Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

DATA: 06.12.2023
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu PP. ”Pinochio” Fagaras
Propunator: Mateoniu Morar Bianca
GRUPA: Mare
NIVEL: II
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?
TEMA PROIECT: Rapsodii de iarna!
TEMA SĂPTĂMĂNII: A inceput de ieri sa cada
TEMA ZILEI: SURPRIZE,SURPRIZE!
CATEGORIA DE ACTIVITATE:
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE (A.L.A. I)
TEMELE ACTIVITĂŢILOR PE CENTRE DE INTERES ŞI MIJLOCE DE
REALIZARE:
STIINŢA : ,,Ajută-l pe Mos Nicolae să ajungă la ghetuţă”-fişă de lucru
CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae - construcții cu cuburi din material plastic
JOC DE ROL; „ Prajituri pentru Moş Nicolae”activitate practică
TIPUL ACTIVITĂȚII: verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
DURATA: 45 min
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Activare și manifestare a potențialului creativ
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități

COMPORTAMENTE VIZATE:

Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare
receptivă).
Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita ceva/ pe cineva sau pentru a
executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a arunca o minge etc.).
Manifestă creativitate în activități diverse.
Finalizează proiecte simple .

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
Să folosească materialele din centre, bazându-se pe priceperile și deprinderile însușite
anterior;
Page 1
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

Să utilizeze efectiv instrumentele de scris, stăpânind deprinderile motrice elementare


necesare folosirii acestora;
Să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte (grupul de
joacă).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

1. STIINŢA : ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajungă la ghetuţă” – fișă de lucru

O1 - să găsească, trasând drumul lui Mos Nicolae către ghetuţă;


O2 - să coloreze acadeaua intalnită in drum;

2. CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae” - construcții cu cuburi din material plastic

O1 - să îmbine piesele, pentru a construi o casuţă pentru Mos Nicolae;


O2 - să mânuiască corect materialul pus la dispoziţie, îmbinând cuburile;
O3 - să colaboreze cu ceilalţi colegi în realizarea construcţiilor .

3. JOC DE ROL: „ Prajituri pentru Moş Nicolae” - activitate gospodăreasca


O1 - să utilizeze corect instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
O2 - să decoreze prajitura cu materialele pe care le au la dispoziţie;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE SI PROCEDEE: exercițiul, explicația, instructajul verbal, demonstrația, conversația,
observația, turul galeriei, aprecierea verbală
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: - Joc construcții , suport din material plastic, fișe de lucru,
creioane, forme aluat, bombonele, sorţulețe,linguriţe ,platouri ,panou de expunere a lucrărilor
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
BIBLIOGRAFIE:
 ****„CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE , Bucuresti, 2019

 Ezechil, I., Paişi Lăzărescu, M., Laborator preşcolar. Ghid metodologic, Editura V&I
Integral, Bucureşti 2001
 Repere metodice utile pentru invățământul preșcolar, Vol II, Ed. Delta Cart Educational,
Pitesti 2016

Page 2
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

Strategia didactică
EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC Metode și Mijloace de Forme de EVALUARE
DIDACTIC procedee învățământ organizare
1. Moment Se va asigura un climat educațional favorabil:
Organizatoric - aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea sălii de grupă şi a mobilierului pe
centre de interes;
- pregătirea materialului necesar pentru
desfășurarea activității propuse;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2. Captarea Se va trezi interesul copiilor pentru activitate Observaţia Frontal Observarea
Atenției prin apariția unui spiridus (Spiridusul IARNA) Conversaţia comportamen-
care se va prezenta și le va așeza pe mese tului verbal
materialele aduse de el, materiale cu care vor şi nonverbal al
lucra copii în timpul activității copiilor
(Fise,creioane,tinte ,cuburi forme aluat,
bombonele, sorţulețe,linguriţe,platouri), în timp ce
cântă un cântecel..
3. Intuirea Se intuiesc materialele de la fiecare centru de Fise,creioan Frontal Observarea
Materialelor interes împreună cu copiii şi se urmărește ca Observaţia e colorate , comportamen-
aceştia să le recunoască şi să le denumească. joc ţinte,joc tului verbal şi
Se cere copiilor să sugereze ce ar putea realiza tinte, puzzle nonverbal al
cu acestea. Conversaţia copiilor
4. Anunţarea Se va anunţa tema şi obiectivele fiecărui centru
Temei şi a de interes în termeni accesibili și pe înţelesul Frontal
Obiectivelor copiilor. Conversaţia Observarea
STIINŢA : ,,Ajuta-l pe Mos Nicolae sa ajungă Explicația comportamen-
la ghetuţă” – fișă de lucru tului copiilor

