Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

INSTITUȚIA: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 22 Iași

NIVEL DE VÂRSTĂ / GRUPA: 5-6 ani, nivel II, mare C - ,,Greierașii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Rapsodii de primăvara”

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Pe aripi de primăvară”


DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Estetic și Creativ
DISCIPLINA: Educație artistico – plastică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Ghiocel, mititel și frumușel”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: Pictură pe sticlă
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
1.Utilizarea motricității grosiere și a motricității fine în contexte de viaţă familiare
2.Valorificarea conduitei senzorio-motorii, pentru orientarea mișcării.

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI DE ÎNVĂȚARE:

3. Activare și manifestare a potențialului creativ

COMPORTAMENTE VIZATE:

A. 2.1 Utilizează simțurile (văzul, auzul, simțul tactil, mirosul etc.)în interacțiunea cu mediul
apropiat;

C. 3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico – plastice.


SCOP: Consolidarea deprinderii de a picta îmbinând culorile într-un mod armonios și utilizând
diferite tehnici.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfărșitul activității preșcolarii vor fi capabili să:
O1: Să traseze conturul lucrării (după modelul de pe fundal) utilizând markerul permanent;
O2: Să identifice părțile componente ale unui ghiocel (floare);
O3: Să picteze floarea ghiocelului și zăpada cu aracet;
O4: Să presare zahar cristal deasupra aracetului;
O5: Să picteze restul tabloului în mod cromat și apropiat de realitate și de tema zilei.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: Conversația, explicația, observația, demonstrația, exercițiul.
Turul Galeriei
b) Mijloace de învăţământ: Fișe cu ghiocelul tip mozaic, marcker negru permanent, sticlă
(15cm / 21cm), pensoane, palete cu acuarele, recipient cu apă
c) Forma de organizare: Frontal , individual
RESURSE: a) Resurse temporale: 40 minute
b) Resurse spaţiale: sala de grupă
c) Resurse umane: 23 de preşcolari
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Etapele Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare


Metode și Mijloace de Forme de
Crt. activității Op (metode și
procedee învățământ organizare
indicatori)
1 Moment Se asigură condiții optime pentru buna
organizatoric desfășurare a activității. Conversația Frontal
- Aranjarea scăunelelor și a meselor;
- Pregătirea materialului didactic;
- Așezarea copiilor la mese.
2 Captarea Educatoarea le spune copiilor că Lulu,
atenției noua lor prietenă vine cu o provocare Conversația Fișă cu Frontal
pentru ei. Să realizeze un cadou pentru cei ghiocelul tip
dragi lor, pe care să îl încarce cu multă, mozaic
multă iubire.

3 Anunțarea LULU: ,, Ce ați spune greierașilor de


temei și a niște ghiocei? Dar nu orice fel de ghiocei , Conversația Frontal
obiectivelor ci unii pictați pe sticlă.”
urmărite Educatoarea: ,,Da copii!!! Ce spuneți dacă
am proceda așa cum spune Lulu?Eu sunt
de acord. Astăzi să pictăm pe sticlă
ghiocei!”
LULU: ,,Cum ar fi dacă ghioceii voștri ar
sclipi?”
Educatoarea: Dar e foarte simplu! Știu
exact metoda perfectă pentru a face
ghiocei sclipicioși, ghiocei perfecți ce vor
arăta proaspeți și abia ieșiți din zăpadă. O
să îi pictăm pe sticlă, o să folosim culori
potrivite, aracet, chiar și zahăr cristal. Iar
fondul îl vom face să semene cu ața de la
mărțișoare. Ce spuneți?”La final îi vom
atașa și fundița realizată de voi mai
devreme (la centrul Artă). Hmm…or sa fie
niște marțișoare minunate și o să le puteți
dărui celor dragi. Înainte însă, o să le
,,însuflețiți ”așa cum a fost învățată și
Lulu. Ce spuneți copii?
4 Prezentarea
noului conținut Conversația Fișă cu Frontal Capacitatea de a
și dirijarea ghiocelul denumi
învățării pentru pictură materialele
Sticlă primite;
a)Intuirea Copiii sunt întrebați: (15cm/21cm) Capacitatea de a
materialului - ,,Spuneți-mi vă rog, ce ați primit Palete cu indica modul în
pe măsuțe?” acuarele care vor folosi
- ,,Ce credeți că vom face cu Pensoane materialele.
acestea?” Recipiente pt
apă
Aracet
Zahăr cristal
Marker negru

b)intuirea Li se arată copiilor lucrarea model. Pentru Observația Lucrările Capacitatea de a


