Sunteți pe pagina 1din 17

Proiect de activitate

Data: 15.11.2023
Unitatea de învățământ:
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunător: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: Cine sunt/ suntem?
Tema săptămânii: Familia mea
Categoria de activitate: activități liber alese (ALA1)
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: activitate pe centre
Centre de interes: 1. Centrul Bibliotecă - „Casa noastra”
2. Centrul Știința:-”Ajuta-ma sa merg la bunica!”
3. Centrul Constructii:-”Mobilier pentru camera mea”
Mijloc de realizare: 1. Centrul Bibliotecă- exersare de grafisme
2. Centrul Știință- fișă de lucru
3. Centrul Construcții- joc de construcții

Scopul activitatii: verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la familie și


compomenta familiei.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Biblioteca: C1. Curiozitate, interes şi iniţiativă în învăţare.
Știința: C1: Curiozitate, interes si initiativa in invatare.
Construcții: A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
Biblioteca: C1.1 Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în
situaţii noi.
Știința: C2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
Construcții: A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.

Obiective operaționale:
Bibliotecă: - să traseze corect linii orizontale, verticale pentru a obtine desenul casei.
Știința:- să traseze corect drumul spre casa.
Construcții: - să construiască din cuburi, prin îmbinare și/sau suprapunere obiecte de mobilier.
Strategia didactică:
Forme de organizare: frontal, individual.
Metode și procedee: observatia, explicația, conversatia .
Mijloace didactice: fise de lucru, creioane colorate, cuburi de construcție.
Durata activității: 30 minute.
Eveniment Conținutul științific Strategia Evaluare
didactic didactică
Se asigură condițiile necesare desfășurării activității:
Moment -aerisirea sălii de clasă; frontal
organizatoric - aranjarea mobilierului pentru cele 3 centre;
- pregătirea materialelor.

frontal
Captarea Se face prin prezentarea materialelor de la cele trei conversația aprecieri
atenției centre deschise: fisele de lucru și cuburile de fisele de lucru verbale
construcții. materiale de
construit

Le prezint centrele, numesc fiecare tema și le spun pe conversația


Anunțarea temei înțelesul lor obiectivele. explicatia
și a obiectivelor La centrul Bibliotecă o fisa de lucru pentru exersarea
grafismelor. După trasarea liniilor vor putea colora frontal
casa.
La centrul Știință vor trebui sa ii ajute nepotul sa
ajungă acasă la bunica, prin trasarea unei linii indicand
drumul către casa.
La centrul Construcții vor construi obiecte de mobilier
pentru camera lor.

Intuirea materialului: „Ce vedeți pe măsuțele voastre?”


Dirijarea Copiii numesc materialele (fișă , creioane colorate, aprecieri
învățării cuburi). verbale
Prezentarea și explicarea centrelor de interes: conversația
Centrul Bibliotecă: Le arat fisa de lucru și le explicatia
explic ce trebuie sa facă ca sa obțină imaginea frontal
unei case frumos conturate. fișă de lucru
Centrul Știință: Copiii au de rezolvat o fisa. Ei creioane
vor trebui sa găsească drumul spre casa a celor colorate
doi frați. cuburi
Centrul Construcții: Le explic ca vor construi
din cuburi mobilier pentru camera lor.
Exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii:
„Eu strâng pumnii și desfac,
Degetelor fac pe plac,
1,2,3, 1,2, 3.
La pian acum cântăm,
Liniște, să ascultăm:
Plic-plac, plic-plac,
Melodiile îmi plac!”
Copiii încep să lucreze. Le ofer informații
suplimentare și ajutor acolo unde este necesar. exercitiul

Obținerea Fiecare copil finalizează în ritmul său activitatea, în cel individual


performanței puțin un centru. Incurajez fiecare copil să aducă pe grupe
elemente noi. Când un copil a terminat de realizat
sarcina de la un centru de interes, este îndrumat spre
un alt centru, astfel încât fiecare copil să realizeze
sarcina de la toate centrele de interes.
Asigurarea „Ce am descoperit noi astăzi la primul centru?” -o frontal aprecieri
retenției și casa conversatia verbale
transferului „Ce am facut la al doilea centru?” - am ajutat copiii sa
ajungă acasă.
„Dar la al treilea centru? Ce am realizat?”, iar copiii
răspund mobilier pentru camera noastra

