Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 26. 05. 2022


PROPUNĂTOARE: Vrabie Nicoleta-Georgiana
GRUPA: mijlocie B
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: „Vino, dulce vară, cu cireșe la urechi”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități liber-alese
MIJLOC DE REALIZARE: Activități pe centre de interes
Construcții: „Lădițe pentru fructe”
Artă: „Crenguța cu cireșe” (pictură)
Joc de masă: „Găsește umbra” (jetoane)
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A1: Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
B1: Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
C1: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
C2: Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);

COMPORTAMENTE VIZATE:
A1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activiăți variate;
B1.3. Inițiază/ participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență și perseverență;

SCOPUL: Consolidarea cunoştinţelor copiilor cu privire la fructele cunoscute.

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. Construcții
O1- Să îmbine piesele pentru a obține lădițe pentru fructe;
2. Artă:
O1- Să precizeze materialele şi instrumentele de lucru, aplicând reguli de utilizare a acestora;
O2- Să identifice culorile potrivite realizării elementelor crenguței cu cireșe;
O3- Să picteze crenguța cu cireșe cu ajutorul culorilor alese ținând cont de aspectul estetic și
cromatic;
3. Joc de masă:
O1-Să aleagă din mulțime jetonul cu umbra corespunzător fructului ales;
O2-Să recunoască fructele de pe jetoane;
O3- Să numească fructele de pe jetoane;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: observarea, conversația, explicația, demonstrația, jocul,
exercițiul;
 MATERIAL DIDACTIC: coșuleț, bulinuțe, piese din plastic, jetoane, fișe de lucru,
acuarelă;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri, individual;
DURATA: 25 de minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Adina, Glava, Maria, Pocol, Lolica, Lenuţa - Educaţie timpurie Ghid metodic pentru aplicarea
curricumului preşcolar, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009;
 Iftime, Gheorghe- Jocuri logice pentru preșcolari și școlari mici, Editura didatică și
pedagogică, București, 1980;

2
DEMERS DIDACTIC

Nr. Secvențele Ob. Strategia didactică


crt. activității op. Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
didactice procedee învățământ organizare
1. Momentul Asigurarea climatului necesar desfășurării unei bune
organizatoric activități:
 aerisirea și aranjarea săliii;
 pregătirea materialului didactic pentru
centrele de interes.
2. Captarea atenției Această etapă se va realiza prin intermediul unui Conversația Coșuleț Frontal Aprecieri
verbale
coșulet primit de la Zâna Vară. În coșuleț se află un
bilețel și bulinuțe colorate. Bilețel
Fiecare copil va fi invitat să își aleagă o bulinuță. În
funcție de culoarea aleasă, vor fi repartizați la
Bulinuțe
centrele de interes.
3. Anunțarea temei Se prezintă pe înțelesul copiilor sarcinile fiecărui
și a obiectivelor centru; Expunerea
operaționale „Astăzi, vom lucra la trei centre de interes. Trebuie să
Frontal
fiți foarte atenți la indicațiile mele pentru a ști ce
aveți de făcut.”
Explicația
La măsuța de construcții va trebui să construiți
lădițe pentru fructe;
 La măsuța pentru artă (cea cu bulinuța

3
galbenă) veți avea de pictat crenguța cu Conversația
cireșe. Trebuie să fiți atenți la indicațiile mele
pentru a identifica corect culorile necesare
(anexa 1).
 La măsuța cu bulinuță albastră (joc de masă)
va trebui să găsiți, cu ajutorul jetoanelor,
umbra fructelor (anexa 2).
4. Dirijarea Copiii se vor așeza la mese în funcție de culoarea Explicația Frontal Evaluez
învățării bulinuței alese. capacitatea
propriu-zise Se va explica modul de lucru: Conversația copiilor de a
1. Construcții: Piese de Individual reconstitui
 Intuirea materialului: Ce observăm pe plastic imagini
O1
mese? Grupuri îmbinând
 Sarcina de lucru: Copiii trebuie să ia corect
piesele și să le îmbine pentru a constui lădițe piesele.
pentru fructe.
Fișe
2. Artă: Demonstrația Evaluez
 Intuirea materialelor: Ce materiale avem pe capacitatea
O1 Planșa Frontal
mese? Ce culori au cireșele? Cu ce culori va model copiilor de a
trebui să pictați planșa? Observarea
O2 picta
 Sarcina de lucru: Copiii trebuie să utilizeze Acuarelă cireșele
O3
culorile și pensoanele pentru a picta crenguța folosind

4
O1 cu cireșe. Jocul culorile

O2 3. Joc de masă: Jetoane Frontal adecvate.


 Intuirea materialului: Ce aveți pe mese? Ce Evaluez
O3 Exercițiul
fructe recunoașteți? capacitatea
 Sarcina de lucru: Copii trebuie să găsească copiilor de a
jetoanele cu umbră corespunzătoare jetoanelor Grupuri reconstitui
Individual
cu fructe. Conversația imaginile
-Înainte de a începe vom face câteva exerciţii de alegând
încălzire a mâinilor; Exercițiul corect
-închidem şi deschidem pumnii umbra
-imităm cântatul la pian fructelor.
-imităm spălatul mâinilor
-Vă doresc spor la lucru! Observarea

Voi da semnalul de începere a lucrului. Le


voi atrage atenţia cǎ trebuie sǎ termine lucrǎrile la Aprecieri
timp. verbale

În timp ce copiii lucreazǎ, voi oferi Explicația


explicaţii suplimentare, şi voi interveni acolo unde
este necesar.
Dacǎ este cazul voi corecta greşelile şi voi nota
numele copiilor pe lucrǎri. Voi urmǎri mânuirea Conversația
corectǎ a instrumentelor de lucru şi a materialelor Frontal

5
puse la dispoziţie, poziţia corectǎ a corpului şi de
asemenea respectarea temei şi finalizarea ei.
Prin rotație, mă voi asigura că fiecare copil va trece
pe la toate cele trei centre de interes.
5. Fixarea temei Voi adresa câteva întrebări copiilor: Conversația Frontal
Ce am lucrat astăzi la centre?
Ce fructe am descoperit la centrul „Joc
de masă”?
Dar la celelalte centre ce am realizat?
6. Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
verbale
activității modului de lucru şi de comportare ale copiilor pe tot
parcursul activităţii, ținându-se cont de următoarele
criterii:
- colaborarea cu ceilalţi;
- îndemânare şi creativitate

S-ar putea să vă placă și