modelului îndrumare pe tabla magnetică, la vedere o model (pe identifica
sa fie așezată lucrarea realizată doar pe hârtie și pe subiectul lucrării
hârtie. Apoi voi trece pe la fiecare și voi sticlă)
arăta o lucrare realizată pe sticlă. Tabla
- ,,Ce vedeți în această lucrare?” magnetică

c)explicarea și Educatoarea explică modul de lucru, Explicația Fișă cu Frontal Capacitatea de a


demonstrarea demonstrând la tablă: ghiocelul identifica părțile
tehnicii de - Vom începe prin a trasa cu Demonstrația pentru pictură componente ale
lucru markerul negru, pe sticlă, conturul Sticlă unei flori;
lucrării (a desenului) după (15cm/21cm) Capacitatea de a
modelul de pe foaia aflată în Palete cu intui culorile ce
spatele sticlei. După ce am realizat acuarele vor fi folosite
desenul cu markerul, trecem la Pensoane
pictura propriu – zisă. Întâi vom Recipiente pt
picta floarea ghiocelului și petecul apă
de zăpadă cu aracet. Peste acesta Aracet
vom presăra zahar cristal. Facem Zahăr cristal
acest lucru prima data, pt ca până Marker negru
la finalizarea lucrării să se usuce
aracetul și să se prindă zahărul pe
sticlă. Apoi, vom picta tulpina și
frunzele ghiocelului (folosind
culoarea verde). Fundalul este un
mozaic și pentru că dorim să
dăruim tabloul ca și mărțișor îl
vom picta în nuanțe de roșu și
alb.Vom avea grijă să le îmbinăm
frumos și pe cât posibil să nu
așezăm roșu lângă roșu sau alb
langă alb..ci să le alternăm. Exercițiul Frontal

d)exerciții Educatoarea și copiii realizează mișcări ale


pentru mâinilor, recitând / cântând:
încălzirea Capacitatea de a
mușchilor Și-acum să ne pregătim, realiza exercițiul
mici ai Mâinile să le-ncălzim, pentru încălzirea
mâinilor Le vom folosi cu spor, mușchilor mici ai
Pentru ceva folositor. mâinilor;

Scutur mâna-n chip și fel


Și-o mișc ca pe-un clopoțel,
Sus și jos, așa și-așa,
Cu pensonul voi picta!

O1 Copiii realizează lucrarea sub Exercițiul Fișă cu Individual


e)executarea O2 supravegherea educatoarei. Întreabă când ghiocelul
propriu – zisă O3 au nelămuriri sau nu sunt siguri. pentru pictură
a lucrării O4 Sticlă
O5 (15cm/21cm)
Palete cu
acuarele
Pensoane
Recipiente pt Capacitatea de a
apă desena după
Aracet contur
Zahăr cristal
Marker negru Capacitatea de a
identifica părțile
componente ale
unei flori ,

Capacitatea de a
folosi materiale
diferite pentru
realizarea lucrării

Capacitatea de a
folosi și îmbina în
mod echilibrat
culorile
5 Asigurarea Copiii sunt întrebați: Capacitatea de a
retenției și - Ce lucrare ați realizat astăzi? Conversația Frontal denumi subiectul
transferului - Care sunt părțile componente ale lucrării pe care au
unei flori? realizat-o.
- Care a fost primul pas urmat în
realizarea lucrării de astăzi? Capacitatea de a
- Cum ați realizat floarea denumi părțile
ghiocelului și petecul de zăpadă? componente ale
- Care sunt culorile cu care ați unei flori.
pictat fondul și ce simbolizează? Capacitatea de a
relata modul în
care a fost
realizată lucrarea.

Capacitatea de a
specifica
simbolistica
culorilor de la
mărțișor și de a
descrie cromatica
folosită.
6 Obținerea Educatoarea roaga copiii să așeze pe Conversația Frontal Observarea
performanței măsuțele rezervate galeriei, lucrările lor. sistematică a
După ce toate lucrările au fost afișate, Turul Galeriei comportamentelor
copiii se plimbă cu educatoarea în jurul copiilor.
lucrărilor, le admiră și oferă aprecieri. La
final sunt rugați să își identifice lucrările și
să le atașeze fundița (ața de mărțișor)
lucrată anterior la Centrul Artă.
7 Încheierea La final, educatoarea va oferi aprecieri Observarea
activității asupra comportamentului copiilor din Conversația Frontal sistematică a
cadrul activității și asupra lucrărilor comportamentelor
realizate. Împreună ,,însuflețesc cu iubire” copiilor.
tablourile spre a fi dăruite celor dragi.

S-ar putea să vă placă și