Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
203
Grupa: Mare 2, “Furnicutele”
Data: 10.04.2019
Numele si prenumele cadrului didactic: Sandu ( Belciu) Corina Loredana
PROIECT DIDACTIC
Obiective operationale:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:
01. Sa recunoasca formele geometrice, culorile;
02. Sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie;
03. Sa decupeze pe contur, formele desenate;
04. Sa aplice corect lipiciul pe hartia colorata;
05. Sa aprecieze corect lucrarile colegilor dupa cel putin unul din criteriile date ( modul de lucru ingrijit, utilizarea corecta a
materialelor)
Strategii didactice:
Metode si procedee:
Explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, conversatia;
Durata: 30 minute
2. Captarea atenției Captarea atentiei se realizeaza printr-o ghicitoare: Conversația Frontală Observare
curentă
Ghicitoare:” Cu viteza gandului,
Printre stele zboară,
Da ocol Pământului
Și apoi coboara”
( Răspuns: Racheta)
Se va purta cu prescolarii următoarea conversație:
Ce este Soarele? Câte planete sunt în Sistemul Solar?
A câtă planeta de la Soare este Pământul?
4. Desfasurarea În imaginea prezentata avem toate materialele pe care Conversația Forme Frontal Observare
activitatii le utilizam în lucrare. decupate curenta
Exercitii de încălzire a mâinilor.
Priviți imaginea cu atenție și precizati în ce consta Foarfece
prima etapa? Ce vom face în continuare?
Voi cere copiilor să realizeze prima etapă. Se oferă Lipici Individual
următoarele îndrumări: Explicatia
Trebuie să decupaţi urmând conturul. Să lucraţi încet. Coli A4
Voi preciza modul corect de utilizare a foarfecei.
După ce toți copiii au terminat vom începe sa lipim Servetele
figurile geometrice. umede
Cum se numește aceasta figura geometrica? Ce culoare Exercitiul
este?
Aplicați lipici pe triunghi, apoi lipiti pe mijlocul colii
A4, pornind de de sus în jos!
Copiii vor lipi elementele decupate în scopul realizarii
sarcinii de lucru propuse.
Voi indruma modul de lucru și voi oferi indicatiile
necesare, acolo unde este cazul.
După ce copiii au terminat de lipit figurile, voi adresa
următoarea întrebare: Cum vi se par rachetele pe care le-
ați creat?
Copiii observa și apreciaza lucrările realizate,
motivandu-si aprecierile.
Conversația Stelute Frontal Observare
Voi realiza aprecieri verbale și globale referitoare la curenta
modul de participare și implicare al copiilor în cadrul
6. Incheierea activitatii activităților.
Pentru ca toți v-ați descurcat de minune, veți primi
ca amintire o steluta fermacata pe care o veți pune sub
perna la noapte sa visati ca veți călători în Cosmos.