Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL FETEȘTI, CÂMPURI, JUD. VRANCEA

2022
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
TEMA ACTIVITĂŢII:

“HAI SĂ DĂM MÂNĂ CU MÂNĂ! ”


Data: 25.01.2022;
Grădinița: G.P .N. Fetești, Câmpuri;
Educatoare: Dobrescu Mădălina;
Nivel de vârstă/Grupa: 3-5 ani,nivel I, II, Grupa combinată ,,Albinuțele”;
Tema anuală: ,,Cine sunt/suntem?,,
Tema săptămânii:,, Sărbători și tradiții românești. Străbunii noștri.,,
Tema activității integrate: ,,Hai să dăm mână cu mână!”;
Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea cognitivă şi cunoaşterea lumii, Capacităţi şi atitudini de învăţare;
Domeniul experențial: DŞ (Domeniul Ştiinţe), DOS ( Domeniul Om și Societate);
Categoria de activitate: Activitate matematică, Activitate practică;
Forma de realizare: Activitate integrată-ADP+ALA1+ADE (DŞ+DOS)+ALA2 - Joc didactic (,,Numără și potrivește”)/lipire
(,,Păpuși din lemn îmbrăcate în costume naționale ,,)
Tipul activității: Consolidare de cunoştinţe, Formare de priceperi și deprinderi;
Durata: O zi;
Locul de realizare: Sala de grupă.
SECVENŢELE ZILEI

ADP (Activităţi de dezvoltare personală)

• Întâlnirea de dimineaţă: ,,Sunt românaș”;


• Salutul: „Bună dimineaţa, albinuțelor!”;
• Calendarul zilei: Copilul zilei va prezenta „Buletinul meteo!”;
• Prezenţa:,,Albinuțele, la apelul de dimineaţă!”

TRANZIŢII: “Dar să începem lucrul


Şi s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector.”

RUTINE: „ Este timpul să......”(deprinderea de a respecta un program);

ALA1 (Activităţi liber alese)

ARTE: ,,Straiele românașilor!,, (Anexa 1)


Obiective operaţionale:
O1- să utilizeze corect instrumentele puse la dispoziție;
O2- să se exprime în limbaj plastic.

BIBLIOTECĂ: ,,Româncuța și românașul” (exerciții grafice) (Anexa 2)


Obiective operaţionale:
O3- să traseze linii pe ținutele românașilor;
O4- să povestească în cuvinte simple ținuta acesteia.
JOC DE MASĂ: ,,Puzzle Romania,, (Anexa 3)
Obiective operaţionale:
O5-să înțeleagă și să execute sarcinile de lucru
O6-să colaboreze cu colegii să pentru asamblarea pieselor de puzzle.

ADE (Activităţi pe domenii experenţiale)


DŞ: Activitate matematică - joc didactic: ,,Numără și potrivește!””

Dimensiuni ale dezvoltării :


• Cunoştinţe şi deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme şi cunoaşterea mediului apropiat.

Comportamente vizate:
• Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
• Efectuează operaţii de serie, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;

Scopul activității:
• Dezvoltarea bazei senzoriale de cunoaştere şi de familiarizare cu forme de gândire matematică şi logică în ceea ce
priveşte algoritmul utilizat pentru formarea conceptului de număr natural, prin activitatea concretă a copilului;
Obiective operaţionale:
O7- să numere în ordine crescătoare şi descrescătoare de la 1 la 6;
O8- să ordoneze elementele unei mulţimi după mărime;
O9- să stabilească vecinii numerelor;
O10- să formeze mulţimi în funcţie de numărul indicat.
 Sarcina didactică: Formarea grupelor de elemente formate din atâtea produse cât indică numărul dat de mine
Reguli de joc:
Vom forma două grupe: echipa roșie şi echipa galbenă. Fiecare copil va fi chemat în faţă pentru a lua câte un obiect sau
mai multe, în funcţie de indicaţiile mele (voi indica numărul) și le va pune în coșulețul cu numarul corespunzător.

TRANZIŢII : ,,Rândul iute să-l formăm/Şi spre baie ne-ndreptăm!”

