Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27.02. 2013


NIVEL: I
GRUPA MIJLOCIE
PROPUNĂTOR: GHIŢĂ NICULINA
ACTIVITATEA: Jocuri şi activităţi alese (ALA I)
TEMA: "Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?"
TEMA PROIECTULUI: "În lumea poveştilor"
TEMA ACTIVITĂŢII: Artǎ:"Colorăm imagini din poveşti"- fişă
Constructii:"Căsuţa piticilor"- piese lego
Ştiinţǎ:„Câte personaje sunt?”-fişǎ
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe
FORME DE REALIZARE: jocuri liber-alese

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

- consolidarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi personajele acestora;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

ARTĂ:
O1-să coloreze imagini din poveşti cunoscute;
O2-să denumească povestea din care face parte imaginea colorată;

CONSTRUCŢII:
O1-să îmbine piese de lemn şi lego pentru a obţine "căsuţa piticilor";

ŞTIINŢĂ:
O1-să numere prin gest de încercuire elementele unei mulţimi;
O2-să asocieze numărul la cantitate;

METODE ŞI PROCEDEE: -conversaţia, jocul, explicaţia, demonstraţia, lucrul


individual, observaţia, problematizarea;

MATERIAL DIDACTIC: -imagini din poveşti, cuburi de lemn, lego,jetoane cu cifre,fişe;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-"Curriculum pentru învăţământul preşcolar"
-Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar",
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
-Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea
integrată din grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
-Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea D., Călin, M., "Ghid pentru proiecte
tematice – abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă", Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

DURATA: 20'
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27.02. 2013


NIVEL: I
GRUPA MIJLOCIE
PROPUNĂTOR: GHIŢĂ NICULINA
ACTIVITATEA: Jocuri şi activităţi alese (ALA II)
TEMA: "Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?"
TEMA PROIECTULUI: "În lumea poveştilor"
TEMA ACTIVITĂŢII: Bibliotecă: "Cufărul fermecat"- grafisme
Joc de masă: "Ajută ursul să ajungă în povestea lui"-labirint
"Povestea preferată"- puzzle
Artă : "Decorăm măşti pentru carnaval"- aplicaţie
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe
FORME DE REALIZARE: jocuri liber-alese

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

- consolidarea cunoştinţelor despre poveştile cunoscute şi personajele acestora;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
BIBLIOTECĂ:
O1 – să scrie semnele grafice după model;
O2 – să coloreze cufărul în diferite culori.

JOC DE MASĂ:
O1 - să reconstituie din părţi întregul, în succesiunea logică a imaginii;
O2 - să găsească drumul cel mai bun.

ARTĂ:
O1 - să denumească materialele de lucru;
O2 - să decoreze mǎştile pentru carnaval cu materialele puse la dispoziţie;
O3 - să păstreze acurateţea suportului de lucru.

METODE ŞI PROCEDEE: -conversaţia, jocul, explicaţia, demonstraţia, lucrul


individual, observaţia, problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC: - fişe de lucru, fişe labirint, puzzle, măşti, accesorii pentru
decorat, lipici, panou pentru realizarea unei expoziţii.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
-"Curriculum pentru învăţământul preşcolar"
-Mitu, F., Antonovici, Ş., "Jocuri didactice integrate pentru învăţământul preşcolar",
Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
-Culea, L., Sesovici, A., Grama, F., Pletea, M., Ionescu, D., Anghel, N., "Activitatea
integrată din grădiniţă",Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008;
-Preda, V., Pletea, M., Grama, F., Cocoş, A., Oprea D., Călin, M., "Ghid pentru proiecte
tematice – abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă", Editura
Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

DURATA: 30'
EVENIMENTUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTIC METODE MIJLOACE
MOMENT Se organizează spaţiul clasei într-un mod optim
ORGANIZATORIC desfăşurării activităţilor de învăţare.

