Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 20.01.2020
Unitatea de învățământ: Gradinița cu Program Prelungit Târgu Frumos
Propunător: Crăcană Domnica Corina
Grupa: Mijlocie “Ursuleții”
Tema anuală – Cine sunt/suntem?
Subtema – Toți copiii pământului
Domeniul experiențial: Estetic și creative ( DEC)
Tema activității: “Flori și baloane pentru copiii de pretutindeni”.
Forma de realizare: desen
Tipul – formare de priceperi și deprinderi
Scopul activității:
Informativ
 Îmbogățirea cunoștințelor despre tehnicile de lucru necesare realizării unei teme
plastice care va conduce la realizarea atitudinii pozitive față de sine și ceilalți
Formativ:
 Consolidarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic prin exersarea
deprinderilor tehnice specifice desenului
 Dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a gustului estetic.
Educativ
 Educarea simțului artistic, a dragostei față de copii și a spiritului de prietenie
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:

 Să analizeze şi să compare elemente componente ale mediului înconjurător;


 Să denumeasca si să diferenţieze materiale şi instrumente de lucru;
 Să aplice reguli de utilizare a acestora;
 Să folosească cuvinte și expresii specifice desenului;
 Să redea din imaginație tema dată desenând flori și baloane pentru copii;
 Să poziţioneze corect elementele în spaţiul de lucru

PSIHOMOTORII:
 Să utilizeze adecvat instrumentele şi materialele de lucru în vederea realizării temei;

1
 Să mânuiască corect materialele puse la dispoziţie, păstrând acurateţea lucrării;
 Să execute mișcări de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.

AFECTIVE:
 Să exprime impresii, trăiri afective şi idei proprii legate de tema dată, în timpul şi/sau
la sfârşitul activităţii (la evaluarea lucrărilor)
 Să interpreteze liber cântece exprimând sentimente de dragoste și prietenie față de
copii;
Resurse procedurale:
 Metode si procedee: Conversația, Explicația, Expunerea, Observația, Analiza
produselor activității, Exercițiul.
 Resurese materiale: baloane colorate, coli, creioane colorate, imagini cu copii din alte
țări, calculator, CD.
 Forma de organizare: frontal, individual.
Locul de desfășurare: sala de grupă.
Durata: 20 -25 min.
Bibliografie:
 MECT – Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3 – 6/7 ani) , 2008
 Preda Viorica, “ Gradinița altfel”, Ed. Integral, București, 2003;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House, Bucureşti,
2009.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Eveniment Conținutul științific Strategii Evaluare
didactic al activității didactice
1. Moment Pentru buna desfășurare a activității se Conversația Observarea
organizatoric impun urmatoarele măsuri: comportamentului
amenajarea sălii de grupă, pregatirea copiilor
materialului didactic necesar pentru
activitate, intrarea ordonată a copiilor
în sala de grupă.
Mobilierul va fi așezat în careu
deschis.

2. Captarea Captarea atnției se realizează prin


atenției citirea unei scrisori adresată copiilor
de la grupa “Ursuleților”.
Dragi copii de la grupa Ursuleților,
Vă salutăm, noi, copiii din Africa și
America. S-a dus vestea prin toată
lumea că voi sunteți cei mai talentați
copii din România la desen. Și cei mai
cuminți! Am auzit ca voi veniți cu
drag la gradiniță și ca sunteți fericiți
că faceți parte din această grupă!
Observarea
Vă propunem să realizați Expunerea
comportamentului
împreună cu doamna Corina cele mai Conversația
copiilor
frumoase desene pe care să ni le Explicația
trimiteți nouă. Vrem să vedem cu ochii
noștri cât de frumoase sunt desenele.
Atenție! Trebuie să ascultați si să
respectați toate indicațiile domișoarei
Andreea! Pe parcursul activității, se
vor face poze și ni se vor trimite nouă
pentru a observa căt de cuminți și

