Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA CU P.P. CU NR. 28 SIBIU


AN ŞCOLAR: 2018-2019
DATA: 28.11.2018
PROFESOR: Joarză Mihaela Anca
GRUPA: mică B („Grupa ciupercuţelor”)
NIVELUL: I
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: „Românașul”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/ suntem?”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Ştiinţe
FORMA DE REALIZARE: ADE: DŞ 2 (Activitate matematică): „Săculețul fermecat” – joc didactic
TIPUL ACTIVITĂŢII: de consolidare şi formare a unor priceperi şi deprinderi
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire şi utilizare a formelor geometrice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1. Să utilizeze corect relațiile de ordine între elementele unei mulțimi (lung-scurt, mare-mic)
O.2. Să recunoască, să denumească şi să utilizeze forma geometrică cerc, pătrat în jocuri;
O.3. Să răspundă corect la sarcinile jocului;
O.4. Să așeze corect cele 7 piese în funcție de culoare lucrând în echipă;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia
MIJLOACE DIDACTICE: diverse forme geometrice mici, forme geometrice cu magnet, tablă
magnetică, bilețele cu sarcini (pentru jocul cu săculeț), cartoane pentru semnalizarea grupurilor de lucru
grupuri, săculeț, stegulețe de diferite mărimi, creioane colorate, caiete de lucru, cuburi colorate (de tip
lego), buline colorate (roșii, galbene și albastre) pentru recompense (și pentru gruparea copiilor pentru
lucrul pe echipe), panou cu buline.
RESURSE TEMPORALE: 20 minute
BIBLIOGRAFIE:
Glava, Adina & Tătaru, Lolica & Chiş, Olga & Chiş, Vasile (2014), Piramida cunoaşterii: repere
metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Piteşti: Editura Diamant

Pagina 1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia
Moment Obiective Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactică

Aerisirea sălii de grupă;


Observarea
Pregătirea materialului didactic necesar;
Captarea Conversaţia curentă
Intrarea copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor la scăunele şi măsuţe (puse în formă de
atenţiei Explicația Aprecieri
„U”);
verbale

Enunţarea
Voi anunţa copiii că vom face un mini-concurs pentru ciupercuțe istețe, apoi ne vom juca
scopului şi a
la măsuțe fiecare cu materialele lui, iar în final vom lucra pe echipe.
obiectivelor
Voi întreba copiii dacă își mai aduc aminte ce sărbătorim la finalul săptămânii în curs. Se Observarea
Reactualizarea
O.1. va folosi decorul existent în sala de grupă pentru o scurtă conversație. Conversaţia curentă
cunoştinţelor

Copiii vor fi puși la măsuțe, la locurile lor și se va anunța jocul „Săculețul fermecat”.
Se prezintă materialele necesare.
Voi explica regulile de joc: fiecare copil va extrage un bilețel din săculeț și se va juca cu Observarea
Prezentarea
câteva jucării. Explicaţia curentă
conţinutului şi
O.2. Voi solicita repetărea regulilor de joc și voi demonstra etapele de acțiune. Exercițiul Aprecieri
dirijarea
Voi desfășura un exercițiu de exemplificare, voi face precizări suplimentare privind Aplauze verbale
învăţării
corectitudinea, respectarea regulilor, timpul de joc (cu ajutorul colegei de grupă).
Se va executa jocul de către copii: extragerea fiecărui bilețel, citirea sarcinii, punerea la
dispoziție a materialelor necesare și rezolvarea sarcinii.

Pagina 2
Strategia
Moment Obiective Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactică
Fiecare copil va primi o bulină colorată în funcție de culoarea jucăriilor sau a materialelor
din sarcina extrasă.
Voi ruga copiii să se grupeze în funcție de bulina primită pentru a face 3 echipe (echipa Evaluarea
roșie, galbenă, albastră). Fiecare echipă va primi câte un carton colorat A4 corespunzător fișelor
Obţinerea Conversaţia
culorii. Echipele vor fi așezate astfel încât să formeze tricolorul. Copiii vor fi întrebați ce
performanţei Explicaţia pe
semnifică așezarea celor trei culori (steagul României).
şi asigurarea O.3. grupuri
Se va intona prima strofă a imnului național.
conexiunii Exerciţiul
Se vor amenaja 3 zone distincte de lucru, în funcție de culoarea echipei și se vor așeza copiii
inverse
la măsuțe. Se vor împărți caietele de lucru (pag. 21) și cele trei culori necesare. Se va explica
sarcina și se va insista pe lucrul în echipă.
Asigurarea Voi întreba copii despre jocurile care s-au jucat astăzi şi ce au reţinut din ele. Conversaţia Orală
retenţiei şi a
transferului
Evaluarea În final, copiii îşi vor autoevalua comportamentul, activitatea, vor aprecia pe cei mai activi Conversaţia Autoevaluarea
performanţei colegi. Analiza finală
Activitatea este finalizată cu aprecieri asupra efortului depus de către copii. Se vor împărţi
stegulețe pentru participarea la Parada Militară din 1 Decembrie.

