Sunteți pe pagina 1din 15

Grădiniţa cu P.P. Nr.

28 Sibiu

Grupa mare B (grupa „ciupercuţelor” )

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„Maimuțe năzdrăvane printre liane”

PROFESOR
Joarză Mihaela – Anca

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRĂDINIŢA CU P.P. NR. 28 SIBIU


AN ŞCOLAR: 2017-2018
DATA: 25.04.2018
PROFESOR: Joarză Mihaela-Anca
NIVELUL: II

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 2


GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum este/ a fost și va fi aici, pe Pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: „Animale toate, pe scenă prezentate”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „Maimuțe năzdrăvane printre liane”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată:
ADP:
Întâlnirea de dimineaţă „Vocea junglei”
Tranziţii: „La stânga un pas... la dreapta un pas...” – exerciții de mers;
„Cursa maimuțelor” – întrecere
Rutine: ”Regulile respectăm când Grădina Zoologică o vizităm!”
(deprinderi de comportament civilizat la Zoo), sosirea copiilor,
servirea mesei, exersarea unor deprinderi igenico-sanitare
Finalitatea zilei: Expoziţie cu lucrările copiilor
ALA 1:
Bibliotecă: „Șarpele cu clopoței” – exerciții grafice (linia ondulată)
Artă: „Masca mea de maimuță” – pictură
ADE:
DȘ (Activitate matematică): exerciții cu material individual
DPM (Educație fizică): târâre pe suprafață alunecoasă
ALA 2:
„Crocodilul atacă” – joc de mișcare în curtea grădiniței
TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă (de însuşire şi de consolidare de cunoştinţe)
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
DURATA: 1 zi
SCOPUL: Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la animale din junglă

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:

I. Activităţi de dezvoltare personală (ADP)

Întâlnirea de dimineață: „Vocea junglei”


Obiective operaționale:
- Să răspundă la întrebările specifice momentelor (salutul, prezenţa, calendarul naturii,
activitatea de grup, noutatea zilei);

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 3


- Să participe la convorbire;
Scopul: Stimularea comunicării, interrelaționării, împărtășirii cu ceilalți și formării
comportamentului empatic la preșcolari;
Momente specifice:
- Salutul: „Dimineaţa a sosit, iar copii au venit, un cerc mare să formăm şi frumos să
ne salutăm, a-nceput o nouă zi, bună dimineaţa ciupercuțelor! Bună dimineața, bună
dimineața tuturor, cine e aici….. cine nu-i aici?”
- Prezenţa:
„Noi cu toţii ne-am adunat,/ Şi frumos ne-am salutat; /Pe colegi i-am întâlnit;/ Oare
cine n-a venit?”
- Calendarul naturii: În ce anotimp ne aflăm? În ce lună? În ce zi? În ce an? Care sunt
zilele săptămânii? În ce zi a săptămânii ne aflăm? În ce dată? Cum a fost vremea când
ai venit la grădiniță?
- Împărtășirea cu ceilalți: „Azi, vom pleca într-o călătorie la Zoo! Pe care prieten din
grupă l-ați lua cu voi în călătorie? Mergeți și îmbrățișați prietenul acela!” Subliniindu-
se faptul că atunci când plecăm la drum este nevoie să se respecte anumite reguli,
educatoarea va accentua câteva dintre acestea printr-o formulă specifică „Mă aștept
astăzi de la voi să fiți buni colegi, să vă ajutați în caz de nevoie, să vorbim încet
pentru a nu deranja colegii din jur”.
- Activitatea de grup: Educatoarea pune copiii în cerc și se va anunța jocul „Maimuțe
înfuriate fac liane încurcate”.
- Noutatea zilei: Copii, pentru că voi sunteți isteţi şi harnici, haideţi să vedem ce
surprize v-am pregătit!

Tranziţii: „La stânga un pas... la dreapta un pas...” – exerciții de mers


Obiective operaționale:
- Să se așeze după cerințele educatoarei (în șir);
- Să execute un pas la stânga sau la dreapta în funcție de cerință, urmând modelul
educatoarei;
- Să execute un pas la stânga sau la dreapta în funcție de cerință, fără niciun model.
Metode şi procedee didactice: explicaţia, exercițiul

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 4


Evaluare: aprecieri asupra respectării instrucțiunilor primite;
Forme de organizare: individual, pe grupuri.