Page 3
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

CONSTRUCŢII : „Casa lui Moş Nicolae” -


construcții cuburi din material plastic
JOC DE ROL:: „Prăjituri pentru Moş
Nicolae” – activitate gospodarească
5. Explicarea și Se va explica şi demonstra modul de lucru
Demonstrarea pentru fiecare sector de activitate.
Sarcinilor
La central de interes STIINŢA copii trebuie Explicaţia fişa ,creioan Frontal
să rezolve fișa de lucru, găsind și trasând drumul Demonstraţ e colorate Pe grupe Observarea
lui Mos Nicolae către ghetuţă, apoi să coloreze ia comportamen-
acadeaua intalnita în drum . Instructajul tului copiilor
verbal
La central de interes CONSTRUCŢII copiii Observaţia
trebuie să îmbine piesele, pentru a construi o Frontal
casuţă pentru Mos Nicolae, să mânuiască corect Explicaţia joc ţinte Pe grupe
materialul pus la dispoziţie, îmbinând cuburile și Demonstraţ
să colaboreze cu ceilalţi colegi în realizarea ia
construcţiilor . Instructajul
verbal
La centrul de interes JOC DE ROL Observaţia Observarea
mânuind lejer şi corect materialele vor decora forme aluat, Frontal comportamen-
bombonele, Pe grupe tului copiilor și
PRĂJITURA PENTRU MOŞ NICOLAE.
Explicaţia sorţulețe,ling a interesului
Copiii vor fi lăsaţi să-şi exprime preferinţele Demonstraţ uriţe,platouri pentru
în legătură cu centrul de interes la care doresc să-şi ia activitate
desfăşoare activitatea/ să lucreze. Instructajul
verbal
Observaţia

Page 4
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

6. Obţinerea Realizarea temelor / sarcinilor de cǎtre copii


Performanţelor Se va da semnalul de începere a lucrului. Li se fişa ,creioan Observarea
va atrage atenţia cǎ trebuie sǎ termine lucrǎrile la Exerciţiul e Pe grupuri comportamen-
timp. colorate ,cub mici tului copiilor
Instructajul uri , forme
În timp ce copiii lucreazǎ, se vor oferi verbal aluat, cremă, Individu-al Evaluare orală
explicaţii suplimentare şi se va interveni acolo bombonele,
unde este necesar. sorţulețe,ling Pe grupuri
Dacǎ este cazul se vor corecta greşelile şi va Explicaţia uriţe,platouri mici Evaluarea
nota numele copiilor pe lucrǎri. Se va urmǎri practică
mânuirea corectǎ a instrumentelor de lucru şi a Conversaţia
materialelor puse la dispoziţie, poziţia corectǎ a Individual
corpului şi de asemenea respectarea temei şi Aprecierea
finalizarea ei. Pe grupuri verbală
mici

După realizarea temei propuse la un centru, Individual


copiii își pot schimbă zonele de lucru în funcţie de
preferinţe.
7. Evaluarea La finalizarea timpului de lucru, împreună cu Turul Autoevaluarea
Performanțelor copiii se va realiza un tur al galeriei al tuturor galeriei Produsele Frontal
centrelor, iar lucrările deja expuse vor fi prezentate muncii Interevaluarea
de copiii cărora le aparţin. Conversaţia copiilor Pe grupuri
Se va puncta finalizarea lucrărilor, modul de mici Aprecieri
lucru, tehnicile abordate, respectarea indicaţiilor verbale
primite. Individual
Se va recompensa cu stimulente orice copil Analiza

Page 5
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

care a realizat tot ceea ce i s-a propus în centre și a Stimulente produselor


realizat obiectivele activității. activităţii
7. Încheierea Se vor face aprecieri asupra activităţii şi Aprecierea Frontal Evaluare
Activităţii aprecieri asupra participării şi comportării copiilor verbală orală
la activitate. individuală

Page 6
PROIECT DE ACTIVITATE ALA 1

Page 7

S-ar putea să vă placă și