Încheierea Se discută despre lucrările realizate, dacă au respectat frontal aprecieri


activității cerințele pentru realizarea lor. Se fac aprecieri generale conversatia verbale
și individuale. „Ați făcut o treabă foarte bună! Sunteți
foarte harnici și cuminți!”
Proiect de activitate

Data: 15.11.2023
Unitatea de învățământ:
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: „Familia mea!”
Tema activității: „ Aşează-mă la familia mea!”
Categoria de activitate: activități pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul experiențial: DS- activitate matematica
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activitatii: Îmbogăţirea cunoştinţelor referitoare la mulţimi, sesizarea, observarea şi
numirea unor însuşiri comune elementelor unei mulţimi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
B.1. Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
E.2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea
mediului apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
E.2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

Obiective operaționale:
• să formeze mulţimi pe baza unor criterii cerute ( mărime, culoare, formă);
• să denumească însuşirea comună a elementelor dintr-o mulţime;
• să verbalizeze acţiunea efectuată;

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, muncs în echipa;
Materiale didactice: panouri cu imagini, jucării, cutia- surpriza.
Forme de organizare: frontal, pe grupe.
Elemente de joc: stimularea, mişcarea, aplauze, bătăi din palme, sunetul clopoţelului
Sarcina didactică: să separă mulţimi după un criteriu precizat; intuirea şi caracterizarea
submulţimilor unei mulţimi date.
Regula jocului: se precizează criteriul de grupare cerut, iar la semnalul dat copii din echipă rezolvă
sarcina.
Locul de desfăşurare: sala de grupa
Durata activității: 30-35 minute.

Bibliografie:
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
• „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 2019
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Evenimentul Conținutul științific
didactic METODE ŞI MATERIALE FORME Evaluare
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANIZARE
Se asigură condițiile necesare
Momentul desfășurării activității:
organizatoric -aerisirea sălii de clasă; conversatia
-asigurarea unui spațiu
corespunzător de lucru;
pregătirea materialelor
necesare desfășurării activității
panourile pentru cele 4 grupe.
Le prezint cutia- surpriza, conversația observa-
Captarea care conține multe jucarii cutia rea
atenției amestecate (papusi, iespurasi, surpriza comporta
mingi, mașini). mentului
copiilor

Le spun copiilor ca vom juca


Anunțarea un joc pe echipe „ Aşează-mă conversaţia
temei și a la familia mea!” și ca trebuie frontal
obiectivelor sa punem toate jucariile la
explicaţia
casuța lor.