II. Activităţi liber alese 1 (ALA 1)

Bibliotecă: „Șarpele cu clopoței” – exerciții grafice (linia ondulată)


Obiective operaționale:
O 1. Să recunoască fișa pe care este scris prenumele;
O 2. Să adopte o poziție corectă în timpul scrisului;
O 3. Să traseze 10 linii ondulate pe corpul șarpelui;
O 4. Să traseze 10 linii ondulate pe rânduri.

Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia, exercițiul, observația;


Mijloace şi materiale didactice: fișe de lucru – Anexa 1;
Evaluare: aprecieri asupra corectitudinii modului de lucru și a numărului de linii
ondulate;
Forme de organizare: pe centre de interes, individual, frontal;

Artă: „Masca mea de maimuță” – pictură


Obiective operaționale:
O 5. Să recunoască materialele de lucru;
O 6. Să picteze utilizând tehnici cunoscute după model dat;
O 7. Să adopte o poziție corectă în timpul lucrului.

Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia, exercițiul;


Mijloace şi materiale didactice: acuarele, pensule, pahare cu apă, măști – Anexa 2;
Evaluare: aprecieri asupra corectitudinii modului de lucru și a originalității argumentării;
Forme de organizare: pe centre de interes, individual, frontal.

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 5


Desfășurarea activității ALA 1
Strategii didactice
Etapele
Obiective Prelucrarea conținutului Forme de Evaluare
activității Metode Mijloace
organizare
Trezirea interesului pentru activitate este realizată prin intuirea
Captarea materialelor pregătite.
Expunerea
atenției ,,Ciupercuțelor, pentru că voi sunteți isteţe şi harniei, haideţi să vedem
ce surprize v-am pregătit!
Copiii se organizează în centrul dorit, intuiesc şi se familiarizează cu Explicaţia
Evaluarea abilităţilor
materialele pregătite. Pentru fiecare centru voi purta discuţii referitoare
de folosire a
Anunțarea la ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie şi Observaţia
materialelor de lucru şi
temei și a modul de utilizare a lor. Frontal
a deprinderilor de
obiectivelor La sectorul „Bibliotecă” copiii vor avea de făcut exerciții grafice.
comportare în timpul
La sectorul „Artă” copiii își vor picta o mască de maimuță utilă în
activităţii
ADE. Conversaţia
Se reaminteşte copiilor comportamentul adecvat în cazul acestor
activităţi: Anexa 1,
- vorbim în şoaptă pentru a nu deranja pe alţii; acuarele,
O1, O2 pensule, Observarea atentă a
- utilizăm cu grijă materialele; Explicaţia
Desfășurarea O3, O4 pahare cu Pe grupe modului în care se
- apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi; Munca
activităților O5, O6 apă, Individual comportă, lucrează şi
- trecem pe la fiecare sector. independentă
O7 Anexa 2 cooperează
Pe tot parcursul activităţii se vor asigura condiţii optime, se va
interveni şi îndruma acolo unde va fi cazul cu sugestii, explicaţii
suplimentare.
Asigurarea Se cere copiilor să facă aprecieri exprimând opinii referitoare la modul
Individual Autoevaluarea
feedback-ului cum au lucrat, cum au colaborat şi la rezultatele pe care le-au obţinut.
Voi aprecia pozitiv participarea copiilor la activitățile și rezultatele
obținute prin metoda ,,Turul galeriei”. Se vor lua în considerare
Încheierea următoarele criterii:
- colaborarea cu ceilalți colegi din grupă; Turul galeriei Frontal Aprecieri verbale
activității
- îndemânarea și creativitatea;
- cooperarea.