CAPTAREA Se realizează prin prezentarea sectoarelor de conversaţia


ATENŢIEI activitate. observaţia urs de pluş

ANUNŢAREA Se prezintă într-o manieră accesibilă, pe înţelesul


TEMEI ŞI A copiilor. Sarcinile oglindesc obiectivele operaţionale
OBIECTIVELOR
urmărite.

Educatoarea supraveghează activitatea desfăşurată de conversaţia


către copii la sectoarele Joc de masă, Construcţii şi imagini din
Ştiinţă. Îi sprijină şi îi îndrumă pe aceştia în realizarea poveşti
sarcinilor de lucru. demonstraţia
La Joc de masă se coloreazǎ imagini din poveşti şi se fişǎ
DESFĂŞURAREA
ACTIVITĂŢII identifică titlul poveştii. lego
La Construcţii se realizează "căsuţa piticilor" din explicaţia cuburi de
cuburi de lemn şi lego. problematizarea lemn aprecieri
La Ştiinţă se numără personajele din diferite imagini verbale
din poveşti şi se identifică cifra corespunzătoare lucrul jetoane cu
numărului. individual cifre

ÎNCHEIEREA Toţi copiii trec pe la cele trei sectoare pentru a aprecia conversaţia
ACTIVITĂŢII munca proprie, cât şi a colegilor. Se fixează temele
activităţilor desfăşurate în cadrul centrelor de interes.
conversaţia aprecieri
EVALUARE Se fac aprecieri generale şi individuale asupra verbale
evoluţiei copiilor în cadrul activităţii.
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE I
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE II

EVENIMENTUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


DIDACTIC METODE MIJLOACE
MOMENT Se organizează spaţiul clasei într-un mod optim
ORGANIZATORIC desfăşurării activităţilor de învăţare.

CAPTAREA Se realizează prin prezentarea sectoarelor de conversaţia


ATENŢIEI activitate. observaţia urs de pluş

ANUNŢAREA Se prezintă într-o manieră accesibilă, pe înţelesul


TEMEI ŞI A copiilor. Sarcinile oglindesc obiectivele operaţionale
OBIECTIVELOR
urmărite.

DESFĂŞURAREA Educatoarea supraveghează activitatea desfăşurată de


ACTIVITĂŢII către copii la sectoarele Bibliotecǎ,Joc de masă şi conversaţia
Artǎ. Îi sprijină şi îi îndrumă pe aceştia în realizarea
sarcinilor de lucru.

La BIBLIOTECĂ copiii vor scrie semne


grafice după model, apoi vor colora cufărul. conversaţia
aprecieri
La JOC DE MASĂ copiii au de reconstituit problematizarea
verbale
puzzle-uri, reprezentând imagini din poveşti şi de fişe de lucru
rezolvat un labirint în care ursul trebuie să găsească fişe labirint,
drumul cel bun pentru a ajunge în povestea sa. conversaţia puzzle

La ARTĂ copiii decorează măşti pentru măşti,


carnaval prin lipirea decoraţiunilor. demonstraţia accesorii
Copiii denumesc materialele pe care le-au pentru
primit pe măsuţe, apoi sunt întrebaţi dacă ştiu la ce explicaţia decorat,
urmează să le folosească. lipici, panou
Se demonstrează modul de lucru, apoi lucrul pentru
educatoarea le reaminteşte copiilor că trebuie să individual realizarea aprecieri
păstreze lucrarea curată. unei expoziţii verbale
Copiii îşi încălzesc mâinile prin câteva
exerciţii.
Se acordă sprijin copiilor care au nevoie de
acest lucru şi se dau indicaţii privitoare la modul de
realizare a lucrării.

Toţi copiii trec pe la cele trei sectoare pentru a aprecia


ÎNCHEIEREA munca proprie, cât şi a colegilor. Se fixează temele conversatia
ACTIVITĂŢII
activităţilor desfăşurate în cadrul centrelor de interes.

Se fac aprecieri generale şi individuale asupra aprecieri


evoluţiei copiilor în cadrul activităţii. verbale
EVALUARE

S-ar putea să vă placă și