Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate

Data :28.11.2022
Unitatea de învățământ: Grădinița „ Aricel cu Program Prelungit Călărași
Grupa:Mare
Profesor pentru învățământul preșcolar: Constantin Alina
Profesor coordonator de practică pedagogică: Viorica Moisescu
Elev practicant: Țigănilă Nicoleta Cristina
Tema anuală de studiu: „Cum este , a fost și va fii aici pe Pământ.”
Tema săptămânii: „ Românași și româncuțe.”

Tema activității: „Tricolorul .”


Domeniul experiențial: Domeniul om și societate (DOS) . Activitate practică
Mijloc de realizare: Decupare și lipire
Scopul activității: Formarea unor activități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică .
Obiective operaționale:
O1 : Să denumească corect culorile tricolorului.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii au recunoscut culorile tricolorului.
02: Să decupeze corect steagul României.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii au decupat corect steagul României.
O3: Să lipească corect steagul României pe suportul dat de către propunătoare.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii au lipit corect steagul pe suportul dat .
O4: Să realizeze colajul , în mod creativ și estetic , prin tehnica lipirii valorificând
corect obiectele puse la dispoziție.
Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii au realizat colajul în mod creativ și
estetic valorificând obiectele puse la dispoziție .
Strategii didactice:
Metode și procedee: Observația , conversația, explicația, demonstrația, exercițiul .
Metode didactice: Steagul României, lipici , foarfecă , insignă un tricolorul României
Resursele de timp : 25-30 minute
Resurse bibliografice:
„Curriculum pentru educația timpurie (copii de la naștere la 6 ani ) 2019.
Secvențele Conținut Strategii didactice Evaluare
lecției
Metode și Mijloace
procedee didactice
1.Moment Să așază mesele
organizatoric in careu deschis
pentru
desfășurarea
activității.
2.Captarea Propunătoarea Conversația Păpușă Se observă
atenției le va capta îmbrăcată comportamentul
atenția copiilor în costum copiilor
prin intermediul popular.
unei păpuși
Îmbrăcate în
costum popular .
„ Copii aceasta
este Ana și vrea
să meargă la
parada de 1
Decembrie dar
nu are tricolor ,
vreți să o ajutăm
să facă rost de
unul?”
3.Anunțarea „Astăzi vom Conversația
temei și a vorbi despre
obiectivelor tricolor .”
Propunătoarea
va avea un
model pentru a
arăta copiilor
cum trebuie
făcut stegulețul.
4.Dirijarea •Intuirea Explicația
Fișă cu
învățării materialului Conversația
didactic. Exercițiul steagul
-„Ce ați primit pe României
măsuță?” Lipici
-„Cu ce veți lipi?”
Foarfecă
•Intuirea
modelului
educatoarei :
-„ Ce observați
la stegulețul
meu ?”
•Explicarea și
demonstrarea
modului de lucru
vor evidenția :
-Etapele
realizării
colajului ;
- încadrarea
corectă a
elementelor în
spațiul de lucru ;
-respectarea
ordinei la masa
de lucru și
acuratețea
lucrării.
•Încălzirea
mușchilor mici ai
mâinii conform
mișcărilor
sugerate de
poezia recitată
pe ritm lent de
către
propunătoare.

„Plouă ușor. Să
auzim !
Cu vârf de
degete masa
lovim,
Plouă mai tare.
Ploaia tot vine,
Lovim cu
degetele bine .
Cad pietricele,
cad pe trotuare,
Să ciocănim și
noi mai tare .
Tună departe,
tună acum,
Batem cu
pumnii: Bum-
bum
Bum-bum
Vreme frumoasă
acum s-a făcut
Un curcubeu pe
cer a apărut .
Noi brațele ușor
le rotim
Și norii îndată-i
gonim.”
5.Obținerea Executarea Conversația Se observă
performanțelo temei de către comportamentul
r copii , după copiilor în
urarea „Spor la timpul activității.
lucru !”
Copiii care nu se
descurcă vor fi
ajutați de către
educatoare.
6.Evaluarea Propunătoarea Conversația Fișă cu
activității le va da copiilor culorile
o fișă cu culorile tricolorului
tricolorului iar ei Insignă
vor trebui să le
decupeze corect
culorile ca apoi
să le lipească pe
insigna dată de
către
propunătoare.
7.Încheierea Ca și Conversația Insignă cu
activității recompensă drapelul
copiii vor avea României.
insignă cu
culorile lipite de
ei pe acestea .

S-ar putea să vă placă și