Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber alese (ALA 1)


TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor și deprinderilor
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual,pe grupuri mici
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Educarea capacității copiilor de a opta , în funcție de interesul personal, pentru o anumită activitate,educarea
unei exprimari orale corecte din punct de vedere fonetic,lexical si grammatical, îmbogățirea vocabularului active,formarea si exersarea unor
abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica,formarea si exersarea capacitatii de a discrimina tipuri de contururi si de a le asambla
pentru obtinerea unei imagini intregi.

ARTĂ:Tema activităţii:,,Ursulețul bandajat”- colaj


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

● să lipească plasturi colorați pe ursulețul din imagine ;

● să folosească corect materialele;

● să păstreze o poziție corectă in timpul efectuării lucrării.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversaţia, explicația, demonstrația, exerciţiul.
Material didactic: fișe cu ursuleți,decupaje plasturi colorați,lipici
BIBLIOTECĂ:,,Cărticica cu povești”- citire de imagini din cărți de povești
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

● să știe să manipuleze o carte ( cum să o deschidă, cum se întorc paginile);

● să manifeste interes pentru citit;

● să discute despre imaginile privite.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee:exercitiul, explicaţia, conversația.
Material didactic: cărți de citit cu imagini.
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupe.

JOC DE MASĂ: Tema activităţii:,,Să refacem întregul”- imagini cu urs și vulpe


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

● să îmbine corespunzător piesele;

● să descrie imaginea obținută.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: exercitiul, explicaţia, demonstrația, conversatia.
Material didactic: imagini în bucățele, imaginea-întreg(modelul).
BIBLIOGRAFIE

● Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;

● Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. -, Educaţie timpurie –, Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45

Piteşti, 2009;

● Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -, Laborator preşcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I, INTEGRAL Bucureşti (2001).

● Breban, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de grup - Ghid metodic, Editura Arves, Piteşti, 2002.

Nr. Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluare/ Metode și


Crt activității indicatori

Metode și Mijloace de
procedee învățămant

1. Captarea Prezint copiilor cele necesare desfășurării activităților pe Surpriza Observarea


atenției centre. Conversația, comportamentului
explicația copiilor
2. Desfășurarea Copiii se grupează pentru lucrul pe centre în funcție de Explicația Piese de puzzle
activității preferințele lor. Este cunoscut faptul că fiecare copil va
trece prin fiecare centru în cadrul căruia se desfășoară o Conversația Cărți cu povești
activitate. In cadrul sectorului Bibliotecă ,copiii vor citi Observarea
imagini din cărți cu povești. comportamentului
În cadrul centrului Artă, copiii vor avea de realizat un colaj Demonstrația copiilor
cu un ursuleț rănit și bandajat cu plasturi colorați.(le voi
Exercițiul Imagini ursuleți Realizarea sarcinilor de
demonstra modul de lucru).
Decupaje lucru
În cadrul centrului Joc de masă, copiii vor întregi imaginea
plasturi colorați
din bucățile existente, iar apoi vor identifica animalul
obținut.

3. Încheierea Încheierea activității o fac prin aprecieri asupra Conversația Aprecieri verbale
activității comportamentului copiilor, a modului în care au participat asupra atitudinilor față
la activitate. La final, se va realiza o expoziție cu toate de sarcina de lucru și
produsele activităților. asupra efectuării
propriu-zise a sarcinii
de lucru.

S-ar putea să vă placă și