6
III. Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DȘ (Activitate matematică) + DPM (Educație fizică):


exerciții cu material individual și târâre pe suprafață alunecoasă
TEMA ACTIVITĂȚII: „Maimuțe năzdrăvane printre liane”
SCOPUL: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la animale din junglă
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) cognitiv-informaţionale:
O 1. Să aleagă numărul lianelor din partea stângă;
O 2. Să aprecieze numărul lianelor din dreapta (prin diferență sau prin completare);
O 3. Să împartă numărul bananelor din coș;
O 4. Să împartă numărul cartonașelor cu banane;
O 5. Să verbalizeze acţiunile specifice întreprinse folosind un limbaj adecvat;
O 6. Să găsească utilitate produselor realizate (măștile de maimuțe);
O 7. Să rezolve cerințele fișelor de lucru;
b) psiho-motorii:
O 8. Să se grupeze, după indicaţii (la măsuțe, în perechi);
O 9. Să execute corect exercițiile motrice pentru influențarea selectivă a aparatului
locomotor, respectând modelul educatoarei;
O 10. Să execute corect târârea pe antebrațe, respectând modelul educatoarei;
c) afective:
O 11. Să îşi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de lucrările celorlalți copii și față
de performanțele motrice ale colegilor;
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, observaţia, învățarea prin descoperire, turul galeriei
MIJLOACE DIDACTICE: Anexa 3, anexa 4, anexa 510 cartonașe cu maimuțe, coșulețe cu
material pentru fiecare copil (câte 10 „liane” din material textil, cartonașe mici cu cifre,
cartonașe cu banane), creioane, coș cu 10 banane, măștile confecționate la ALA1;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
RESURSE UMANE: preșcolari, educatoare
RESURSE TEMPORALE: 35-40 minute

7
Scenariu didactic
Strategii didactice
Etapele
Obiective Prelucrarea conținutului Forme de Evaluare
activității Metode Mijloace
organizare
Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
Moment - aşezarea mobilierului;
organizatoric - pregătirea materialului didactic;
Educatoarea salută copiii: ”Bun găsit, dragi copii,/ Azi în junglă vom
poposi”.
Se va realiza prin prezentarea unei scurte poezii:
„Astăzi în junglă, 10 maimuțe
Captarea Jucărie –
Fac tumbe, sunt tare drăguțe... Conversaţia Frontal Observarea directă
atenției maimuță
10 maimuțe nu vor pe liane
Le place doar să mănânce banane!”
- Despre ce am vorbit noi săptămâna aceasta?
- Ce animale trăiesc în junglă? Obiecte și
Reactualizarea O5 - Ce semne aveți voi pe obiectele voastre la grădiniță? Conversaţia planșe din
Frontal Chestionarea orală
cunoștințelor - Care dintre ele sunt din junglă? sala de
- Cu ce sunet încep ele? grupă
- Câte silabe au? Etc.
Anunțarea Astăzi vom ajunge în junglă, acasă la cele 10 maimuțe năzdrăvane. Le Conversaţia
temei și a vom ajuta să se dea pe liane și să mănânce banane. Pentru acest lucru
obiectivelor va trebui să fiți atenți.
Dirijarea O5 Ne vom juca un joc. Voi numi un copil responsabil să mă ajute să Explicația 10 „liane” Frontal Observarea gradului de
învățării numere mulțimea maimuțelor (10). Îi voi spune că ne vor trebui tot din înțelegere a sarcinii
atâtea liane câte maimuțe sunt. Îl voi pune să numere lianele din partea material
stângă (2). Îl voi pune să spună câte liane ar trebui să fie în partea textil
dreaptă ca toate maimuțele să aibă câte o liană. Îl voi pune apoi să înșirate pe
pună cartonașe cu cifre corespunzătoare. Vom verifica împreună dacă o ață, 10
cifra 8 pe care o va pune va corespunde cu numărul lianelor din partea cartonașe
dreaptă. cu
maimuțe,
O1 Voi spune apoi că fiecare copil va primi un coșuleț cu liane și cifre și Observația cartoane Frontal Evaluarea răspunsurilor
O2 va trebui să pună un alt număr de liane în partea stângă și să încerce să Învățarea prin mari cu copiilor
O5 ghicească câte ar mai trebui să aibă în partea dreaptă. descoperire cifre

8
Numesc un alt copil responsabil care să mă ajute să împart coșulețele Coșulețe
cu material individual. cu material
individual
Voi da semnalul pentru lucrul individual și voi verifica corectitudinea (liane din
lucrului. Voi insista pe câte liane au pus în partea stângă și câte le mai Conversația material Individual Aprecieri verbale și
trebuie în partea dreaptă. Voi verifica împreună cu acei copii care au textil, nonverbale
nevoie de sprijin. cartonașe
mici cu
Voi numi un copil responsabil să strângă coșulețele (doar cu liane, cifre)
cartonașele mici vor rămâne pe masă).

