Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA CU P.P. CU NR. 28 SIBIU


AN ŞCOLAR: 2017-2018
DATA: 23.11.2017
PROFESOR: Joarză Mihaela Anca
GRUPA: mare B („Grupa ciupercuţelor”)
NIVELUL: II
PROIECT TEMATIC: „Din tainele artelor”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: „Cu mască, fără mască”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Ce și cum vreau să fiu?”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Ştiinţe
FORMA DE REALIZARE: ADE: „Spectacolul formelor geometrice”
DŞ 2 (Activitate matematică): joc logico-matematic (formarea întregului
unei piese geometrice din jumătăți și sferturi)
TIPUL ACTIVITĂŢII: de consolidare şi formare a unor priceperi şi deprinderi
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL: Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere, denumire şi utilizare a formelor geometrice
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O.1. Să recunoască, să denumească şi să utilizeze forma geometrică cerc, pătrat, triunghi,
dreptunghi în jocuri;
O.2. Să grupeze jumătăți sau sferturi de piese geometrice, denumind forma geometrică
rezultată;
O.3. Să așeze corect cele 7 piese, recunoscând forma geometrică rezultată și lucrând în echipă;
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, explicaţia
MIJLOACE DIDACTICE: bețișoare de urechi, planșe cu cifre, plansă cu culorile curcubeului,
calendarul naturii, diverse forme geometrice decupate din carton colorat, forme geometrice cu magnet,
tablă magnetică, planșe cu cifre (realizate de copii în zilele anterioare), bilețele cu cifre (pentru formarea
echipelor), cartoane pentru semnalizarea grupurilor de lucru, planșă interactivă cu anotimpul toamna
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual
RESURSE TEMPORALE: 40 minute
BIBLIOGRAFIE:
Glava, Adina & Tătaru, Lolica & Chiş, Olga & Chiş, Vasile (2014), Piramida cunoaşterii: repere
metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Piteşti: Editura Diamant

Pagina 1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Strategia
Moment Obiective Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactică
Aerisirea sălii de grupă;
Pregătirea materialului didactic necesar; Observarea
Captarea Intrarea copiilor în sala de grupă şi aşezarea lor la scăunele şi măsuţe (puse în formă de Conversaţia curentă
atenţiei „U”); Explicația Aprecieri
Captarea atenţiei se va face printr-un joc. Se împart copiilor bețișoare de urechi și se verbale
întreabă câte laturi au figurile geometrice construite (câte laturi, câte unghiuri).

Enunţarea
Voi anunţa copiii că vom face un mini-concurs pentru ciupercuțe istețe, apoi ne vom juca
scopului şi a
la măsuțe fiecare cu materialele lui, iar în final vom lucra pe echipe.
obiectivelor
Voi întreba copiii dacă își mai aduc aminte jocul „Nu este”. Voi alege 4 copii care să vină
să își aleagă câte o formă geometrică și să o caracterizeze prin negație în funcție de formă,
culoare, mărime și grosime. Dacă răspund corect, vor așeza piesele pe tabla magnetică.
Fiecare copil va chema un altul care să aleagă o piesă asemănătoare (ca formă, culoare, Observarea
Reactualizarea Conversaţia
O.1. mărime) și să o așeze lângă prima și să încerce să denumească figura nou creată. curentă
cunoştinţelor Exerciţiul
Vom organiza mini-concursul „A câta este?”: voi pune pe jos seturile de cifre lucrate în
zilele anterioare, vom alege din nou 3 copii care vor veni și își vor lua seturile de cifre. Voi
pune câte o întrebare la care ei pot să răspundă doar ridicând cifra corespunzătoare
răspunsului sus.
Copiii vor fi puși la măsuțe, la locurile lor și se vor împărți materialele individuale. Vom Explicaţia
Prezentarea Observarea
O.2. observa ce există în coșulețe (2 triunghiuri roșii, 2 dreptunghiuri galbene și patru pătrate Exercițiul
conţinutului şi curentă
albastre). Aplauze

Pagina 2
Strategia
Moment Obiective Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactică
dirijarea Voi ruga copiii să aleagă piesele roșii și să le potrivească astfel încât să obțină o piesă mai Aprecieri
învăţării mare (variante: un alt triunghi sau un pătrat). Voi cere unui copil să exprime ce a făcut (am verbale
luat două triunghiuri, le-am alăturat și am obținut un triunghi mai mare. Triunghiul mare
are 2 jumătăți.).
Voi ruga copiii să aleagă piesele galbene și să le potrivească astfel încât să obțină o piesă
mai mare (un alt dreptunghi). Voi cere unui copil să exprime ce a făcut (am luat două
dreptunghiuri, le-am alăturat și am obținut un dreptunghi mai mare. Dreptunghiul mare are
2 jumătăți.).
Voi ruga copiii să aleagă piesele albastre și să le potrivească astfel încât să obțină o piesă
mai mare (un alt pătrat). Voi cere unui copil să exprime ce a făcut (am luat patru pătrate,
le-am alăturat și am obținut un pătrat mai mare. Pătratul mare are 4 sferturi.).
Voi arăta un cerc format din patru sferturi diferit colorate și voi întreba cu seamănă din
clasă (ceasul de pe perete).
Evaluarea
Voi anunța surpriza venită din partea Zânei Toamna – o planșă interactivă cu anotimpul fișelor
Obţinerea
Toamna. Voi organiza spațiul cu trei zone de mese, semnalizate cu cartonașe speciale Conversaţia
performanţei
pentru lucrul în echipă. Voi anunța că vom face ștafeta tuturor copiilor care vor veni pe Explicaţia pe
şi asigurarea O.3.
rând și vor căuta pe planșa interactivă câte un bilețel. Pe măsură ce găsesc bilețelul cu grupuri
conexiunii
numărul echipei din care va face parte, fiecare copil se va duce în zona echipei sale. Exerciţiul
inverse
După ce s-au format echipele, le voi împărți cele 7 piese. Copiii vor trebui să răspundă câte
piese sunt din fiecare fel și le voi da startul pentru îmbinarea pieselor.

Pagina 3
Strategia
Moment Obiective Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactică
Asigurarea Voi întreba copii despre jocurile care s-au jucat astăzi şi ce au reţinut din ele. Conversaţia Orală
retenţiei şi a
transferului

Evaluarea În final, copiii îşi vor autoevalua comportamentul, activitatea, vor aprecia pe cei mai activi Conversaţia Autoevaluarea
performanţei colegi. Analiza finală
Activitatea este finalizată cu aprecieri asupra efortului depus de către copii. Se vor împărţi
stickere rotunde colorate ca semn de apreciere din partea Zânei Toamna.

Pagina 4

S-ar putea să vă placă și