Pagina 3
ANEXA 1
Întrebări pentru bilețele

1) Alege un cerc roșu gros din cutie și pune-l pe tabla magnetică.

2) Alege un cerc mic galben din cutie și pune-l pe tabla magnetică.

3) Alege un cerc mare albastru din cutie și pune-l pe tabla magnetică.

4) Alege cel mai scurt creion din mulțimea creioanelor roșii. Care este cel mai lung?

5) Alege două creioane galbene la fel de lungi din mulțimea creioanelor galbene.

6) Alege cel mai lung creion din mulțimea creioanelor albastre. Care este ce mai scurt?

7) Alege un steag mare din mulțimea steagurilor și pune-l înapoi. Care e prima culoare de pe steag?

8) Alege un steag mic din mulțimea steagurilor și pune-l înapoi. Care e a doua culoare de pe steag?

9) Alege două steaguri la fel de mari din mulțimea steagurilor și pune-le înapoi. Care e a treia culoare de

pe steag?

10) Construiește un turn din cuburile roșii și numără câte ai pus în turn.

11) Construiește un turn din cuburile galbene și numără câte ai pus în turn.

12) Construiește un turn din cuburile albastre și numără câte ai pus în turn.

13) Caută cercurile roșii din cutiuță și construiește un model pe masa ta. Cu ce seamănă?

14) Caută pătratele galbene din cutiuță și construiește un model pe masa ta. Cu ce seamănă?

15) Caută pătratele albastre din cutiuță și construiește un model pe masa ta. Cu ce seamănă?

Pagina 4
ANEXA 2
Joc didactic „Săculețul fermecat”

SARCINA DIDACTICĂ: Executarea sarcinii scrise de pe bilet.


REGULILE JOCULUI: Fiecare copil va extrage un bilețel din săculeț, va asculta sarcina citită de educatoare
și o va rezolva cu ajutorul materialelor puse la dispoziție; fiecare copil va primi o bulină colorată în funcție de
culoarea materialelor cu care lucrează.
ELEMENTE DE JOC: aplauzele, stimulentele
METODE: observația, conversația, demonstrația, jocul, exercițiul
MATERIAL DIDACTIC: diverse forme geometrice mici, forme geometrice cu magnet, tablă magnetică,
bilețele cu sarcini, săculeț, stegulețe de diferite mărimi, creioane colorate, cuburi colorate (de tip lego), buline
colorate (roșii, galbene și albastre) pentru recompense
RESURSE TEMPORALE: 10 minute

METODOLOGIA DESFĂȘURĂRII JOCULUI DIDACTIC

 Introducerea în joc: se realizează prin prezentarea jucăriilor


 Prezentarea materialului didactic: prezentarea materialelor necesare
 Prezentarea titlului jocului și a obiectivelor: Ne vom juca jocul „Săculețul fermecat” pentru a afla cine
cunoaște răspunsurile la întrebări
 Explicarea și demonstrarea regulilor de joc: Fiecare copil va extrage un bilețel din săculeț și se va juca
cu câteva jucării
 Fixarea regulilor (feedback-ul): solicitarea repetării regulilor de joc
 Demonstrarea jocului de către educatoare: demonstrarea etapelor de acțiune
 Executarea jocului de probă: desfășurarea unui exercițiu de exemplificare, precizări suplimentare
privind corectitudinea, respectarea regulilor, timpul de joc (cu ajutorul colegei de grupă)
 Executarea jocului de către copii: extragerea fiecărui bilețel, citirea sarcinii, punerea la dispoziție a
materialelor necesare și rezolvarea sarcinii
 Încheierea jocului: evaluare (aprecieri generale și individuale raportate la obiectiv)

Pagina 5
ANEXA 3

Fișa de lucru

Pagina 6

S-ar putea să vă placă și