Voi anunța că după atâta joacă maimuțele nu mai au energie și că am


O3 putea să le ajutăm împărțindu-le banane dintr-un coș. Problematizarea Frontal Aprecierea gradului de
O5 Le voi spune copiilor să se grupeze câte doi, să își pună măștile și, pe implicare în activitate
O6 rând, să vină în fața coșului cu banane și să încerce să împartă cât mai
variat aceste banane. Coș cu 10
banane,
Voi trimite pe rând perechile de copii la câte o măsuță. După ce toți măști copii
O4 copiii au trecut pe la coșul cu banane, vor primi fiecare coșulețe cu Exercițiul
O5 câte 10 cartonașe cu banane. Vor trebui să împartă cele 10 banane cât
mai variat.
Coșulețe
Voi da semnalul pentru lucrul individual și voi verifica corectitudinea cu 10
lucrului. Voi insista pe câte banane au pus în partea stângă și câte le cartonașe Evaluarea răspunsurilor
mai trebuie în partea dreaptă. Voi verifica împreună cu acei copii care cu banane copiilor
au nevoie de sprijin. – anexa 5

Voi strânge, împreună cu un copil responsabil materialul individual și Explicația Fișe de Frontal Autoevaluare
Asigurarea O5 voi trece la rezolvarea fișelor de lucru – care ilustrează exact cele două lucru –
retenției și a O7 exerciții făcute anterior. Anexa 3,
transferului O11 Exercițiul Anexa 4 Pe perechi Stimularea și
sprijinirea copiilor
Obținerea Le voi spune copiilor că după ce au mâncat bananele, maimuțele sunt Frontal Observarea gradului de

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 9


performanței pline de energie, așa că îî voi invita pe toți în mijloc pentru „Jungliada înțelegere a sarcinii
Sportivă”.
Organizarea colectivului de copii
-adunarea;
-salutul;
-anunțarea temei; Explicația
-anunțarea obiectivelor pe înțelesul copiilor;
-întoarceri la comandă: cu fața la perete, cu fața la fereastră
Exercițiul
O9 Pregătirea organismului pentru efort
Variante de mers:
-mers normal (în coloană unul după altul); Stimularea și
-mers pe vârfuri; Demonstrația sprijinirea copiilor
-mers pe călcâie; Aprecieri verbale și
-mers ghemuit; nonverbale
Autoevaluare
Pregătirea selectivă a organismului pentru efort
Alergare ușoară, cu schimbarea direcției de mers

Exerciții de respirație (mirosim o floare)


Exercițiul 1. (pentru gât) „Sus-jos”
P.I.-stând depărtat-palmele pe șold;
T.1-rotirea capului în sus;
T.2-aplecarea capului în jos.
Exercitiul 2. (pentru brațe) „Întindem elasticul”
P.I.-stând depărtat cu brațele înainte, palmele paralele;
T.1-depărtarea brațelor lateral energic (întindem elasticul);
T.2-revenire cu bătaia palmelor (poc!)
Exercițiul 3. (pentru trunchi) „Maimuța se întinde”
P.I.-sprijinit ghemuit;
T.1-din ghemuit -întinderea genunchilor;
T.2-revenire.
Exercițiul 4. (pentru picioare) „Sari minge”
P.I.-stând cu palmele pe sold;
T.1-săritura ca mingea pe loc
Exerciții de respirație: ,,Zboară fulgușorul”

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 10


Învățarea târârii înainte pe genunchi și antebrațe Explicația Frontal Observarea gradului de
O10 înțelegere a sarcinii
Formația de lucru: pe două coloane.
În sala de clasă vor fi așezate trei bănci, pe care copiii vor executa Exercițiul
târârea;
Explicația și demonstrația:
Din poziția stând-cu sprijin pe genunchi și antebrațe se execută
înaintarea cu deplasarea corpului înainte, efectuată cu ajutorul Demonstrația
antebrațelor și picioarelor, deplasând simultan brațul cu genunchiul
opus. Capul se tine ridicat, cu privirea orientată înainte. Se va
demonstra târârea corectă, care se execută pe o distanța de 3-4 metri pe
bănci.
Stimularea și
Consolidarea deprinderii motrice nou învățate sprijinirea copiilor
Aprecieri verbale și
Copiii vor fi grupați pe câte 2 rânduri. În fața fiecărui rând vor fi nonverbale
amplasate câte 2 bănci. Copiii vor trebui să execute mișcările corect. Autoevaluare

Revenirea organismului după efort


Joc liniștitor „Plimbăm maimuțica”
Copiii sunt așezați pe covor in formație de cerc, stând în șezut vor da
din mână în mână maimuțica.

