Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Data: 23.11.2023
Unitatea de învățământ: Grădinița Liceului Pedagogic „Nicolae Iorga” Botoșani
Grupa: „Licurici”
Nivel: I Durata: 15-20 minute
Elev practicant: Onofrei Fivi-Magda
Profesor învățământ preșcolar: Iacob Daniela
Profesor coordonator: Corolea Viorica
Tema anuală de studiu: ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: ,,România, țara mea”
Tema săptămânii: TSI
Tema activității: ,,Tricolorul/Steagul”
Domeniul de activitate: ALA: 1.Centrul știință - curcubeul
2.Centrul artă - steagul României
Tipul de activitate: integrată (pe centre: știință, artă)
Scopul activității: Însușirea de cunoștințe despre steagul României.
Obiective operaționale:
O1- să identifice culorile drapelului și să spună ce cunosc despre steagul României
O2- să realizeze corect exercițiile de încălzire a mâinilor
O3- să așeze bomboanele corect în farfurie pentru a forma curcubeul
O4- să realizeze steagul României respectând ordinea culorilor
Strategia didactică: inductiv-deductivă
Metode și procedee: observația, conersația, explicația, exercițiul
Materiale didactice: steagul României, bomboane, farfurii, foaie mare de bloc de desen, dopuri
de sticlă de culoare albastră, galbenă și roșie
Forme de organizare: frontal, pe grupe
Desfășurarea activității

Momen Ob. Conținutul învățării Acțiuni și Metode Materiale Forme


tele Op. operații de și didactice de
activită învățare a pocedee organi
ții preșcolarilor didactice zare
1.Mo Se pregătește cadrul Copiii se pe
ment necesar unei bune așază la grupe
organiza desfășurări a activitătii: măsuțe (pe
toric -aerisirea sălii de clasă centre).
-pregătirea materialului
-aranjarea meselor și
scaunelor
2.Capta O1 Le voi prezenta copiilor Copiii observați steagul frontal
rea steagul României și îi voi manifestă a României
atenției întreba ce culori are și interes conversa
ce știu despre steagul pentru ția
României. activitate.
3.Anun Voi anunța temele pe pe
țarea înțelesul copiilor. grupe
temei și
a Centrul știință: Astăzi
obiective vom realiza un
lor curcubeu cu ajutorul
unor bomboane.
Centrul artă: Vom
realiza steagul României
cu ajutorul dopurilor de
la sticlele de plastic.
4.Dirija O2 Înainte de a începe Copiii exercițiul frontal
rea activitățile, voi face realizează
învățării împreună cu preșcolarii exercițiile de
câteva exerciții de încalzire a
încălzire a mâinilor. mâinilor.
Centrul știință: La mese Copiii vor
va fi câte o farfurie în lucra farfurii, pe
O3 care copiii vor așeza împreună și bomboa grupe
bomboanele apoi eleva vor așeza ne
practicantă va pune apă bomboanele
în farfurie pentru a se în cerc
forma curcubeul. pentru a explicați
Centrul artă: Le voi forma a
explica copiilor cum curcubeul.
trebuie să lipească Fiecare copil exercițiul pe
O4 dopurile și în ce ordine va lua capace foaie grupe
trebuie așezate culorile. de fiecare mare,
Pe masă va fi o foaie culoare(roșu, dopuri de
mare împărțită în trei galben și sticlă
părți. Copiii vor lipi albastru) și le
capacele colorate pe vor lipi pe
foaie pentru a forma foaie pentru
drapelul. a forma
steagul.

5.Obține Se va realiza cu ajutorul


unor întrebări:
rea Ce am realizat noi astăzi
perfor la fiecare centru?
manței Ce culori are steagul
României?

6.Încheie Voi face aprecieri aprecieri


rea verbale asupra verbale
activității comportamentului
copiilor și la implicarea
lor în activitate

S-ar putea să vă placă și