea
intonatie)
Exercitii de omogenizare a vocii: doua activa.
fragmente muzicale din cantec: Jocul

Ghicitoare muzicala: Copiii au sarcina de a


recunoaste sunetul emis prin lovirea in lemn,
sticla , clopotel si hartie.

4.Anuntarea temei si a Astazi la activitatea de educatie muzicala,


obiectivelor vom repeta un cantecel si ne vom juca apoi un
Conversatia
joc muzical.

5.Reactualizarea Prezentarea unui album sub forma de surpriza Prin participarea


cunostintelor despre , care contine cateva imagini specifice afectiva.
Observatia
continutul cantecului continutului cantecului: un peisaj de iarna, o
casa romaneasca ce are usi si ferestre
inghetate, gazdele si un grup de colindatori.

-Pe cine recunoasteti in imagini? (descrierea


imaginilor).

Precizez faptul ca gazdele primesc cu drag


copilnatorii, pentru ca ei le adreseaza urari de
Frontal
bine, le vestesc sarbatoarea Nasterii
Domnului Iisus Hristos.

30
Gazdele ii rasplatesc pe colindatori cu nuci si
mere , deoarece ele sunt persoane bune la
suflet.

Conversatia

6.Dirijarea invatarii Cantecul: „A venit, a venit iarna”.

Precizez faptul ca, copiii trebuie sa fie foarte


atenti la mine pentru a recunoaste cantecul.

 Execut cu ajutorul harmonicii un


Frontal
fragment din cantec. Copiii au sarcina
de a recunoiaste cantecul si
instrumentul.

 Demonstrez cantecul realizand o


executie buna, respectand registrul in Demonstratia
care canta copiii in jurul notei „sol”.

 Interpretarea cantecului cu copiii sub


forma de cor, cu dirijor.

 Interpretarea cantecului pe grupe :

1.Grupa fulgilor

2.Grupa stelutelor

 Ultima strofa se va interpreta de catre


toti copiii in cor.

Realizarea unei scurte conversatii cu copiii

31
despre continutul cantecului . Prin participarea
activa.
-Ce urari le fac colindatorii gazdelor?

JOCURI MUZICALE:

a)Ritmizarea cantecului „Carticica mea”-


rar, repede.

Prezentarea cartii de colorat in care se


remarca flori, grivei, un pastor cu oi si un
grup de scolari. Copiii recunoasc imaginile si Pe grupe
isi reamintesc cantecul.

 Interpretarea model a cantecului.

Anuntarea regulilor jocului:

 Jocul nostru se numeste „Rar sau


repede”. Individual

 1.Desfasurarea jocului cu bataia din


palme pe doi timpi. (rar)

 2. Desfasurarea jocului cu bataia din


palme pe un timp. (repede).

 3.Desfasurarea jocului prin pasire pe


doi timpi. (rar).

 4.Desfasurarea jocului individual de


catre doi copii prin miscarea
Frontal
alternativa a bratelor pe un timp.
(repede). Se repeta odata frontal

32
aceasta varianta.

b)Nuantarea cantecului „Randunica”- tare,


incet

Prezentarea unei imagini cu o randuica in


zbor.

-Dupa perceperea imaginii, ii adresam Conversatia


intrebarea :

Ran-du-ni-ca fru-mu-si-ca ran-du-nea, de ce


fugi din ta-ra mea, din ta-ra mea? (exercitiu
de dictie)

Anuntarea regulilor jocului:

 Jocul nostru se numeste „Tare, incet”.

 1.Demonstrarea cantecului cu nuanta


tare la strofa intai si incet la a doua
strofa.

Cum am cantat?
Exercitiul muzical
 2.Executarea nuantarii in dialog – „Eu
cant tare , tu incet”.

 3.Ecolul –executarea in perechi si Frontal


verificarea modului de insusire al
Jocul
procedeului, adica repetarea de catre
al doilea copil, fragmentul muzical Euritmie
cantat de primul copil.

33
 4.„Mos Nicolae ne asculta”- Observatia
interpretarea jocului de catre toti
Individual
copiii cu nuantele corespunzatoare.
Jocul

7.Asigurarea feed-back- Adresearea unor intrebari copiilor: Prin participarea


ului activa.
-Care dintre aceste cantecele ati dori sa le
cantam la serbare?
Conversatia
-Ce va placut mai mult textul, jocul sau
melodia cantecelor?

8.Incheierea activitatii Aprecierea modului in care copiii s-au Conversatia Aprecieri


implicat in redarea melodica si in exersarea
individuala.

34
Proiect de lecţie

Data:

Clasa: a IV-a

Disciplina: Educaţie muzicală

Unitatea de învăţare: Sunetele şi notele muzicale

Tema: Sunetul şi nota FA

Tipul lecţiei: predare-învăţare

Mijloc de realizare: cântecul ,,Albiniţa mea’’, după Delcasso

Scopul: formarea deprinderii de a intona corect şi de a identifica sunetul şi nota FA.

Ob. Operaţionale:

O1: să utilizeze în mod corect notele muzicale în dicteul muzical

O2: să descopere sunetul şi nota muzicală din noul cântec

O3: să recunoască sunetul şi nota FA, în funcţie de MI şi SOL

O3: să identifice locul notei FA pe portativ

O4: să numească valorile de note şi măsura noului cântec

O5: să intoneze expresiv şi corect noul cântec

O6: să reproducă în mod corect sunetele şi notele muzicale ale cântecului, respectând caracteristicile acestora (durată, înălţime
etc.)

