Sunteți pe pagina 1din 7

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT

,,MICUL PRINŢ” BAIA MARE

PROIECT DE
ACTIVITATE
PROIECT DE ACTIVITATE

NIVEL: I

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Miresme de primăvară”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Fluturașii prieteni”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ ADE (DOS1 + DEC) + ALA1+ ALA2

TIPUL ACTIVITĂŢII: Formare şi consolidare de priceperi şi deprinderi

I. Activități de dezvoltare personală (A.D.P.)

 Întâlnirea de dimineață:
 Salutul
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Activitatea de grup

II. Activităţi pe domenii experienţiale


 Domeniul Om și Societate (DOS1) - „Povestea celor trei fluturași” – povestirea
educatoarei pe șorț
 Domeniul Estetic și Creativ (DEC) - „Fluturașii colorați” – pictură prin suprapunere

III. Jocuri și activități liber alese:


 A.L.A.1: - Nisip și apă - „Florile din poieniță” (sădire flori)”
- Joc de masă - „Care este umbra mea?” – asociere imagini cu umbra specifică ;
- Știință - „Așează-mă la locul potrivit”

 A.L.A.2: Joc de mișcare - „Fluturii vin la flori”

SCOP:
- Formarea și cultivarea sentimentelor de prietenie și ajutor față de cei neajutorați și
comportamentului moral, tolerant, cu respect față de ceilalți

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

- Să denumească personajele din poveste


- Să formuleze cu sprijinul educatoarei, mesajul poveștii (toleranța, acceptarea)
- Sa exprime prin cuvinte stările emoționale provocate de întâmplările povestirii.
- Să realizeze lucrări artistico-plastice în mod original, respectând tehnicile de lucru indicate de
către educatoare

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: Conversația, Explicația, Observația, Demonstrația, Povestirea, Jocul,
Metoda, Metoda .
 Mijloace didactice: LCD, planșe ilustrând întâmplările poveștii,
 Material didactic: decor, elemente de decor, șorțulețul educatoarei,

DURATA ACTIVITĂȚII: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiș, Piramida cunoașterii. Repere metodice în aplicarea
curricumului preșcolar, Ed. Diamant, 2014, Pitești
 Valerica Anghelache, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță, E.D.P., 2017
STRATEGIA
EVENIMENTUL CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ EVALUAREA INSTRUIRII
DIDACTIC ( metode, procedee, (Instrumente și indicatori)
mijloace )
Se asigură condiţiile optime desfăşurării
Moment activităţii: - Observarea
organizatoric - aerisirea sălii de grupă; comportamentului copiilor.
- pregătirea materialului didactic;
- plasarea organizată a preşcolarilor în sala de
grupă;
Conversația
Captarea atenției Se realizază prin prezentarea poieniței și apariția elementului Explicația Observarea interesului manifestat
surpriză (noutatea zilei), prezența celor trei fluturași. Observația de către copii la apariția
elementelor surpriză.
Decor
Fluturi

Anunțarea temei Enunțarea temei și a obiectivelor în termeni accesibili copiilor, Conversația Evaluare orală
și a obiectivelor aceștia reținând că vor asculta povestirea intitulată „Povestea
Explicația - rețin tema activității și
celor trei fluturași”, vor picta aripile fluturașilor, iar după obiectivele
realizarea lucrărilor artistico-plastice aceștia își vor continua
activitatea în centrele de interes.

DOS1 – povestirea educatoarei:


Prezentarea ,,Povestea celor trei fluturași”
conținutului şi Se fixează titlului povestirii. Iar prezentarea conținutul poveștii
dirijarea învățării se va face clar, într-o manieră accesibilă copiilor, coerent și Conversația
expresiv, cu un ton și o mimică adecvată pentru a menţine treaz
Explicația
interesul copiilor şi pentru a asigura motivaţia învăţării. Astfel
expresivitatea expunerii se va obține prin: modulări ale vocii,
schimarea ritmului vorbirii pe parcusul expunerii, schimbarea
intonației în funcție de conținutul povestirii, dar și prin mimică și
gesticulație adecvate. Observația Evaluare orală
Copiii sunt așezați în semicerc. Cu ajutorul șorțulețului
educatoarei, cadrul didactic va face expunerea povestirii, Povestirea - copiii răspund la întrebările
mânuind astfel pe parcursul acesteia, siluetele personajelor din educatoarei;
Șorțulețul educatoarei
poveste și introducând diverse elemente în funcție de firul epic al
povestirii. Se va realiza explicarea cuvintelor necunoscute și
alcătuirea unor propoziții cu acestea.
Educatoarea antrenează preşcolarii într-o conversaţie pe baza Evaluare practic-acţională
poveștii. Iar în urma adresării întrebării „Ce părere aveți despre
comportamentul celor trei fluturi?”, se extrage concluzia că
prietenii rămân împreună la bine și la rău și finalizăm prin
proverbul „Prietenul la nevoie se cunoaște!”

