Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

„POVEȘTI ÎNCURCATE”

Autor:PIP. LERU- STROE FLORIANA

Unitatea de învățământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 SIBIU

Nivelul de vârstă: 5- 6 ani, nivel II

Grupa: Mare

Tema anuală de studiu: ,,Ce și cum vreau să fiu?”

Tema săptămânii: ,, Eroi de poveste”

Tema activității: „Povești încurcate”

Domenii experiențiale: Domeniul Limbă și Comunicare, Domeniul Om și Societate

Categoria de activitate: Activitate integrată ( D.L.C + D.O.S1 + D.O.S2)

Tipul activității: Verificarea și consolidarea cunoștințelor

1
Mijloc de realizare: Joc didactic/repovestire/ aplicație

Tipul activităţii: Verificarea şi consolidarea cunoștințelor;

Scopul activității : Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale
orale;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
C.1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
D.1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
D.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
D.3. Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE:

A.1. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate


C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valoficării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă).
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
D.3.2. Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere

2
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive:
O1 - Să enumere personajele și poveștile din care fac parte greșelile efectuate;
O2 - Să intervină în corectarea acțiunilor, numind corect personajele din povești;
O3 - Să utilizeze cuvinte și expresii consacrate din poveștile cunoscute;
O4 - Să caracterizeze personajele din povești făcând diferența dintre personajele positive și cele negative;
O5 - Să realizeze lucrări practice inspirate din poveștile cunoscute, valorificând deprinderile de lucru însușite;
b) Psiho-motrice:
O6 - Să păstreze o poziție corectă la măsuțe și pe scăunele pe durata activității;
O7 - Să mânuiască materialele didactice puse la dispoziție;
c) Afective:
O8 – Să participe cu plăcere și interes la activitatea desfășurată;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și tehnici didactice:
 Conversația, dramatizarea, explicația, audiția, demonstrația, exercițiul, problematizarea, lucru în grup, analiza produselor
activității interactive, ciorchinele, turul galeriei, ghicitorile, tehnica lotus;
Materiale și mijloace didactice:
 Jetoane cu personajele pozitive/negative din poveștile studiate, paletele cu semnele corect/greșit, săculețul fermecat/trăistuța cu
povești, o păpușă ce o reprezintă pe Zâna poveștilor, siluetele personajelor din povești, creioane colorate, lipici, foarfece,
casetofon, cd-uri;

3
Forme de organizare a activității: Frontală, pe echipe, individual
Metode și forme de evaluare: observarea comportamentului copiilor, probă orală, probă practică, aprecieri verbale, întăriri pozitive.

Durata:40- 45 minute
Sarcina didactică:
 Recunoașterea personajelor și a poveștilor din care fac parte greșelile efectuate;

Regulile jocului:
 Preșcolarii sunt atenți și vor ridica paleta corectă, precizând verbal titlul poveștii sau numele personajelor identificate;

Elementele de joc:
 Surpriza, întrecerea, mânuirea materialelor, aplauzele, paletele corect/greșit
(roșu/ negru);

BIBLIOGRAFIE:
 *** Revista Învățămantul Preșcolar 3-4/2009, Editura Arlequin
 Preda, V., ( 2005), Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Bocoş, M., Avram, I., Catalano, H., Someşan, E.
(coordonatori), (2009) Pedagogia învăţământului preşcolar. Instrumente didactice, Editura Presa Universitară Clujană, Cluj-
Napoca;
 Glava, A., Tătaru, L., Chiş, O. (coordonatoare), Chiş, V. (referent ştiinţific), (2014) Piramida cunoaşterii – Repere metodice în
aplicarea curriculumului preşcolar, Editura Diamant, Piteşti;

4
 Mătăsaru, M., Chiriloaie, M., Nedelcu, C., Pricopoaia, V., Mătăsaru, L., (2008) Proiectarea didactică în învățământul preșcolar
– ediția a IV-a revizuită și adăugită, Editura Rovimed Publishers, Bacău;
 ***Ministerul Educaţiei Naționale, (2019) Curriculum pentru educație timpurie (3-6/7 ani);
 ***Ministerul Educaţiei Naționale, (2019) Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie;