3
ascultători sunteți.
Iar la sfărșit, veți avea parte de o
surpriză din partea noastră!
Cu drag, Copiii din Africa și America
Scrisoarea va fi citită copiilor la
sectorul ”Bibliotecă” acolo unde a fost
găsit plicul, după care copiii se așează
la măsuțe

3.Reactualizarea Voi prezenta copiilor câteva imagini


cunoștințelor cu copii din întreaga lume. Vom
discuta despre sărbătoarea ce urmează
să vină și anume 1 Iunie, “Sărbătoarea
copiilor”.
Ce sărbătorim noi la 1 Iunie? Observarea
Conversația
(ziua copilului) comportamentului
Observația
Este numai ziua copiilor din copiilor
România?( Este ziua copiilor din
lumea întreagă)
Se face apoi intuirea materialelor de
pe măsuțe:
Ce ați primit pe măsuțe?
Ce credeți că vom face astăzi?(vom
desena)

4. Motivarea Vom organiza cu lucrările pe care le Observarea


alegerii temei veți face o expoziție după care le vom Conversația comportamentului
trimite copiilor din Africa și America. copiilor

5. Anunțarea Și pentru că se apropie ziua copiilor Conversația Observarea


temei și a astăzi vom desena “Flori și baloane comportamentului
obiectivelor pentru copiii de pretutindeni”. copiilor
Trebuie să folositi culorile potrivite,

4
să redați corect forma, marimea şi
culoarea florilor, a baloanelor, să nu
apăsați cu creionul colorat că se poate
rupe și vârful creionului și foaia de
hârtie, spatele trebuie să fie lipit de
scăunele iar foaia trebuie să stea puțin
înclinată spre stânga.

6. Dirijarea Exerciții pentru încalzirea


învățării mușchilor mici ai mâinii Observarea
Execut înpreună cu copiii exerciții de comportamentului
Conversația
incălzire a mușchilor mici ai mâinii: copiilor
Exercițiul
cântăm la pian, plouă, inchidem și
deschidem pumnii. Le urez copiilor
“Spor la lucru!”
Executarea propriu-zisă a temei:
Realizarea temei se va face pe fond
muzical.
În timp ce copiii lucrează voi trece pe
la fiecare, voi semna lucrările și voi da
indicaţii individuale și colective dacă
Observarea
este cazul, atenţionându-i pe copii să
comportamentului
folosească culorile potrivite, să redea
Exercițiul copiilor
corect forma, marimea şi culoarea
Aprecieri verbale
florilor, să nu apese cu creionul
colorat, etc. Dacă pre;colarii doresc
pot să deseneze și alte elemente dar
strict legate de tema noastră.
De asemenea se va avea grijă ca în
timpul lucrului copiii să aibă o poziţie
corespunzătoare.

7. Evaluarea La final lucrările preșcolarilor vor fi

5
activității expuse la panou și se vor face
Observarea
aprecieri asupra modului de realizare
Conversația
comportamentului
al lucrărilor.
Analiza copiilor
- Vom face mai întâi o expoziție cu
produselor
Aprecieri verbale
lucrările voastre să le vadă și colegii activității
voștri din grădiniță, după care d-na
Daca
educatoare le va lua și le va duce la prescolarii
sunt
poștă să le trimită copiilor din Africa
obisnuiti se
și America. poate folosi
metoda
În evaluarea lucrărilor se va ține cont
Turul
de redarea corectă a florilor, galeriei
baloanelor, creativitate şi originalitate,
acurateţe, finalizarea lucrării.
Se fac aprecieri pozitive asupra
tuturor lucrărilor.

8. Încheierea Se va fixa tema activității după care Aprecieri verbale


activității copiii vor primi ca recompensă și stimulative
Conversația
baloane colorate. La sfârșit, voi cânta Observarea
Exercițiul
împreună cu copiii cântecele ”Dacă comportamentului
vesel se trăiește” și “O lume copiilor
minunată”.

S-ar putea să vă placă și