Expicarea și demonstrarea explicaţia frontal


Dirijarea jocului
învățării Explic copiilor că vor trebui să panourile
grupeze jucăriile de acelaşi fel observa-
formând grupa păpuşilor, demonstraţia grupe de rea
grupa iepuraşilor, grupa jucarii comporta
maşinilor şi grupa mingilor şi mentului
copiilor
apoi vor trebui duse la familia exercitiul
lor, dar nu toate odată ci
respectând griteriul de grupare
cerut.
Jocul de proba
Se va desfăşura un joc
demonstrativ împreuna cu
copiii insistând pe
regula jocului, pe sarcină şi pe
verbalizare.
Se introduc elementele de joc
aplauzele şi încurajările,
precizând condiţiile întrecerii
câştigă echipa care adună cât
mai multe buline roşii, drept
recompensă pentru
răspunsurile corecte.
Desfasurarea jocului exercițiul jocul pe grupe aprecieri
Pentru fiecare variantă de joc problematizarea verbale
există câte un criteriu de aplauze
grupare - mărime- culoare incurajari
Varianta I
F. P Aşează păpuşile mari la
familia lor.
F.I Aşează toţi iepuraşii cu
blăniţă albă la familia lor.
F.M Aşează la familia
maşinilor maşinile roşii.
F. MI Aşează mingile mici la
familia lor.
Se va evalua fiecare răspuns
corect prin primirea unei
buline roşii pe panoul familiei
respective.
Varianta II exerciţiul aplauze
F.P Aşează păpuşile mici la demonstratia încurajări
familia lor;
F.I. Aşează iepuraşii mari la
familia lor;
F.M. Aşează maşinile mari la
familia lor, pe scaun.
F. MI. Aşează mingile galbene
în faţa mingilor mici, la familia
lor.
Varianta III
F.P. Aşează păpuşile cu părul exerciţiul
scurt la familia păpuşilor.
F.I. Iepuraşul care are morcovi
groşi aşează-l la familia
iepuraşilor.
F.M. Aşează maşinile care au
antenă la familia lor.
F. MI. Aşează mingile care au
bulinuţe roşii la familia lor.
Varianta IV
F.P. Aşează păpuşile mici lângă
căsuţă la familia lor.
F.I. Asează iepuraşii în căsuţă
la familia lor.
F.M. Aşează maşina de poliţie
în faţă iar maşinile albe în
spatele ei.
F.MI. Aşează pe scaun mingea
cea mai mare.
observare
Complicarea jocului explicaţia a
Copiii descoperă că pe lângă problematizarea comporta
aceste jucării mentului
copiilor

mai există şi figuri geometrice


(pătrate, cercuri, triunghiuri).
F.P. Aşează la familia păpuşilor
pătratele. care au aceeaşi
culoare cu costumul tatălui
( pătrate albastre)
F.I. Aşează la familia
iepuraşilor cercurile
care au aceeaşi mărime ca
nasturii de la bluza mamei
iepuras .(cercuri mici )
F.M. Asează la familia
maşinilor figurile care au
aceeaşi formă cu roţile de la
maşină (cercuri).
F. MI. Aşează la familia
mingilor figurile geometrice
care au aceeaşi formă cu coiful
tatălui (triunghiuri).

Evaluarea Consemnez rezultatele aprecieri


întrecerii, prin numărarea verbale
bulinelor obţinute de fiecare
echipă în urma efectuării
fiecărei probe.

Încheierea Se fac aprecieri globale şi conversaţia frontal


jocului individuale asupra calităţii explicatia
execuţiei jocului.
Se repetă -fixând titlul jocului
desfăşurat.
Proiect de activitate

Data: 15.11.2023
Unitatea de învățământ:
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: „Familia mea”
Tema activității: „Rama fotografie”
Categoria de activitate: activități pe domenii experiențiale (ADE)
Domeniul experiențial: DOS- activitate practica
Mijloc de realizare: snuruire pe contur dat
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Scopul activitatii: Formarea deprinderii de a şnurui corect pe un contur triunghiular
introducând firul de jos în sus.
Educarea spiritului critic şi autocritic, a perseverenţei în realizarea lucrărilor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
C.2. Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități);
C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
C. 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și
practice, înconversații și povestiri creative.

Obiective operaționale:
• să şnuruiască pe contur triunghiular, introducând firul de jos în sus ;
• să găsească utilitate obiectelor realizate ;
• să manifeste stabilitate şi perseverenţă în activitate ;
• să exprime opinia faţă de lucrarea propie şi faţă de lucrările celorlalţi, motivându-şi părerile.

Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, exerciţiul, munca individuala,
turul galeriei.
Materiale didactice: rama, snur de diferite culori, cosulete.
Forme de organizare: frontal, individual.

Locul de desfăşurare: sala de grupa


Durata activității: 25- 30 minute.
Bibliografie:
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
• „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 201
Desfășurarea activității

Strategii didactice
Evenimentul Conținutul științific
didactic METODE ŞI MATERIALE FORME Evaluare
PROCEDEE DIDACTICE DE
ORGANIZARE
Pentru buna desfăşurare a
Momentul activităţii voi asigura condiţiile
organizatoric necesare: aerisirea sălii de
grupă, aranjarea mobilierului,
pregătirea materialului necesar.