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

I. ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALA


 Întâlnirea de dimineață „ În țara poveștilor”:
- salutul, împărtăşirea cu ceilalţi;
- prezenţa copiilor, calendarul naturii, noutatea zilei
 Tranziţii: ,,Carte de povești cu poze...” , „Pupăza din tei” (audiție, joc cu text și cânt)

II. JOCURI SI ACTIVITATI ALESE :


Artă : „Personaje din poveste ” (desen)
Bibliotecă : ,,Ce știi despre...?”; Dramatizare povești „Fata babei și fata moșneagului”, etc.
Joc de masă : ,,Puzzle – Povești ” (reconstituire imagini din povești)

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


 Activitate integrată „Povești încurcate” (joc didactic/aplicație)

5
IV.JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE:
„Ursul păcalit de vulpe” (joc de mișcare)

SCENARIUL ZILEI

 Salutul: -pornește de la educatoare și este continuat de către toți copiii grupei; fiecare copil va face un compliment unui alt
coleg. ” Dimineața a sosit/ Și cu toții ne-am trezit/ De vreme nu am uitat/ Și cu drag ne-am salutat!/ - Bună dimineața!”
 Calendarul naturii: - Se precizează anotimpul în care suntem luna și ziua, după care vom fixa jetoanele corespunzătoare în
calendarul grupei; Se realizează prezența grupei;
 Activitatea debutează cu „Întâlnirea de dimineaţă”- „ În țara piticilor”, în care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi
opiniile, de a-şi manifesta starea de spirit, de bună dispoziţie. Educatoarea le zâmbeşte, transmiţându-le căldură şi încurajare
prin toate formele de comunicare.
 Noutatea zilei o voi prezenta sub formă de surpriză, reprezentată de o Zână a poveștilor. Aceasta povesteşte că s-a pierdut de
familia ei şi îi roagă pe copii să o ajute să ajungă înapoi în castelul ei, lucru realizabil doar dacă poveștile pe care le aduce în
trăistuță sa vor fi descurcate de aceștia. Interesul fiind astfel stârnit, motivându-i pe copii să participe la activitate, se desfăşoară
un joc-tranziţie ,,Carte de povești cu poze...” (joc cu text și cânt/ audiție). Li se prezintă copiilor sectoarele de lucru şi li se
explică ceea ce are de făcut fiecare.
 La centrul Joc de masă, preşcolarii primesc puzzle-uri cu povești studiate, pe care trebuie să le reconstituie.
 La centrul Artă, vor desena personaje din povești, iar la sfârşitul zilei cu aceste siluete se vor alcătui/construi machete cu scene
din povești.

6
 La centrul Bibliotecă, copiii vor trebui să dezlege ghicitori despre personajele din povești.
 Ca tranziţie copiii vor cânta „Pupăza din tei“. După ce va ajuta copiii în munca pe sectoare, Zâna îşi va alege câte un copil şi
pleacă cu el pe cărarea din poieniţă să-şi găsească împărăția. În drum spre castel, zâna va întâlni multe flori şi fluturi pe care se
vor găsi diferite sarcini. Acestea trebuie rezolvate pentru a putea ajunge la castel.
 La terminarea sarcinilor Zâna va ajunge la castel, dar nu poate intra deoarece intrarea este blocată de o altă sarcină (fişă de
lucru). După rezolvarea fişelor, albinuţa are intrarea liberă în castel, iar în semn de mulţumire pentru ceea ce au făcut pentru ea,
va desfăşura cu copiii un joc cu text şi cânt. În încheiere, Zâna poveștilor va împărţi recompense copiilor şi le va mulţumi că au
ajutat-o să-şi găsească familia.

