Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

GRUPA Mare
TEMA DE STUDIU:”Ce şi cum vreau să fiu?”
SUBTEMA:Meserii
DOMENIUL DE ACTIVITATE:DEC
TEMA ACTIVITĂŢII:Micii decoratori
TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidare de priceperi si deprinderi
FORMA DE REALIZARE:scriere,ştampilarea cu buretele,tufuirea petelor de
culoare,pictură,dactilopictură
FORMA DE ORGANIZARE:pe grupe
SCOPUL:
-dezvoltarea atenţiei voluntare,a spititului de creaţie,independenţă în acţiune,încrederea în forţele
proprii;
-cultivarea gustului estetic,a dragostei pentru munca.
OBIECTIVE OPERATIONALE
COGNITIV OPERATIONALE
-să răspundă întrebărilor adresate de educatoare în propoziţii corecte din punct de vedere
gramatical,scurte şi dezvoltate;
-să reţina tema activitatii şi obiectivele propuse;
-să urmareasca cu atenţie explicarea si demonstrarea modului de lucru.
PSIHO MOTORII
-să respecte poziţia corecta a corpului faţă de suportul de lucru pentru o buna coordonare oculo-
motorie;
-să lucreze independent;
-să pastreze curăţenia şi ordinea la masa de lucru;
-să decoreze tortul cu elemente grafice pe baza indicaţiilor date;
-să aplice culoarea cu diferite instrumente(degete,burete),pentru a decora siluete decupate;
-să folosească punctul în diferite forme,mărimi şi culori;
-să se folosească de acuarele pentru a reda tema propusă.
AFECTIV MOTIVATIONALE
-să recepteze afectiv tema propusa;
-să manifeste independenţă şi perseverenţă în acţiune;
-să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de lucrarea celorlalţi,motivându-şi părerile.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE:conversatia,explicatia,demonstratia,munca independenta,pânza de
paianjen,analiza,turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC:modelele educatoarei, creioane colorate,acuarele,bucăţi de
burete,ghem,pensule,jetoane ,plic
RESURSE TEMPORALE:35 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:”Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa
de copii”
„Revista învăţământului prescolar”3-4/200

1.
2.
3.
1Momentul -asigurarea climatului psihopedagogic favorabil
organizatoric desfasurarii activitatii;
-distribui materialele necesare realizarii temei
2. Desfasurarea propuse;
activitatii
a)Captarea atenţiei şi Introducerea în activitate o voi realiza cu
reactualizarea ajutorul unor ghicitori despre meserii şi intuirea
cunoştinţelor jetoanelor.
b)Anuntarea temei şi Anunţ tema,enumăr obiectivele clar,concis,
a obiectivelor pe intelesul copiilor.
c)Dirijarea învăţării Împart copiii în cinci echipe.Împărţirea
copiilor pe echipe o voi face cu ajutorul unor
jetoane :torturi pentru cofetari,pantofi pentru
pantofari,bidinea pentru zugravi,foarfece pentru
croitori,cărămizi pentru zidari.În funcţie de
jetonul ales se va aşeza la masa meşterului
căruia îi corespunde unealta.
-echipa COFETARILOR,va decora un tort cu
elemente grafice pe baza explicaţiilor date de Conversatia
educatoare; Explicatia
-echipa PANTOFARILOR ,va decora pantofi Demonstratia
folosindu-se de burete şi acuarele;
-echipa ZUGRAVILOR,va decora camera prin Răspund
tehnica tufuirii petelor de culoare pe o suprafaţă întrebărilor adr
uscată.Copilul loveşte uşor cu vârful pensulei de educatoare
suprafaţa hârtiei folosind o culoare.Obţine
puncte,apoi repetă procedeul cu altă culoare
peste prima.Se spală pensula,se “sterge” uşor cu
vârful ei întro direcţie punctele suprapuse.
-echipa CROITORILOR,vor decora rochiţele
prin tehnica dactilopicturii.
-echipa ZIDARILOR va construi un zid prin
tehnica plierii hârtiei.Peste petele de culoare
puse cu pensule groase pe jumătate din suprafaţa
hârtiei se îndoaie hârtia pe jumătate şi se
netezeşte cu mâna pentru a presa culorile aflate Recunoasc
între foi. materialel si
Copiii intuiesc materialele de pe masa. denumesc
Explic si demonstrez modul de lucru. Realizează te
Înainte de a începe activitatea ,copiii vor propuse.
executa cateva exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii: morişca,foarfeca,etc
d)Obţinerea Un copil va primi un ghem de aţă,va trebui să Pânza de paianjen
performanţei spună ce meşter a fost el azi,de ce unelte s-a
folosit pentru a realiza tema propusă, ce a
decorat.El va da ghemul unui alt copil dintro
altă grupă care va răspunde la aceleaşi întrebări.
e)Evaluarea activitatii Produsele activităţii grupelor de copii se expun Turul galeriei Argumenteaza
într-un loc special amenajat,care se transformă alegerea facuta
într-o galerie expozitională.
La semnalul dat de educatoare,grupurile de Analiza
copii,aflaţi în calitate de vizitatori şi critici,trec
pe la fiecare exponat pentru al examina.

Dupa ce se încheie turul galeriei,grupurile revin


la locul iniţial şi fac comentarii cu privire la
lucrările observate.
Se acorda recompense pentru implicarea activă
şi pentru originalitatea îndeplinirii sarcinilor.

EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC STIINTIFIC DIDACTICE

Dupa ce se încheie turul galeriei,grupurile revin


la locul iniţial şi fac comentarii cu privire la
lucrările observate.
3)Încheierea Se acorda recompense pentru implicarea activă
activităţii şi pentru originalitatea îndeplinirii sarcinilor.

S-ar putea să vă placă și