Captarea Le arat copiilor pozele aduse conversația fotografiile observa-


atenției de ei și ii întreb ce anume am rea
putea confectiona pentru a le comporta
aseza frumos pe raftul din mentului
copiilor
grupa la vedere.
Astăzi vom face o rama pentru
Anunțarea fotografii. Rama o veți decora conversaţia
temei și a prin snuruire cu un snur frontal
obiectivelor colorat.

Prezentarea lucrarii model-

lucrarea
model frontal orala

Dirijarea
învățării Intuirea materialul didactic
Copiii recunosc si denumesc explicaţia
ustensilele de lucru care ne vor cosulete
ajuta sa realizam tema conversaţia cartoane
propusa- cosulete cu bucăți de triunghiulare
carton colorat de forma demonstratia perforate
triunghiulara perforata pe snur- diferite
margini și snururi de diferite culori
culori.
Explic și demonstrez copiilor exercitiul
modul de lucru corect;
introducerea corectă a şnurului
în fiecare orificiu de jos în sus.
Un copil va repeta modul de
lucru.
Exerciţii pregătitoare
Se efectuează exerciţii de
încălzile a mainilor înainte de
începerea lucrului.
Realizarea temei de către copii
se va face având grijă să îi
îndrum şi să ofer sugestii
pentru a finaliza lucrările
conform cerinţelor stabilite.

Realizarea propriu-zisă a
lucrărilor:
Obtinerea Se va da semnalul de începere munca
performantei a lucrului: „Spor la lucru!” conversaţia cartoane individuala orala
Copiii își aleg câte o rama și explicatia triunghiulare observa-
un snur de culoare preferata și turul galeriei perforate rea
încep lucrul. snur- diferite comporta
Voi ajuta pe cei care întâmpină culori mentului
copiilor
greutăţi şi le voi da indicaţii
suplimentare.
Lucrările se vor expune în
zona de expozitie.

Se vor lua în considerare


Evaluarea următoarele criterii: conversatia frontal aprecieri
activității - respectarea tehnicilor de ramele de verbale
lucru; fotografii
- creativitatea şi originalitatea;
- colaborarea cu ceilalţi copii;
-finalizarea lucrării.
Voi face aprecieri colective şi
individuale referitoare
la desfăşurarea întregii
activităţi.
Încheierea Fac aprecieri cu privire la
activității modul in care s-a desfasurat conversaţia frontal aprecieri
activitatea , analizez cateva verbale
lucrari din punct de vedere al
simtului estetic dovedit.
PROIECT DIDACTIC

Data: 14.11.2023
Unitatea de învățământ: GPP „Voinicel”
Grupa: mare
Educatoare: Gheorghe Alina
Propunătoare: Gheorghita( Onuțan) Ionela-Veronica
Profesor coordonator: Opre Mihaela
Tema anuală: „Cine sunt/ suntem?”
Tema săptămânii: „Familia mea”
Categoria de activitate: ALA
Tipul activității: exersare de deprinderi
Tema activității: „Deschide urechea bine”, „Mingea pe pod”
MIJLOC DE REALIZARE: joc de atentie, joc de miscare
Scopul activitatii: Crearea unei atmosfere de bună dispoziţie, destindere, relaxare și
asigurarea prin joc a unui climat socio-afectiv plăcut, stimulativ.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A.1. Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare;
A.2. Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării;
B.2. Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;

COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.2. Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului de dezvoltare;
B.2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în
contexte familiare;

Obiective operaționale
• să fie atenţi pentru a ghici colegul care l-a strigat;
• să interacţioneze cu partenerii de joc, manifestând atitudini de cooperare;
• să reacţioneze prompt şi corect la comenzile educatoarei, pentru realizarea acțiunilor de joc;
• să respecte regulile impuse de joc.
Strategia didactică:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Materiale didactice: minge
Forma de organizare: frontal, pe grupe.
Locul de desfăşurare: sala de grupa

Bibliografie:
• Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
• „Laborator preşcolar „Ghid metodologic, Ed.V&Integral ,Bucureşti 2019
Proiect didactic

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice

Asigurarea condiţiilor necesare pentru


1. Moment buna desfăşurare a activităţii: aerisirea
orgaizatoric sălii de grupă, aşezarea mobilierului,
pregătirea materialului didactic.
Mutarea mobilierului în scopul obţinerii
unui spaţiu generos, propice desfăşurării
jocurilor.

