Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Student: Simota Doroteea- Odette

Data: 13 aprilie 2023

Grupa: Mare

Temă anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?

Domeniul experențial: DEC, Domeniul estetic și creativ

Categoria de activitate: Pictură

Subiectul: „Bradul de Crăciun”

Tipul activității: Formarea de priceperi și deprinderi

Mijloc de realizare: Pictură, pictură cu bețișoare

Scopul:

Consolidarea deprinderii de a compune spațiul plastic, stimularea expresivității și a creativității prin pictură

Obiective operaționale:

O1- Să denumeasă materialele necesare realizării lucrării;

O2- Să enumere, în urma explicațiilor primite, etapele de lucru și tehnicile necesare pentru realizarea lucrării propuse;
O3- Să realizeze lucrarea, respectând succesiunea etapelor de lucru și tehnicile de lucru adecvate;

O4- Să emită judecăți de valoare obiective privind propria lucrare și pe cele ale colegilor, raportate la criteriile de evaluare stabilite;

Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

Material didactic: Planșe cu brăduți, culori acrilice, bețișoare, pensule, pahare cu apă, lucrare model, etape, scrisoare de la Brăduț,
recompense (abțibilduri)

Forma de organizare: individual, frontal

Durata: 25- 30 de minute

Bibliografie:

1. M.E.C.T., - Curriculum pentru învăţământul preşcolar – prezentare şi explicitări, Bucureşti, 2019.


2. PREDA VIORICA, PLETEA MIOARA, GRAMA FILOFTEIA, Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educaţional,
Bucureşti, 2005.
3. Activitate integrată în grădiniţă – ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactica Publisting House,
2008.
Desfășurarea activității instructiv- educative

Nr. Etapele/ Secvenţele Conţinutul instructiv- educativ al Strategia didactică


Crt. activităţii Ob. procesului didactic Metode şi Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Aranjez sala pentru desfășurarea activității Planșe cu
organizatoric (aranjez mesele în formă de U, pregătesc pe brăduți,
culori
mese materialele necesare și tabla cu lucrarea Frontal
acrilice,
model și etapele). Copii vor intra ordonat în bețișoare,
sala de grupă. pensule,
pahare cu
apă,
lucrare
model,
etape
2. Captarea atentiei Captarea atenției o voi realiza printr-o Expunerea Scrisoare Frontal Capacitatea
scrisoare pe care preșcolarii au primit-o de la Conversația de la copiilor de
Brăduț, care îi va ruga pe copii să îl ajute să îi Brăduț urmări indicațiile
împodobească pe prietenii săi brăduți într-un
mod cât mai frumos și original, pentru a-i
pregăti de petrecerea lor.
3. Reactualizarea -Care sunt aspectele specifice iernii?
cunostintelor -Ce schimbări au apărut în natură? Conversația Frontal Capacitatea
-Cum ne îmbrăcăm? copiilor de a
-Ce activități se fac iarna pentru a face casa răspunde la
mai frumoasă? Conversația Frontal întrebări
„Data trecută am terminat de citit împreună
povestea „Îngerul Crăciunului”. Haideți să ne
amintim despre ce era vorba în poveste,
folosind imaginile pe care le vom pune în
ordine, după cum s-au întâmplat.”
Copiii vor veni pe rând și vor așeza imaginile
de pe tablă, în ordinea desfășurării acțiunii.
4. Anunțarea temei - Copii, astăzi îl vom ajuta pe prietenii lui Explicația Frontal Capacitatea
Brăduț să se costumeze pentru petrecerea lor, copiilor de a
pictându-i. urmări explicațiile

5. Dirijarea învățării 1. Prezentarea modelului- pe care apoi îl voi Conversația Lucrarea


ascunde. Copii vor realiza planșa după Explicația model Frontal
propria imaginație, în mod original, Capacitatea
respectând tema activității. Planșe cu copiilor de a
- Ce vedeți în desenul meu? brăduți răspunde la
- Ce am folosit pentru a-l realiza? Bețișoare întrebări
- Ce culori au globurile? Acuarele
2. Explicarea modului de lucru- Pe tablă voi Pensule Frontal
descoperi prima etapă de lucru (arăt că prima Explicația
dată avem doar o siluetă a brăduțului și Demonstrația Capacitatea
demonstrez cum voi picta pe acesta). Etape de copiilor de a
Descopăr și a doua etapă de lucru, în care lucru și urmări explicațiile
brăduțul are câteva globuri pictate și arăt lucrare și indicațiile
modalitatea de a face globurile (introduc model
bețișorul în culoarea dorită și după ștampilez
pe planșă). Planșe cu Capacitatea
3. Intuirea materialelor- Copii se uită pe Observația brăduți, Individual copiilor de a
O1 masă și vor identifica ce materiale de lucru Conversația culori identifica
au fiecare: planșe cu brăduți, culori acrilice, acrilice, materialele de
bețișoare, pensoane. bețișoare, lucru
4. Executarea exercițiilor de încălzire a Exercițiul pensule, Individual Observarea
O4 mâinilor pahare cu comportamentulu
5. Executarea temei de către copii pe fond apă Frontal copiilor
O2 muzical- Le voi spune copiilor că pot începe Exercițiul Individual Capacitatea de a
activitatea, iar pe parcursul acesteia voi da Demonstrația realiza corect
O3 indicații cu privire la tehnicile de lucru și voi exercițiile de
ajuta acolo unde este nevoie. încălzire a
mâinilor
Capacitatea
copiilor de a
urmări
instrucțiunile
6. Evaluare Criterii de evaluare: Realizarea originală a Conversația Lucrările Frontal Capacitatea
lucrării. Respectarea tehnicilor de lucru. copiilor copiilor de a se
Voi evalua împreună cu copii planșele autoevalua și de
realizate și îi voi felicita pentru rezultatul a evalua lucrările
obținut. colegilor
7. Încheierea 1. Fixarea cunoștințelor Explicația
activității - Ce am realizat astăzi la activitatea practică? Conversația
(am împodobit brăduții)
-Ce materiale ați folosit? (acuarele, bețișoare
etc)
- Prin ce tehnică am realizat lucrarea?
(pictură cu bețișoare)
2. Aprecieri verbale
Voi face aprecieri cu privire la modul de Aprecieri verbale
lucru și participare a copiilor la activitate.

S-ar putea să vă placă și