Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1


(ALA1)
DATA: 01.03.2021
GRUPA: Mare –“Albinuțelor”
UNITATEA: Grădinița cu P.P. Nr. 16 Alba Iulia
EDUCATOARE: prof. înv. preșc. Popa Ioana Adela
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
PROIECT TEMATIC: ”Fatezii de primăvară”
SUBTEMA/TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Vestitorii primăverii: mărțișorul și ghiocelul”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ALA1
SCOPUL ACTIVITĂȚII: - stimularea imaginatiei creatoare a copiilor la inițierea si
desfășurarea jocurilor, a gândirii logice, dezvoltarea tuturor simțurilor prin îmbinarea corectă
a materialelor.
DIMENSIUNILE DEZVOLTĂRII:
- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
- Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
- Activare și manifestare a potențialului creative
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
- Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia
- Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice
specifice
- Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
- Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
- Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
- Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmplină
dificultăți
- Manifestă creativitate în activități diverse
- Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice
CENTRELE DE INTERES ȘI TEMA:
I. BIBLIOTECĂ: „Fișe grafisme”
Obiective operationale:
O1 - Să efectueze corect sarcina de lucru;
O2- Să denumească corect semnele grafice din fișa de lucru;
O3 - Să manifeste perseverență în reușita sarcinilor;
Materiale didactice: fișe de lucru, creioane grafice.
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, turul
galeriei.
II. JOC DE MASĂ: „Împletire mărțișor”
Obiective operationale:
O1 - Să denumească materialele puse la dispoziţie;
O2 – Să pună fir peste fir entru a ieși o împletire;
O3 – Să realizeze mărțișorul din fir roșu și fir alb;
O4 - Să mânuiască cu ușurință materialul pus la dispoziție.
Materiale didactice: ață roșie, ață albă.
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.
III. CONSTRUCȚII: „Lădițe pentru flori”
Obiective operationale:
O1 - Să denumească materialele puse la dispoziție;
O2 – Să îmbine piesele de joc pentru a forma o lădiță;
O3 - Să mânuiască cu ușurință materialul pus la dispoziție.
Materiale didactice: piese de îmbinat
Metode si procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul.

DEMERS DIDACTIC
NR. ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII DIDACTICE
CRT ACTIVITĂȚII METODE ȘI MATERIAL
PROCEDEE DIDACTIC
1. Momentul Se pregătesc materialele de lucru pentru buna Conversația
organizatoric desfășurare a activităților liber alese.
2. Captarea Se va face prin intuirea materialelor Conversația
atenției pregătite.
3. Anunțarea Împreuna cu copiii voi merge la fiecare Demonstrația
temei și centru de interes în parte și voi anunța tema.
enunțarea Voi purta discuții referitoare la ceea ce vor
obiectivelor realiza copiii cu ajutorul materialelor puse la Conversația
dispoziție și modul de utilizare al acestora.
Voi reaminti copiilor câteva reguli de
comportament: vorbim în șoaptă fără să îi
deranjăm pe ceilalți, lucrăm frumos având Explicația
grijă de materiale. Fiecare lucrare trebuie
terminată.
4. Desășurarea La centrul BIBLIOTECĂ copiii vor Explicația fișe de
activității rezolva o fișă de lucru cu semne grafice. lucru,
La centrul JOC DE MASĂ copiii vor creioane
împleti mărțișorul din ață albă și ață roșie. Conversația grafice,
La centrul CONSTRUCȚII copiii vor așă roșie,
îmbina piese pentru a forma o lădiță pentru ață albă,
flori. Exercițiul piese de
Dacă un copil va termina sarcina la un îmbinat.
centru și dacă mai este timp, poate să aleagă
alt centru unde va rezolva sarcina indicată.
5. Obținerea Toate lucrările copiilor vor fi puse la Turul galeriei
performanței expoziție. Copiii vor evalua toate lucrările cu
ajutorul metodei Turul Galeriei.
6. Evaluare Voi face aprecieri pozitive fiecarui centru în
parte. Conversația

Bibliografie:
1. Munteanu, C., Neculai Munteanu, E., Ghid pentru învățământul preșcolar, Ed.
Polirom, București, 2009.
2. *Curriculum pentru învăţămant preşcolar, MEC, 2019.

S-ar putea să vă placă și