Încheierea activității
-adunarea
-aprecieri generale și individuale;
- recomandări;
-salutul.

Se fac aprecieri generale asupra implicării copiilor în activitate, a Explicația Autoevaluare


Evaluarea și
produselor copiilor și a fișelor de lucru. Se organizează o expoziție cu Conversația Aprecieri verbale
încheierea O11
produsele copiilor.
activității
Se înmânează câte o banană fiecărui copil drept recompensă.

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 11


IV. Activităţi liber alese 2 (ALA 2)

SCOPUL: Dezvoltarea atenției și a rapidității în reacție


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) cognitiv-informaţionale:
O 1. Să utilizeze un limbaj adecvat prin activizarea vocabularului existent;
b) psiho-motorii:
O 2. Să se grupeze, după indicaţii;
O 3. Să respecte regulile jocului;
c) afective:
O 4. Să se integreze activ și afectiv în activitate;

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, observaţia


MIJLOACE DIDACTICE: cretă colorată
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
RESURSE UMANE: preșcolari, educatoare
RESURSE TEMPORALE: 20-25 minute

12
Desfășurarea activității ALA 2
Strategii didactice
Etapele
Obiective Prelucrarea conținutului Forme de Evaluare
activității Metode Mijloace
organizare
Moment Pregătirea spațiului educațional și a materialelor necesare Expunerea
organizatoric
Captarea Se va face prin ieșirea în curtea grădiniței.
atenției
Voi anunța regula jocului – un copil va fi crocodilul, iar ceilalți vor fi Jocul Frontal Aprecieri verbale
Anunțarea gazelele. Gazelele se deplasează prin sărituri în locurile marcate prin
temei și a cretă. Dacă crocodilul surprinde o gazelă în afara marcajelor, o va
obiectivelor duce în adăpostul său. Câștigă gazela care rămâne singură cu
crocodilul.
O1, O2 Pe tot parcursul jocului se vor asigura condiţii optime, se va interveni Explicaţia Cretă Frontal Observarea atentă a
Desfășurarea
O3, O4 şi îndruma acolo unde va fi cazul cu sugestii, explicaţii suplimentare. Observaţia colorată modului în care se
activităților
comportă
Educatoarea va aprecia pozitiv participarea copiilor la activitățile și Frontal Aprecieri verbale
rezultatele obținute pe parcursul întregii zile. Se vor lua în considerare Autoevaluarea
Încheierea următoarele criterii:
activității - colaborarea cu ceilalți colegi din grupă;
- îndemânarea și creativitatea;
- cooperarea.

13
RESURSE BIBLIOGRAFICE:

Borţeanu, Silvia &, Vodiţă, Anca (2013), 100 de întâlniri, 100 de idei reuşite
(documentar privind organizarea Întâlnirii de dimineaţă în grădiniţa de copii), Piteşti:
Editura Diamant

Breben, Silvia & Gongea, Elena & Ruiu, Georgeta & Fulga, Mihaela (2008), Metode
interactive de grup: ghid metodic – 60 metode şi 200 aplicaţii pentru învăţământul
preşcolar, Craiova: Editura Arves

Gherasim, Ana & Mărgineanu, Roxana & Roşca, Andreea (2016), Prin lumea poveştilor –
caiet de creaţie (5-6 ani), partea a IV-a, Târgu Mureş: Editura Edu

Glava, Adina & Tătaru, Lolica & Chiş, Olga & Chiş, Vasile (2014), Piramida
cunoaşterii: repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Piteşti: Editura
Diamant

Gurlui, Ileana & Andreescu, Livia (2014), Ghid metodic – activitățile integrate în
grădiniță, Pitești: Editura Carminis

*** MECT (2008), Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), Bucureşti

*** MECT (2008), Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7
ani, Bucureşti

***, (2012), Revista Învăţământului Preşcolar, nr. 3-4/2012, Bucureşti: Editura Arlequin

Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 14


Proiect integrat „Maimuțe năzdrăvane printre liane” 15

S-ar putea să vă placă și