7
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢILOR PE DOMENII EXPERIENŢIALE
JOC DIDACTIC- ”Povești încurcate”

SECVENȚELE CONŢINUTUL ÎNVĂȚĂRII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE/


ACTIVITĂȚII OB. Metode şi Materiale şi Forme de Metode, forme și
OP. tehnici mijloace organizare indicatori
didactice didactice a
activitaţii
Moment Amenajarea mobilierului astfel încât Explicația Observarea
organizatoric copiii să fie aşezaţi pe două rânduri cu Frontal comportamentului
(1 min) număr egal de participanţi copiilor
Pregătirea materialelor didactice Individual
necesare desfăşurării activităţii
Captarea atenţiei O8 Captarea atenţiei se face prin apariţia Conversaţia Frontal Observarea
(2 min) elementului surpriză” Zâna comportamentului
poveștilor”. copiilor

Anunţarea temei şi O6 Zâna le povestește copiilor din grupă Explicaţia frontal observarea
a obiectivelor cum s-a pierdut de familia ei şi îi comportamentului
urmărite roagă să o ajute să ajungă înapoi în copiilor
castelul ei, lucru realizabil doar dacă
8
(1 min) poveștile pe care le aduce în trăistuța
sa vor fi descurcate de aceștia. Aprecieri verbale
Explicarea Zâna îşi va alege câte un copil şi Explicaţia Păpușa Frontal Observarea
sarcinilor şi a pleacă cu el pe cărarea din poieniţă să- costumată în comportamentului
regulilor jocului şi găsească împărăția. În drum spre Conversaţia zână, copiilor
(5 min) castel, zâna va întâlni multe flori şi Demonstraţia jetoane cu
fluturi pe care se vor găsi diferite flori, Individual
sarcini. Acestea trebuie rezolvate insecte,
pentru a putea merge mai departe. cartonașe cu
sarcinile de
lucru,
săculețul
fermecat
Dirijarea învățării O1 La fiecare floare, fluture, buburuză Exerciţiu Jetoane cu Rezolvarea
(20 min) O2 copii vor avea de îndeplinit câte o personajele Pe echipe sarcinilor de lucru
O3 sarcină. Dacă se va rezolva sarcina, Problematizarea din povești
O4 Zâna va putea merge mai departe la Observarea
O5 altă floare până când va ajunge la Individual comportamentului
O6 ultima. copiilor
La măsuța florilor, copii vor avea de
sortat jetoanele cu personajele din Metoda Întăriri pozitive
povești și vor realiza câte un ciorchine
9
pentru fiecare poveste. ciorchinelui
„ Povestea Ursului cafeniu”, Individual
” Punguța cu doi bani”,
„ Găinușa moțată”. Carduri cu
Următoarea probă are ca sarcină imaginile
despărțirea în silabe a cuvintelor ce Tehnica lotus personajelor
reprezintă personajele din povești din povești
( fată, cățel, păr, lup, găinușă, ac, ale căror
cocoș, urs, etc.). Vor preciza numărul denumire
silabelor și sunetul inițial. trebuie
O altă sarcină întâlnită de aceștia este despărțită în
aceea de a căuta și alte cuvinte ce au silabe
ca sunet inițial sunetul F- fată, U- urs,
G- găinușă, l-lup, etc)
Obţinerea O3 După ce s-au terminat sarcinile, copii Explicaţia Jetoane cu Frontal Probă practică
performanţei O4 realizează ciorchinele în urma analizei Metoda personajele Individual
(5 min) O5 şi valorificării aspectelor desprinse din ciorchinelui din povești
acţiunile anterioare. Li se explică Analiza
sarcina de lucru şi vor fi ajutaţi de
albinuţă.
Încheierea activităţii În încheierea activităţii se vor face Aprecieri Medalii Individual Aprecieri verbale
aprecieri generale şi individuale
10
(1 min) asupra desfăşurarii activităţii.
Întăriri pozitive

11
12

S-ar putea să vă placă și