DOS ( Activitate practică)- confecționare: ,,Păpuși din lemn îmbrăcate în costume naționale. ”

Dimensiuni ale dezvoltării :


• Activare şi manifestare a potenţialului creativ;

Comportamente vizate:
• Demonstrează creativitate prin activităţile artistico - plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi povestiri creative.

Scopul activității: Consolidarea unor abilități practice, prin operații simple de lucru, în vederea realizării unei teme
date.

Obiective operaţionale:
O11: să denumească materialele folosite pentru confecționarea păpușilor din lemn, precum şi tehnicile de lucru utilizate;
O12:să interpreteze liber, creativ lucrări plastice exprimând sentimente estetice;
O13: să lucreze îngrijit, corect.

ALA2 (Activităţi liber alese)


• ,,Hora !” – versuri, cântec, joc
Strategii didactice:
a. Metode, procedee, tehnici: conversația, elemente de problematizare, explicația, demonstrația, instructajul verbal,
exercițiul.
b. Mijloace de învățământ: carton, linguri de lemn, şablon steag mic mijlociu și mare, coșulețe, harta României,lipici,
paletuțe cifre 1-5.
c. Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe

Bibliografie:
-“Curriculum pentru educatie timpurie a copiilor de la 3-6/7 ani” , 2019;
-“Ghid de proiecte tematice”, Bucuresti , Ed.Didactica si Pedagocica, 2019;
-“Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” (2005).Bucuresti;
-Toma, G., Petre, D., Ristoiu, M., Angel, M., “Suport pt. aplicarea noului curriculum pt. învăţământul preşcolar”.
SCENARIUL DIDACTIC

ADP (Activităţi de dezvoltare personală)


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Copiii vor intra în sala de grupă” şi se îndreaptă spre scăunelele care sunt așezate în semicercul prieteniei.
Activitatea debutează cu “Întalnirea de dimineaţă” în care copiii au posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta
starea de spirit, de bună dispoziţie.

SALUTUL : porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei cu o formulă specifică: “- Bună dimineaţa,
românaşi şi româncuţe!”

PREZENŢA: “După ce ne-am adunat


Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit;
Cine oare n-a venit?”

CALENDARUL NATURII: ,,A-nceput o nouă zi/ Cum e vremea azi, copii?”- va fi făcută de către meteorologul de
serviciu, un copil, care va verbaliza acţiunile efectuate, punându-se accent pe modificările apărute în natură.
 Ce zi este astăzi?
 Ce dată este?
 În ce anotimp suntem?
 Cum este vremea astăzi?

NOUTATEA ZILEI: Educatoarea le va reaminti copiilor tema săptămânii, despre ce zi importantă tocmai a fost.
Noutatea zilei este dată de prezentarea sub formă de surpriză a hărţii României, o machetă pe care se regăsesc românași și
româncuțe așezați în horă.
Se prezintă centrele deschise şi sarcinile ce urmează a fi realizate:
• Biblioteca : “Românaș și româncuța” – exerciţii grafice
• Joc de masă: Puzzle România
• ArtĂ: ,,Românaș și româncuța,,-desen

TRANZIŢIE: “Dar să începem lucrul


Şi s-avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector.”
Copiii lucrează la centre şi în funcţie de cum lucrează primesc stimulente. Se vor analiza lucrările realizate la fiecare centru.

ALA1:
Copiii vor fi împărţiţi pe grupe în funcţie de semnificaţia ecusonului şi vor lucra pe centre.

La centrul,,ARTE”,preşcolarii vor primi imagini cu copii îmbrăcați în straie populare, pe care le vor desena .

La centrul,,BIBLIOTECĂ”,copiii vor primi fișe cu româncuțe și românași îmbrăcați în haine populare- exerciţii grafice:
combinaţii de linii.

La centrul ,, JOC DE MASĂ,, copiii vor lucra cu un puzzle în care se regăsește imaginea României.