Obținerea Prin tranziția „Noi zburăm ca fluturașii,/Ne spălăm ca


performanței iepurașii,/Desenăm un curcubeu/Eu pe-al meu și tu pe-al tău,/Iar Evaluare practic-acţională
apoi ne așezăm/Liniștea să o păstrăm,/Bine, bine să lucrăm!” ,
copiii se vor îndrepta spre măsuțe pentru a desfășura activitatea: - realizarea sarcinilor de lucru.
Observația
DEC: „Fluturașii colorați” – pictură prin suprapunere Observarea modului de
Explicația realizare a sarcinilor
Activitatea artistico-plastică cu tema „Fluturașii colorați” , se
-corectitudinea de
va desfăşura în cadran deschis. Se vor respecta pașii metodici: Demonstrația realizare;
prezentarea şi analizarea modelului educatoarei, intuirea -modul de înțelegere a
materialului şi a instrumentelor de lucru, demonstrarea şi sarcinilor de către copii;
explicarea tehnicii de lucru, realizarea exerciţiilor de încălzire a - nevoia de sprijin din
muşchilor mici ai mâinii şi executarea propriu-zisă a temei. partea educatoarei solicitat
Copiii vor realiza lucrarea respectând indicațiile educatoarei, de către copii;
fiind ajutați la nevoie.
După finalizarea lucrărilor și expunerea lor pe panoul indicat se
va face evaluarea acestor după criteriile date: finalizarea
lucrărilor și acuratețea acestora.
Turnul Galeriei
Copiii fac aprecieri asupra lucrărilor, alegând lucrarea preferată, Evaluare practic-acţională
axplicând elegerea făcută.
- realizarea sarcinilor de lucru
Prin tranziția: „Bat din palme clap, clap, clap”, copiii se vor de la centre
deplasa către centre.

Joc de masă: „Care este umbra mea?” – asociere imagini cu


umbra specifică
Știință: „Așază-mă la locul potrivit”
Copiii vor preciza verbal ce au observat în imagini și în funcție
de acestea vor plasa, după caz, personajele din poveste.
Nisip și apă: - „Florile din poieniță” (plantare flori)
În cadrul acestui centru, copiii vor planta flori pentru a le da
polen fluturașilor.
are practic-acțională
Asigurarea Copiii vor fi așezați pe pernițe, în semicerc. Metoda Evaluare orală
retenţiei Cu ajutorul metodei interactive „Trierea aserțiunilor” vom face „Trierea aserțiunilor”
și a transferului asigurarea retenției și a transferului. Copiii vor avea în mânuțe Copiii răspund la întrebări
doua jetoane, unul roșu și celalalt verde. Educatoarea anunță pe
rând aserțiunile, urmând ca preșcolarii să ridice după fiecare Apreciere verbală privind
răspunsurile copiilor
enunț jetonul de culoare adecvată (verde pentru adevărat și roșu
pentru fals)

Evaluare Educatoarea face aprecieri verbale individuale şi colective asupra


modului în care copiii s-au implicat în cadrul activităţii .
În încheierea activităţii se va desfășura jocul de mișcare intitulat Evaluare practic-acţională
Încheierea ,,Fluturii vin la flori” la care vor participa toţi copiii din grupă. - Aprecieri verbale legate de
activității Educatoarea explică modalitatea de desfășurare a jocului după intreaga activitiate.
care se trece la executarea acestuia. Recompense.
La final copiii vor fi recompensați.

S-ar putea să vă placă și