35
Strategii didactice:

 Metode şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, demonstraţia, învăţarea prin descoperire, expunerea

 Mijloace de învăţământ: manual, ghicitoare, jetoane

 Forme de organizare: frontal, pe grupe, în perechi, individual

Durata: 50 minute.

Desfăşurarea lecţiei:

Momentele lecţiei Ob. Conţinut ştiinţific Strategii didactice


Op Metode şi Mijl. de Forme de
procedee învăţăm. organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare unei
organizatoric desfăşurări optime a lecţiei: aerisirea clasei,
pregătirea materialului didactic
2. Verificarea şi Adresez întrebări elevilor: Conversaţia
reactualizarea ,,Ce note muzicale aţi învăţat?’’ Euristică
cunoştinţelor Elevii vor primi un dicteu cu următoarele Frontal
dobândite anterior O1 note: DO pătrime, SOL pătrime, RE optime,
DO optime, MI pătrime, RE doime, SOL
pătrime, LA pătrime. Apoi, va trebui să
adauge barele de măsură, pentru a forma
măsura de 2 pătrimi.
Elevii vor efectua exerciţii de respiraţie:
 miros floarea- inspiră nazal, expiră
bucal pe cuvintele: „Ce frumos Ex. de
miroase floarea!” respiraţie
 Sting lumânarea: elevii expiră
prelungit pe gură (în trei timpi), ca şi
când ar sufla uşor peste flacăra unei

36
lumânări, simultan cu aplecarea din
talie înainte
 Imitarea onomatopeei: cu-cu!
Voi solfegia împreună cu elevii cântecul Demonstraţia
învăţat anterior, ,,Furnicile’’, tactând şi
măsura. Apoi, îl vom cânta împreună.

3. Anunţarea Voi solfegia primele 2 măsuri din cântecul ce Învăţarea prin


temei şi a ob. urmează a fi învăţat (SOL, Ta=FA, MI). Îi voi descoperire
urmărite O2 întreba pe copii care este sunetul nou auzit.
O3 ,,Cum a fost sunetul ,,Ta’’ faţă de sunetul MI? Frontal
( mai înalt). Dar faţă de sunetul SOL? (mai
jos).
Le voi spune o ghicitoare, pentru a afla
numele notei muzicale necunoscute.
,,Între MI şi SOL stă ea Ghicitoare
Şi se cheamă nota FA.’’
,,Astăzi, vom învăţa >>Sunetul şi nota
FA<<’’.
Scriu titlul lecţiei la tablă, iar copiii, în caiete.
4. Dirijarea Pe portativ, voi scrie notele muzicale Mi şi
învăţării Sol.
,,Dacă acest sunetul FA este mai înalt decât
MI şi mai jos decât SOL, unde este aşezat
pe portativ nota FA?’’
Un copil va veni la tablă şi va scrie nota
O4 muzicală FA. Frontal
Elevii vor scrie în caiete câteva informaţii
despre nota muzicală FA.
Nota FA se scrie pe primul spaţiu al
portativului. Expunerea
Aceasta se află între nota MI şi nota SOL.
Sunetul FA este un sunet mediu.
Voi ruga elevii să deschidă manualul la pag.
31. Manual

37
,,Cântecul pe care îl vom învăţa astăzi se
numeşte >>Albiniţa mea<<. Individual
Pentru început, elevii vor identifica valorile de
note din acest cântec (pătrimi, optimi şi 1
doime), măsura cântecului (2/4) şi măsurile
în care se regăseşte nota FA.
Voi solfegia cântecul şi voi tacta măsura, iar Demonstraţia
elevii vor fi atenţi.
Voi solfegia împreună cu elevii, tactând
măsura.
Copiii vor solfegia pe grupe. Mai întâi fetele, Exerciţiul
apoi, băieţii. Pe grupe
Voi cânta prima strofă, apoi o vor cânta
elevii, cu ajutorul meu. Vom tacta şi măsura.
Aşa voi proceda şi cu celelalte 2.
5. Obţinerea Voi numi 4 copii care vor solfegia prima Pe grupe
performanţei strofă, iar apoi, alţi 4 pentru a cânta cântecul.
Voi proceda la fel cu celelalte strofe. Exerciţiul
Voi numi 1 baiat şi o fată care vor cânta În perechi
împreună.
Le voi explica elevilor următoarea metodă:
Vom cânta cu toţii refrenul (,,Zum, zum, zum,
Albiniţa mea.), iar apoi vor cânta doar fetele.
La fel vor cânta şi băieţii, a 2-a strofă.
Ultima strofă o vor cânta împreună.
6. Feed-back ,,Despre ce notă muzicală am discutat noi
astăzi?’’
Voi numi câtiva copii care vor extrage câte Jetoane Frontal
un jeton. Aceştia trebuie să se aşeze în
funcţie de înălţimea notelor muzicale de pe
jeton.

38
7. Asigurarea Toţi elevii vor solfegia cântecul. Exerciţiul Frontal
retenţiei şi a
transferului de
cunoştinţe
8. Tema pentru Copiii vor cânta acest cântec şi părinţilor.
acasă

39
40
41

S-ar putea să vă placă și