ADE(Activităţi pe domenii experenţiale):


În cadrul activităţilor pe domenii experenţiale la activitatea matematică, vom juca un joc:,,Numără și potrivește!”
Preşcolarii vor trebui să rezolve o serie de cerinţe, să răspundă la întrebări, să numere şi să ordoneze stegulețele
împreună cu hărțile României, care au de asemenea tricolorul pe ele. După ce toţi copiii vor îndeplini câte o sarcină, vom
complica un pic jocul. Câțiva copii vor veni în față și vor face câte o grupă de obiecte pe care le va pune în coșuleț în funcție
de numărul indicat de mine cu ajutorul unei paletuțe.

În cadrul activităţii practice vom realiza ,, Păpuși din lemn îmbrăcate în costume naționale”, folosindu-ne de un
exemplu făcut de mine, și ajutându-ne de linguri de lemn si costumele naționale decorate la centrul ,,Artă,, împreună cu lipici.

ALA2 (Activităţi liber alese):


Împreună cu copiii vom face ,,Hora !”. Preșcolarii se prin de mâini în cerc si pornesc hora.

La final copiii vor fi recompensaţi cu bomboane dar și cu cate un tricolor al României în piept pentru participarea si atenția
de care au dat dovadă la activitate.
DESFĂȘURAREA ACTIVITAȚII

EVENIMENTUL Ob. CONȚINUTUL STIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC Op. DIDACTICE

1. MOMENT Asigurarea unui climat educational Observarea


ORGANIZATORIC favorabil necesar bunei desfasurari a comportamentului non-
activitatii: verbal.
 Aerisirea salii de grupa;
 Aranjarea mobilierului pe trei centre de
lucru;
 Pregatirea materialului demonstrativ si
distributiv;
 Intrarea copiilor si aranjarea scaunelelor.
2. CAPTAREA Se va realiza prin prezentarea unei Conversatia Stimularea interesului
ATENȚIEI machete in forma României pe care sunt pentru activitate
asezati romanasi si romancute care se tin de
mana. (Anexa 4)
3. ANUNTAREA TEMEI Educatoarea le prezinta copiilor tema Conversatia, Observarea
SI A OBIECTIVELOR activitatii integrate: “Hai să dăm mână cu Explicatia comportamentului verbal
mână!”, un joc-concurs. Va prezenta intr-o si nonverbal
maniera accesibila scopul si obiectivele
acesteia.
4.REACTUALIZAREA Adresez copiilor intrebari legate de tema Conversatia Aprecierea verbala
CUNOSTINTELOR saptamanii. Vor privi centrul tematic acolo
unde sunt asezate steagul, stema, harta
Romaniei.
- Ce sarbatorim la 24 Ianuarie?
- Cum se numeste tara noastra?
- Care este limba oficiala?
- Cu cine s-a unit Țara Românească?
- Ce culori are steagul Romaniei?
5. PREZENTAREA SI Copiii se indreapta spre centrele deschise Conversatia Observarea
DIRIJAREA primind explicatii pentru fiecare centru in Explicatia comportamentului verbal
CONȚINUTULUI
parte. si non-verbal
“Dar să începem lucrul
Şi s-avem mult spor, Exercitiul
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector.”
Ob1
Ob2
La “Arta” vor colora copiii îmbrăcați în
românași.
Ob3 La “Biblioteca” vor realiza ,,Românașii”-
Ob4 exerciţii grafice: combinaţii de linii
Ob5 La “Joc de masă vor face un puzzle cu
Ob6 forma României.
Dupa ce toti copiii au trecut pe la fiecare
centru de interes isi vor strange lucrarile
pentru a le expune.
TRANZITIA catre activitatea integrata se va
face prin jocul de miscare:
“Mainile sus, mainile jos!”
“Mainile sus, mainile jos,
Stanga, dreapta, dansam frumos,
Batem din palme, ne rasucim
Dam din cap si ne invartim”.
a) Explicarea jocului
Educatoarea va explica regulile jocului si va Explicatia
demonstra modalitatea de joc. Grupa va fi
impartita in doua echipe: rosie si galbena.
Preşcolarii vor trebui să rezolve o serie de Observarea
cerinţe, să răspundă la întrebări, să numere şi comportamentului verbal
să ordoneze stegulețele împreună cu hărțile si non-verbal
României, care au de asemenea tricolorul pe
ele. Echipa care va raspunde corect va fi
recompensata cu un stimulent, in final
castigand cei ce vor avea cele mai multe
stimulente.