2. Captarea Priviți ce am aici o mingie. Azi ne vom conversația observarea


atenţiei juca doua jocuri, iar la unul dintre ele frontal interesului
vom avea nevoie de aceasta mingie. mingia manifestat
de copii

3. Anunţarea Astăzi ne vom juca două jocuri. Primul


temei și a joc se numește “Deschide urechea bine”, explicatia
obiectivelor iar al doilea ”Mingea pe pod”. obervarea
urmărite Vă rog să fiţi atenţi la explicaţii, pentru a conversatia comporta
cunoaşte regulile jocului. frontal mentului
nonverbal
al copiilor

Explicarea regulilor și demonstrarea aprecieri


4. Prezentarea jocului: „Deschide urechea bine” conversaţia verbale
conținutului Copiii se asaza intr-un semicerc, iar unul exerciţiul
și dirijarea din ei va sta in fata lor, dar cu spatele spre explicaţia
învățării acestia. La finalul cantecului, cel din fata observarea
va trebui sa ghiceasca cine l-a strigat. frontal copiilor
Copiii incep sa cante:
Deschide urechea bine,
Sa vedem ghicesti – ori ba,
Cine te-o striga acum pe nume,
Hai ghiceste, nu mai sta!
Dupa ce este cantat cantecelul, unul din
copii striga pe nume pe copilul din
centru, iar acesta trebuie sa ghiceasca
cine l-a strigat. Bineinteles ca jucatorii
care canta trebuie sa-si prefaca vocea.
Daca jucatorul din centru ghiceste
numele copilului care l-a strigat, atunci
schimba locurile, si jocul continua,
cantand:
„Ai ghicit, ai ghicit,
Treci la loc, esti fericit!”
Daca nu ghiceste, jocul este reinceput cu aprecieri
acelasi copil in mijloc, dar nu inainte de a verbale
i se canta:
„N-ai ghicit, n-ai ghicit, jocul
Stai pe loc, esti pedepsit!” conversaţia observarea
Dupa aceea se repeta cantecelul:Deschide exerciţiul copiilor
urechea bine… explicaţia

După finalizarea primului joc trecem la pe grupe


jocul al doilea.
Explicarea regulilor și demonstrarea
mingie
jocului: „Mingea pe pod”. Copiii se
împart în două șiruri aflate la distanță
egală unul față de altul, iar mingea este
pasată în spate de către fiecare copil.
Preluarea și oferirea mingii mai departe
trebuie realizată prin întinderea mâinilor
deasupra capului. Ultimul copil la care
ajunge mingea trebuie să alerge cât mai
repede împreună cu ea în fața șirului din
care face parte. În acest joc va câștiga
echipa cu cel mai rapid alergător, adică
micuțul care ajunge prima oară la locul
său. Jocul se repeta de mai multe ori.
5.Asigurarea Cum s-au numit jocurile pe care le-am aprecierea
retentiei și a jucat astăzi? V-au plăcut aceste jocuri? conversatia verbală
transferului
6. Evaluarea Fac aprecieri individuale și colective conversația aprecierea
activității asupra modului în care s-au comportat frontal verbală
copiii la activități.
Anexa1
Lucrarea model -activitatea DOS
Fisa de lucru Centrul Stiinta
Fisa de lucru Centrul Biblioteca- exersare de grafisme
Fisa de lucru Centrul Biblioteca- exersare de grafisme

S-ar putea să vă placă și