b) Demonstrarea jocului Demonstratia


Educatoarea va lua un 2 stegulețe mici si le Copiii vor fi aplaudati si
puna pe harta. incurajati permanent.

c) Jocul de proba
Se executa jocul de proba de catre un copil, Demonstratia Raspunsurile corecte vor
dându-i sarcina de a lua 3 stegulete mijlocii si fi rasplatite cu cate un
sa le puna pe harta. stimulent

Ob7
d) Executarea jocului propriu-zis
Dupa ce copiii au inteles regulile jocului, se Jocul Aprecieri verbale
Ob8 va trece la executarea jocului propriu-zis.
Educatoarea va chema pe rand fiecare copil
Ob9
care va indeplini sarcinile date.
Ob1 Raspunsurile corecte vor fi recompensate cu
0 aplauze si cu stimulent pentru fiecare echipa
in parte (rosu si galben).

6. OBTINEREA Intuirea materialului.


PERFORMANTEI Le voi spune copiilor ca astazi vom face
romanasi imbracati in straie populare pe
linguri de lemn. (Anexa 5)
a. Intuirea lucrarii model si a etapelor Explicatia Aprecierea modului de
Ob11 procesului tehnologic. Acum va rog sa Demonstratia lucru
priviti exemplul meu. Ne uitam cum e
lipita hartia, caciula si
opincile.Demonstrez fiecare etapa in
realizarea lucrarii. Exercitiul
b. Explicarea si demonstrarea modului
de lucru:
Pasul1. Desenam o față zambitoare pe
lingura
Pasul 2. Lipim caciula Observarea
Pasul 3. Lipim hartia in forma de straie comportamentului non-
populare. verbal.
Pasul4. Lipim opincile.
Amintesc copiilor sa fie atenti la modul
cum lucreaza si ofer indicatii pe parcursul
lucrarii..

Inainte sa ne apucam de lucru, haideti sa


incalzim putin manutele:
,,Plouă încet ,să auzim ,cu vârf de degete banca lovim
Plouă mai tare ploaia tot vine ,/ Lovim cu degetele
banca bine.
Sună grindina în trotuare ,/să ciocănim și noi mai
tare
Tună puternic uneori ,/Bat pumnii în tobele de nori,
Vreme frumoasă s-a făcut ,și-un curcubeu a apărut
Noi brațele ușor rotim și norii îi gonim.,,

Le urez spor la lucru!


Copiii vor incepe sa lucreze. Le voi da
indicatii colective si individuale daca va fi
Ob12 cazul. Voi motiva importanta acestei activitati
si voi stimula interesul copiilor pentru a lucra
Ob13
si pentru a finaliza lucrarile. Pentru ca crea un
ambient placut voi asigura un fond muzical ce
este alcatuit din cantecele pentru copii.
7. EVALUAREA Se va realiza prin metoda “Turul galeriei”. Turul galeriei Evaluarea lucrarilor
PERFORMANTEI Fiecare echipa afiseaza lucrarea, apoi trece de Conversatia Aprecieri verbale.
la o lucrare la alta pentru a le examina. Explicatia
Se vor face aprecieri globale asupra
participarii copiilor si a modului de lucru pe Analiza produselor
parcursul activitatilor. Conversatia activitatii.
Se recompenseaza echipele care au lucrat
corect si frumos.
Va fi numita echipa castigatoare. Jocul
In continuare, sub genericul ,,Iată-mă sunt
româncuţă” copiii vor recita versuri adecvate
temei, vor cânta şi vor dansa pe
melodia ,,Hora”
8. INCHEIEREA Educatoarea va face aprecieri asupra Conversatia Aprecieri finale,
ACTIVITATII întregii activităţi a zilei, evidenţiindu-se individuale si colective.
efortul fiecaruia in desfasurarea activitatii.

Anexa 1
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4
Anexa 5

S-ar putea să vă placă și